Хора или достойно заплащане – какво точно й липсва на България?

Стратегия за ниски данъци и евтин труд не е в полза на българските трудещи се
Обновена: 10 дек 2018 20:41 | 10 дек 2018 17:15, Елка Василева
254
Хора или достойно заплащане – какво точно й липсва на България?
Снимка: архив, Булфото

Редовно се твърди, че в България има недостиг на работна ръка. Така ли е наистина? Ново изследване отчита друг тежък дефицит - на достоен труд и достойно заплащане. А да си работник - в България това вече звучи обидно. Дойче веле публикува анализ от Емилия Милчева.

Помните ли тази „новина"? Кравеферма в пловдивското село Столетово търси работник срещу 3 000 лева заплата на месец. Кандидати за работа прииждат и до днес, сред тях и един човек от Карнобат, който обещал бонус - да свири на акордеон в местното читалище, ако го наемат във фермата.

Оказа се обаче, че никой не е имал намерение да дава такава заплата. Нищо, че го казаха по голяма българска телевизия. Според местните въпросните 3 000 лева били заплащането не на един, а на всичките четирима работници в частната ферма, обясни Ваня Григорова от сдружение „Солидарна България", която тази седмица представи изследването си за състоянието на трудовия пазар и недостига на работна ръка в България.

Още по темата

За фермата в Столетово се разбра и друго: противно на първоначалните твърдения, че кравефермата била изцяло модернизирана, в крайна сметка се оказа, че обновен е бил само един от оборите - с пари по европейски проект. Но собственикът ѝ далеч не е първият работодател в България, който спестява истината за заплащането и условията на труд. Той просто обслужва митологемата, устойчиво налагана в последните години от работодателските организации - за дефицита на работна ръка в България, за “мързеливите българи” и т.н.

Под влиянието на подобни внушения тази година парламентът промени трудовото законодателство, като премахна квотата от 10% за внос на работници от трети страни. Бизнес организациите се надяват така да бъдат привлечени 500 000 души (това се равнява на 16% от трудещите се в България) - работна ръка от държави като Индия, Виетнам и Украйна, където месечните възнаграждения масово са под 200 лева. Двата големи синдиката КНСБ и КТ “Подкрепа”, които обикновено са много шумни, когато става дума за енергетиците от “Марица изток” например, този път само декларативно обявиха, че не подкрепят тези изменения.

Ако в България имаше достойно заплащане

Засега няма официални данни, които да доказват, че е налице толкова тежък недостиг на работна ръка, посочват авторите на изследването. В същото време миграцията към чужбина продължава да расте - само през 2017 година близо 27 000 български граждани са емигрирали от страната, като 89% от тях са в активна икономическа възраст.

“Не можем да даваме пари, след като производителността е ниска. А като искат да ги експлоатират, да вървят”. Това е друга любима митологема на голяма част от българските работодатели. Така ли е наистина?

Авторите на изследването привеждат един сериозен аргумент срещу подобни твърдения - как се е развивала производителността и как са нараствали реалните средни заплати за периода 1991-2014 година. Числата показват, че от 1992 година започва рязък срив на заплатите спрямо производителността. Това е началото на прехода, когато започва и “преформатирането” на българската тежка и лека индустрия - приватизация, фалити на предприятия, загуба на традиционни пазари, липса на технологично обновление, ликвидация на цели отрасли като уранодобива и добива на оловно-цинкова руда, свиване на оръжейната промишленост, начало на големите емигрантски вълни. Разбира се, работниците първи усетиха колко остри и болезнени са тези трансформации.

Т.нар. "работническата класа” - шлосерите, стругарите, фрезистите, леярите, майсторите изобщо, сведена днес предимно до шофьори на камиони, чистачи и електротехници, започна да се топи. Макар че партията, която претендираше да защитава интересите ѝ - БСП, управляваше официално или задкулисно в годините, последвали 10 ноември 1989.

През този период индексът на реалните трудови възнаграждения е значително под производителността на труда. И макар за няколко години след 2006 заплатите видимо да нарастват, те и до момента не могат да достигнат производителността, отбелязва изследването. А за периода 2010-2014 година заплащането не само не настига средноевропейските нива, но дори дърпа назад.

С отмирането на стотици предприятия отмряха и много от техникумите, които осигуряваха работници за тях. Някои успяха да се преобразят в търговски или професионални гимназии, но в градовете, където умряха производства, техникумите затвориха врати. Така в 21 век, когато инвеститори започнаха да отварят тук и там заводи, изведнъж разбрахме, че професионалното образование е почти изличено за сметка на езиковите гимназии например.

