Производители на олио: Слънчогледът ни е скъп за преработка

Те настояват да отпадне забраната да внос от Украйна
26 апр 2023 17:30, Анисия Иванова
43
Производители на олио: Слънчогледът ни е скъп за преработка
Снимка: БГНЕС

Украинският слънчоглед не влияе на международните цени и на тези на вътрешния пазар. Забраната за внос на земеделска продукция от Украйна трябва да отпадне в противен случай преработвателите ще намалят капацитетите си, а някои може би ще спрат да работят. Искаме нормални условия за работа. Подходът е неправилен. Не може, когато има загуби, те да се социализират, когато има печалби, те да се приватизират. Това каза Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.

Днес се очаква Съветът на Европейския съюз по земеделие и рибарство да заседава по темата за вноса от Украйна и състоянието на селскостопанските пазари в общността. Българското правителство наложи временна забрана на вноса на над 20 хранителни стоки и суровини от Украйна.

"Ненужни са опасенията на Министерството на земеделието, че Полша и Унгария са въвели ограничения. Защото Полша миналата година е внесла 40 000 тона, Словакия - 12 000 тона, единствено Унгария е внесла 180 000 тона слънчоглед, но те имат мощности, с които да го преработват. Най-големите вносители са България и Румъния. Най-добрият вариант е тази забрана да отпадне и българските предприятия да работят".

Забраната на вноса на слънчоглед от Украйна ще се отрази неблагоприятно на сектора, защото България произвежда около 2 млн. тона слънчоглед, за производство на олио за вътрешна консумация са необходими около 250 хиляди тона, така че около 85% от произведения слънчоглед в България е предназначен за експорт, дали като суровина, или след преработка. Мощностите за преработка на слънчоглед, които се изградиха в страната, вече са за над 3,5 млн. тона. Отделно много динамично се развива един сектор само за белене на слънчоглед, където са необходими още около 700 хиляди тона, обясни Яни Янев. "Така че, произведеният слънчоглед в България не е достатъчен, за да натовари наличните производствени мощности. Налага се внос. Такъв е осъществяван и предишните години - над 800 000 тона слънчоглед се е внасял. Не само от Украйна, от различни страни, които са производители. Така че забраната за внос на украински слънчоглед ще се отрази негативно на преработвателите, защото и сега има договори за внос на украински слънчоглед, които нашите преработватели са сключили и от който зависи изпълнението на договори за доставка на олио и шрот".

"Българският слънчоглед, който в момента е наличен, е предлаган на цени, които не са подходящи той да бъде преработен или изнесен като слънчоглед. Ако ние преработвателите не даваме пазарна цена, то има други купувачи, пазарът е отворен и ще се изнесе като семе".  

Къде е равновесната цена е трудно да се каже, но не можем да купим на цените, за които се говори - че тяхната себестойност е около 1000 лева, каза събеседникът. "Те не искат да загубят и трябва да постигнат поне тази цена. Но в момента няма как да се даде такава цена. Не можем да купим стока, която не може да се продаде. После дори и "на нула" да работим, пак няма да можем да продадем продукцията си. А ние не искаме да губим, а и няма кой да купи тази стока".

Русия и Украйна са най-големите производители на слънчоглед. Те произвеждат около 56% от световното производство. 68% от експорта на слънчогледово олио се държи от двете страни. Делът на Украйна беше около 40%, а ние сме поставени в ситуация да се конкурираме в Черно море с най-големите производители и преработватели на слънчоглед. Украйна, въпреки тежките условия, имат изнесени около 3 млн. тона олио. Това олио е направено от този евтин украински слънчоглед. Така че, ние работим този украински слънчоглед, но той е натоварен с много разходи, докато дойде до нашите предприятия, подчерта Янев.

"Създаде се едно настроение срещу качеството на украинския слънчоглед. Ние закупуваме, не само от Украйна, а от всички страни, където е възможно, но за съжаление те не са толкова много. Само контролиран от независими международни организации слънчоглед по отношение на пестициди, тежки метали, микротоксини и всички други изисквания, на които трябва да отговаря, влиза в България и когато влезе ние също го контролираме чрез същите организации. Агенция по безопасност на храните също контролира. Никой не може да си позволи да произвежда продукт с некачествена стока".   

Миналата година България е произвела около 2 млн. тона слънчоглед, 250 000 тона са за вътрешна консумация, а отделно има внос на 1,4 млн. тона слънчоглед. Информацията на Министерството на земеделието сочи, че сме произвели над 1 млн. тона слънчогледово олио, като вътрешната консумация е около 90-100 хил. тона, а всичко останало се изнася. Ние не задържаме слънчоглед в складовете си. Извършваме продажба два, три месеца напред, каза Янев.

