Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща
19 май 2024 21:43, Елка Василева
220
Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада
Снимка: архив, БГНЕС

Китай и Русия ще задълбочат още повече връзките и сътрудничеството помежду си на международната арена. За това се разбраха двамата президенти Си Цзинпин и Владимир Путин при посещението на руския лидер в Пекин. Ролята на един от основните спояващи елементи в приятелството ще бъде и занапред противопоставянето със Запада и най-вече със САЩ.

Руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Цзинпин се споразумяха в Пекин да укрепят „стратегическото партньорство“, критикувайки остро САЩ заради редица ходове на Вашингтон, които по думите на двамата държавни ръководители са заплаха за страните им, отбелязва Ройтерс.

Още по темата
В наброяващото 7000 думи съвместно изявление след срещата им се казваше, че „задълбочаването на всеобхватното и стратегическо партньорство навлиза в нова ера“, като лидерите излагат позициите си по всички важни въпроси, от икономическото до космическото и отбранителното сътрудничество и до Украйна и Тайван.

„Двете държави изразяват отново голямото си безпокойство от американските опити за нарушаване на стратегическото съотношение на силите в региона“ на Североизточна Азия, се казва в руската версия на заключителното комюнике след срещата.

В публикуваното от Кремъл съвместно изявление Русия и Китай добавят, че искат да бъде избегнато ново изостряне на войната в Украйна, косвено хвърляйки вината за възможно подобно развитие върху Запада, отбелязва Франс прес.

В текста се казва, че Пекин и Москва смятат за необходимо по-специално да се избягва всяко решение, което би могло „да допринесе за удължаване на военните действия и нова ескалация на конфликта“ – формулировка изглежда насочена към европейците и американците, тъй като Кремъл постоянно повтаря, че именно западните оръжейни доставки за Украйна удължават войната.

В съвместното комюнике, в което се използва приемлив за Путин език, се заявява, че „трайното уреждане на украинската криза“ изисква спазване на „принципа на неделимост на сигурността“ – понятие, използвано от Москва, за да оправдае инвазията си. Кремъл твърди, че сближаването между Киев и Запада представлява заплаха за Москва и че сигурността на Украйна не може да бъде постигната за сметка на тази на Русия, посочва Френс прес.

Пекин и Москва подчертават значението на диалога за уреждането на конфликта. Позицията на Русия е, че тя е готова за преговори само ако Украйна отстъпи петте области, за които Москва претендира и които окупира.

Китай не може да получи всичко, което иска

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща на върха в Пекин. Критиките на Вашингтон бяха насочени най-вече срещу Китай, който според американските официални представители няма как да бъде в еднакво добри отношения и със Запада, и с Русия.

„Няма как и вълкът да бъде сит, и агнето цяло“, коментира пред репортери говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател.

Китай „не може да има и двете – добри отношения с европейските и други страни и същевременно да подхранва най-голямата от доста време насам заплаха за европейската сигурност“, добави говорителят, имайки предвид руската инвазия в Украйна.

САЩ обвиниха Китай, че макар и да не изпраща пряко оръжие в Украйна, Пекин е подпомогнал най-голямото от времената на Съветския съюз разрастване на руската военна промишленост, безпокойство, което изрази и държавният секретар Антъни Блинкън при посещението си в Китай миналия месец, отбелязва Франс прес.

Си и Путин определиха отношенията между страните си като стабилизиращ фактор на срещата си в Пекин, на която руският президент целеше да получи по-голяма китайска подкрепа за военните си действия в Украйна.

Помощта на Пекин за руската отбранителна промишленост „застрашава не само украинската, но и европейската сигурност“, каза Пател.

В изказване, излъчено по руската телевизия, Си заяви, че Китай „очаква с нетърпение час по-скоро на европейския континент отново да се възцарят мирът и стабилността“.

Помолен да коментира заявената от Китай подкрепа за мирен процес в Украйна, Пател отговори: „Според нас решението е лесно – Русия просто може да напусне Украйна“.

Посещение на фона на ново ожесточаване на боевете в Украйна

Двудневната визита на Путин се състоя в момент, когато на фронта в Украйна се наблюдава ново ожесточаване на бойните действия. Русия предприе масирано настъпление в Североизточна Украйна, в района на Харковска област, което накара някои да отбележат, че войната е навлязла в един от най-решаващите етапи от началото си.

В тази връзка силно „натоварената със символика“ среща Си – Путин направи така, че руско-китайското партньорство да изпъкне ярко в сегашната обстановка на предизвикателства в отношенията със САЩ и Европа, отбелязва Асошиейтед прес.

„Двете държави искат да покажат, че въпреки всичко, което се случва в глобален план, и че въпреки натиска, на който са подложени от САЩ, те не смятат да обръщат гръб една на друга“, каза Ху Тян Бун, експерт по китайска външна политика в сингапурския Технологичен университет „Нанян“.