Неслучайно в изследването фигурира безпрецедентното настояване на предприемачи да се ограничи приема в езиковите и математическите гимназии, които учели децата на емиграция. Вместо това да има централно планиране, а тези, които завършват средни професионални училища, да бъдат задължени да работят в съответните производства. Но когато анкетиращите попитали срещу какво, срещу какви договори, отговор не получили. "Как така ще “заключваме” тези млади хора, без да са ясни заплащането и условията на труд?”, попита в тази връзка авторката на изследването Ваня Григорова.

А кой гарантира условията на труд? Ако институции и синдикати си бяха на мястото, нямаше да допуснат взривовете в завод “Миджур”, където хора утилизираха мини, отваряйки ги с дървени чукчета. И всичко това срещу 240 лева месечна заплата. В “Миджур” инцидентите не са рядкост - пожари, взривове, загинали, ранени, до изпепелените през 2014 година 15 души. Но никой не е затворил предприятието.

Причината голяма част от работещите в България да са обезправени заради липсата на законова и синдикална защита не се дължи само на факта, че синдикални структури в частните фирми почти няма. Синдикатите в България се оказаха добри колаборационисти на властта. Когато през 2014 година избухна скандалът с контролиран вот на миньори от Бобов дол, работещи за Христо Ковачки (скрита камера показа как им “подсказват” за бюлетината на БСП), излезе и друг - с ваучерите за храна, които получаваха, можеше да се пазарува само в хранителните магазини, които са собственост на боса. На това му се вика затваряне на кръга. Или стягане на примката, зависи от ракурса.

В тези магазини стоките бяха като при Лукановата зима - и наставаше бой за пакетче кайма. Едва когато тази дългогодишна практика излезе наяве, по една телевизия виден синдикалист коментира, че ставало въпрос за нарушение, тъй като съгласно правилата работодателят трябва да има договори с различни магазини, не само със собствения си. А социалистката Мая Манолова, чийто избирателен район като депутат включваше Бобов дол, заяви, че обвиненията унижавали достойнството на миньорите, но замълча за ваучерите. Днес като омбудсман тя е изявен радетел за правата на унижените и оскърбените.

В нормалните държави

От представеното изследване стана ясно и друго: българската стратегия за ниски данъци и евтин труд, рекламирана пред инвеститорите, не работи в полза на българските трудещи се. В интервюта, взети по Скайп от млади българи в чужбина и представени като част от проучването, бяха изтъкнати предимствата на работата в нормалните европейски държави - гарантирано заплащане, гарантирано право на почивка, ясен трудов регламент. “Когато работиш над определените седмично часове, получаваш допълнителни дни отпуска”, обясни млада българка, която работи във Франция. Ако човек, трудещ се в българска фирма с български собственик, може да се похвали с подобно преимущество, със сигурност ще е прецедент.

Днес, в страната на услугите и обслужващия персонал, работник вече звучи обидно. А фермата в Столетово? Там вече не търсят нова работна ръка. Семейството, провокирало обявата за работа, тъй като било напуснало ненадейно, междувременно отново се върнало във фермата. Оказа се, че жената просто трябвало да роди…

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


254
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
233
1
 
4
 
! Отговори
Първо преди 5 години
Ако някой работил в чужбина знае че плаща се по добре и живота е по ефтин от българия! Ако работиш легално в чужбина с документи е рай.на мен лично ми липсват само родителите.в българия живота е много скъп и добро заплащане няма. Храната по скъпа горивата са скъпи абе всичко е скъпо а минималната заплата е 500 и нещо а в чужбина 8.50евро една час и на минимална заплата да работиш живееш съвсем нормално без да се лишаваш от нищо
232
2
 
4
 
! Отговори
Ели преди 5 години
Отношението на работодателят е важно към работника!Не можеш да кажеш: "Давам им хляб!" и да очакваш уважение, няма как да стане!Когато почиташ и уважаваш хората, ти се отвърща със същото, дълъг и труден процес..Българинът е велик като душевност, не го осъзнава.Уволнявала съм много добри работници, които не виреят в екип.Няма как да кажеш "Аз" и да си свободен!Хората са плакали, и са искали да работят без пари, когато им казах че закривам дейността в БГ.Смирение и уважение към Бог!
231
9
 
6
 
! Отговори
Пешо преди 5 години
До Жеко 217 За работата която 'вършат' и тази заплати са високи.В Б-я не знаете какво е това да работиш.Виждал съм много мамини момченца-дойдат на обменни начала и не могат да устискат дори 1 седмица и се връщат в Б-я.А само пътя им до САЩ е 1000$.
230
10
 
3
 
! Отговори
майка Турция преди 5 години
До РусияСамо султана се е грижил за раята си истински! а Русия ни е мачкала!Само с помощ от Турция можем да съществуваме!
229
6
 
