Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща
19 май 2024 21:43, Елка Василева
220
Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада
Снимка: архив, БГНЕС

Китай и Русия ще задълбочат още повече връзките и сътрудничеството помежду си на международната арена. За това се разбраха двамата президенти Си Цзинпин и Владимир Путин при посещението на руския лидер в Пекин. Ролята на един от основните спояващи елементи в приятелството ще бъде и занапред противопоставянето със Запада и най-вече със САЩ.

Руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Цзинпин се споразумяха в Пекин да укрепят „стратегическото партньорство“, критикувайки остро САЩ заради редица ходове на Вашингтон, които по думите на двамата държавни ръководители са заплаха за страните им, отбелязва Ройтерс.

Още по темата
В наброяващото 7000 думи съвместно изявление след срещата им се казваше, че „задълбочаването на всеобхватното и стратегическо партньорство навлиза в нова ера“, като лидерите излагат позициите си по всички важни въпроси, от икономическото до космическото и отбранителното сътрудничество и до Украйна и Тайван.

„Двете държави изразяват отново голямото си безпокойство от американските опити за нарушаване на стратегическото съотношение на силите в региона“ на Североизточна Азия, се казва в руската версия на заключителното комюнике след срещата.

В публикуваното от Кремъл съвместно изявление Русия и Китай добавят, че искат да бъде избегнато ново изостряне на войната в Украйна, косвено хвърляйки вината за възможно подобно развитие върху Запада, отбелязва Франс прес.

В текста се казва, че Пекин и Москва смятат за необходимо по-специално да се избягва всяко решение, което би могло „да допринесе за удължаване на военните действия и нова ескалация на конфликта“ – формулировка изглежда насочена към европейците и американците, тъй като Кремъл постоянно повтаря, че именно западните оръжейни доставки за Украйна удължават войната.

В съвместното комюнике, в което се използва приемлив за Путин език, се заявява, че „трайното уреждане на украинската криза“ изисква спазване на „принципа на неделимост на сигурността“ – понятие, използвано от Москва, за да оправдае инвазията си. Кремъл твърди, че сближаването между Киев и Запада представлява заплаха за Москва и че сигурността на Украйна не може да бъде постигната за сметка на тази на Русия, посочва Френс прес.

Пекин и Москва подчертават значението на диалога за уреждането на конфликта. Позицията на Русия е, че тя е готова за преговори само ако Украйна отстъпи петте области, за които Москва претендира и които окупира.

Китай не може да получи всичко, което иска

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща на върха в Пекин. Критиките на Вашингтон бяха насочени най-вече срещу Китай, който според американските официални представители няма как да бъде в еднакво добри отношения и със Запада, и с Русия.

„Няма как и вълкът да бъде сит, и агнето цяло“, коментира пред репортери говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател.

Китай „не може да има и двете – добри отношения с европейските и други страни и същевременно да подхранва най-голямата от доста време насам заплаха за европейската сигурност“, добави говорителят, имайки предвид руската инвазия в Украйна.

САЩ обвиниха Китай, че макар и да не изпраща пряко оръжие в Украйна, Пекин е подпомогнал най-голямото от времената на Съветския съюз разрастване на руската военна промишленост, безпокойство, което изрази и държавният секретар Антъни Блинкън при посещението си в Китай миналия месец, отбелязва Франс прес.

Си и Путин определиха отношенията между страните си като стабилизиращ фактор на срещата си в Пекин, на която руският президент целеше да получи по-голяма китайска подкрепа за военните си действия в Украйна.

Помощта на Пекин за руската отбранителна промишленост „застрашава не само украинската, но и европейската сигурност“, каза Пател.

В изказване, излъчено по руската телевизия, Си заяви, че Китай „очаква с нетърпение час по-скоро на европейския континент отново да се възцарят мирът и стабилността“.

Помолен да коментира заявената от Китай подкрепа за мирен процес в Украйна, Пател отговори: „Според нас решението е лесно – Русия просто може да напусне Украйна“.

Посещение на фона на ново ожесточаване на боевете в Украйна

Двудневната визита на Путин се състоя в момент, когато на фронта в Украйна се наблюдава ново ожесточаване на бойните действия. Русия предприе масирано настъпление в Североизточна Украйна, в района на Харковска област, което накара някои да отбележат, че войната е навлязла в един от най-решаващите етапи от началото си.

В тази връзка силно „натоварената със символика“ среща Си – Путин направи така, че руско-китайското партньорство да изпъкне ярко в сегашната обстановка на предизвикателства в отношенията със САЩ и Европа, отбелязва Асошиейтед прес.

„Двете държави искат да покажат, че въпреки всичко, което се случва в глобален план, и че въпреки натиска, на който са подложени от САЩ, те не смятат да обръщат гръб една на друга“, каза Ху Тян Бун, експерт по китайска външна политика в сингапурския Технологичен университет „Нанян“.

