"Галъп": Наблюдава се нов спад в доверието на българите към Русия

Повечето хора у нас вярват в демокрацията, сочи изследване
19 сеп 2024 17:00, Нели Христова
236
"Галъп": Наблюдава се нов спад в доверието на българите към Русия
Снимка: БГНЕС

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%), Франция (39%), Великобритания (37%). Сред тях Германия е с положителен рейтинг (разликата между „доверие" и „недоверие"), който възлиза на +13. От друга страна, се наблюдава задълбочаване на недоверието на българите към Русия, което започна да нараства след началото на руската агресия срещу Украйна.

Настоящото изследване регистрира 30% доверие, а съпоставката с аналогичните данни от 2021 г., 2022 г. и 2023 г. показва намаляване на доверието към тази страна. Така например, ако през септември 2021 г., т.е. преди нападението срещу Украйна, рейтингът на Русия е бил положителен (+2), то през септември 2022 г., т.е. след началото на агресията, вече е отрицателен, -15. През 2023 г. това отрицателно ниво се запазва (-14), а през настоящата година бележи нов спад до -22: „доверие" заявяват 30%, а „недоверие - 52%. Що се отнася до доверието към САЩ, настоящото изследване регистрира 27% доверие. Изследователската практика показва, че независимо от влиянието, което оказва текущата американска политика върху нагласите на българите, при две различни администрации, на Доналд Тръмп и на Джо Байдън, за периода от 2016 г. досега, доверието към САЩ е устойчиво и се движи в рамките на 26-31%. Доверието в Европейския съюз остава традиционно високо - за периода от септември 2023 до септември 2024 г., се наблюдава повишение от 54,2% на 59,5%. За същия период се е увеличило и доверието в НАТО - от 32% на 40,1%. Отчетливи са поколенческите и политически разделения по оста Запад-Изток, Демокрация-Автокрация.

Това са част от изводите от редовния мониторинг на "Галъп интернешънъл болкан" по значимите ориентири на масовото съзнание. Поредният сондаж беше в началото на септември в национална извадка с интервюта "лице в лице" с таблети.

Ако българите бяха изправени пред хипотетичен избор, 49,9% биха избрали България да е част от демократичния свят, т.е. от Европейския съюз, НАТО и пр., 25,5% не могат да определят коя алтернатива предпочитат, а едва 17,1% биха избрали друг тип интеграционни общности около Русия и Китай. Останалите се затрудняват да отговорят. Дори и част от отговорите да съдържат социална желателност, те са ясно свидетелство за преобладаващите обществени нагласи у нас.

При най-младите, например, убеждението, че мястото на България е в ЕС и НАТО достига до над 70%, докато при най-възрастните картината е разнородна, но и там натрупванията в полза на европейския път на развитие са най-осезателни.

Последните наблюдения се потвърждават и от директен отговор на въпроса за личните възгледи. 48,8% са в „западна" посока, а в „източна" са 20,6%. И тук обаче сериозен е делът на онези, които не могат да определят – 30,6%. Вероятно в отговорите се съдържа и т.нар. социална желателност, но цялостната структура на регистрираните нагласи е видна.

Доверието в Европейския съюз остава традиционно високо. За периода от септември 2023 до септември 2024 г., например, дори има известно повишение от 54,2% на 59,5%. В същото време недоверието към ЕС спада за периода от 37,1% на 28,3%. Следва да се отбележи, че в предходни периоди данните са били и още по-положителни. Въпреки колебанията, ясно е, че общественият избор е насочен категорично към ЕС и на фона на българските национални институции образът на европейските институции и ЕС като цяло изглежда безспорен.

Данните сочат, че само за година доверието в НАТО се е увеличило от 32% на 40,1%, докато недоверието е намаляло от 53,5% на 45,4%.

Наблюдаваният ръст в доверието на българите към ЕС и НАТО е многофакторно обусловен, но във всички случаи сред причините за него следва да се открои ролята на двата съюза като генератор на сигурност, защита, икономическо развитие и стабилност за България на фона на геополитическите турбуленции и заплахи.

