Да емигрирам или не? Да живееш в градче край София, но почиваш на Бали

Колко българи са напуснали страната и колко са се върнали?
4 юли 2019 14:35, Елка Василева
187
Да емигрирам или не? Да живееш в градче край София, но почиваш на Бали
Снимка: архив, Reuters

Знаете ли колко българи са напуснали страната? А колко от тях се завръщат? И защо? Подробна картина на актуалната ситуация в България дават в свой материал Дойче веле.

Кирил е програмист, създава софтуер с отворен код. Живее в родната къща на родителите си в малко градче край София, но почива на остров Бали.

Айхан е от малко село в Югоизточна България, работи в Германия и се връща за кратко през лятото при семейството си.

Кирил и Айхан са представители на новите миграционни тенденции. Кирил би могъл да си намери работа в която и да е държава по света. Само да поиска. Айхан също - той е квалифициран работник, натрупал богат опит в сферата на строителството. Но докато благодарение на дигиталната икономика Кирил може да произвежда и продава продукт с висока добавена стойност, независимо в коя точка на планетата се намира, за Айхан заплащането се определя от икономиката и стандарта на живот в съответната държава.

За единия миграцията е въпрос на избор, за другия - въпрос на икономическа принуда. В България, която вече 12 години след присъединяването си към ЕС продължава да е най-бедната държава в Общността, факторът "икономическа принуда" е особено силен. Междувременно обаче в страната се оформи една нова прослойка от висококвалифицирани специалисти в областта на високите технологии. За много от тях житейският избор засега остава България - защото условията на труд и средата не зависят от българските институции, а от международните компании, за които работят.

Защо България?

Ангел Игнатов също е решил да остане да работи в България. Той е част от екипа на голяма софтуерна компания в София. Казва за себе си, че се чувства добре в родината. "Харесва ми социалната среда, климатът, възможността да правя много неща в свободното си време", споделя той.

Ангел дори популяризира България като житейски избор за хора от неговото поколение, които следват в чужбина. Той е председател на Българския кариерен форум (БКФ), който възниква като инициатива на група ентусиасти през 2012-2013. Днес БКФ е партньор на българското Министерство на труда и социалната политика в организирането на кариерни форуми в европейски държави, в които участват и десетки български работодатели.

Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?

Зам.-министърката на труда и социалната политика Зорница Русинова участва във всички кариерни форуми. Според нея за амбициозните и талантливи млади българи, които следват в чужбина, е важно да имат възможност след дипломирането си да започнат работа в авторитетни компании в развиващи се сектори, да получават атрактивно възнаграждение, да имат гъвкаво работно време и добър социален пакет, които им осигуряват висок стандарт на живот. "Не по-малко важна за тях е и възможността да са близо до семейството и приятелите си", отбелязва Русинова.

Националната статистика отчита, че през 2018 година в България са се върнали 16 169 българи от чужбина. Близо 40% от тях са в активната възрастова група от 20 до 44 години. Все още обаче броят на емигриралите е почти двойно по-висок: 31 263. И тук възрастовата група от 20 до 44 години е най-голямата.

Още по темата

Този процес се отразява негативно на възпроизводството и на средната възраст на населението в България. В момента страната е и първа по най-ниска средна продължителност на живота - 74.8 години, констатират експерти.

По данни на Зорница Русинова на територията на Германия има около 6000 български студенти, приблизително толкова висок е и броят им във Великобритания. Тези две държави са и най-предпочитаните страни в Европа от българските емигранти. След тях се нареждат Гърция и Испания.

Данни на Федералната статистическа служба на Германия, предоставени от Държавната агенция за българите в чужбина, показват, че през 2012 година българите в Германия са били 118 759, а в края на 2017 година официално регистрираните български граждани там са били 310 415. Експерти твърдят, че от 1989 година насам САЩ и Германия са двете най-предпочитани цели от българските емигранти.

Каква е офертата?

Зам.-министърката на труда и социалната политика Зорница Русинова казва, че недостигът на квалифицирана работна сила кара все повече български работодатели да разберат, че уменията, знанията, талантът и мотивацията на техните служители са най-ценният им капитал. Конкуренцията се засилва и затова много фирми вече не пестят усилия и средства за привличането на квалифицирани български кадри, завършили в чужбина.

