Да емигрирам или не? Да живееш в градче край София, но почиваш на Бали

Колко българи са напуснали страната и колко са се върнали?
4 юли 2019 14:35, Елка Василева
187
Да емигрирам или не? Да живееш в градче край София, но почиваш на Бали
Снимка: архив, Reuters

Знаете ли колко българи са напуснали страната? А колко от тях се завръщат? И защо? Подробна картина на актуалната ситуация в България дават в свой материал Дойче веле.

Кирил е програмист, създава софтуер с отворен код. Живее в родната къща на родителите си в малко градче край София, но почива на остров Бали.

Айхан е от малко село в Югоизточна България, работи в Германия и се връща за кратко през лятото при семейството си.

Кирил и Айхан са представители на новите миграционни тенденции. Кирил би могъл да си намери работа в която и да е държава по света. Само да поиска. Айхан също - той е квалифициран работник, натрупал богат опит в сферата на строителството. Но докато благодарение на дигиталната икономика Кирил може да произвежда и продава продукт с висока добавена стойност, независимо в коя точка на планетата се намира, за Айхан заплащането се определя от икономиката и стандарта на живот в съответната държава.

За единия миграцията е въпрос на избор, за другия - въпрос на икономическа принуда. В България, която вече 12 години след присъединяването си към ЕС продължава да е най-бедната държава в Общността, факторът "икономическа принуда" е особено силен. Междувременно обаче в страната се оформи една нова прослойка от висококвалифицирани специалисти в областта на високите технологии. За много от тях житейският избор засега остава България - защото условията на труд и средата не зависят от българските институции, а от международните компании, за които работят.

Защо България?

Ангел Игнатов също е решил да остане да работи в България. Той е част от екипа на голяма софтуерна компания в София. Казва за себе си, че се чувства добре в родината. "Харесва ми социалната среда, климатът, възможността да правя много неща в свободното си време", споделя той.

Ангел дори популяризира България като житейски избор за хора от неговото поколение, които следват в чужбина. Той е председател на Българския кариерен форум (БКФ), който възниква като инициатива на група ентусиасти през 2012-2013. Днес БКФ е партньор на българското Министерство на труда и социалната политика в организирането на кариерни форуми в европейски държави, в които участват и десетки български работодатели.

Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?

Зам.-министърката на труда и социалната политика Зорница Русинова участва във всички кариерни форуми. Според нея за амбициозните и талантливи млади българи, които следват в чужбина, е важно да имат възможност след дипломирането си да започнат работа в авторитетни компании в развиващи се сектори, да получават атрактивно възнаграждение, да имат гъвкаво работно време и добър социален пакет, които им осигуряват висок стандарт на живот. "Не по-малко важна за тях е и възможността да са близо до семейството и приятелите си", отбелязва Русинова.

Националната статистика отчита, че през 2018 година в България са се върнали 16 169 българи от чужбина. Близо 40% от тях са в активната възрастова група от 20 до 44 години. Все още обаче броят на емигриралите е почти двойно по-висок: 31 263. И тук възрастовата група от 20 до 44 години е най-голямата.

Още по темата

Този процес се отразява негативно на възпроизводството и на средната възраст на населението в България. В момента страната е и първа по най-ниска средна продължителност на живота - 74.8 години, констатират експерти.

По данни на Зорница Русинова на територията на Германия има около 6000 български студенти, приблизително толкова висок е и броят им във Великобритания. Тези две държави са и най-предпочитаните страни в Европа от българските емигранти. След тях се нареждат Гърция и Испания.

Данни на Федералната статистическа служба на Германия, предоставени от Държавната агенция за българите в чужбина, показват, че през 2012 година българите в Германия са били 118 759, а в края на 2017 година официално регистрираните български граждани там са били 310 415. Експерти твърдят, че от 1989 година насам САЩ и Германия са двете най-предпочитани цели от българските емигранти.

Каква е офертата?

