Да емигрирам или не? Да живееш в градче край София, но почиваш на Бали

Колко българи са напуснали страната и колко са се върнали?
4 юли 2019 14:35, Елка Василева
187
Да емигрирам или не? Да живееш в градче край София, но почиваш на Бали
Снимка: архив, Reuters

Знаете ли колко българи са напуснали страната? А колко от тях се завръщат? И защо? Подробна картина на актуалната ситуация в България дават в свой материал Дойче веле.

Кирил е програмист, създава софтуер с отворен код. Живее в родната къща на родителите си в малко градче край София, но почива на остров Бали.

Айхан е от малко село в Югоизточна България, работи в Германия и се връща за кратко през лятото при семейството си.

Кирил и Айхан са представители на новите миграционни тенденции. Кирил би могъл да си намери работа в която и да е държава по света. Само да поиска. Айхан също - той е квалифициран работник, натрупал богат опит в сферата на строителството. Но докато благодарение на дигиталната икономика Кирил може да произвежда и продава продукт с висока добавена стойност, независимо в коя точка на планетата се намира, за Айхан заплащането се определя от икономиката и стандарта на живот в съответната държава.

За единия миграцията е въпрос на избор, за другия - въпрос на икономическа принуда. В България, която вече 12 години след присъединяването си към ЕС продължава да е най-бедната държава в Общността, факторът "икономическа принуда" е особено силен. Междувременно обаче в страната се оформи една нова прослойка от висококвалифицирани специалисти в областта на високите технологии. За много от тях житейският избор засега остава България - защото условията на труд и средата не зависят от българските институции, а от международните компании, за които работят.

Защо България?

Ангел Игнатов също е решил да остане да работи в България. Той е част от екипа на голяма софтуерна компания в София. Казва за себе си, че се чувства добре в родината. "Харесва ми социалната среда, климатът, възможността да правя много неща в свободното си време", споделя той.

Ангел дори популяризира България като житейски избор за хора от неговото поколение, които следват в чужбина. Той е председател на Българския кариерен форум (БКФ), който възниква като инициатива на група ентусиасти през 2012-2013. Днес БКФ е партньор на българското Министерство на труда и социалната политика в организирането на кариерни форуми в европейски държави, в които участват и десетки български работодатели.

Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?

Зам.-министърката на труда и социалната политика Зорница Русинова участва във всички кариерни форуми. Според нея за амбициозните и талантливи млади българи, които следват в чужбина, е важно да имат възможност след дипломирането си да започнат работа в авторитетни компании в развиващи се сектори, да получават атрактивно възнаграждение, да имат гъвкаво работно време и добър социален пакет, които им осигуряват висок стандарт на живот. "Не по-малко важна за тях е и възможността да са близо до семейството и приятелите си", отбелязва Русинова.

Националната статистика отчита, че през 2018 година в България са се върнали 16 169 българи от чужбина. Близо 40% от тях са в активната възрастова група от 20 до 44 години. Все още обаче броят на емигриралите е почти двойно по-висок: 31 263. И тук възрастовата група от 20 до 44 години е най-голямата.

Още по темата

Този процес се отразява негативно на възпроизводството и на средната възраст на населението в България. В момента страната е и първа по най-ниска средна продължителност на живота - 74.8 години, констатират експерти.

По данни на Зорница Русинова на територията на Германия има около 6000 български студенти, приблизително толкова висок е и броят им във Великобритания. Тези две държави са и най-предпочитаните страни в Европа от българските емигранти. След тях се нареждат Гърция и Испания.

Данни на Федералната статистическа служба на Германия, предоставени от Държавната агенция за българите в чужбина, показват, че през 2012 година българите в Германия са били 118 759, а в края на 2017 година официално регистрираните български граждани там са били 310 415. Експерти твърдят, че от 1989 година насам САЩ и Германия са двете най-предпочитани цели от българските емигранти.

Каква е офертата?