Според данните, цитирани от Русинова, в края на 2018 средната заплата в България за първи път е надхвърлила 1200 лева (613.55 евро). В сектора на информационните технологии и комуникациите средното възнаграждение се е увеличило с над 13% на годишна база и доближава 3000 лева (1533.86 евро). В енергетиката, финансите и застраховането средната заплата е около 2000 лeва (1022.58 евро). Тя признава, че тези заплати са по-ниски от възнагражденията, които младежите биха получили в Германия, Австрия и Великобритания, но поради по-високия стандарт в тези страни, "може да се окаже, че в България с тези средства те могат да си позволят по-добър живот".

Зорница Русинова изтъква освен това, че "в много отношения България е най-щедрата европейска държава от гледна точка на законодателството. Първо, по отношение на майчинството и второ - по отношение на правата на работниците".

"Безработица няма"

В България "безработица реално няма. (...) Има за тези, които не искат да работят", каза премиерът Бойко Борисов през август 2017 година. "Проблемът е работната ръка", заяви Борисов две години по-късно, през юни 2019 година. През месец май регистрираната безработица в България падна до най-ниското си равнище от създаването на Агенцията по заетостта през 1990 година. Днес безработните в България са 175 199. Отчетеното ниво от 5.3% бележи свиване и на месечна, и на годишна база - съответно с 0.3 и 0.8 процента.

На българското Черноморие тези данни се проектират така: на прозорците на почти всяко заведение или магазин виси бележка "Търсим персонал". Работодателите започнаха да компенсират липсата на български работници с работна ръка от Украйна и Молдова, но и тя не достига - въпреки увеличените квоти за чуждестранни работници.

България е все така най-бедната

В България през последните 10 години брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението расте, но нивото му все още е твърде далеч от средното за ЕС. В периода 2008-2018 българската икономика е нараснала с над 48%. Въпреки това по данни на НСИ за 2017 година, обявени в края на миналата година (които още не са окончателни), БВП на глава от населението в България е 7301 евро - най-ниският БВП в ЕС. Предпоследна е Румъния - с 9567 евро. Това са и единствените членки на ЕС, в които тази стойност е под 10 000 евро. За ЕС общият показател е 30 004 евро.

За 2018 година в абсолютна стойност българският БВП е в размер на 55.182 милиарда евро. Според анализ от май 2019 на Института за икономически изследвания при БАН, на страната ще са ѝ нужни 27 години, за да достигне 50% от средното за ЕС ниво, 37 години, за да достигне 75% и 44 години, за да се изравни с него. Много българи решават да не станат свидетели на догонването. И избират живота в чужбина.

Бедността е тема, упорито избягвана от властта. Но тя продължава да гони хора от страната. България напускат не само висококвалифицираните, а и нискоквалифицираните. Втората група са дори по-голямата част от мигрантите. Тенденцията е да заминават първоначално на сезонна работа - три месеца, година. Много от тях обаче впоследствие изтеглят и семействата си и решават да останат в чужбина за дълго.

Какво искат българите?

По-добрите доходи - това е основната причина, поради която българите решават да напуснат родината или пък да се върнат в нея. Това сочат резултатите от проучване на социологическа агенция "Маркет линкс" и "ДНК-Движение за национална кауза", проведено в деня на евроизборите.

На въпроса "Заради кои от следните причини напуснахте България" 56% от анкетираните са посочили по-високите доходи, 48% - повече сигурност и спокойствие, 40% - по-добра среда и други. А какво трябва да се промени в България, за да се върнете? Тук 70% са избрали отговора "доходите да станат европейски", 66% - да се намали корупцията, 61% - животът в България да стане по-спокоен и сигурен, да се подобри здравеопазването и да има повече справедливост в обществото.

Без тези промени, желани и очаквани и от останалите българи, обезкървяването на България ще продължи. По данни на Международната организация за миграцията през 2005 година българските емигранти са били 937 341 души или 12.1%. от българското население. Оттогава са изминали 14 години и броят им продължава да расте - въпреки по-добрите икономически данни. Икономическите причини за миграцията се потвърждават и от изследване на "Отворено общество", подготвено по повод 10-годишнината от членството на страната в ЕС. Според данните от него в чужбина живеят около 1.1 милиона родени в България граждани, от които между 600 000 и 700 000 са я напуснали поради икономически причини. Българските емигранти живеят предимно в ЕС, Турция и САЩ.

