Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура

Президентът и премиерът се включват в празника
Обновена: 24 май 2024 07:00 | 24 май 2024 07:00, Александър Попов
260
Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура
Снимка: БГНЕС

На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Възникването на празника

Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на Кирил и Методий е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия. Превръща се в символ на бъдещата независимост, както отбелязва в една от статиите си Христо Ботев.

След Освобождението

След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата й против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда. Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се отделя църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година.

Химнът

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна.

Президент и премиер се включват в честванията днес

Президентът Румен Радев и служебният премиер Димитър Главчев ще участват в официалното честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Пред сградата на президентската институция държавният глава ще се присъедини към тържественото шествие по повод празника. Румен Радев ще участва в официалната церемония пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, където ще отправи приветствие и ще поднесе цветя на паметника на светите братя. Президентът ще разгледа и документалната изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината от издаването на първия български светски буквар на д-р Петър Берон в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий.

В Националния исторически музей в София държавният глава Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат домакини на традиционния прием по случай празника.

Министър-председателят Димитър Главчев ще се включи в шествието, което тръгва от Министерството на образованието и науката (МОН), а след това ще присъства на тържествения водосвет пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще чества 24 май с жителите и гостите на Чепеларе.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


260
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
156
2
 
5
 
! Отговори
Лагрестин преди 3 месеца
Честит 24 май!Здраве и мир на всички!Решително се обърнете към доброто и оставете всяка злоба,безбожие и езичество,защото оттам идват всички човешки беди.
155
3
 
6
 
! Отговори
Един от народа преди 3 месеца
Гледам по една от телевизиите как гавазите от НСО разбутват хората на шествието в София за да минат първо "драгоценните" ни политици начело с пРезидента. Няма как тази гледка да не помрачи празника. Благодарност към повечето мои учители от училището и университета.
154
3
 
4
 
! Отговори
Гризел преди 3 месеца
Честит празник на буквите,писмеността,културата и просветата!Вечна слава на Кирил,Методий и на техните ученици дали азбука и писменост на много народи,включително и на българския!Бъди живи и здрави и нека Бог бъде с добрите и богобоязливите хора!Амин.
153
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Един МАЗЕН БЪЛГАРСКИ ОГРОМЕН ЧЛЕН за всички гнусни недъгави и най-вече прости pycopoби. Честит празник!
152
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Манифестациите в Бг , се завръщат !
151
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Америка за България :Учете английски , българският не ви трябва , ... и българското образование , не важи никъде по света !
150
2
 
3
 
! Отговори
Тореро преди 3 месеца
Слава на България и комунизма!!
149
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ако не искате да ви управляват Пеевски и Бойко, направете нещо по въпроса.
148
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Държавата ни няма нужда вече от национални празници. Ние сме васал и ще си останем васал.
147
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Страната на Пеевски и Бойко !!!
146
5
 
5
 
! Отговори
:) преди 3 месеца
Честит празник на всички Българи. Славянската ни писменост е чудесна основа за надграждане и обогатяване. И малко английски за текстура, испански за цвят, китайски за женственост и елегантност и света е наш. :) :P
145
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Евро атлантическите ''ценности'' , изпариха ВСИЧКО БЪЛГАРСКО !
144
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Национален празник на герб !!!Държавата и времето са наши !
143
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До УНИЖАВАМ русофили...Безсилието на русофОБИТЕ , ражда големи бисери , като тия на Баце !
142
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До УНИЖАВАМ русофили ----Гордост е , да си русофОБ , в страната на Пеевски и Бойко !
141
2
 
2
 
! Отговори
Алля преди 3 месеца
Явно е че в Булгуурия е останал най умствено увреденият Унтерменшч! Хубавоо до рая на деня 45 преяли чуккундурина отиват в пръстта в Орландовци
140
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До G.I. Joe ......ХВАЛА ТЕБ , ООО, НЕРАЗУМНИЙ И СЛАБОУМНИЙ , ЮРОДЕ !
139
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Пак ли ще има комунистически МАНИФЕСТАЦИИ ?
138
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Празникът на герб !Държавата на ПееСки и Бойко !Няма вече държавата на Ботев и Левски !ВСИЧКО Е ЧАСТНО !
137
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Явно е че в *** е останал най умствено увреденият Унтерменшч!