Зам.-министърката на труда и социалната политика Зорница Русинова казва, че недостигът на квалифицирана работна сила кара все повече български работодатели да разберат, че уменията, знанията, талантът и мотивацията на техните служители са най-ценният им капитал. Конкуренцията се засилва и затова много фирми вече не пестят усилия и средства за привличането на квалифицирани български кадри, завършили в чужбина.

Според данните, цитирани от Русинова, в края на 2018 средната заплата в България за първи път е надхвърлила 1200 лева (613.55 евро). В сектора на информационните технологии и комуникациите средното възнаграждение се е увеличило с над 13% на годишна база и доближава 3000 лева (1533.86 евро). В енергетиката, финансите и застраховането средната заплата е около 2000 лeва (1022.58 евро). Тя признава, че тези заплати са по-ниски от възнагражденията, които младежите биха получили в Германия, Австрия и Великобритания, но поради по-високия стандарт в тези страни, "може да се окаже, че в България с тези средства те могат да си позволят по-добър живот".

Зорница Русинова изтъква освен това, че "в много отношения България е най-щедрата европейска държава от гледна точка на законодателството. Първо, по отношение на майчинството и второ - по отношение на правата на работниците".

"Безработица няма"

В България "безработица реално няма. (...) Има за тези, които не искат да работят", каза премиерът Бойко Борисов през август 2017 година. "Проблемът е работната ръка", заяви Борисов две години по-късно, през юни 2019 година. През месец май регистрираната безработица в България падна до най-ниското си равнище от създаването на Агенцията по заетостта през 1990 година. Днес безработните в България са 175 199. Отчетеното ниво от 5.3% бележи свиване и на месечна, и на годишна база - съответно с 0.3 и 0.8 процента.

На българското Черноморие тези данни се проектират така: на прозорците на почти всяко заведение или магазин виси бележка "Търсим персонал". Работодателите започнаха да компенсират липсата на български работници с работна ръка от Украйна и Молдова, но и тя не достига - въпреки увеличените квоти за чуждестранни работници.

България е все така най-бедната

В България през последните 10 години брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението расте, но нивото му все още е твърде далеч от средното за ЕС. В периода 2008-2018 българската икономика е нараснала с над 48%. Въпреки това по данни на НСИ за 2017 година, обявени в края на миналата година (които още не са окончателни), БВП на глава от населението в България е 7301 евро - най-ниският БВП в ЕС. Предпоследна е Румъния - с 9567 евро. Това са и единствените членки на ЕС, в които тази стойност е под 10 000 евро. За ЕС общият показател е 30 004 евро.

За 2018 година в абсолютна стойност българският БВП е в размер на 55.182 милиарда евро. Според анализ от май 2019 на Института за икономически изследвания при БАН, на страната ще са ѝ нужни 27 години, за да достигне 50% от средното за ЕС ниво, 37 години, за да достигне 75% и 44 години, за да се изравни с него. Много българи решават да не станат свидетели на догонването. И избират живота в чужбина.

Бедността е тема, упорито избягвана от властта. Но тя продължава да гони хора от страната. България напускат не само висококвалифицираните, а и нискоквалифицираните. Втората група са дори по-голямата част от мигрантите. Тенденцията е да заминават първоначално на сезонна работа - три месеца, година. Много от тях обаче впоследствие изтеглят и семействата си и решават да останат в чужбина за дълго.

Какво искат българите?

По-добрите доходи - това е основната причина, поради която българите решават да напуснат родината или пък да се върнат в нея. Това сочат резултатите от проучване на социологическа агенция "Маркет линкс" и "ДНК-Движение за национална кауза", проведено в деня на евроизборите.

На въпроса "Заради кои от следните причини напуснахте България" 56% от анкетираните са посочили по-високите доходи, 48% - повече сигурност и спокойствие, 40% - по-добра среда и други. А какво трябва да се промени в България, за да се върнете? Тук 70% са избрали отговора "доходите да станат европейски", 66% - да се намали корупцията, 61% - животът в България да стане по-спокоен и сигурен, да се подобри здравеопазването и да има повече справедливост в обществото.

