За 57% от българите най-полезен им е английският, за 10% - руският

За 39% няма достатъчна причина да се учи чужд език
21 май 2024 21:45, Елка Василева
219
За 57% от българите най-полезен им е английският, за 10% - руският
Снимка: Евробарометър

За 57 на сто от българите познанията по английски език са с най-голяма полза за личното им развитие, за 10 на сто такава важност дава руският език, за 14 на сто - немският, а за пет процента - френският. Това показват данни от проучване на "Евробарометър", представени днес от Европейската комисия.

За сравнение в ЕС ползата от английския се отчита от 77 на сто от участвалите в допитването, 14 на сто посочват немския, три процента - руския и 13 на сто - френския език.

За своите деца участниците посочват отново на първо място избора на английски език (81 на сто у нас и 85 процента в останалата част на ЕС), а руският е със 7 на сто у нас и два процента в другите държави от ЕС.

Най-често гражданите на ЕС заявяват, че познанията по чужд език им служат за работа в друга страна (51 на сто), за намиране на по-добра работа (42-43 на сто), за да разбират хора от други култури (41 на сто у нас и 45 на сто в ЕС). Разлики се наблюдават в количеството на отговорите, че това е необходимо при пътуване за почивка в чужбина (42 на сто в ЕС и 31 на сто у нас), при работни пътувания (40 на сто в ЕС и 31 на сто у нас), за учене в чужбина (30 на сто у нас и 37 на сто в ЕС).

Всеки трети българин и почти половината (47 на сто) от останалите в ЕС уточняват, че могат да водят разговор на английски. Общо 14 на сто у нас и три процента от останалите в ЕС могат да разговарят на руски, пет процента - на немски (10 на сто в ЕС), три процента - на френски (11 на сто в ЕС).

Най-често европейците използват чужд език онлайн и за гледане на филми, като всеки втори в ЕС (всеки трети у нас) говори на чужд език, когато отива на почивка в чужбина. Почти двойна е разликата в броя на българите, които ползват чужд език за четене на книги и новини (15 на сто спрямо 28 на сто в ЕС) и за учене (7 на сто срещу 12 процента в ЕС).

Мнозинството (71 на сто у нас и 60 на сто в ЕС) заявяват, че не използват машинен превод. За 39 на сто от българите няма достатъчна причина да се учи чужд език, а 28 на сто казват, че нямат време за това. Всеки пети у нас заявява, че ученето на език е твърде скъпо.

Европейците признават стойността на изучаването на езици, заявява по този повод еврокомисарят за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова, цитирана в съобщение на ЕК. По нейните думи ученето на езици е важно за взаимното разбирателство. (БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


219
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
102
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В този глобален технологичен свят без международен език направо не може да направиш нищо. Като ученик съм учил немски и руски но никога досега не съм ги ползвал в живота. Даже вече ги забравих тези езици защото не се ползват никъде освен в съответните държави а аз там не ходя. Сега работя с хора от цял свят включително с руснаци и немци и комуникацията ни е изцяло на английски. Това е положението. Всички вече говорят английски. В доста държави вече е приет като втори официален език.
101
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
111 и с тия симулации нищо не постигаш. Отиваш в чатбота и му казваш да ти напише програма и ти я пише. На никой не му трябват разходи за заплати болничи и отпуски кафенца и осигуровки. Китайците и руснаците отдавна имат собствени платформи на техният си език. А ние нямаме нищо. Имаше един телерик и го продадоха. Толкоз.
100
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
109 самият Путин даде за пример руските класици на западняците понеже не са ги чели. Въз основа на това нито има как да си твърдо против него, нито този който отрича руската литература може да се хване за нещо освен за собствената си поръчкова злоба.
99
2
 
5
 
! Отговори
До 105 преди 3 месеца
Няма нужда да учим турски, нали сме били 500 години част от Oриента, и доникъде не сме стигнали докато хората са се развивали. Имаме си турски думи бол в речника и до днес, че даже и някои мaнджи като шкембе чорба си ги има във всяко заведение като злато.
98
8
 