Зам.-министърката на труда и социалната политика Зорница Русинова казва, че недостигът на квалифицирана работна сила кара все повече български работодатели да разберат, че уменията, знанията, талантът и мотивацията на техните служители са най-ценният им капитал. Конкуренцията се засилва и затова много фирми вече не пестят усилия и средства за привличането на квалифицирани български кадри, завършили в чужбина.

Според данните, цитирани от Русинова, в края на 2018 средната заплата в България за първи път е надхвърлила 1200 лева (613.55 евро). В сектора на информационните технологии и комуникациите средното възнаграждение се е увеличило с над 13% на годишна база и доближава 3000 лева (1533.86 евро). В енергетиката, финансите и застраховането средната заплата е около 2000 лeва (1022.58 евро). Тя признава, че тези заплати са по-ниски от възнагражденията, които младежите биха получили в Германия, Австрия и Великобритания, но поради по-високия стандарт в тези страни, "може да се окаже, че в България с тези средства те могат да си позволят по-добър живот".

Зорница Русинова изтъква освен това, че "в много отношения България е най-щедрата европейска държава от гледна точка на законодателството. Първо, по отношение на майчинството и второ - по отношение на правата на работниците".

"Безработица няма"

В България "безработица реално няма. (...) Има за тези, които не искат да работят", каза премиерът Бойко Борисов през август 2017 година. "Проблемът е работната ръка", заяви Борисов две години по-късно, през юни 2019 година. През месец май регистрираната безработица в България падна до най-ниското си равнище от създаването на Агенцията по заетостта през 1990 година. Днес безработните в България са 175 199. Отчетеното ниво от 5.3% бележи свиване и на месечна, и на годишна база - съответно с 0.3 и 0.8 процента.

На българското Черноморие тези данни се проектират така: на прозорците на почти всяко заведение или магазин виси бележка "Търсим персонал". Работодателите започнаха да компенсират липсата на български работници с работна ръка от Украйна и Молдова, но и тя не достига - въпреки увеличените квоти за чуждестранни работници.

България е все така най-бедната

В България през последните 10 години брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението расте, но нивото му все още е твърде далеч от средното за ЕС. В периода 2008-2018 българската икономика е нараснала с над 48%. Въпреки това по данни на НСИ за 2017 година, обявени в края на миналата година (които още не са окончателни), БВП на глава от населението в България е 7301 евро - най-ниският БВП в ЕС. Предпоследна е Румъния - с 9567 евро. Това са и единствените членки на ЕС, в които тази стойност е под 10 000 евро. За ЕС общият показател е 30 004 евро.

За 2018 година в абсолютна стойност българският БВП е в размер на 55.182 милиарда евро. Според анализ от май 2019 на Института за икономически изследвания при БАН, на страната ще са ѝ нужни 27 години, за да достигне 50% от средното за ЕС ниво, 37 години, за да достигне 75% и 44 години, за да се изравни с него. Много българи решават да не станат свидетели на догонването. И избират живота в чужбина.

Бедността е тема, упорито избягвана от властта. Но тя продължава да гони хора от страната. България напускат не само висококвалифицираните, а и нискоквалифицираните. Втората група са дори по-голямата част от мигрантите. Тенденцията е да заминават първоначално на сезонна работа - три месеца, година. Много от тях обаче впоследствие изтеглят и семействата си и решават да останат в чужбина за дълго.

Какво искат българите?

По-добрите доходи - това е основната причина, поради която българите решават да напуснат родината или пък да се върнат в нея. Това сочат резултатите от проучване на социологическа агенция "Маркет линкс" и "ДНК-Движение за национална кауза", проведено в деня на евроизборите.

На въпроса "Заради кои от следните причини напуснахте България" 56% от анкетираните са посочили по-високите доходи, 48% - повече сигурност и спокойствие, 40% - по-добра среда и други. А какво трябва да се промени в България, за да се върнете? Тук 70% са избрали отговора "доходите да станат европейски", 66% - да се намали корупцията, 61% - животът в България да стане по-спокоен и сигурен, да се подобри здравеопазването и да има повече справедливост в обществото.

