Сал един "Союз" им остана... на янките

Руските кораби сега са единствен космически транспорт
Обновена: 23 юли 2011 07:58 | 23 юли 2011 07:58,
511
Сал един "Союз" им остана... на янките
Союз TMA-17. Снимка: НАСА

От 22 юли за неопределено време космическите кораби "Союз" вече са единственото орбитално транспортно средство в Слънчевата система.

Корабите, които водят историята си от първата половина на 60-те години на миналия век, надживяват своите последователи и конкуренти, с изключение на китайската "свещена лодка" – кораба "Шенчжоу", който се смята от експертите за идеологически продължител на проекта "Союз", пише ВВС.

В резултат от техническата еволюция в Космоса старата концепция за сравнително простите еднократни кораби се оказва по-жизнеспособна от идеята за създаване на многоцелеви, големи и сложни апарати.

Някои смятат "Союз"-ите за остарели и морално, и технически, но по надеждност и ниска цена (важно за космическите кораби) те нямат равни.

Във всеки случай именно тези кораби ще обслужват Международната космическа станция вероятно до последния й ден на съществуване, оставайки един от символите не само на руската космонавтика, но вече и на американската.

Надпреварата към Луната

Програмата на руските кораби "Союз" е в ход пето десетилетие – първият полет на кораба "Союз-1" е на 23 април 1967 г.

За цялото това време "Союз"-ите извършват 108 полета, по време на които има само две катастрофи. Именно първият пилотиран полет става и първата катастрофа в програмата "Союз": по време на връщането заради неизправност в спирачната система загива космонавтът Владимир Комаров. Негов дубльор в този полет бил Юрий Гагарин.

Още по темата
Втората катастрофа става на 6 юни 1971 г., когато заради разхерметизация на спускаемия апарат загива целият екипаж – Георгий Доброволски, Владислав Волков и Виктор Пацаев.

Въпреки тези трагични събития програмата като цяло се оказва успешна – извънредна ситуация възниква и след като през 1983 г. екипажът на "Союз Т-10-1" спешно се евакуира от подпалилата се ракета-носител, но никой повече не загива.

Двете катастрофи стават в самото начало на кариерата на "Союз"-ите. И според мнозина гибелта на първия пилот и първия кораб "Союз" е пряко следствие от космическата надпревара между СССР и САЩ, когато заради скоростта се жертва сигурността.

Двете страни в това време се оглеждат за полет към Луната с обиколка на спътника на Земята и последващо кацане върху него. Именно в рамките на тази голяма програма и започва през 1962 г. разработката на "Союз".

Американската програма за полет към Луната "Аполо" също преживява катастрофа – по време на изпитания на кораба, наречен по-късно "Аполо-1", още на старта загиват при пожар тримата членове на екипажа.

Еволюцията на "Союз"

От момента на създаването си "Союз" преживява четири модернизации, а сега полети започва да извършва вече петото поколение на корабите.

"Союз-Т", кораб от второто поколение, е създаден в рамките на военна програма в базата на първия проект 7К-ОК. Впоследствие военната програма не получава развитие, а в СССР в резултат се появява новият "граждански" "Союз" с индекс "Т", който извършва първия пилотиран полет през 1980 г.

Усъвършенстванията, внесени в конструкцията на кораба, засягат двигателите, системата за навигация, връзка и други, а една от главните задачи е намаляването на масата – в резултат конструкторите постигат това, че товароподемността се увеличава с 200 кг. За всяка космическа програма е ценен всеки грам.

Следващата модификация става "Союз-ТМ". Главната задача на конструкторите тук става подготовката на кораба за обслужване на орбиталната станция "Мир".

Неговото проектиране, както често става в авиационния и космическия отрасъл, започва почти веднага с началото на работата върху предишната модификация на кораба – през 1981 г., а първия пилотиран полет "Союз-ТМ" извършва през 1987 г.

Накрая този кораб, който обслужва Международната космическа станция до днес – "Союз-ТМА", е създаден, понеже американските астронавти "не се вписвали" по габарити в малките руски кораби – за тях не се прилагали строгите стандарти, по които се избирали кандидатите в отряда на космонавтите.

Това е първият "Союз", фактически модернизиран по желание на НАСА – през 1962 г. съветските конструктори дори и не са могли да сънуват такова нещо.

Тези кораби летят от 2002 г., но сега Роскосмос преминава на следващата модификация – "Союз-ТМА-М", или както го наричат медиите – "цифровия "Союз", понеже бордовите му електронни системи за управление са заменени със съвременни цифрови.

Тези кораби от 2011 г. постепенно заменят в полет към станцията предишните "Союз-ТМА".