А бездействащите младежи?

След преброяването през 2021 година ще разберем какъв е актуалният брой на населението в България. От останалите в страната млади хора обаче 20.9% не работят, не учат, нито се обучават професионално. В класацията на Евростат това отрежда на страната непрестижното трето място по "бездействие" след Италия и Гърция. Управляващите се опитват да убедят българите, живеещи в чужбина, че родината им се е превърнала в добро място за живеене. Същевременно обаче са загърбили поколението NEET (Not in Education, Employment or Training) и лумпенизацията на част от българските младежи, живеещи на територията на страната. А това развитие е поне толкова притеснително, колкото и броят на българите, живеещи в чужбина.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


187
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
64
1
 
34
 
! Отговори
Маската на Зоро преди 4 години
Това за заплатите важи за София,Пловдив,Варна и Бургас. Това са градовете, които умишлено се развиват за сметка на останалата част от страната. В София може и да вземат 1500-2000 лева заплата. Но в провинцията и 1000 лева още се води висока заплата. Масово се взима по 700-800 лева. Разберете, че България не е само 4-5 града. Затова младите от малките градчета в провинцията масово емигрират в чужбина или в краен случай отиват в София.
63
0
 
24
 
! Отговори
@63 преди 4 години
Опасявам се, че ти просто не можеш да разбереш за какво ти се говори. Ако си здрав, можеш да си позволиш да ходиш при български и сръбски и китайски лекари, за малки неща. Ако си хронично болен, ти НЯМАШ избор. Е, докато си на 20, е вероятно да ти правят впечатление тарашени линейки и чакане за лекар. Когато натрупаш годинки и ДНК-то ти започне да се прецаква и болестите изплуват, се впечатляваш от това колко ти струват лекарствата и дали ти ги покриват, техниката, специализацията, социални пом.
62
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 65Тези лекарства не идват безплатно. Здравните осигуровки са до десетки пъти по-високи в Германия и затова и здравната каса може да си позволи скъпи лекарства. В БГ тези пари откъде да дойдат? От луната ли?
61
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 63Цяла Европа си чупи краката за да отиде там защото всички живеят с илюзии. На немската медицина единственото и преимущество е наличието на модерна техника. Оттам нататък е шанс дали ще случиш на добър специалист или не. Хората живеещи постоянно в Германия много често ходят на български или сръбски лекари и стоматолози защото са се напатили безкрайно много от лекарски грешки при немските специалисти. Имам дори пример за линейка претарашена в Германия докато е на адрес да спасява човек.
60
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Фрийлансъри, инфлуенсери, бармани, сервитьори, шофьори, продавачи, миячи, готвачи, фризьори, охранители, хигиенисти, общаци. А и разбира се ИТ-та. Или иначе казано - помощен персонал. Всички други да си гледат работата- за тях няма работа, да се оправят както могат! Еми правят го! Мозъците изтекоха и продължават да изтичат от България. :)
59
2
 
31
 
! Отговори
@59 преди 4 години
Иначе питай ги българските диабетици колко добре си прекарват. Как няма пари за консумативи, как дори децата нямат инсулинови помпи. Щото са скъпи. Питай болните от муковисцидоза или белодробна хипертония, какви лекарства им плаща държавата в България. Хора, които могат да бъдат активни биват инвалидизирани заради т.нар. бг здравеопазване. В нормалните страни, същите могат да работят до много по-късно и да бъдат нормални граждани. Не и тук. Изобщо. питай болните, не питай здравите.
58
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен61Като не ти излизат сметките и не можеш да плащаш достойни заплати или си работи сам или направо затваряй и отиди да работиш при някой, който може да си прави сметката за разлика от теб. Защо си мислите, че някой ви е длъжен да ви гарантира печалби?! Всичко си зависи от твоите умения. Ако си добър мениджър ще успееш, ако не фалит.
57
1
 
20
 
! Отговори
@59 преди 4 години
Пич, спри да мрънкаш за немско, щото ако беше толкова зле, нямаше цяла Европа да си чупи краката да отиде там. Включително, български майки на БОЛНИ деца. "Здравеопазване" не е колко време ще чакаш за да ти бият ваксина за грип или да ти видят сливиците. Здравеопазване е какво се случва, когато получиш инфаркт, инсулт, диабет, друга тежка хронична болест, увреждане, нужда от рехабилитация и т.н. Ще чакам и 6 часа ако е важно да ме види лекар. И съм го правила. Не в БГ.
56
3
 
