"Галъп": Наблюдава се нов спад в доверието на българите към Русия

Повечето хора у нас вярват в демокрацията, сочи изследване
19 сеп 2024 17:00, Нели Христова
258
"Галъп": Наблюдава се нов спад в доверието на българите към Русия
Снимка: БГНЕС

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%), Франция (39%), Великобритания (37%). Сред тях Германия е с положителен рейтинг (разликата между „доверие" и „недоверие"), който възлиза на +13. От друга страна, се наблюдава задълбочаване на недоверието на българите към Русия, което започна да нараства след началото на руската агресия срещу Украйна.

Настоящото изследване регистрира 30% доверие, а съпоставката с аналогичните данни от 2021 г., 2022 г. и 2023 г. показва намаляване на доверието към тази страна. Така например, ако през септември 2021 г., т.е. преди нападението срещу Украйна, рейтингът на Русия е бил положителен (+2), то през септември 2022 г., т.е. след началото на агресията, вече е отрицателен, -15. През 2023 г. това отрицателно ниво се запазва (-14), а през настоящата година бележи нов спад до -22: „доверие" заявяват 30%, а „недоверие - 52%. Що се отнася до доверието към САЩ, настоящото изследване регистрира 27% доверие. Изследователската практика показва, че независимо от влиянието, което оказва текущата американска политика върху нагласите на българите, при две различни администрации, на Доналд Тръмп и на Джо Байдън, за периода от 2016 г. досега, доверието към САЩ е устойчиво и се движи в рамките на 26-31%. Доверието в Европейския съюз остава традиционно високо - за периода от септември 2023 до септември 2024 г., се наблюдава повишение от 54,2% на 59,5%. За същия период се е увеличило и доверието в НАТО - от 32% на 40,1%. Отчетливи са поколенческите и политически разделения по оста Запад-Изток, Демокрация-Автокрация.

Това са част от изводите от редовния мониторинг на "Галъп интернешънъл болкан" по значимите ориентири на масовото съзнание. Поредният сондаж беше в началото на септември в национална извадка с интервюта "лице в лице" с таблети.

Ако българите бяха изправени пред хипотетичен избор, 49,9% биха избрали България да е част от демократичния свят, т.е. от Европейския съюз, НАТО и пр., 25,5% не могат да определят коя алтернатива предпочитат, а едва 17,1% биха избрали друг тип интеграционни общности около Русия и Китай. Останалите се затрудняват да отговорят. Дори и част от отговорите да съдържат социална желателност, те са ясно свидетелство за преобладаващите обществени нагласи у нас.

При най-младите, например, убеждението, че мястото на България е в ЕС и НАТО достига до над 70%, докато при най-възрастните картината е разнородна, но и там натрупванията в полза на европейския път на развитие са най-осезателни.

Последните наблюдения се потвърждават и от директен отговор на въпроса за личните възгледи. 48,8% са в „западна" посока, а в „източна" са 20,6%. И тук обаче сериозен е делът на онези, които не могат да определят – 30,6%. Вероятно в отговорите се съдържа и т.нар. социална желателност, но цялостната структура на регистрираните нагласи е видна.

Доверието в Европейския съюз остава традиционно високо. За периода от септември 2023 до септември 2024 г., например, дори има известно повишение от 54,2% на 59,5%. В същото време недоверието към ЕС спада за периода от 37,1% на 28,3%. Следва да се отбележи, че в предходни периоди данните са били и още по-положителни. Въпреки колебанията, ясно е, че общественият избор е насочен категорично към ЕС и на фона на българските национални институции образът на европейските институции и ЕС като цяло изглежда безспорен.

Данните сочат, че само за година доверието в НАТО се е увеличило от 32% на 40,1%, докато недоверието е намаляло от 53,5% на 45,4%.

Наблюдаваният ръст в доверието на българите към ЕС и НАТО е многофакторно обусловен, но във всички случаи сред причините за него следва да се открои ролята на двата съюза като генератор на сигурност, защита, икономическо развитие и стабилност за България на фона на геополитическите турбуленции и заплахи.

"Галъп интернешънъл болкан" направи експериментална проверка на отношението към различни страни, които са примери за глобални и европейски фактори. Най-високо одобрение получава Германия - 49,9% доверие, макар да се наблюдава известна ерозия в последните месеци. Следваща е Унгария с 41% доверие, но и с немалки дялове на колебание, следвана от Франция – 38,9% и Великобритания – 37,3%. Наблюдава се нов спад в доверието на българите към Русия след началото на руската агресия срещу Украйна. Настоящото изследване регистрира 30% доверие. Съпоставката с аналогичните данни от изследванията на „Галъп интернешънъл болкан" през 2021 г., 2022 г. и 2023 г. показва устойчиво нарастване на недоверието към тази страна. Така например, ако през септември 2021 г., т.е. преди нападението срещу Украйна, рейтингът на Русия е бил положителен (+2), то през септември 2022 г., т.е. след началото на агресията, вече е отрицателен, -15. През 2023 г. това отрицателно ниво се запазва (-14), а през настоящата година бележи нов спад до -22: „доверие" заявяват 30%, а „недоверие – 52%. Доверието към САЩ е в рамките на традиционните стойности, които в периода на двете последни администрации (на Доналд Тръмп и Джо Байдън) от 2016 до 2024 г., флуктуират между 26-31%. Настоящото изследване регистрира доверие към САЩ от 27,2%. Данните, натрупани от мониторинга през годините показват, че текущият политически стил на управление в дадена страна оказва влияние върху цялостния неин образ у нас. В настоящото изследване пример в това отношение е Унгария – регистрира се доверие от 41%, което може да се обясни със симпатиите на българите към по-категоричното отстояване на национални позиции в рамите на ЕС, което демонстрира унгарският политически елит.