Без тези промени, желани и очаквани и от останалите българи, обезкървяването на България ще продължи. По данни на Международната организация за миграцията през 2005 година българските емигранти са били 937 341 души или 12.1%. от българското население. Оттогава са изминали 14 години и броят им продължава да расте - въпреки по-добрите икономически данни. Икономическите причини за миграцията се потвърждават и от изследване на "Отворено общество", подготвено по повод 10-годишнината от членството на страната в ЕС. Според данните от него в чужбина живеят около 1.1 милиона родени в България граждани, от които между 600 000 и 700 000 са я напуснали поради икономически причини. Българските емигранти живеят предимно в ЕС, Турция и САЩ.

А бездействащите младежи?

След преброяването през 2021 година ще разберем какъв е актуалният брой на населението в България. От останалите в страната млади хора обаче 20.9% не работят, не учат, нито се обучават професионално. В класацията на Евростат това отрежда на страната непрестижното трето място по "бездействие" след Италия и Гърция. Управляващите се опитват да убедят българите, живеещи в чужбина, че родината им се е превърнала в добро място за живеене. Същевременно обаче са загърбили поколението NEET (Not in Education, Employment or Training) и лумпенизацията на част от българските младежи, живеещи на територията на страната. А това развитие е поне толкова притеснително, колкото и броят на българите, живеещи в чужбина.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


187
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
44
20
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 46На всеки, който му пука за родината си, ще намери начин. Факт, на максимум 10% им пука и винаги е билот така, от турско робство още. Така че, нека бягат, България ще се спаси от мишки и лека полека, ще почне да изплува. Който иска, може да живее добре тук, но нЕкви дето, нямало да се прибират като им умрат майките...... никой няма от нужа от вас, даже и майките Ви!!!
43
10
 
39
 
! Отговори
Оо я стига. преди 4 години
Стига вече с тия програмисти! Това не е професия. Това е един бално на временна заетост, от ден то пладне. Много по важни за държавата са примерно машинните и сторителните инженери, фермерите, лекарите, учителите.....Освен това е редно дори и ниско квалифицираните работници да получават достойно заплащане както е във всяка нормална развита страна.Всеки човек който работи на пълен работен ден трябва да може да си позволи да си плаща разходите на живот, разходите за дете и да му остават пари.
42
0
 
8
 
! Отговори
питай google преди 4 години
До Анонимен"Как се печелят пари от софтуер с отворен код". Прочети за бизнес модели при дистрибуцията на софтуер.
41
7
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Изгубени поколения! Много изгубени и нещастни поколения произведе мечтаната демокрация.Българския народ се оказа слаб, без съпротивителни сили, и не успя да си извоюва благоденствие в ЕС. От 2007г до днес положението в страната на практика се влоши. Избягаха едни от най квалифицираните кадри, обезкърви се нацията, намаляха младите и сега последсвията за икономиката вече са налице. България ще продължи да бъде най бедната страна в ЕС и няма никаква надежда това да се промени в близките 30-40г
40
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
39, за квалифицираните бг кадри, работа на острова има бол! Гледачи на възрастни, чистене по домовете, куриери, сервитьори... За фермите също стават.
39
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 38извинявай, ама какъв е тоя хотел, в който берачите от англия отсядат, когато се прибират да видят родата си!?!?берачите се прибират и спят по бусовете
38
2
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А какво да правят българските инженери, архитекти, химици, биолози, ядрени и други физици? Ами лекари и учители? Всички те какво да работят и за какви пари? Само на туризъм, услуги и ИТ ли ще го караме докато се затрием най-накрая през 2100та г.?
37
8
 
