Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура

Президентът и премиерът се включват в празника
Обновена: 24 май 2024 07:00 | 24 май 2024 07:00, Александър Попов
260
Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура
Снимка: БГНЕС

На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Възникването на празника

Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на Кирил и Методий е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия. Превръща се в символ на бъдещата независимост, както отбелязва в една от статиите си Христо Ботев.

След Освобождението

След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата й против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда. Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се отделя църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година.

Химнът

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна.

Президент и премиер се включват в честванията днес

Президентът Румен Радев и служебният премиер Димитър Главчев ще участват в официалното честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Пред сградата на президентската институция държавният глава ще се присъедини към тържественото шествие по повод празника. Румен Радев ще участва в официалната церемония пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, където ще отправи приветствие и ще поднесе цветя на паметника на светите братя. Президентът ще разгледа и документалната изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината от издаването на първия български светски буквар на д-р Петър Берон в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий.

В Националния исторически музей в София държавният глава Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат домакини на традиционния прием по случай празника.

Министър-председателят Димитър Главчев ще се включи в шествието, което тръгва от Министерството на образованието и науката (МОН), а след това ще присъства на тържествения водосвет пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще чества 24 май с жителите и гостите на Чепеларе.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


260
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Мнение...и кой ти пречи да пишеш с латиница?!
15
6
 
3
 
! Отговори
Тъй, тъй! преди 3 месеца
Върви народе заблудени, към свински бъднини върви, с простотията сила нова, съдбата си ти заличи!
14
2
 
3
 
! Отговори
до 4 преди 3 месеца
1. Останалият свят се състои от огромно количество народи и култури, които са имали писменост много преди "латиницата" , имат ги и досега; 2. Ако се огледате съвсем наблизо, може да се осведомите как се отбелязва "ш" в румънски, турски, чешки, полски.... ( на полски сега е по три начина, ТРИ !!!); 3. Буквите в латинсата азбука, не само че не съответстват на бу;гарските звужи, те не съоитветстват и на звужците в английския, във френския, шведския, унгарския и т. н. езици. вкл. италиански.
13
6
 
3
 
! Отговори
До 12 преди 3 месеца
Методи е бил по умният--защото на Кирил викали -Просто Киро
12
6
 
3
 
! Отговори
Противостояние преди 3 месеца
Кой е за кирил и кой е за методий ?
11
1
 
6
 
! Отговори
ДА да преди 3 месеца
Хм -да излязат резултатите от Матурите и тогава ще говорим за Празникът--- Масово населението е неграмотно--не може да чете и пише правилно--за КАКВА КУЛТУРА И ПРОСВЕТА ГОВОРИТЕ?? сигурно 80% имат двойки--а останалите са платили по 200лв за да препишат-пълна пародия на образование и учене
10
6
 
4
 
! Отговори
НАНЕ преди 3 месеца
ЗА МЕН КУЛТУРНО Е КОГАТО МИ ГО ТИКНАТ ДВА ЕДНОВРЕМЕННО В ПУТИН И ТОГАВА МИ ПРОСВЕТВА!
9
4
 
4
 
! Отговори
Василев преди 3 месеца
Ден на кеша ?
8
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
ПоздравленияЧ Първо за празника! Второ, че сте написали за дейкствително първото досега писмено свидетелство за празниване на светите братя в Шумен, много преди Пловдив! И заслужава да се обърне внимание, че Шумен по това време практически е най-големият турски гарнизон на север от Стара пл., т.е. е в много голяма степен населен с турци. Полезно е да знае по-детайлно защо по-късно иманно в Ш-н османските власти са били допуснали до волен живот емигрирали заради национално- освобод, унгарци.
7
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Честит празник Днес, въпреки че не го заслужавате, нали сте фенове на Путин :))) Нали Путин от яд каза, че била макешка азбуката :)
6
7
 
6
 
! Отговори
Пффф преди 3 месеца
То пък един празник ...
5
14
 
4
 
! Отговори
Честит празник преди 3 месеца
Това е истинският национален празник на България
4
11
 
6
 
! Отговори
Мнение преди 3 месеца
По-добре да пишехме с латински букви като останалия свят, за да се разбираме по-добре помежду си!
3
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Честит празник! Денят на славянската писменост. Слава на Климент.
2
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
ако не беше сащ да ни освободят, ся щяхте да говорите руски
1
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Честит Кирчо и Кокорчо!