Що се отнася до Китай, страната се приема с доверие от едва 23,6% от българите и значително недоверие от 52,4%. Това може да се обясни както с недостатъчното познаване и културните различия, така и със заявеното предпочитание на мнозинството от българите към демократичните модели в Европа.

Както може да се очаква, с възрастта и политическите пристрастия структурата на мненията се променя. Носталгични, провокирани от пропаганда или пък от дейността на вътрешни актьори, настроения се обостриха особено в хода на руската агресия срещу Украйна. Въпреки това обаче водещото предпочитание в масовото съзнание на българите към демократичните държави е устойчиво.

Изследването е проведено между 28 август и 5 септември 2024 г. сред 802 души по метода „лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


258
Още от Страната
Хванаха "маркови" стоки във Варна за близо 2 млн. лева
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
3
 
12
 
! Отговори
Пуцай бай Вова преди 11 часа
Здрав склад да не остане. Да прочистят българската земя от всякакъв евроатлантически планктон и ракетите му.
47
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 11 часа
Обявили ни били за враг? А защо, питате ли се? Едностранно прекратихме договори за газ, едностранно затворихме небето си за руски самолети, изнасяме оръжия, които избират руснаци и за капак изгонихме и 70 дипломати. Е не сме ли им враг? От тяхна гледна точка сме точно това. Обаче първата опорка на всеки евроатлант е колко била лоша Русия щото ни била обявила за враг.
46
4
 
14
 
! Отговори
Ям и пия преди 11 часа
Ям и пия. Пия и ям. За здравето на бай Вова и на Червената Армия. Дордето свят светува, да порят нациста.
45
5
 
13
 
! Отговори
Ква демокрация е тов преди 11 часа
Това е пълна лъжа. Опитват се да ви манипулират. Мнозинството от българите са на страната на Русия и руснаците. Каквото и да говорите няма да промените това, както и няма да разкъсате дългогодишната връзка между българския и руския народи.Говорите за демокрация. Вие наистина ли си вярвате, че хората възприемат това като демокрация където на всеки инакомислещ се опитват да му запушат устата ? Къде е свободата на словото? Това не е никаква думокрация, а деМонокрация. Повече прилича на едноврем
44
14
 
7
 
! Отговори
Роберт преди 11 часа
С доверие в русия останаха само нещастните слабоумници, които нищо не подхващат, нито се стремят да усвояват нови знания. Стават неконкурентни и единствено им остава вярата, че някъв си шмиргел щял да им дава ей така на готово.
43
9
 
4
 
! Отговори
Striker преди 11 часа
Какво доверие може да има към световен терорист?! Все едно доверие на оня дето сгази двете момичета на НДК или на оня дето закла приятелката си...
42
3
 
3
 
! Отговори
Нане преди 11 часа
До оня с разделението.... Дам разделението е вече очеизвадно.... И никога повече няма да сме обединени с грантаджии на кравария и откровени айдуци.... ===))) Скоро идва Видов ден...
41
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 часа
До Гената 39. Точното наименование не казващо нищо е "представителна демокрация".
40
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 часа
До Таня 37. Тва да не ти е футболен мач ?
39
3
 
14
 
! Отговори
Гената преди 11 часа
А защо ли от 30 човека дето редовно комуникирам и 90 процента от техните приятели да речем, никой не вярва че има демокрация тук. Бутафорни изследвания, лъжливи статии, лъжливи медии.
38
9
 
6
 
! Отговори
Ебача на рускини преди 11 часа
Доверието може да е намаляло, обаче онаяя ми работа се е уголемила от цепене на руски сливи.
37
17
 
7
 
! Отговори
Таня преди 11 часа
Нормално явление с оглед колко слаба се показа русия.
36
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 11 часа
Русия влязла някъде, Русия превзела нещо и хоп - статийка : намаляло ни било доверието към Русия.
35
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 11 часа
На когнитивния фронт нямате конкуренция . Кой плаща проучването и какво цели такова проучване
34
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 часа
До Анонимен 29. Ти па де са слагаш барабар Петко с мъжете ?
33
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 часа
До Анонимен 26. Никой не им е обещавал, че някога ще има демокрация.
32
3
 
23
 
! Отговори
ЕС и НАТО преди 11 часа
След 30 години западна ориентация, ЕС и НАТО България намаля с 4 милиона, почти наполовина. От 9 милиона сега има едва 5 милиона. Населението намалява със 100 хиляди годишно. След 30 години няма да има българи, няма да има такава държава, само географско понятие ще остане.
31
2
 
0
 
! Отговори
, преди 11 часа
Тълпата кога е можела да има доверие те са както хауей 360-first call искат само без да питат каква е цената и как се изкарват парите за да им се плати за съвършената работа в чужбина и на територията на която пребивават. Може вече да затваряте посолството в Англия станахте, като Руснаците в България. Няма нужда да чакате политическа нота и да стягате багажа последния момент.
30
3
 
21
 
! Отговори
така е преди 11 часа
Нормално, след като ежедневно се излъчват опорките на англосаксонските медии, пък и 80% от матряла е меко казано лековерен, няма какво друго да се очаква. Облъчването явно дава резултат. След години ще знаем, че САЩ са ни освободили от турско, а Русия е бомбила София през ВСВ.
29
19
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 часа
Разделението е очеизвадно. Тези, които сме успели, с адекватни европейски доходи, сме твърдо "за" ЕС и НАТО. Останалото бачкер е русофил и той не знае защо. Навремето неграмотните му родители му казали, че в ТКСЗ-то така казали колко братска е Русия и нали неграмотните книги не четат и от село не излизат, си плямпат празни приказки.