"Галъп интернешънъл болкан" направи експериментална проверка на отношението към различни страни, които са примери за глобални и европейски фактори. Най-високо одобрение получава Германия - 49,9% доверие, макар да се наблюдава известна ерозия в последните месеци. Следваща е Унгария с 41% доверие, но и с немалки дялове на колебание, следвана от Франция – 38,9% и Великобритания – 37,3%. Наблюдава се нов спад в доверието на българите към Русия след началото на руската агресия срещу Украйна. Настоящото изследване регистрира 30% доверие. Съпоставката с аналогичните данни от изследванията на „Галъп интернешънъл болкан" през 2021 г., 2022 г. и 2023 г. показва устойчиво нарастване на недоверието към тази страна. Така например, ако през септември 2021 г., т.е. преди нападението срещу Украйна, рейтингът на Русия е бил положителен (+2), то през септември 2022 г., т.е. след началото на агресията, вече е отрицателен, -15. През 2023 г. това отрицателно ниво се запазва (-14), а през настоящата година бележи нов спад до -22: „доверие" заявяват 30%, а „недоверие – 52%. Доверието към САЩ е в рамките на традиционните стойности, които в периода на двете последни администрации (на Доналд Тръмп и Джо Байдън) от 2016 до 2024 г., флуктуират между 26-31%. Настоящото изследване регистрира доверие към САЩ от 27,2%. Данните, натрупани от мониторинга през годините показват, че текущият политически стил на управление в дадена страна оказва влияние върху цялостния неин образ у нас. В настоящото изследване пример в това отношение е Унгария – регистрира се доверие от 41%, което може да се обясни със симпатиите на българите към по-категоричното отстояване на национални позиции в рамите на ЕС, което демонстрира унгарският политически елит.

Що се отнася до Китай, страната се приема с доверие от едва 23,6% от българите и значително недоверие от 52,4%. Това може да се обясни както с недостатъчното познаване и културните различия, така и със заявеното предпочитание на мнозинството от българите към демократичните модели в Европа.

Както може да се очаква, с възрастта и политическите пристрастия структурата на мненията се променя. Носталгични, провокирани от пропаганда или пък от дейността на вътрешни актьори, настроения се обостриха особено в хода на руската агресия срещу Украйна. Въпреки това обаче водещото предпочитание в масовото съзнание на българите към демократичните държави е устойчиво.

Изследването е проведено между 28 август и 5 септември 2024 г. сред 802 души по метода „лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


236
Още от Общество
Турция хвана шестима мигранти при опит да влязат у нас с такси
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
207
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 18 минути
Писна ни от русофили. 140 години живеят на гърба на българите, със доноси и предателство към България...
206
0
 
3
 
! Отговори
Юлиян до 200 преди 1 час
Нищо не е изчезнало,нищо не е пропаднало! Повече от ясно е, че "Галъп" ще ти изкара "нужните" резултати,ако ще и резултатите от "допитването" да са диаметрално противоположни.Не си струва да се обръща излишно внимание на "стъкмистиката" им.Не вярвам някой да е очаквал други резултати от "Калъпа".
205
3
 
11
 
! Отговори
Еййй преди 2 часа
Честно, писна ми от тези окраинци! Ползват безплатно държавата ни и на това отгоре с притенции!
204
1
 
11
 
! Отговори
Русофил преди 2 часа
Ся, драги грантаджии. България на думи е демокрация. В действителност не е. На нас българите ни липсва едно нещо, и то не е пари. Липсва ни Справедливост. А нито ЕС, нито целият Запад може да ни я даде. Затова и търсим алтернативи. Не искаме нито Доган/Пеевски да раздават порциите в държавата, нито мутр..ата Борисов, нито харварските мошета. Дайте ни алтернатива и ставаме верни атлантици. Дотогава, надяваме се Путин да раздава ритници в мутрите на олигарсите. И не ми пука кво мислите!
203
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 часа
Поредната западна боза
202
4
 
15
 
! Отговори
ИМА НОВ СПАД преди 2 часа
В ДОВЕРИЕТО КЪМ НАТО
201
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 часа
Резултатите от анкетата на кънчовците са само в продажните им кратуни! Работя и контактувам с много хора на различна възраст. До този момент няма нито един,който някога да е бил анкетиран за каквото и да било. Мен също никога не са ме питали за нищо,нито семейството ми,нито приятелите ми!Напоследък няма много влюбени в ЕС и НАТО, нито изгарящи от любов и обич към незалежната и хохлите! Това е обективната истина,а онези си пишат това,за което са им платили! Те от манипулациите и лъжите преживяват
200
15
 