Тази година се навършват 75 години от установяването на официални отношения между Китайската народна република и Русия, а знаците и посланията, които дойдоха от срещата на върха между двете държави в Пекин, бяха поредното потвърждение на декларацията за „безгранично“ партньорство, която те подписаха през 2022 г., точно преди Москва да предприеме пълномащабното си нахлуване в Украйна, отбелязва Асошиейтед прес.
(Владимир Сахатчиев, БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


220
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
96
6
 
3
 
! Отговори
5 преди 3 месеца
Докато Америка следва политиката "с рогата напред" и "против всички в света" не вярвам да има много приятели. Но щом в тази страна има самомнението, че те са голяма държава и са си "самодостатъчни", така да бъде! То човек при човека отива! Глупава политика, но както и да е.
95
10
 
6
 
! Отговори
Архиваря преди 3 месеца
Великите сили са само две - Китай и САЩ! Русия е в много неприятната ситуация да избира дали да стане нещо като китайски васал с все по-нарастващо китайско влияние, или да търси подобряване на отношенията си със Запада, но тогава трябва да признае че инвазията в Украйна е била голяма грешка, и да се изтегли от там, въпреки всички дадени жертви до тук
94
2
 
4
 
! Отговори
Бай Ганьо преди 3 месеца
Китай 1987 година беше убита страна. Всеки който е бил в Китай тогава, ще каже, че тази страна никога не може да се възстанови. Всички облечени в еднакви сини дрехи, никакви автомобили (1987г когато в България всяко семейство имаше кола), всички на велосипеди, навсякъде мизерия.- Хората се учат за разлика от нас. На нас ни дай ядене пиене, иебане и гурбет.
93
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Началото на 80те икономиката на СССР превъзхожда многократно тази на Китай. България беше сред 30те най-развити страни в света. 89 г. китайците пуснаха танкове на площад Тянананмън срещу няколкостотин демократи излязли на майдан, докато в СССР Горбачов демократично побратимява СССР със Запада и се прегръща със САЩ. Резултата се вижда днес.
92
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
А бе кой как изглежда на снимката май не е много важно! Важно е кой какъв го вади байно!
91
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Днес китайската икономика, деноминирана в долари, с 15% превъзхожда европейската и разликата ще се удвои до края на десетилетието. Това обстоятелство, съчетано с големия търговски дефицит на ЕС с Китай, предизвиква силна тревога в Брюксел
90
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В Китай няма демокрация. Китай е диктаторска недемократична страна. В Китай изобщо не се провеждат избори, никакви избори! В Китай няма политически партии.
89
3
 
12
 
! Отговори
Факт преди 3 месеца
Ако комунистическата партия падне и започне "демокрацията" и британци и американци се намесят в политиката на Китай държавата ще се разпадне. Първото нещо което ще направят е да накарат Тибет да се отдели за да запалят гражданска война в държавата. Това се е случвало и китайците няма да го позволят никога повече.
88
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Китай 1987 година беше убита страна. Всеки който е бил в Китай тогава, ще каже, че тази страна никога не може да се възстанови. Всички облечени в еднакви сини дрехи, никакви автомобили (1987г когато в България всяко семейство имаше кола), всички на велосипеди, навсякъде мизерия.
87
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Който живее на запад мжое да потвърди, че навсякъде могат да се видят 60 годишни баби и дядовци с каски да карат колела, не само млади, и да вдигат ръка наляво и надясно когато завиват и трябва да им дават предимство автомобилите, и си имат велоалеи навсякъде да могат да се придвижват навсякъде с колела, а не с коли.
86
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 100 "Българите днес дори и руска лада или москвич не могат да си позволят" Ич :))))
85
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Българина трябва да се учи да се придвижва с колело, на запад вече карат колела. Дор и кметът на София каза, че хората трябва да могат да се придвижват *** колела. За това в градовете улиците ще затварят автомобилните платна и на тяхно място ще откриват нови велоалеи, както е на запад при цивилизацията, да се учи българина да се придвижва с колело, като на запад, а не да се разхожда с кола.
84
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Китайските автомобили превъзхождат немските.
83
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Българите днес дори и руска лада или москвич не могат да си позволят, а 20 годишните западни таралясници които карат ги забранят. Ще има само електрички, а на тях животът им е 6-7 години и след това давай 100 хил лева за нова. И от 2027 г Еврокомисията въвежда нов въглероден данък на бензина, горивата ще скочат драстично. Но за какво ви е скъп бензин, като няма кола, електричките са толкова скъпи, че ще са достъпни за елита, а народа на колела и пеша. Важното сега е българите да свикват да се придвижват с колела.
82
2
 
5
 
! Отговори
Хахаха преди 3 месеца
При социализма нямахме тоалетна хартия и банани, а при демокрацията има евтини самолетни билети и сме граждани на света.Граждани на света с визи за САЩ? Нали САЩ е половината свят за вас? Защо визи?
81
3
 
6
 
! Отговори
анонимен преди 3 месеца
от цяла европа, китаеца посети унгария и сърбия, французина и германеца надничаха зад оградата да дойде, ама няма!
80
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Българин Тежките материалисти-соцфосили само за бананите и толетната хартия се сещат, когато си мислят за социализма :))) Никаква духовност :)))
79
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 69 .Хубаво, да броим! Ама Русия където и да я броим, към Китай или към останалите - все тая! Нищо не променя уравнението ,значи нейната тежест и цена е около 0...
78
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Страхувам се, че България може отново да изпадне под влиянието на Русия. По-добре дъщеря ми като стане на 14 години да може свободно и демократично да си ампутира гърдите и да си смени пола да стане мъж ако така е решила и да живее щастливо, отколкото да изпаднем под влиянието на Русия и дъщеря ми да изнемогва да сглобява денонощно снаряди в подземията на путинските военни заводи на купичка ориз дневна дажба.
77
1
 
11
 
! Отговори
July преди 3 месеца
Не забравяйте , че Китай има около 5000 години история.