Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура

Президентът и премиерът се включват в празника
Обновена: 24 май 2024 07:00 | 24 май 2024 07:00, Александър Попов
260
Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура
Снимка: БГНЕС

На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Възникването на празника

Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на Кирил и Методий е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия. Превръща се в символ на бъдещата независимост, както отбелязва в една от статиите си Христо Ботев.

След Освобождението

След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата й против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда. Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се отделя църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година.

Химнът

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна.

Президент и премиер се включват в честванията днес

Президентът Румен Радев и служебният премиер Димитър Главчев ще участват в официалното честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Пред сградата на президентската институция държавният глава ще се присъедини към тържественото шествие по повод празника. Румен Радев ще участва в официалната церемония пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, където ще отправи приветствие и ще поднесе цветя на паметника на светите братя. Президентът ще разгледа и документалната изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината от издаването на първия български светски буквар на д-р Петър Берон в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий.

В Националния исторически музей в София държавният глава Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат домакини на традиционния прием по случай празника.

Министър-председателят Димитър Главчев ще се включи в шествието, което тръгва от Министерството на образованието и науката (МОН), а след това ще присъства на тържествения водосвет пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще чества 24 май с жителите и гостите на Чепеларе.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


260
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
176
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Чстит празник на блгарските азбукита!
175
2
 
7
 
! Отговори
НЯКОЙ преди 3 месеца
Честит празник на всички. Само не знам защо този ден се свързва с Кирил и Методий. Историята ни казва, че те не са българи а византийци, че са създали глаголицата, която после е разпространена сред всички славяни, а не само в България, и за сведение кирилицата която днес използваме е създадена от Преславската книжовна школа след смърта на братята.
174
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Смях ..... да плачеш или да се смееш.... "Колко неща се изписаха за този Тутанкамон, колко филми се направиха?! А той се оказа синът на Константин Велики - Константин II. Тутанкамон (ТТНКМН) = Константин (КНСТНТН), само дето малко е анаграмирано от египтолозите. Има едно "М" в името на Тутанкамон, което замества третото "Н" в Константин. Това заместване на "н" с "м" ще го срещнем и по нататък.....
173
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
ИСТОРИЯ = ИС + ТОР + И + Я ....Ровене ИЗ ТОРта, (оставена от човечеството) И така до края Я.....
172
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Фотмите на нашите букви ни напомнят винаги за този строеж. Буквата "А" е като връх на пирамида - (по балканите има 12 хиляди пирамиди), от който като лъчи слизат надолу неговите еманации (деца) - Синът (Въздуха) и дъщерята (Водата). Синът "Б" идва от небето, което е като хоризонтална линия и е слязъл в Света, като един затворен кръг. Дъщерята "В" хармонизира този Свят, чрез закона "Както на небето, така и на земята"
171
0
 
3
 
! Отговори
Който се интересува преди 3 месеца
от историята на празника и от личността на солунските братя, да потърси две от книгите на проф. Гатя Симеонова - "Денят на Кирил и Методий" (1994) и "Загадките около етническия произход на солунските братя или на кое племе собствено принадлежат светците Кирил и Методий" (1999).Авторката е скромна, много трудолюбива и изключително коректна като автор.Затова името й не се чува много, освен в ограничен професионален кръг, но дори и там невъзпитаните, незнаещи и неможещи връзкарчета все я "забравят"
170
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Българската Кабала: Буквата "А" стои в началото на нашата азбука и това е Бог (Той и Те). При евреите е Кетер. Втората буква е "Б". Синът на Бога, еврейското Хохма. Дъщерята на Бога е "Б". пще Бина. След като сътворил от себе си тези две божествени деца, Бог решил да сътвори и Земята "Г", а над нея Небето "Д", което стои както купол над Земята. При евреите и Древен Египет първо е построено Небето Хесед (Худ) и после Земята Гебура (Геб).
169
1
 
