Заводите за олио пред затваряне заради липса на евтин слънчоглед

Искат среща с премиера, за да обсъдят темата за украинския внос
22 авг 2023 21:53, Стела Стоянова
35
Заводите за олио пред затваряне заради липса на евтин слънчоглед
Снимка БГНЕС, архив

Заводите за олио са пред затваряне заради забраната за внос на евтин украински слънчоглед и липсата на суровина на пазарни цени.

Това алармираха от сдружението на производителите на растителни масла. Те се оплакаха, че земеделското министерство отказва диалог с тях, пише "Сега".

Преди седмица родните производители на слънчоглед призоваха местните заводи за олио да изкупят продукцията им, която залежава от миналата година, тъй като износът на слънчогледово семе продължава да бъде проблем. Все още в складовете има 690 хил. тона от старата реколта, а след месец започва жътвата на новата реколта, която се очаква да е  2.1-2,2 млн. тона.

"Българските земеделски производители отказват да продават слънчоглед на цени, които се определят от международния пазар в момента. Същевременно не може да се внася и суровина на пазарни цени от Украйна, като единствена възможност на този етап. Предприятията са пред затваряне заради липсата на суровина на пазарни цени, което ще рефлектира върху един цял сектор, върху националната икономика и социалната политика", заяви Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти.

От сдружението посочват, че до момента са изпратили три молби за среща с новия екип на земеделското министерство, но няма отговор на нито една. Сдружението изпратило писмо и до премиера акад. Николай Денков за разискване на проблема на най-високо ниво.

Преработвателите се надяват да бъде обсъден план с правителството и да бъдат набелязани мерки, които да подкрепят българската маслопреработвателна индустрия в негативната ситуация с достъпа до суровина, в която се намира, подчерта Яни Янев. Сдружението предлага в срещата да се включат и представители на икономическото и финансовото министерство, за да се обсъдят ефектите от въвеждането на ограничителните мерки за внос на селскостопанска продукция от Украйна до момента и намеренията за продължаването им след 15 септември 2023 г. с цел формирането на национално отговорна позиция.

Още по темата

Производителите на олио настояват при формиране  на позицията на България да се вземе предвид, че в последните години непрекъснато се е увеличавал преработвателният капацитет на маслобойните в страната и те вече изпитват недостиг на собствено производство маслодайни култури, който в бъдеще ще се засилва.

На страната е необходим внос на слънчоглед от порядъка на поне 1.5 млн. тона годишно, който предвид на търговския баланс на района може да  дойде в голямата си част единствено от Украйна, казват от сдружението на производителите на олио.

Според него страната ни трябва да се възползва от шанса да увеличи износа на крайни продукти - слънчогледово олио, и да заявоюва нови пазара, след като военният конфликт е възпрепятствла износа на растителни масла и шротове от Украйна.

Производителите на олио обвиняват земеделците, че спекулативно са задържали реализацията на слънчоглед реколта 2022 г.  в очакване на по-високи цени. Това се повтаря и тази година.

"В края на август стартира прибирането и реализацията на произведения слънчоглед реколта 2023. По оперативни данни на МЗХ  наличният слънчоглед от реколта 2022 година към началото на август  е от порядъка на 600 000 тона. Неяснотата около окончателната позиция на страната ни по забраната за внос на маслодайни култури от Украйна след 15 септември 2023 г. води до ограничено предлагане на налична суровина и създава напрежение на вътрешния пазар относно бъдещите изкупни цени от нова реколта. Предвид на спекулативните очаквания на производителите за ръст на цените, не се очаква бързо освобождаване на този преходен запас и вероятно страната ще приключи и предстоящата кампания отново с висок такъв. Съответно производителите не могат да разчитат на него", посочват от сдружението на производителите на олио.

Тази невъзможност за адекватно планиране и подсигуряване на необходимите количества слънчоглед за преработка, поставят под риск ценовата стабилност на вътрешния пазар и българските потребители, предупреждават те.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
0
 
1
 
! Отговори
И.Б. преди 1 година
Отглеждайте рапица. Тя е по-полезна.
28
0
 
3
 
! Отговори
1 преди 1 година
това не са земеделски производители а мутри, подкрепяни от правителството. на какви цени искат да продават, ако не на борсовите. а и всички земеделски субсидии отиват за тях и зърнопроизводителите. смешно правителство на смешна държава.
27
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В друага статия за слънчогледа ,същия тоя Янев - "Разполагаме с достатъчно количество слънчоглед. България годишно произвежда около 2 млн. тона. За вътрешна консумация са необходими около 250 хил. тона. Цялото останало количество е предназначено за експорт. Тук пък - "На страната е необходим внос на слънчоглед от порядъка на поне 1.5 млн. тона годишно," ???????
26
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В друага статия за слънчогледа ,същия тоя Янев - "Разполагаме с достатъчно количество слънчоглед. България годишно произвежда около 2 млн. тона. За вътрешна консумация са необходими около 250 хил. тона. Цялото останало количество е предназначено за експорт. Тук пък - "На страната е необходим внос на слънчоглед от порядъка на поне 1.5 млн. тона годишно,"
25
0
 