Старият нов кораб

За годините безотказна работа "Союз"-ите придобиват репутацията на сигурни и евтини кораби, но нерядко казват за тях, че за XXI век те вече са морално и технически остарели.

Главният редактор на сп. "Новости космонавтики", акад. Игор Маринин, обаче смята различно.

В интервю за руската сужба на ВВС той казва, че в съвременния "Союз-ТМА-М" не е останало нищо от първите кораби от 60-те г., "с изключение на корпуса".

Друг експерт – Юрий Караш – напротив, смята, че при всички подобрения "Союз" не е успял да се отърве от недостатъците, които диктуват параметрите, заложени в проекта изначално. "Функционално това е същият кораб както и преди 44 години", смята той. Експертът подкрепя мнението си с това, че товароподемността на кораба се е увеличила незначително, а екипажът както и преди е от трима души.

Орбиталният автомобил

Много експерти, които се стараят нагледно да разяснят достойнствата и недостатъците на тази система, прибягват към сравняване с автомобилите.

Игор Маринин смята, че общото между съвременния "Союз" с първите кораби от този проект не е повече, отколкото между съвременните коли и автомобилите от началото на миналия век.

Юрий Караш на свой ред предпочита да сравнява "Союз" с тунинговано "Жигули" от 70-те: "Разбира се, може да се каже, че това вече е друг модел "Жигули", вече има електронно запалване, сменили са скоростния лост, направили са уредите по-приятни за окото". Но според експерта от това машината не става по-съвременна.

Впрочем, както казва за bbcrussian.com съветският космонавт и два пъти Герой на Съветския съюз – Георгий Гречко, при сравняването на "Союз" със стара кола трябва да се помни, че при всичките му недостатъци, които лично той не смята за съществени, по-нов просто не съществува.

"Кое е по-добре – да имаш "Жигули", или изобщо да нямаш автомобил? Освен това, ако много години си се возил на него и си попадал в тежки ситуации, но с жигулито винаги си се измъквал", казва космонавтът, летял три пъти със "Союз" в Космоса.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


511
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
408
4
 
7
 
! Отговори
БЪЛГАРОФИЛ преди 13 години
не съм кумонист, но предпочитам много повече да сме с Русия от колкото с американците от руснаците има какво да спечелим като газ нефт и всякви ресурси докато на американците само им се мазним за да пратим неколко воийника в ирак да ги 'утепат' и нищо накрая вместо бензина да ни е евтин като в Русия и другите държави които са с тях като абхазия, южна осетия венецуела сирия и др, а и парното щеше да ни е на нормални цени.... кой да мисли за народа
407
2
 
5
 
! Отговори
БЪЛГАРОФИЛ преди 13 години
не съм кумонист, но предпочитам много повече да сме с Русия от колкото с американците от руснаците има какво да спечелим като газ нефт и всякви ресурси докато на американците само им се мазним за да пратим неколко воийника в ирак да ги 'утепат' и нищо накрая вместо бензина да ни е евтин като в Русия и другите държави които са с тях като абхазия, южна осетия венецуела сирия и др, а и парното щеше да ни е на нормални цени.... кой да мисли за народа
406
1
 
3
 
! Отговори
EU-citizen преди 13 години
Нямам нищо против руснаците, стига да не ме "освобождават".
405
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
пияните мужици да вземат да направят един автомобил, една прахосмукачка, един телефон като хората и след това да се правят на космическа сила. да си копаят там природните ресурси, докато ги имат, след това да му мислят. раша момента не е по-различна от саудитска арабия, само където в саудитска арабия всички имат пари, а в раша само на путин обкръжението.
404
0
 
2
 
! Отговори
до 438 преди 13 години
А вие сте добри в правенето на ракийца, ама друго не можете...
403
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Да не говорим и че Русия ще изстреля и още един Спектър - УФ или известен като World Space Observatory Utraviolet, който напрактика се явява наследника на Хъбъл!Ще вижда както във видимия, така и във ултравиолетовия, като Хъбъл, но с много по-голяма чувствителност и резолюция, като освен това ще прави спектроскопия, нещо което Хъбъл не умее добре!А и Хъбъл около 2014, ще спре да функционира, тъй като не може да бъде обслужван и руския Спектр УФ ще го наследи, защото друг не се предвижда.
402
0
 
2
 
! Отговори
от 437 преди 13 години
като ракетостроене Руснаците са напред...това е факт...но във всеки друг технологичен отрасъл са мн далеч от лидерите и това не е тайна за никой...в последно време почнаха да наливат пари в други отрасли...но те 20 години бяха занемарили напълно финансирането...така че ще им трябва време отново да върнат славата на СССР...
401
7
 
