"Кръвен съюз": Защо Южна Корея се страхува от намесата на Севера в Украйна?

Двете съседки сега водят прокси война в Европа
27 окт 2024 06:57, Нели Христова
47
"Кръвен съюз": Защо Южна Корея се страхува от намесата на Севера в Украйна?
Снимка: БГНЕС

Видеото е зърнесто, но посланието е ясно. Клипът, публикуван от NK News, има за цел да покаже севернокорейски войници в зелени униформи, които получават основни доставки в тренировъчна база в източната част на Русия, преди да се присъединят към войната на Владимир Путин срещу Украйна.

Новината, че Пхенян е изпратил 3000 войници, за да се обучат за участие във войната, ужаси Украйна, САЩ и Европа.
Но има особено значение в Сеул – на 7300 км от Киев, където Северна Корея е едновременно враг и съсед.

Това, което някога беше европейски конфликт, сега също е азиатски.

В замяна на оръжия и войски Пхенян ще осигури така необходимите пари и вероятно руско ноу-хау за междуконтинентални балистични ракети и подводници – хардуерни подобрения, които драстично биха засилили заплахата, която Северът вече представлява за своите съседи.

Събитията в Украйна се следят внимателно в Сеул.

"Разполагането на войски на Северна Корея сигнализира, че войната в Украйна вече не е конфликт, който няма много общо с Южна Корея", написа Korea Times в редакционна статия.

Войниците са част от евентуално разполагане, което според американски и украински служители може да нарасне до 12 000 души. Те включват специално обучени сили, известни като "корпус на бурята".

"Масираното изпращане на войски показва, че връзките между Русия и Северна Корея преминават отвъд предоставянето на пушки, снаряди и ракети с малък обсег до нивото на кръвен съюз", написа Korea Herald.

Югът се опасява, че намесата на Северна Корея в украинския конфликт може да има последици по границата им, където напрежението вече е високо.

В петък Югът изрази "сериозна загриженост", след като Русия се придвижи да ратифицира договора си за отбрана със Северна Корея, като отново призова Москва да спре "незаконното си сътрудничество" с Пхенян.

Разрастващ се конфликт

При своя консервативен президент Юн Сук Йол Южна Корея се присъедини към водените от САЩ санкции срещу Кремъл и предостави хуманитарна и несмъртоносна помощ на Украйна.

Тази седмица в медийни съобщения се казва, че Югът обмисля да изпрати служители в Украйна, които да предложат разузнавателна информация за тактиките на бойното поле на Северна Корея и да участват в разпитите на пленени севернокорейски войници.

Въпреки че Югът е основен износител на оръжия – деветият по големина в света с продажби на стойност 14 милиарда долара миналата година – той има дългогодишна политика да не предоставя оръжия на страни, които са въвлечени в конфликти. Това включва Украйна.

Но разполагането на севернокорейски войски увеличава натиска върху Юн да отмени ограничението – ход, който ще трябва да преодолее правни и политически пречки, за да стане реалност.

Юн предупреди, че въоръжаването на украинските сили е опция, като каза пред репортери тази седмица, че страната "няма да стои бездействаща", докато Северът "заплашва глобалната сигурност".

"Въпреки че запазихме принципа си да не доставяме пряко смъртоносни оръжия, можем също така да преразгледаме позицията си по-гъвкаво в зависимост от нивото на военните дейности на Северна Корея", каза той.

Апетитът в Сеул за по-стабилна подкрепа за Украйна расте
, дори ако това повишава перспективата южнокорейски оръжия да бъдат използвани за убиване на севернокорейски войници във война, която се води на хиляди километри.

"Големият въпрос е дали Сеул ще облекчи ограниченията върху пряката военна помощ", каза Юан Греъм, старши анализатор в Австралийския институт за стратегическа политика, пред The Guardian. "Това обаче ще изисква конституционна промяна в някои случаи, така че далеч не е просто."

