Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща
19 май 2024 21:43, Елка Василева
220
Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада
Снимка: архив, БГНЕС

Китай и Русия ще задълбочат още повече връзките и сътрудничеството помежду си на международната арена. За това се разбраха двамата президенти Си Цзинпин и Владимир Путин при посещението на руския лидер в Пекин. Ролята на един от основните спояващи елементи в приятелството ще бъде и занапред противопоставянето със Запада и най-вече със САЩ.

Руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Цзинпин се споразумяха в Пекин да укрепят „стратегическото партньорство“, критикувайки остро САЩ заради редица ходове на Вашингтон, които по думите на двамата държавни ръководители са заплаха за страните им, отбелязва Ройтерс.

Още по темата
В наброяващото 7000 думи съвместно изявление след срещата им се казваше, че „задълбочаването на всеобхватното и стратегическо партньорство навлиза в нова ера“, като лидерите излагат позициите си по всички важни въпроси, от икономическото до космическото и отбранителното сътрудничество и до Украйна и Тайван.

„Двете държави изразяват отново голямото си безпокойство от американските опити за нарушаване на стратегическото съотношение на силите в региона“ на Североизточна Азия, се казва в руската версия на заключителното комюнике след срещата.

В публикуваното от Кремъл съвместно изявление Русия и Китай добавят, че искат да бъде избегнато ново изостряне на войната в Украйна, косвено хвърляйки вината за възможно подобно развитие върху Запада, отбелязва Франс прес.

В текста се казва, че Пекин и Москва смятат за необходимо по-специално да се избягва всяко решение, което би могло „да допринесе за удължаване на военните действия и нова ескалация на конфликта“ – формулировка изглежда насочена към европейците и американците, тъй като Кремъл постоянно повтаря, че именно западните оръжейни доставки за Украйна удължават войната.

В съвместното комюнике, в което се използва приемлив за Путин език, се заявява, че „трайното уреждане на украинската криза“ изисква спазване на „принципа на неделимост на сигурността“ – понятие, използвано от Москва, за да оправдае инвазията си. Кремъл твърди, че сближаването между Киев и Запада представлява заплаха за Москва и че сигурността на Украйна не може да бъде постигната за сметка на тази на Русия, посочва Френс прес.

Пекин и Москва подчертават значението на диалога за уреждането на конфликта. Позицията на Русия е, че тя е готова за преговори само ако Украйна отстъпи петте области, за които Москва претендира и които окупира.

Китай не може да получи всичко, което иска

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща на върха в Пекин. Критиките на Вашингтон бяха насочени най-вече срещу Китай, който според американските официални представители няма как да бъде в еднакво добри отношения и със Запада, и с Русия.

„Няма как и вълкът да бъде сит, и агнето цяло“, коментира пред репортери говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател.

Китай „не може да има и двете – добри отношения с европейските и други страни и същевременно да подхранва най-голямата от доста време насам заплаха за европейската сигурност“, добави говорителят, имайки предвид руската инвазия в Украйна.

САЩ обвиниха Китай, че макар и да не изпраща пряко оръжие в Украйна, Пекин е подпомогнал най-голямото от времената на Съветския съюз разрастване на руската военна промишленост, безпокойство, което изрази и държавният секретар Антъни Блинкън при посещението си в Китай миналия месец, отбелязва Франс прес.

Си и Путин определиха отношенията между страните си като стабилизиращ фактор на срещата си в Пекин, на която руският президент целеше да получи по-голяма китайска подкрепа за военните си действия в Украйна.

Помощта на Пекин за руската отбранителна промишленост „застрашава не само украинската, но и европейската сигурност“, каза Пател.

В изказване, излъчено по руската телевизия, Си заяви, че Китай „очаква с нетърпение час по-скоро на европейския континент отново да се възцарят мирът и стабилността“.

Помолен да коментира заявената от Китай подкрепа за мирен процес в Украйна, Пател отговори: „Според нас решението е лесно – Русия просто може да напусне Украйна“.