2
 
! Отговори
436 преди 13 години
най-добри са в приготовлението на самогон. относно ракетите, добре че откраднаха, и те и американците, ракетната програма на немците. само че американците се развиха, докато рашките продължават да строят по немските спецификации
400
2
 
2
 
! Отговори
до 433 преди 13 години
еми добре...но да изчакаме да видим колко скорост ще набере Русия...за да почнем да я хвалим а?щото тва да изтреляш телескоп за 30 години не е кой знае какво...като се има впредвид че в момента има поне 5 Американски в орбита...и аз съм на мнение че Русия последните години тръгна напред...но те през 90те буквално бяха стигнали дъното...сега се мъчат да настигнат технологично САЩ,Европа,Япония и т.н...не говоря за ракети...така че нека да видим до къде ще стигнат и после да ги хвалим.....
399
2
 
5
 
! Отговори
jj преди 13 години
Давайте, братушки, изяжте ги американците! И ракети можете да правите, и да живеете знаете!
398
1
 
3
 
! Отговори
до 429 преди 13 години
Не си интересен Би, скрий се някъде!Кажи това на някой учен и той ще ти се изсмее, защото видимия спектър е само от около 400 до около 700 нанометра!
397
3
 
10
 
! Отговори
до 429 преди 13 години
Русия набора скорост, периодът, през който мина беше труден, нормално е да има замразени програми поради прекъснато финансиране (пострада не само космонавтиката, но и гражданската авиация и мн. др. отрасли) - да, но, в момента това не е проблем, пари се наливат и Русия върви сигурно напред - развива си авиацията, космонавтиката, енергетиката и какво ли вече не. А ние къде сме, м?
396
0
 
4
 
! Отговори
до 428 преди 13 години
О наистина?Естествено че така работи Би!Само че не съвсем точно така в случая на Хъбъл, защото има и ултравиолетови и инфрачервени сензори!Снимките въпреки всикчо минават на компютър!
395
7
 
2
 
! Отговори
Уточнител2 преди 13 години
Нека бъдем християни и да не се озлобяваме, нека ги разберем какво им остава. Опората им (СССР) рухна и ги остави сами, да не говорим за страха от разобличение на престъпленията на бащите и дедите им.Остава им само да си създават един измислен свят и ако успеят да излъжат някоя заблудена душа...
394
9
 
2
 
! Отговори
Уточнител преди 13 години
НЕКА БЪДЕМ ХРИСТИЯНИНе бива да се озлобяваме срещу тук пишещите неприятели на Истината и България т.нар. "русофили" и "приятели на съв. наука и техника". Те положително са свързани с Червената Генерична Мафия ЧГМ (АБпФК, децата, внуците и роднините им, а също и клиентелата ), или са с чуждо национално съзнание, или са платени и/или руски агенти, а може би са обикновени *** и/или ренегати - явление, което не е рядкост в българската история.Нека бъдем християни и да не се озлобяваме,
393
8
 
2
 
! Отговори
... преди 13 години
само дето тоя Спектр-Р- е радиотелескоп и с него да засечеш избухването на някоя свръхнова друго не можеш да правиш...а и защо споменавате този проект като голямо нещо...едвам за 30 години му намериха пари за да го завършат...кво има да се хвалят с него...всъшност Русия като такава няма нито един успех в космоса...всички успехи са им от времето на СССР дори и Союза им е от това време...а както знаем СССР вече го няма...Русия като постигне нещо самостоятелно тогава ще ги призная...
392
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
424Изглежда просто не знаеш как работи CCD :))) За твое сведение, цифровият ти фотоапарат също прави черно бели снимки :))) Егати *** си ! На хъбъл има 3 камери. Снимките от всяка камера минават при червен син и зелен филтър и се комбинират - така се получава чветна снимка не само на хъбъл но и на всеки друг CCD базиран фотоапарат :))) Егати, колко сте прости русофилистичните.
391
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
А това за Хъбъл, незнам, толкова ли е трудно да се напише в Гугъл, Hubble black and white photos, и да видите истината?
390
1
 
2
 
! Отговори
do 425 преди 13 години
И какво, да е правила снимки отблизо.Спектр-Р това ще прави!Най-малкото много грешен пример ми даваш, с радиотелскопи се правят снимките с най-голяма резолюция на подобни обекти!Да беше дал за пример Very Long Baseline Aray...
389
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
415за рентгеновата обсерватория на ESA XMM-Newton чувал ли си ?

Спонсорирани публикации