3
 
! Отговори
д-р Фройдовски преди 2 часа
Другари копейки и прочие русофилстващи родоотстъпнически елементи, комунизмът си отиде! С него в небитието пропадна и фалшивата ,,любов" към россията, с която българинът бил закърмен като с майчино мляко. Само че това русофилско мляко се оказа изкуствено създадено в пропагандните централи на росийската империя. Със сигурност дори и вие, недраги ми копейки, дълбоко в себе си осъзнавате колко жалки предатели сте; дори кремълските ви господари ви презират...
199
3
 
13
 
! Отговори
тъй ли? преди 2 часа
на мен пък доверието към Русия се вдига. Не се огънаха на еврогейщините и нацизма!
198
11
 
5
 
! Отговори
ЗАЩОТО СА БЪЛГАРИ.! преди 3 часа
ЗА РУСОФИЛИТЕ - ТЕ СА ВЕЧЕ 5 ПОКОЛЕНИЕ ЕНИЧЕРИ - ТЕ ЛИКВИДИРАХА И БОТЕВ И ЛЕВСКИ, ЗА ДА НЕ НАПРАВИМ ВЕЛИКА БЪЛГАРИЯ КОЯТО БЪРКА В ГЗ НА РУСИЯ..
197
5
 
11
 
! Отговори
долу сащ преди 3 часа
я измерете доверието в галъп след покупката от цру....
196
9
 
7
 
! Отговори
Българин преди 3 часа
Продължавайте да заливате с примитивна помия Запада и Щатите и чакайте, някой да заобича Ботоксовия Фюрер ? А дано , ама надали...
195
16
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
1990та година капeйкитe плашеха, че до 30 години България ще изчезне, но ето че не изчезнахме, от 9 милиона останаха цели 5 милиона население, повече от половината, и още не сме изчезнали.
194
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
Кво доверие ? Ние им обявихме икономическа война ???? Да не говорим че сме в нато което е насочено срещу Русия . Тва е като доверието на германците по хитлерово време към СССР :))) Мнооооого умно написано . Няма що . Кой драскач измисли топлата вода ???
193
5
 
18
 
! Отговори
Реалист преди 3 часа
Това ми се струва фалшивка. Особено подозрителна е частта за доверието към Германия, страната която за пореден път закопава Европа с глупавата си политика.
192
6
 
18
 
! Отговори
Закривай окрайна! преди 3 часа
Вън НАГЛИТЕ окраинци!
191
3
 
15
 
! Отговори
Кашкавал преди 3 часа
Проучване от типа "Допитахме се до колегите в нашия офис....."Само дето трябва да питате и някой извън вашето НПО.
190
17
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
След всяка подобна статия, копейките веднага скачат на амбразурата да отричат фактите и да ни обясняват как иБрикс превземал света, 90% от българите били за Русия, а ЕС бил полу-фалирал и европейците мръзнели. Давайте, другари, вийте по-силно и ще стане реалност вашето муахаххах.
189
11
 
7
 
! Отговори
Грозната истина преди 4 часа
До Анонимен 182. Сега спор в който се обясняваме какви хора познаваме не е смислен. Разгледай каментарите на копейките. Примерно 185. Според тебе истина ли е че 50% от световния БВП идва он БРИКС? 184 също явна копейка - ти как мислиш България не е ли пълноправен член на ЕС ? Няма смисъл да ти изреждам всичките безумни копентари написани от руски ***.ове, изчети ги ми кажи - това образовани хора с престижни професии ли са ? Или са просто кресливи русофили, които пишат пълни глупости?
188
8
 
14
 
! Отговори
Българин преди 4 часа
Като гледам как им промиват мозъците на децата в училище. Някакво 8 годишно говори колко е лоша Русия. Какво разбира това дете от Русия .. нито знае къде е, нито нищо. Ама колелото се върти. Следващото поколение може да говорят колко хубаво е в Турция и колко лошо в Европа.

Спонсорирани публикации