Ким се съгласи да разположи войските си за "цинични транзакционни цели, а не за споделени стратегически интереси", добави Греъм. "Въпреки това, това е забележителен обрат на събитията, като се има предвид, че дори съседката на Украйна Беларус остана извън пряка бойна роля."

Седем десетилетия след като техният тригодишен конфликт приключи с примирие и създаването на най-тежко въоръжената граница в света, Северна и Южна Корея сега водят прокси война в Европа, според Рамон Пачеко Пардо, професор по международни отношения в King's College London .

"Югът вече косвено предоставя военна помощ на Украйна [чрез запълване на артилерийски снаряди, които продава на съюзниците на Киев, които след това се изпращат в Украйна], а Северът директно доставя Русия. И Югът, и Северът получават ценна информация от войната. Ако Сеул директно прехвърли смъртоносни оръжия на Киев, това само ще подчертае, че двете Кореи са въвлечени в прокси война."

По-близки отношения с Русия

Има съмнение за това колко ефективни биха били севернокорейските войници в битка предвид липсата им на опит на бойно поле. Но фронтовите действия в Украйна биха били рядка възможност за Ким да прецени как членовете на неговата милионна армия се справят с реална война.

Боевете в Украйна ще позволят на Северна Корея да "тества способностите както на своите войници, така и на оръжията си", каза Габриел Йонсон, доцент по корейски изследвания в Стокхолмския университет.

"Северна Корея може също така да получи доходи и помощ за своите ракетни и ядрени програми от Русия", каза Йонсон, добавяйки, че това ще позволи на пропагандната машина на Севера да твърди, колкото и фантастично да е, че нейната военна мощ съвпада с тази на САЩ.

Решението на Ким да се присъедини толкова тясно към Путин само ще засили програмата за ядрени оръжия на Севера за разбиване на санкции – и това е лоша новина за Юга, където някои призоваха страната им да разработи свои собствени ядрени оръжия.

"Силите на Северна Корея имат само една мисия: да се бият и да умрат за Русия и да натрупат в джобовете на Ким Чен Ун милиарди долари в този процес, гарантирайки, че Пхенян разполага с повече от достатъчно пари, за да избегне санкциите и никога да не се откаже от ядрените си оръжия", каза Хари Казианис , старши директор по въпросите на националната сигурност в Центъра за национални интереси във Вашингтон.

"Реалността е, че колкото по-дълго продължава войната в Украйна, толкова повече сили ще се нуждаят от Северна Корея на Путин, което само прави семейството Ким по-силно с всеки изминал ден и пълни банковите сметки на режима."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


47
Още от Русия
Руската военна икономика е преминала пика, а бъдещето е неясно
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 минути
Няма доказателства, че корейски войски воюват в Русия срещу агресорите. Вероятно и това ще стане, но засега няма доказателства.
46
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 минути
Какво ли ще стане в онези 700 квадратни километра от Кyрска област, които все още са окупирани от войски на Украйна и НАТО, след като и корейците се включат в освобождаването на това парче земя?
45
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 минути
Каквото и да си говорим, корейска войска в Курск е факт, а западът няма равностоен отговор. Нещата ще приключат с изтегляне на Украйна от Курск и сериозно поражение в Донбас, случва се в момента. След това - преговори за мир. Ако не самуспешни - Днепър.
44
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 минути
Режимът в Южна Корея се крепи от САЩ. Без САЩ режимът в Южна Корея ще падне и двете Кореи ще се обединят, както стана с Виетнам. От това ги е страх американските марионетки управляващи Южна Корея.
43
2
 
2
 
! Отговори
Математикъ преди 8 минути
Добре е драскачите възвеличаващи БРИКС да се съпикясат с годината на създаване на ТУХЛАрната и да проследят развитието на същата до ДНЕС - 21 век, 2024, за да сФанат трагедията на тази обречена на разкошна мизерия организация.
42
3
 