8
 
! Отговори
Русия преди 5 години
До Авгиевите обориРуската мечка ни докара до тук!От 1919г ние не сме държава а част от Коминтерна! - Сталинска България!
228
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
герберския *** е 230 ,а не 2....това че шефът давал заплатата е много евтин номер...повтарям....не шефът определя минималната заплата ,а Макрон....на Борисов ако му спретнат това като в Париж и другите градове...и той ще вдигне минималната заплата...ако чакаме на шефовете...това няма как да стане...при частниците почти няма синдикати...само граждански неподчинение върши работа...а нашите синдикати вместо да поведат работниците си траят и са в нещо като небрано лози,защото са пренебрегнати...
227
5
 
8
 
! Отговори
до герберски трол №2 преди 5 години
Ако Борисов вдигне минималната заплата,както го направи Макрон,шефовете нямат шанс да плащат по-малко....а като се вдигне минималната....шефовете щат не щат ще вдигнат и останалите заплати...
226
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По скоро има недостиг на качествени работодатели грижещи се за работниците си.Не може като работодател да плащаш в София над 1000 лв заплата а за същата работа в село Горно Нанадолнище 500 лв.заплата. Масова практика на работодателите е в малките населени места да дават мижави заплати и да изнудват хората да им работят почти за без пари.Логиката на бившия ми работодател беше,че тук в провинцията такъв бил стандарта на живот....
225
2
 
15
 
! Отговори
Waffen SS преди 5 години
"какво точно й липсва на България?"Много неща И липсават на България , а точно по темата липсват И истински индустриалци с дълбоки позноция,честност,визия за развитие,а не като сегашните отдадени на грабежи и разруха на държавата /територията/България.Няма как партийно назначени дистроери да развиват индустрията.Единствино ,което могат е разрушаването и след тях да остава изпепелена земя.Чингис хан може само да се учи,на разруха от нашите политици и индустриалци,бизнесмени и т.н.
224
4
 
15
 
! Отговори
Фанете ма за хуя преди 5 години
За смешни пари няма кой да ви бачкаИ друго - докато не започнете да плащате пълните осигуровки може да ми го лапате всеки ден...
223
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кажи го на шефа ти, как Борисов ще ти вдигне заплатата?
222
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Борисов какво чака още...Макрон вдигна заплатите със 100 евро...Баце да ги вдигне поне със сто лева...
221
2
 
31
 
! Отговори
Петко преди 5 години
Много е хубаво че така наречените "капиталисти" в Бг-то остават да си бачкат сами или семейно. Нека експлоатират синовете и дъщерите си . Нас ни нема тука!
220
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма качествени гени в България гледам едно болно уродливо поколение е сегашното -качественото днк изчезна по чужбина-както каза бате бойко-много лош материал
219
2
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Недостойното заплащане доведе до липса на хора.Няма нужда да се коментира и да се задават подобни въпроси.
218
2
 
41
 
! Отговори
Филип преди 5 години
Така наречения бизнес и така наречената държава трябва да се вземат в ръце. Хората захитряха и вече не искат да бачкат за слава и лозунги.
217
2
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Цялата статия се изчерпва само с една българска поговорка - "С трици маймуни не се ловят"!
216
3
 
30
 
! Отговори
Waffen SS преди 5 години
Както каза арх.Диков,у нас няма даже майстори павьори и поставящи плочки.Просто не може да се говори за настройчици в предприятия за електронната промишленост,просто защото вече няма такава.Няма химическа,машиностроителна ,енергийно-,високо точно-,транспортно-машиностроене.А още през 80-те години България произвеждаше оптически кабели,сега изобщо няма стъкларска промишленост освен за някакви бутилки,може и плоско такова.Та ние нямаме памуко и вълнено такачни заводи,просто защото селското стопанство не произвежда изходните суровини
215
1
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
докато в БЪЛГАРИЯ не се въведе почасово заплащане за да се види като отиваш на интервю за работа за какви пари става въпрос защото така много лесно може да се сметне та ако не се въведе тъи наречените работодатели ще продължават да ни лъжат и шикалкавят обещават една заплата а накрая взимаш съвсем друга сума
214
3
 
24
 
! Отговори
Waffen SS преди 5 години
Ще кажа едно нео-либерално,пазарно и евро-ориентирано "Уау-у-у",ама какво стана с мантрата-вопъл към инвеститорите "Елате в България,където работниците са готови да работят при скотски условия без пари,а може и да си плащат за това".Икономиката /каква смешна дума когато се говори за България/ е ориентирана към ниско-качествените услуги.С голяма точност може да се изчисли каква трябва да средната работна заплата у нас,като се изходи от средната европейска и средната производителнос у нас и Европа