Тази година се навършват 75 години от установяването на официални отношения между Китайската народна република и Русия, а знаците и посланията, които дойдоха от срещата на върха между двете държави в Пекин, бяха поредното потвърждение на декларацията за „безгранично“ партньорство, която те подписаха през 2022 г., точно преди Москва да предприеме пълномащабното си нахлуване в Украйна, отбелязва Асошиейтед прес.
(Владимир Сахатчиев, БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


220
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
176
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
В Китай комуникацията между хората се осъществява с пощенски гълъби а по богатите използват пощенски каруци поради липса на GSM и смартфони леки коли няма и никой китаец не е виждал лека кола дори на снимка
175
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Китайците живеят в пещери а по богатите в сламени и кирпичени подобие на къщи без дори външни тоалетни работят за шепа ориз 24часа и се придвижват с магарета а по богатите с мулета поради липса на асфалтирани пътища
174
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Средната пенсия в Китай не е 43лв. а 1лв. и 7стотинки
173
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Китайците пътуват висящи от вратите и качени по покривите на влаковете които се движат с 350-400км в час
172
2
 
2
 
! Отговори
Шоп преди 2 месеца
Как така бе, па нали миналата седмица бяхте преписали от Подеройче Геле че китаецът обещал уж да не праща оръжие на Русия?
171
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До 178. След пет години . Това е петилетка . Както Т. Живков ни лъжеше , че след петилетката капитализъМа пропада . И така с лъжа го преизбираха 40 г. След него Б. Борисов ни лъжеше ,а сега да влезем в Шенген ,а после и с лъжа изкара 20 г. Така хората сами без права тръгнаха да си търсят работа в Запада.
170
5
 
13
 
! Отговори
СМЕХ преди 2 месеца
Точка! БРИКС след пет години ще сложи край на долара! - ХАЙДЕ : ОТЪРВАВАЙТЕ СЕ ДОЛАРИ, БИТКОЙНИ , ЕВРО. ДАВАЙТЕ ДА КУПУВАМЕ РУБЛИ. САМО СЕГА МОЖЕМ ДА КУПИМ ДВА-ТРИ ТОНА РУБЛИ ЗА РУЛО ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ
169
1
 
6
 
! Отговори
НА КОЯ ДАТА преди 2 месеца
ЩЕ МРЕ ДОЛАРА ДРОГАРЕ
168
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Средна пенсия в Индия за 2023г- 30дл- 53.90лв- получават я само много малко хора- всеки 9 ти- мерси ама не в БРИКС- тук в ЕС ни е добре.
167
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Средна пенсия в Китай 43лв, в Русия 400лв- мерси- не!
166
3
 
7
 
! Отговори
НИКОГА В МИЗЕРИЯТА преди 2 месеца
БРИКС- РАЙ ЗА ЧЕРВЕНИТЕ МИЛИОНЕРИ- ОЛИГАРСИ - НАЙ ЕВТИНОТО КОЕТО СЕ ПРОДАВА ТАМ Е РАБОТНАТА РЪКА- КИТАЙ, РУСИЯ, БРАЗИЛИЯ- РАБОТНИЦИТЕ ТЪНАТ В МИЗЕРИЯ- НАВРЕМЕТО ПЪТУВАХМЕ В ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ КАТО В КИТАЙ И ИНДИЯ- ЕДИН ВЪРХУ ДРУГ ВИСЯЩИ ОТ ВРАТИТЕ, А СЕГА И НАКАЧУЛЕНИ ПО ПОКРИВИТЕ, АКО НАПУСНЕМ ЕС И ВЛЕЗЕМ В ЕВРАЗИЯ И БРИКС...
165
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Знака е ясен! Зад гърба на Русия е Китай! Достатъчно е да разгледаш картата на света , да прочетеш за колко големи народи става дума и да отидеш в първия магазин независимо за какви стоки става дума,да видиш етикета откъде е! Точка! БРИКС след пет години ще сложи край на долара!
164
6
 
3
 
! Отговори
СМЕХ преди 2 месеца
най големия удар зя американците предстои- това е пазаруването с валута различна от долара...ТАЯ ПЕСЕН СЕ ПЕЕ ОТ 1945 ГОДИНА....ИЛИ МАЙ СЕ ПЕЕ ОТ 1930. ЧАКАМ ГО ТОЯ ДОЛАР ДА КОЛАБИРА 70 И ПОВЕЧЕ ГОДИНИ. ТА КОГА ЩЕ МРЕ ДОЛАРА
163
1
 
3
 
! Отговори
ПРАЙД ЩЕ ПРАВЯТ ЛИ преди 2 месеца
ТО КИТАЙ СИ БЕШЕ "ПРИЯТЕЛЧЕ" СЪС СССР; НАКРАЯ КВА СТАНА ????
162
6
 
3
 
! Отговори
Паню Баирски преди 2 месеца
Китайците са абсолютни б-к-у-и и не стават за нищо - паяци!
161
9
 
1
 
! Отговори
Мда преди 2 месеца
Най-вероятно Китай ще погълне Русия,обаче чак след като САЩ дадат фира.Което не е чак толкова далечна работа,в обозримо бъдеще.
160
10
 
4
 
! Отговори
СМЕХ.... преди 2 месеца
Ами, то такава любов имаше и между Райха и СССР, докато Хитлер не разбра, че се канят да го изпраскат в гръб на задна прашка!
159
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Да, любов между кучето и котката няма...
158
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Абе то и СССР беше дружка на Германия през 30-те на миналия век, обаче......Даже съвместни паради са си организирали.
157
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
А що не пишете, че Путин е върнал китайските имена на 2 погранични града? Чака ви пак монголско робство... Тоя път доброволно даже.