3
 
! Отговори
Факт преди 11 минути
Време е ООН като инструмент на американската хегемония да се замени с БРИКС - обединение на свободните независими държави.
41
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 13 минути
Така продължавай, верен на краварската ти родина и на центчетата, с които ти плащат да плюеш по българите
40
3
 
2
 
! Отговори
NATO/OTAN преди 14 минути
Аз не смятам че, ще има много пленени корейци,по скоро няколко офицери, другите ще изгорят, влязат ли,в Украйна САЩ това и чакат да покажат на Ким Дебелин какво могат американските оръжия!
39
3
 
1
 
! Отговори
До 35 преди 17 минути
Преводът във Википедията е тотален шит. Прескочи до Енциклопедия Британка, за да си свериш съветския часовник Сейко-Сергейко.
38
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 17 минути
БРИКС продължава да се разширява. Сега и Индонезия, която е четвъртата по население държава в света, поиска да стане член на БРИКС. БРИКС стана мощен инструмент за свободния свят за противодействие на американската агресия.
37
2
 
4
 
! Отговори
До 33 преди 19 минути
Ако считаш 12 щатски установки "Пейтриът" за воюване на САЩ срещу Матушката ви Блатная си изпаднал в поредното посткомунистически делир. Ако САЩ воюваха срещу Блатная от 2014 то на онази въшлива територия и мравки нямаше да останат досега.
36
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 19 минути
Отговорът е очевиден б.р.е. Утре на кимчо ще чу с.к.и.м.н.е да иде да "освобождава" южно корейците и путин ще му върне жеста. Това е!
35
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 23 минути
По-голяма глyпост отдавна не бях чел - БРИКС бил създаден по идея на Голдмън Сакс. Това, че един анализатор от тази компания е използвал името БРИК, за вече създаденото обединение и това име добива популярност, няма нищо общо с идеята за създаването на обединението.
34
2
 
4
 
! Отговори
До Ах, глупости преди 25 минути
Защо да пишат за държави - въздух под налягане, които оперират с долари и от три петилетки и 15 официални срещи между кирпичите никакъв не са го обръснали.
33
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 28 минути
САЩ вояват от 2014 година срещу Русия в Украйна, но искат помощ от Украйна, Великобритания, Полша, Франция, България и т.н.
32
3
 
3
 
! Отговори
Най-голямата глупост преди 29 минути
До Ах, глупости! /// създавана някога, като уния е иБРИКс. Освен това, тавагишчите да не забравят, че същата организация е дело не на Мацква, а е учредена в Ню Йорк, САЩ по идея на Голдмън Сакс. В края на месец авгъс 2023 БРИКС анонсира, че Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства са поканени да се присъединят към организацията. ВНИМАНИЕ! Изброените държави са били поканени, а не са изявили собствено желание за присъединяване, руски форумни чyгyнu.
31
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 30 минути
Малко статистика за пияницата мистик и неговото пенсионеро-комунисти. Пенсионерите в България са над 2 милиона, от които 516 хиляди са под 65 годишна възраст, т.е. родени са след 1959 година и през 1989 са били на 30 години или по-малко. От пенсионираните се по времето на социализма са останали няколко хиляди, примерно около 3-4 хиляди. Сега се пенсионират хората, които през 1989 година са били на 29 години (м) и на 31 години (ж). Това са читателите ти на вестник Работническо дело.
30
3
 
3
 
! Отговори
Пабедителите наКУРск преди 38 минути
Голем кудош са руските тюбитейки. Това е все едно САЩ да воюват с Мексико и да искат помощ от Никарагуа, Салвадор, Коста Рика или Хондурас. Явно тавагишчите начело с Най-Голямото Джудже са я закъсали яко.
29
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 39 минути
Ednite mogat dase nastanyat s bazite i voinici na vsyakide v sveta drugite ne mogat
28
2
 
2
 
! Отговори
Ах, глупости! преди 43 минути
Що не пишете за важните неща поне веднъж? Какви са новините от БРИКС срещата? Там в момента се решава какво ще се случва за напред а вие ни занимавате с евро-джендър пропаганди.