Без тези промени, желани и очаквани и от останалите българи, обезкървяването на България ще продължи. По данни на Международната организация за миграцията през 2005 година българските емигранти са били 937 341 души или 12.1%. от българското население. Оттогава са изминали 14 години и броят им продължава да расте - въпреки по-добрите икономически данни. Икономическите причини за миграцията се потвърждават и от изследване на "Отворено общество", подготвено по повод 10-годишнината от членството на страната в ЕС. Според данните от него в чужбина живеят около 1.1 милиона родени в България граждани, от които между 600 000 и 700 000 са я напуснали поради икономически причини. Българските емигранти живеят предимно в ЕС, Турция и САЩ.

А бездействащите младежи?

След преброяването през 2021 година ще разберем какъв е актуалният брой на населението в България. От останалите в страната млади хора обаче 20.9% не работят, не учат, нито се обучават професионално. В класацията на Евростат това отрежда на страната непрестижното трето място по "бездействие" след Италия и Гърция. Управляващите се опитват да убедят българите, живеещи в чужбина, че родината им се е превърнала в добро място за живеене. Същевременно обаче са загърбили поколението NEET (Not in Education, Employment or Training) и лумпенизацията на част от българските младежи, живеещи на територията на страната. А това развитие е поне толкова притеснително, колкото и броят на българите, живеещи в чужбина.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


187
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
84
3
 
60
 
! Отговори
Мони преди 4 години
Не винаги нещата опират до заплати. Разберете го. Най-важното , но има и други фактори. Трябваше да се прибирам от отпуска в Бг. Трафик , наистина час пик - понеделник. Кошмар да стигнеш до летището. Абсолютно лудо шофиране без правила. Имаш усещане за пълен хаос. В моя роден град -глутници бездомни кучета, това е и в София предполагам. Имах късмет да се спася от сериозно ухапване. Хората апатични, никой нищо не го интересува. Усещане на моменти наистина за територия.
83
4
 
43
 
! Отговори
179 преди 4 години
Българина е тъжен гурбетчия ако е сам. Моите приятели ,които имат семейства на запад или живеят със техен близък родственик въобще не мислят за връщане в България. НЕ искат и да чуят за нашта държава. По-спокойни са, изкарват си парички, ходят на почивки и така. Със 1 приказка си оправиха живота.
82
0
 
5
 
! Отговори
Iozeff преди 4 години
До Дорра фон дер ПшикПълни глупости!
81
3
 
22
 
! Отговори
BG uber alles преди 4 години
Ето Лихтенщайн има население 38000 калпака и пак имат висок стандарт. Чудо голямо че българите намалявали. България - Лихтенщайн на Балканите !
80
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Мойте всички приятели са чужденци и са в чужбина, но семейството ми е тук. В София не се създават приятелства лесно.
79
5
 
31
 
! Отговори
Циник преди 4 години
Поредния кьорфишек.... Огромната маса българи не са "успели програмисти"... тях кучета ги яли...Ще пишапо-късно, че насина тренировката по Wing Tsun свършва.Как го пишеха англичаните на старите джобни часовници... "Докато гледашчасовника - времето тече"Овреме - Терминал 2Колкото по-рано... Толкова по-добре
78
4
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А и честно казано все повече се замислям, че ако България достигне заплатите на Западна Европа, ще се напълним и ние с индийци, пакистанци, африканци и араби. Сега ни прескачат само защото сме бедни. В един момент обаче ще престанат да ни прескачат и точно тогава съвсем ще престанем да сме държава, а ще се превърнем в територия.
77
10
 
5
 
! Отговори
@81 преди 4 години
Ще се пазарим, може пък и да дадат. Все пак вече не сме 90та година, ограбени сме отвсякъде, членове сме на всички съюзи, все трябва да сме си изработили някой тлъст заем. Ако си го поставим за цел, ще намерим начин. Освен това, човек се интересува от телефони и бмв-та до определена възраст и пол. Останалите хора биха платили за услуги улесняващи живота им или такива които го подобряват. А тези услуги се извършват от други българи. И това ще стимулира избягалите да помислят за връщане
76
21
 