59
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Работя в хотел и при нас редовно има българи-емигранти, които се прибират до България да си видят роднините. Да ме прощават образованите и успелите хора, ама на такава простотия и на такова самочувствие съм се нагледала, че нямате идея. Пример: Берач на нещо си се прибира до България. И започва да се оплаква от всичко, а всяка втора реплика е: "При НАС в Англия... е еди как си." Бил 6 месеца да бере нещо, ама вече при НАС. Голям англичанин, голямо нещо! И говори с акцент, щото забравил български
36
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Лъжа е за безработицата и безработицата е много висока. Просто ГЕРБ и ЕС фалшифицират данните, защото вдигат пенсионната възраст и включиха в работната сила много стари хора над 50 г. които не могат да си намерят работа и се отказаха. Населението което може да се труди постоянно се топи и е малко над 1 милион и така излиза реална безработица от над 20 %.
35
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А защо тук живеете лошо...?
34
3
 
49
 
! Отговори
ДА преди 4 години
Хайде стига глупости!В една държава няма само IT специалисти!Те са процент от всички и то малък.А какво правят останалите младежи,какво работят и за колко!?А икономика-от какво се прави-от IT ли?!ПРОИЗВОДСТВО,ПРОИЗВОДСТВО И ПАК ПРОИЗВОДСТВО ПЛЮС СЕЛСКО СТОПАНСТВО! Това ни трябва.Не да ям гумени вносни бокруци,а наши!Ама няма наши-убихте селското стопанство-краставиците трябвало да са прави,не криви,домата такъв,не онакъв и т.н.Без производство-няма икономика.Другото е бля,бля!
33
6
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Факт: В България има много повече свобода на словото за обикновения гражданин. Журналята са друг случай. Те си имат господари и затова сме назад в индексите за свобода на словото. Но обикновения гражданин може да плямпа каквото си иска. А на Запад не е точно така. Факт: Има професии в които човек може да печели повече след данъци в България отколкото след данъци в чужбина. Факт: За сравнително ниско квалифицирани кадри - медицинска сестра, продавач и т.н. несъмнено в чужбина ще живеят по-добре
32
7
 
6
 
! Отговори
оотАв$тралияяСидней преди 4 години
До Анонимен 32Да пращат ми пари да си купя кецове за 2$ и фотоапарат Канон за 15$ от 1985 г дето все му се къса лентата докато снимам във водата стоейки часове в нея и ме хапе акулата отдолу но това са дебролии пред това че се чувствам свободен и щастлив
31
15
 
15
 
! Отговори
Аз преди 4 години
Абе хора каква е тая завист... Границите са отворени, има университети, курсове, има кредити за финансиране на образование... като имате мерак, здрави сте вси4ко може да се постигне. Аиде да плюем сега по вси4ки щото им стиска да направят нещо пове4е..пък недаи се боже да ходят на Бали (ще помоля интернет у4ителите по български и литература да се въздържат от коментар :)
30
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Факт: Сред българите в чужбина има не само ниско платени черноработници. Има много средни и висши ръководители и лекари. Представата, че само прошляци емигрират е доста грешна.Факт: Във всяка държава си има плюсове и минуси. Живеейки в България на човек Западът му изглежда като цвете, но истината не е само розова. Всяка държава си има специфична култура която носи и предимства и недостатъци.
29
3
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кирил и Айхан не вършат работа на България, защото като емигрират страната се обезлюдява. Проблема е че няма работа в България и населението трябва да напуска. Образование също не върши работа, защото България харчи милиарди за заплати на учители и професори, но учениците и студентите отиват на работа в други държави.
28
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всеки емигрант е убеден, че в Бг е останало само нефелното. И е прав! Не на 100%, но до голяма степен.
27
4
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
абе кви са тия фейк нюз ..... цитирам :Кирил е програмист, създава софтуер с отворен код.Добавям: следователно не взима заплата или пари, щото софтуер с отворен код се пише на доброволни начала !!! и с кво почива на Бали ? .... ае данъчните да се самосезират :D
26
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Повечето емигранти ще се върнат в Бг. Малко преди да се оттеглят от тоя свят... примери бол.
25
1
 
13
 
! Отговори
Гутен Таг преди 4 години
Hищо подобно!!"Първо, по отношение на майчинството и второ - по отношение на правата на работниците"