15
 
! Отговори
Край преди 4 години
В силно застаряващото българско общество младите хора ще са скъпи. Ще живеят добре ако имат какво да продадат.
55
26
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А от тия дето се оплакват, че заплатата им е ниска, колко пъти са се запитвали дали ако работеха сами за себе си щяха да си изработят заплатата плюс осигуровките плюс разходите за наеми на работни помещения, техника и т.н.Най-лесно е да се мрънка и да се приказва как работодателят те цака. Ако беше толкова лесно стани си сам работодател и си плащай повече от 700 лева.
54
13
 
12
 
! Отговори
Край преди 4 години
Ако искаш да работиш заминавай. Ако искаш да успееш - остани.Може и да не ви е много ясно НО тук все още има незаети ниши за собствен бизнес докато в уредените страни на запад кой ще е богат и кой ще работи е отдавна решено.
53
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 51 продължениеИ освен това в Германия лекарите и зъболекарите масово прецакват здравната каса назначавайки ненужни изследвания и процедури за да цоцат. Няма да ти направят това която ти трябва а това от което могат да изцоцат някое евро. Ама това в БГ не го знаете и си мислите, че на запад хората са светци и няма корупция и далавераджийство.
52
0
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Безработица е и когато работиш за 700лв. , които чорбаджията -работодател ти ги плаща, когато му е кеф! Нека Бойко се опита да живее с 600-700лв. на месец и да разправя после, че работа имало, ама на хората не им се работело!
51
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 51Вервай си, че на запад е значително по-добре. В Германия чакаш 3-4 часа за да те приеме лекар в болницата и накрая те преглежда за 5 минути някой румънски лекар. Или ако си с направление за специалист може да ти дадат час за след 1-2 месеца за преглед. Обаче за всичко това ще си платиш като поп. 860 евро на месец е таванът на държавната здравна застраховка и всички програмисти са практически на тази тарифа.
50
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 41, тоест да разбирам - да останем без тези професии ли? Там да пращаме хора за помощен персонал, а останалите тук съответно и те да са помощен персонал. Голяма нация ще се окажем та всички развити държави ще ни завиждат! :)
49
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Със сигурност отворените граници на "демокрацията" са нож с две остриета. Догонващите държави трудно могат да догонват когато работната ръка и голяма част от най-квалифицираните и образованите емигрират. Същото е сега и с бежанците. Сирия сега кой да я възстанови като цялата държава се премести в Европа? Ще си седи пуста и надупчена десетилетия наред. Уж Европа им помага, ама май е мечешка услуга.
48
21
 
11
 
! Отговори
Край преди 4 години
Ако искате да сте наемни работници - заминавайте.Ако искате общество което още ври и кипи и в което можете да станете нещо - останете.Последните 30г. истински богати българи станаха хора в България а не в чужбина.Мисля, че ДПеевски, Гриша Ганчев, АДоган, Герберите от обкръжението могат да се смеят с глас на всеки "успял" в чужбина нашенец.
47
3
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Програмистите са щастливи в БГ точно докато не се задомят, и бебенцето или *** се срещнат с кошмарното българско здравеопазване. И тогава осъзнават, че то животът не е само евтин алкохол и запои с приятели. Когато се грижиш за деца или родители, имаш нужда от цялата социална система, развита в нормалните страни, за да помага на хората да бъдат продуктивни в трудна ситуация. В БГ един инсулт на близък те вкарва в зоната на здрача. Или каквото и да е друга болест. Поръчкова статия.
46
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Както в статията си е написано има професии в които заплащането зависи от местната икономика и такива където не зависи. Един лекар очевидно ще печели заплата обвързана с местната икономика - съответно ниска. Един служител във фабрика която произвежда за експорт или един програмист могат да печелят значително по-високи заплати. Служителят във фабриката обаче няма много избор и могат да го принудят на ниска заплата, докато програмистът има значително повече свобода и затова заплатата е по-висока.
45
0
 
25
 
! Отговори
a преди 4 години
Прави ми впечатление как младите хора се оказват най-рационално мислещи. Когато в играта няма печелившо поведение, най-добре да не играеш.