21
 
! Отговори
Дорра фон дер Пшик преди 4 години
България е много добре на фона на света. В Холандия, Белгия, Германия може заплащането да е високо но и наемите са ултрависоки. И ако нямаш собствен апартамент или къща - духаш супата. В Швейцария е добре.
75
1
 
18
 
! Отговори
@79 преди 4 години
Кой ще ти даде такъв заем и на какви условия? 90-те години като България фалира не искаха дори няколко милиарда долара да ни дадат. Освен това при отворена икономика парите ще си изтекат от България. Хората ще си купят ай-фони и бмв-та, а не български стоки.
74
2
 
63
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не знам защо хората не оценяват ефекта от ниските заплати. Повечето хора нямат пари да се подстрижат, да си купуват дрехи и обувки, да излизат по заведения. В момента, в който имаш деца и не си програмист или мениджър, ти се оказваш БЕДЕН. Парното дори не можеш да си платиш. Не можеш да си платиш за йога курсове, за допълнителна квалификация, за зъболекар. Това не е нормална икономика. Живеем в капитализъм, той се храни от иновацията на малкия бизнес. Къде ни е малкия бизнес? Гледа кокошки!
73
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 76Ама фармацевтичните концерни не ни дават 10 пъти намаление на цената на "лекарства за муковисцидоза (200к на година), лекарства за БХ (200к на година)" и т.н. Не може да си купиш мерцедес когато нямаш пари за мерцедес. Има държави където не могат да си позволят една опаковка антибиотик да си купят и хората си умират. Това е реалността в този Свят.
72
6
 
29
 
! Отговори
@77 преди 4 години
Има само едно решение, национална стратегия за доходите и взимане на заем с цел изравяване на доходите със средно-европейските. Когато заплатите приближат нормалното, хората ще имат пари за малкия бизнес и ще започнат да му плащат за услуги, а не да си боядисват сами апартамента, щото 1) нямат пари 2) няма майстори. И хората ще започнат да се завръщат. Повечето са избягали за да оцелеят, не за кеф. И малко по-малко и демографията ще се оправи. Но със заплати 3 пъти по ниски от ЕС - няма начин.
71
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 69Добре де, и какво решение имаш за това? Да закрием държавата защото не можем да си позволим да имаме такава социална политика каквато само една силна богата икономика може да има? Обективно погледнато не се вижда в обозримо бъдеще момент в който българите ще бъдат в състояние да плащат такива здравни и пенсионни осигуровки каквито плащат немците. А без да плащаме същите осигуровки няма как да получаваме същите услуги.А на нас и демографията ни е по-слаба. Фон дер Лайен е със 7 деца, нали
70
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен68При 10 пъти по-високи заплати, нормално е и здравните вноски да са по-високи. Обаче при заплата от 700 лева колко да ти е вноската? 300 лева ли?
69
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Маската на ЗороДаже в София масовите заплати са далеч от 2000 лева, ама хайде, съгласихме се, че са по-големи от тези в малките градчета, но забравяш, че тук животът е доста по-скъп.
68
12
 
17
 
! Отговори
Край преди 4 години
Като се получите инфаркт, инсулт и рак се молете господ по-бързо да ви прибере на място злачно място спокойно. Ако на запад правеха чудеса Стив Джобс още да е жив а дядо Зографски на 120 г. още щеше да си поплясква Роси Новева.Живота е радост и тъга.На запад и на изток също.
67
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен67И случайно тази линейка беше претарашена в емигрантски квартал, нали?
66
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
стига сте хвалили тия програмисчета смешни не само такива има
65
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да видим (всичко е в евро): лекарства за муковисцидоза (200к на година), лекарства за БХ (200к на година), инсулинова помпа 6к (трябват ти повече от една), кислороден концентратор, 2-3к, сериозна операция (сърдечна, мозъчна, по-тегавите коремни) 50-100к, транплантация 200к. Рехабилитация и реинтеграция след всичко това - нямам представа. Всичко описано, не се заплаща от БГ здравната каса. Но се заплаща от европейските здравни каси. Пък вие си разсъждавайте. Ама ако ви се наложи, друго ще пишете