Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща
19 май 2024 21:43, Елка Василева
220
Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада
Снимка: архив, БГНЕС

Китай и Русия ще задълбочат още повече връзките и сътрудничеството помежду си на международната арена. За това се разбраха двамата президенти Си Цзинпин и Владимир Путин при посещението на руския лидер в Пекин. Ролята на един от основните спояващи елементи в приятелството ще бъде и занапред противопоставянето със Запада и най-вече със САЩ.

Руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Цзинпин се споразумяха в Пекин да укрепят „стратегическото партньорство“, критикувайки остро САЩ заради редица ходове на Вашингтон, които по думите на двамата държавни ръководители са заплаха за страните им, отбелязва Ройтерс.

Още по темата
В наброяващото 7000 думи съвместно изявление след срещата им се казваше, че „задълбочаването на всеобхватното и стратегическо партньорство навлиза в нова ера“, като лидерите излагат позициите си по всички важни въпроси, от икономическото до космическото и отбранителното сътрудничество и до Украйна и Тайван.

„Двете държави изразяват отново голямото си безпокойство от американските опити за нарушаване на стратегическото съотношение на силите в региона“ на Североизточна Азия, се казва в руската версия на заключителното комюнике след срещата.

В публикуваното от Кремъл съвместно изявление Русия и Китай добавят, че искат да бъде избегнато ново изостряне на войната в Украйна, косвено хвърляйки вината за възможно подобно развитие върху Запада, отбелязва Франс прес.

В текста се казва, че Пекин и Москва смятат за необходимо по-специално да се избягва всяко решение, което би могло „да допринесе за удължаване на военните действия и нова ескалация на конфликта“ – формулировка изглежда насочена към европейците и американците, тъй като Кремъл постоянно повтаря, че именно западните оръжейни доставки за Украйна удължават войната.

В съвместното комюнике, в което се използва приемлив за Путин език, се заявява, че „трайното уреждане на украинската криза“ изисква спазване на „принципа на неделимост на сигурността“ – понятие, използвано от Москва, за да оправдае инвазията си. Кремъл твърди, че сближаването между Киев и Запада представлява заплаха за Москва и че сигурността на Украйна не може да бъде постигната за сметка на тази на Русия, посочва Френс прес.

Пекин и Москва подчертават значението на диалога за уреждането на конфликта. Позицията на Русия е, че тя е готова за преговори само ако Украйна отстъпи петте области, за които Москва претендира и които окупира.

Китай не може да получи всичко, което иска

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща на върха в Пекин. Критиките на Вашингтон бяха насочени най-вече срещу Китай, който според американските официални представители няма как да бъде в еднакво добри отношения и със Запада, и с Русия.

„Няма как и вълкът да бъде сит, и агнето цяло“, коментира пред репортери говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател.

Китай „не може да има и двете – добри отношения с европейските и други страни и същевременно да подхранва най-голямата от доста време насам заплаха за европейската сигурност“, добави говорителят, имайки предвид руската инвазия в Украйна.

САЩ обвиниха Китай, че макар и да не изпраща пряко оръжие в Украйна, Пекин е подпомогнал най-голямото от времената на Съветския съюз разрастване на руската военна промишленост, безпокойство, което изрази и държавният секретар Антъни Блинкън при посещението си в Китай миналия месец, отбелязва Франс прес.

Си и Путин определиха отношенията между страните си като стабилизиращ фактор на срещата си в Пекин, на която руският президент целеше да получи по-голяма китайска подкрепа за военните си действия в Украйна.

Помощта на Пекин за руската отбранителна промишленост „застрашава не само украинската, но и европейската сигурност“, каза Пател.

В изказване, излъчено по руската телевизия, Си заяви, че Китай „очаква с нетърпение час по-скоро на европейския континент отново да се възцарят мирът и стабилността“.

Помолен да коментира заявената от Китай подкрепа за мирен процес в Украйна, Пател отговори: „Според нас решението е лесно – Русия просто може да напусне Украйна“.