8
 
! Отговори
До 188 и 189 преди 3 месеца
Напълно сте прав. Черноризец Храбър чудесно е обяснил великия смисъл на кирилицата в "За буквите". Това е единствената азбука в света, която е създадена с предназначението да слави и прославя Христос. Нито еврейската, нито гръцката или пък латинската са създадени, заради Христос, тъй като по време на появата си те не са познавали Христос. Останалите западни азбуки са производни на латинската. Кирилицата е уникална и боговдъхновена азбука.
168
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Преди повече от 150 години ние сме ползвали старобългарската азбука, но за нея няма да стане въпрос сега. Днес ние ползваме една друга азбука. Тя е осъвременен вариант на старата българска азбука.
167
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Какво е това послание към знаещите на земята? Да си зададем и другия въпрос. Кой в действителност са истинските знаещи на тази земя? Професорите, учителите, човеците завършили някакво образование и притежаващи диплома, дали могат да се нарекат днес Знаещи? Излиза че истинското знание няма нищо общо с това, което ни преподават в учебните заведения. Това навярно са искали да ни предадат и в посланието. Но то е било забравено или укрито и затова днешните поколения са в това безпътие и безверие.
166
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
"Запомни нахалнико (невернико)! Христос. Отца и червеите, са и ще бъдат! От ера на ера, и в ерите! Чудо за теб и за мен! И за всички! За цезаря и за кучето! И така - от начало до край!" Неверниците днес ни убеждават, че животът е само днес и сега. От ефира на радио и телевизия постоянно ни набиват в главите този рефрен. Никой не ни казва, че животът е безконечен. Ако се опиташ да говориш днес за безсмъртието на душата, то всички ще те обявят за поредният смахнат, или луд!
165
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Честит празник на всички, които се гордеят с факта, че са българи!
164
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
"Казвайте словото твърдо!" Какво означава това? Дали има връзка с библейското "В началото бе Словото, и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото. То беше в началото у Бога. Всичко чрез Него стана, и без Него не стананито едно от онова, което е станало. В него имаше живот, и животът беше светлината на човеците. И светлината в мрака свети, и мракът я не обзе."
163
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
"Ако живеете знаещи на земята, който и каквито и хора да сте, мислете нашия и за другия покой!" Защо нашите учители в училище не са ни учили за "другия покой"? Защото и техните учители не са знаели за съществуването му. Така българският народ влезе в една епоха на безверие в Бог, отвъдното и безсмъртието на душата.
162
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
"Аз Истината Виждам И Правя (и говоря) Добро (Благо). Ако Живеете Знаещи На Земята, Които И Каквито Хора Са Сте, Мислете За Нашият И За Другият Покой. Казвайте Словото Твърдо. Запомни Нахалнико (Невернико). Христос, Отца и Червеите, Са, И Ще Бъдат. От Ера В Ера, И В Ерите. Чудо За Теб, И За Мен. И За Всички За Цезара, И За Кучeто. И Така. От Началото До Края."
161
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Азбуката е създадена от Климент, който е БЪЛГАРИН роден в Добруджа. Когато през 58г. от н.е. Свети Павел е ръкоположил за епископ Свети Ерм на първата християнска община в Европа в Филипополис, този град според написаното в посланието на Свети Павел, е бил столицата на провинция Македония. За макетата е трудно да се вдене, че Скопие е бил в Тракия, или нашият Пловдив е бил столица на Македония. В този смисъл манипулациите на политиците от Скопие са продиктувани от липса на своя история и държавн
160
1
 
1
 
! Отговори
До 174 преди 3 месеца
Хубаво е че няма да оставиш поколение което с npokажeния ти ген да мъpcи земята българска , другия шMeuл (мо де Ра то ра) също
159
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
...''Тъй СОЛОНСКИТЕ двама братя ...." !
158
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Празниците в България вече са само за държавните чантаджии , народа намрази всичките си празници !Кой разбрал ---разбрал , за какво иде дума !
157
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен---174 МноО ТЕНКЮ , ДА ВИ СЕ ВРЪЩА !