"Ако бъде забранен вносът на украински слънчоглед, ние ще се опитаме да внесем от други страни, но възможностите не са много - от Румъния и Молдова. Всяка държава, производител на слънчоглед, прилага защитни мерки за експорт на своята суровина, така че те подсигуряват вътрешните си преработватели и тогава освобождават за експорт. Все по-малко са възможностите, откъдето можем да си осигурим допълнителни количества. Така че, за това ние даваме предимство на българския слънчоглед, стига той да се предлага на приемливи цени", каза гостът.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
1
 
0
 
! Отговори
баба мара преди 1 година
яицата днес са 44 ст цената им не пада млякото не мърда а е осн ядене напенсионерите турските домати 4.49 лв за кг а вчера 2.99 лв кои цени и на какво сесриват че не разбрах
24
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А защо нашият слънчоглед е скъп? А то и непреработен няма на магазина. Къде отиват тези 700000 тона белен слънчоглед?
23
2
 
4
 
! Отговори
Тгжоофтн преди 1 година
Две глътки кафе в кафенето са 2 лв, но това не ви е проблем и кафенетата пълни. Литър олио ще ми искате да струва 2 лв.също. Пийте сега евтино олио щото скоро цената му ще стане като на зехтин.
22
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Подготовката за ново вдигане на цените нека започне СЕГА !
21
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
предлага производителите на олио да бъдат пресовани на олио
20
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не знам кое на какво влияе, но олиото в Германия е двойно по-евтино, отколкото у нас. И не само олиото.
19
1
 
9
 
! Отговори
Бай Дрън преди 1 година
Е след като украинския слънчоглед не влияе на цените, на какво тогава влияе седмичния скок от 6 на 3 лева и обратно? Да не би да слагат два пъти по-малко слънчоглед в олиото и затова цената да пада на 3 лева?
18
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Евтиното е пазарна аномалия, скъпото е пазарна икономика" - Зрънчо Бентлиев.
17
1
 
13
 
! Отговори
Селтак потуркин преди 1 година
Домашна преса за олио дали има ? Бира вече си варя сам . Незаконно . Садя си картофи за пресни пържени. Ще Бодна и слънчоглед ако трябва.
16
3
 
8
 
! Отговори
ДВМ преди 1 година
скъп ли ви е ?! и на нас олиото ни е скъпо . ше се научите да плащате не само да печелите ! нали уж се борим да има родно по магазините .
15
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Русия и Украйна са най-големите производители на слънчоглед. Те произвеждат около 56% от световното производство." ///Ясно ли е коя държава печели от забраната за внос на украйнски слънчоглед?Русия няма санкции за хранителните стоки.
14
5
 
5
 
! Отговори
ЕТ валю Асенов 85 преди 1 година
Аз моя слънчоглед го продава в пакетчета печен за люпене на семки. И го оценявам на пет милиарда .
13
7
 
12
 
! Отговори
Верно ли? преди 1 година
Олио в България не се произвежда поне от 10 години. Те го купуват и бутилират. Никакви производители не са. Айде, покажете ми един такъв.
12
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ааааа така ли секна кранчето да купувате слънчоглед за жълти стотинки и да продавате олиото 5 лева
11
5
 
27
 
! Отговори
Сержант преди 1 година
Назначените земеделски производители в България ще си изядат топките, че не си продадоха зърното(особенно слънчогледа), когато цената беше двойна от сега. Някой търгаши накупиха количества и сега са назад с милиони.
10
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Така унищожиха земеделието сега ще ликвидират и остатъците с хибридна война ,като се почнат едни завистливи комунистически приказки за едни бентлита от наричащите себе си "демократи"
9
6
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 10, ами не е достатъчен, капацитета на маслобойните в България е около 3,5 млн. тона, а при по-пълно натоварване и работа на 3 сменен режим може и да надхвърли 4,5 млн тона, винаги сме внасяли поне по 1 млн. тона годишно слънчоглед за преработка, а това което в момента се прави със забраната е малоумиие, това няма да вдигне цените, щото слънчогледа е борсова цена, а това че земеделците са взели неправили пазарни решения миналата година си е за тяхна сметка
8
4
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Значи слънчогледа от Украйна е евтин но олиото е 5 лева а със скъпия слънчоглед по 10 лъва ли ше го купуваме? Вашата ве рица сеяндурска. Докато не започнем да ви окачваме по дърветата нема да се оправиме
7
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"България произвежда около 2 млн. тона слънчоглед, за производство на олио за вътрешна консумация са необходими около 250 хиляди тона.." и "Така че, произведеният слънчоглед в България не е достатъчен, за да натовари наличните производствени мощности. Налага се внос." ???
6
17
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русофилството ще купува олио от 20 лева но няма да се откаже да гади на Украйна.