Посещение на фона на ново ожесточаване на боевете в Украйна

Двудневната визита на Путин се състоя в момент, когато на фронта в Украйна се наблюдава ново ожесточаване на бойните действия. Русия предприе масирано настъпление в Североизточна Украйна, в района на Харковска област, което накара някои да отбележат, че войната е навлязла в един от най-решаващите етапи от началото си.

В тази връзка силно „натоварената със символика“ среща Си – Путин направи така, че руско-китайското партньорство да изпъкне ярко в сегашната обстановка на предизвикателства в отношенията със САЩ и Европа, отбелязва Асошиейтед прес.

„Двете държави искат да покажат, че въпреки всичко, което се случва в глобален план, и че въпреки натиска, на който са подложени от САЩ, те не смятат да обръщат гръб една на друга“, каза Ху Тян Бун, експерт по китайска външна политика в сингапурския Технологичен университет „Нанян“.

Тази година се навършват 75 години от установяването на официални отношения между Китайската народна република и Русия, а знаците и посланията, които дойдоха от срещата на върха между двете държави в Пекин, бяха поредното потвърждение на декларацията за „безгранично“ партньорство, която те подписаха през 2022 г., точно преди Москва да предприеме пълномащабното си нахлуване в Украйна, отбелязва Асошиейтед прес.
(Владимир Сахатчиев, БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


220
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
156
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Абе Волгин що не ходи към Волга, ами се навира в омразния Брюксел и той?
155
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Другари, излезе ли вече путин от болницата, където го шиха от зад след отчета при господаря?
154
1
 
5
 
! Отговори
Хи хи до 76 преди 3 месеца
76 руски милиардера, които източват лошия запад. Те затова са милиардери, като доизточат запада, ще го напуснат !
153
4
 
9
 
! Отговори
Чери00 преди 3 месеца
Квот беше, беше: с запада вече е свършено и всяко говорене по тази тема само ядосва нормалните хора.Успокойте се, след 5 години на запада ще дойде акула но ще бъде късно!
152
4
 
10
 
! Отговори
Накратко преди 3 месеца
Пиндостан не харесва това!!! МалобританларЪ също!!!
151
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
най големия удар зя американците предстои- това е пазаруването с валута различна от долара - печятницата до сега дои целия свят като печата необезпечени с нищо трилиони долари- можеш ле да напечаташ левчета и да си купуваш долари - неможеш защото си колония- и ще плащаш за услуги и стоки от америка на петорни цени- това е американската икономика печатница обслужвана от 100 - тина американски бази по света- нали и у нас има и ние ги храним - и в зоопорка разбраха че демокрацията е голяма лъжа
150
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
РУСИЯ- 76 МИЛИАРДЕРА- КОИТО ЖИВЕЯТ В ЛОШИЯТ ЗАПАД- А МИН ПЕНСИЯ 200ЛВ, СРЕДНА - 400ЛВ- В РАШИ СТАН БЛАГОДЕНСТВАТ, В ЕВРОПА ЕДВА СВЪРЗВАТ ДВАТА КРАЯ ЛИ?!
149
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Комунистически Китай- НАД 800 КОМУНИСТИ МИЛИАРДЕРИ И СРЕДНА ПЕНСИЯ 43ЛЕВА- НАЙ ЕВТИНОТО ТАМ Е РАБОТНАТА РЪКА- МИН ЗАПЛАТА 400ЛВ, СРЕДНА 1500ЛВ- В ЕВРАЗИЯ Е ТАКА- НА ТАМ НИ ВЛАЧАТ БГ КОМУНИСТИ ОЛИГАРСИ, А ДЕЦАТА ИМ ВЪВ "ФАЛИРАЛА И БЕДНА" ЕВРОПА
148
5
 