Посещение на фона на ново ожесточаване на боевете в Украйна

Двудневната визита на Путин се състоя в момент, когато на фронта в Украйна се наблюдава ново ожесточаване на бойните действия. Русия предприе масирано настъпление в Североизточна Украйна, в района на Харковска област, което накара някои да отбележат, че войната е навлязла в един от най-решаващите етапи от началото си.

В тази връзка силно „натоварената със символика“ среща Си – Путин направи така, че руско-китайското партньорство да изпъкне ярко в сегашната обстановка на предизвикателства в отношенията със САЩ и Европа, отбелязва Асошиейтед прес.

„Двете държави искат да покажат, че въпреки всичко, което се случва в глобален план, и че въпреки натиска, на който са подложени от САЩ, те не смятат да обръщат гръб една на друга“, каза Ху Тян Бун, експерт по китайска външна политика в сингапурския Технологичен университет „Нанян“.

Тази година се навършват 75 години от установяването на официални отношения между Китайската народна република и Русия, а знаците и посланията, които дойдоха от срещата на върха между двете държави в Пекин, бяха поредното потвърждение на декларацията за „безгранично“ партньорство, която те подписаха през 2022 г., точно преди Москва да предприеме пълномащабното си нахлуване в Украйна, отбелязва Асошиейтед прес.
(Владимир Сахатчиев, БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


220
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ай каква загриженост на тролейките, че Китай щял да заграби Русията.
15
12
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Русия е обречена страна! Азия не е Европа и те ще го разберат ,но ще е късно..
14
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Еми нямат доверие на западните си "партньори", явно много са мамени.
13
15
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Фактът е, че руските мъже намаляха след тази война, но успешно ще бъдат заменени от китайци. След това Русия няма да е същата. Бог забавя, но Не забравя!
12
4
 
7
 
! Отговори
Доньо Донев преди 3 месеца
а третия ми герой къде е?
11
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Защо САЩ мислят, че Русия и Китай се интересуват от това, което мислят.
10
15
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Русия обвинява Запада ,че искал да заграби нейните ресурси! Как ще стане това,след като Китай вече е заел тази позиция? Резултатът от тази спойка на престорено приятелство ще е края на руската империя.Няма друг изход!
9
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ще се изядат взаимно, не се обичат въобще!
8
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Че то от времента на Кобилай хан е така.
7
22
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Путин ще си отиде като Садам Хюсеин!Ще видите!!!!
6
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Китай така обичат руснаците, че не знам каква спойка може да има между тях :)))
5
5
 
9
 
! Отговори
89 до 2 преди 3 месеца
ОТ 1917 Г. САЩ НЕ СА ЕДНОЛИЧЕН ГОСПОДАР НА СВЕТА. СЕГА БОРБАТА Е ДРУГ ДА Е НАЙ- ОТГОРЕ. ДЪРЖАВНИЯТ КАПИТАЛИЗЪМ НА КИТАЙ Е ПО- ЕФЕКТИВЕН В ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ХОРАТА ОТ ЗАПАДНИЯ.
4
15
 
11
 
! Отговори
Някой преди 3 месеца
Диктаторите трябва да се поддържат и уважават! Що не поканиха и Северно- корейското Жуже , и идилията щеше да бъде пълна! Най-интересно беше, как Путин събира нови стотици хиляди мобилизирани, за да ги изпрати в горещия казан, но бил против ...удължаването на военния конфликт! Лицемерие без граници !
3
22
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Скоро Китай ще навлезне в Русия на малки незабележими отряди от по 5 милиона души и ще превземе тези агресори!!!!!!!!!!!!!
2
13
 
18
 
! Отговори
НЕ ТРЯБВА преди 3 месеца
ДА СЕ ДОПУСНЕ САЩ ДА СТАНАТ ЕДНОЛИЧЕН ГОСПОДАР НА ЗЕМЯТА
1
8
 
14
 
! Отговори
Комюнике 2030г. преди 3 месеца
На Полско-Китайската граница нищо ново.