4
 
! Отговори
Коста преди 3 месеца
Знам 4ри езика и работя в кол център. Това живот ли е? На смени, без почивни дни, малко повече от минималната, шефовете ми се карат, клиентите ми се карат, всички ме унижават. Трябваше да уча за програмист на времето, а не да уча езици. Сега програмистите са богати, успели, с много пари, ултра скъпи коли и огромни палати за милиони евро, а аз *** в кол център.
97
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
107 с твоите опорки и кликера нищо не постигаш. Русия пердаши бандерите, а мигрантите пердашат западняците. Китайският е най говореният в света, на второ място е испанският на трето хиндуските диалекти които са разговорни за кмета на Лондон и премиера на Великобритания.
96
5
 
7
 
! Отговори
До Бонго Бонго преди 3 месеца
Твърдо против Путин съм, но по-добра от руската литература от 19-ти век няма! Никой друг не е разкривал човека така, както руските писатели от имперския период. Това е все едно да отричаш италианския Ренесанс, заради Мусолини. Високата култура няма граници!
95
2
 
9
 
! Отговори
Al преди 3 месеца
Който не научил английски - уже и не надо ))
94
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Общо 75% от хората искат да ползват английски, немски и френски. Брутална статистика за русофилите.
93
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
На 80% т с иганският ще им върви, лошото е, че те са двайсет вида поне. И кюмюрчовците минават на български, като не се разбират.
92
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Учете турски, че ще ви се наложи. Все пак сме бъдещата европейска перла в пределите на новата Висока порта.
91
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Абрам Петрович Ханибал - прадядо на Пушкин. Heгъpчe отвлечено в Камерун, продадено в робство в Константинопол и дадено като подарък на Петър Първи в 1703г. В Русия е покръстен (Петър Първи кръстник), издига се до поста главен инженер и генерал-аншеф от имперската армия в дива и нецивилизована царска Русия. Освен че е дядо на Пушкин, успява да убеди и родителите на Суворов да го дадат във военно училище. Какво щеше да стане със 7-годишното нerъpче, ако го бяха продали в цивилизованите САЩ при демокрацията? Толкова за демокрацията.
90
1
 
3
 
! Отговори
Гражданин на света преди 3 месеца
Простете, соята ми идва в повече и бръщолевя на ангро.
89
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Учете китайски. Там е бъдещето.
88
0
 
2
 
! Отговори
Един обикновен човек преди 3 месеца
Повече с политика не се занимавам идат избори кои го интересува обикновен човек защо трябва да се интересува м и аз.Обещания обещания аз с това бях до тук кои разбрал разбрал довиждане господа политици и искрен арабаджиев нещо гледам или грешно ме разбираш или така го приемаш както и да е аз със политика повече не се занимавам благодаря за разбирането.Лека нощ
87
6
 
1
 
! Отговори
Гражданин на света преди 3 месеца
При социализма нямахме тоалетна хартия и банани, а Възраждане искат да предоговарят договора с ЕС да не можеме да бегаме на запад бедните българи да купуваме евтини самолетни билети да живееме като граждани на света, в ЕС можеме да си намериме и бедните българи евтини самолетни билети да живееме като граждани на света.
86
3
 
4
 
! Отговори
Пловдив преди 3 месеца
Просто е единият език е ограничен и *** като за прости хора , докато другият е сложен и интересен като за интелигентни хора . Затова можеш да научиш английски от музика и филми .
85
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Руският се ползва от стотици милиони в доста страни, в света на първо място е китайският, а на второ испанският, който е официален в над 20 държави. Английският го наложиха тук такива като обратният Филип Димитров и Петър Стоянов , който искаше да сменя кирилицата с латиница.
84
8
 
6
 
! Отговори
Топ експерт преди 3 месеца
Изобщо не е изключено Русия да анексира България в близките една- две години, по долния коментатор е прав. Целия Запад губи всеки ден в Украйна, докато в Русия се произвеждат ракети и танкове на всеки час.
83
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Тъпите англоговорящи страни наложиха английския език за да не учат те езици, но испанския го има в много повече страни. Италианския е красив, приятен език и там хич не ги вълнува английския. Мюсюлманските страни налагат задължително изучаване на английския, което е загадка