5
 
! Отговори
Факт преди 3 месеца
Руско-китайското приятелство ще продължи докато САЩ представляват опасност за Китай и китайският военен потенциал се изравни с американския.Предвид огромния промишлен ,а вече и научен потенциал на Китай,както и достатъчно финансиране,това трябва да стане до 10 год максимум.Оказва се,че китайският военен бюджет не е обявените 270млрд.,цели 700!Тоест близко до американския.
147
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
САЩ си гледат интереса. Показаха на Западна Европа, че без нейната помощ Украйна ще клекне за 1,5-2 месеци. Войнствените изявления на Макрон са надуване на слаби мускули и се наложи Байдън отново да подновява военната помощ на Зеленски. Само че това ще е до 6-7 месеци, сетне е съмнително новият президент да поддържа война, която обеднява Европа и има опасност САЩ да изпусне икономическата и военната си опора в Азия - Тайван. А ЕС без САЩ продължава икономическото си обедняване.Африка се освобожд
146
11
 
0
 
! Отговори
до пловдив преди 3 месеца
даже ревнуват *** ха ха ха По улицата крачи дядя Вова , с дупето си пленява всички хора. И решаваме завчас - туй е работа за нас, Ердоган, Башар, Кадиров и аз. И решаваме завчас - туй е работа за нас, Ердоган, Башар, Кадиров и аз. На магистралата го заковахме. В едно бонгало малко го вкарахме. Леле мале до зори - станахме на маскари,. Но *** на дядя Вова била заразена. Това разбрахме чак след 5-6 дена. И при доктор Гарабет, всеки чака своя редЕрдоган, Башар, Кадиров и аз
145
6
 
16
 
! Отговори
Пловдив преди 3 месеца
Много се плашат американците от този съюз .
144
15
 
7
 
! Отговори
мирише на руска мърш преди 3 месеца
Путин не може без врагове. Няма как да оправдае провалите си.
143
14
 
7
 
! Отговори
Xax преди 3 месеца
Т.е схватката на Китай около Русия се затяга... Путин вместо да интегрира Русия към Европа я изпрати към монголоидите и то само заради това ,че никой не му клекна за Украйна .
142
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Аз не виждам по какъв начин им се противопоставят на запада? Че те търгуват заедно. Нито чух руски държавни лица да говорят за противопоставяне, те даже много пъти казаха, че са готови за диалог, хората искат да си строят, търгуват и живеят в мир, на цял свят им писна от конфликти и войни.
141
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 168 каскет"Китай и Индия са голяма маса от trash....а не голям пазар. Те нямат покупателната способност на САЩ И Европа. Опитай опят again с по достоверниОпорки." , това не го казвам аз, гледах американски бизнесмени преди няколко години, казаха, че не искат да изнасят производството си от Китай, немските също казват, че там са им по-големи печалбите. Дали заради евтината работна ръка и материали или по друга причина, не знам, имат и много вложени инвестиции там в сгради, техника и т.н.
140
6
 
13
 
! Отговори
Дарк преди 3 месеца
Нищо ново,мечката е отскубнала дърво и удря ли удря.
139
0
 
10
 
! Отговори
УЖАС преди 3 месеца
30000 евро им струват,ако сега ги правят плаващите бомби,наричани още делтапланери.На практика са им без пари,защото имат стотици хиляди,а може и милиони на склад като им добавят само изкачащи крила и сателитно насочване.Според Новия Пророк Зеленски само през месец март са използвали 3000 такива.Резултатът може да се види в АВДЕЕВКА.4 етажа подземни бункерни укрепления от които стърчат само железа,релси по които са доставяли снаряди за оръдията си и бетонови отломки.
138
5
 
9
 
! Отговори
ароматния пръч преди 3 месеца
Русия не се нуждае от подпомагане,най-малко пък на оръжейната си промишленост.В момента масово използват плаващи бомби със обикновен заряд от 200 кт до 3 тона,каквито имат в изобилие на склад.След пускането и изкачат крила и имат и прецизно насочване и на практика са неунищожаеми от противовъздушната отбрана и правят на пясък всяко полево укрепление.Една такава им излиза 30 000 евро,отделно че са и от ВСВ,а една ракета милион.Който и да е снаряд има до 10 кг заряд за сравнение.
137
4
 
7
 
! Отговори
УЖАС преди 3 месеца
Тези опровергават Пророка на нашето време Зеленски,че приятелят му Китай ще притисне Русия за мир какъвто Пророка иска.Дори по-лошо,Китай подкрепя мир какъвто Путин иска.УЖАС!