4
 
! Отговори
Стоян Стелий : преди 1 година
Аха,и всичкия този рев,вой и писък е че не може да се изкупува безмитно,радиоактивно и неотговарящо на изискванията на ЕС украинско зърно... За да си направите далаверите и да ни тровите,докато читавото качествено зърно го изнасяте за запада и да си пълните чекмеджата! Нямате наяждане,алчни пр0дажници!
24
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами отварят фабриките, уволняват персонала и готово. Пък онези да продължават да го пазят в складовете
23
1
 
5
 
! Отговори
Жиката преди 1 година
Лъжа и пак лъжа.
22
1
 
6
 
! Отговори
Не са гъвкави преди 1 година
Не знаят кога да разрешат евтин внос и в какво количество, при какви квоти, за да не затворят маслодобивните фабрики, и за да поддържат нормална, но не пагубнна конкуренция за местните производители на слънчоглед.
21
1
 
14
 
! Отговори
11 преди 1 година
Секна им далаверата на тия отпадъци. Нямало български слънчоглед. Има, ама не могат да го изнасят и след това да го внасят, за да оправдаят високата цена на олиото.
20
3
 
14
 
! Отговори
Еххх преди 1 година
Алчноста на субсидираните,като не искат да продават да връщат субсидиите .Значи ще уморат народа от глад ама джоба трева да им е пълен .Както нацонализираха росенец така да се национализира и ЕРПТа та и слънчогледа и всичко крадено и раздавано.
19
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ВИЦА НА МЕЧО ЕДИН МЪЖ ПИЕ КАФЕ И МЪЛЧИ И ГО ПИТАТ АБЕ КАЖИ КАКВО СТАВА АЗ СЪМ ДОШАЛ ДА ВИДА ОТ КЪДЕ ШЕ МИНЕ СИНА
18
2
 
13
 
! Отговори
Сашо преди 1 година
А бе откаде сте вкарвали преди сънчоглед?Каква Украйна!България беше 8 по насаждане на сънчогледов масив!
17
1
 
20
 
! Отговори
Гумичка за триене преди 1 година
Не разбирам? Слънчоглед има от миналата година,чакаме по три ? Някой иска да стане бързо милионер и това не е обикновеният българин! Алчни хора братче кво да ги правиш!
16
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Свършва украинското зърно и слънчоглед. Русия не дава коридор.
15
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Явно само рафинериите мислят за цената на олиото, правителството заедно с маститите зърнопроизводители хич не им пука на каква цена българина ще купува. Същите тези зърнопроизводители,които със заплахи и принуда вземат и обработват земите на бедните хорица. Това се отнася и за зеленчукопроизводителите. Вносната продукция много по-евтина от българската, а напоследък се забелязва,че единственото й предимство-качеството и вкусът,който имаше, вече липсва.
14
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бойкот на слънчогледовото масло. Варива и печено без масло. Да фалират като са толкова алчни. Това увеличение което направиха над 100% сега ще им излезе през носа.
13
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
аз ли нещо не съм в час или въпросните мрънкащи . слънчоглед беше доставен от Украйна , но въпросните в бранша нададоха вой ( че даже и блокираха пътища) , че са им пълни хамбарите със стока и министъра спря доставките .... що за дивотия . пак искат да вдигат цените .... уро ди , аз не консумирам олио , така че ми е все тази .....
12
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След като изкуствено надуха цените за да се напечелят, а в същото време даваха минимална на работниците си, блокираха евтиното украинско зърно, сега вече се наиграха селските мутри. Нека им.
11
2
 
15
 
! Отговори
Гумичка за триене преди 1 година
Да фалират!!!!!!!!! Нали пет лева бре нали нямаше,??????? Убиха човек в Бургас заради олио?????????? Преработвайте и го пускайте за два лева както беше преди две години 1,78 ! Ако не щете по-надолу са ви дали друг акъл !!!!! Картофи и тва е ! Ама лимузините кой ще ви плаща? Още утре обявяване на фалит !!! Смешници
10
2
 
10
 
! Отговори
В. преди 1 година
Да се регистрира като продукт Слънчогледово олио с Български слънчоглед. На разните майонези и други продукти са пише задължително откъде е суровината!