Концесионери дават 1900 лв. и почивни дни на спасителите, кадри няма

В Гърция 80% от плажовете нямат спасители, у нас неохраняемите са 20-30%
17 юни 2024 16:37, Анисия Иванова
119
Концесионери дават 1900 лв. и почивни дни на спасителите, кадри няма
Снимка: БГНЕС

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава, обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров.

Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.

След разговори между концесионери и Министерството на туризма бе решено промените в документа да изчакат следващия летен сезон и да не бъдат налагани сега.

Отложени бяха новите изисквания, свързани с медицинските пунктове и допълнителния медицински персонал, уточни Димитров. Според него условията са неизпълними.

„Никъде в света няма дори медицински пунктове, каквито ние имаме. На големите плажове имаме и по няколко линейки с допълнителни екипи. А те искаха да утежнят плаж като този с още един медицински екип. Нашите спасители са подготвени на най-високо ниво с най-добро оборудване. Критериите към тях са изключително високи. Ние имаме, на определена дължина на ивицата, най-много спасители, съобразно другите страни. За моя плаж – на 700 м, аз трябва да имам 11 спасители, а в Испания на плаж от 1 км има 6 спасители. Държавата трябва най-накрая да чуе хората, професионалистите като нас, които работим на терен!“

Концесионерът поиска промени, като даде пример с периода преди 1989 година, когато е имало как човек да работи по своя професия и едновременно да бъде спасител:

„Например закон, при който обучен спасител, работещ в алуминиев цех, при желание, да може да е воден спасител през лятото. Неговият работодател да не го спира, а да го задържи на работа."

Отложен бе и текстът в наредбата, касаещ работното време на спасителите: „При мен хората идват да плажуват след 17 часа. Нека да има възможност концесионерите сами да определят работното време по плажовете си. На този етап работното време на спасителите остава от 8 до 18 часа, както досега!“

Николай Димитров отчита, че по-голям брой хора, загинали в морето, има след 18 часа и рано сутринта, когато по плажовете няма водни спасители.

Възнаграждението на водните спасители е сравнително високо, но продължава да има отлив на кадри.

„Първият фактор е сезонността на работата. Второто е завишените изисквания водят след себе си възможност ние да предлагаме по-ограничени условия на труд. Високи са заплатите, макар и не толкова атрактивни, колкото в съседни държави. Аз лично давам 1900 лева с осигуровки и почивни дни“, коментира концесионерът на плажа в Крайморие.

По думите му, в Гърция 80% от плажовете нямат спасители, докато при нас само 20-30% са неохраняемите, като това е предпоставка за по-ниското заплащане, отколкото в южната си съседка.

Цените на чадърите и шезлонгите няма да поскъпнат, увери още концесионерът:

„Може би на 4-5 плажа в държавата цените са се повишили, само защото на всички останали таванът, до който можеш да вдигнеш цената, отдавна е достигнат. Например, както в Слънчев бряг е 10 лева, но там от години се задържа тази цена. Аз не съм достигнал тавана, тази година повиших цената с левче. Гледам да го правя минимално, за да покрия заплати, почистване, оборудване…“

Концесионерът апелира плажуващите да спазват обозначителните знаци и препоръките на спасителите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


119
Още по темата: моретуризъмспасители
Още от Страната
Ремонт и задръствания по пътя за морето
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Почивните дни са право на всеки работещ, а не някакъв бонус, с който да покажеш колко си щедър...
11
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Концесионерът - по точно "мутрата" иска да му се бачка без пари. Като не изпълняваш изискванията се отказваш от концесията и отиваш бачкатор в завода на смени.
10
0
 
11
 
! Отговори
Българин преди 1 седмица
То се мисли преди да изчезнат ....сега ще гонят Михаля
9
2
 
5
 
! Отговори
Оня преди 1 седмица
1 900 лева, за човек, който спасява животи....е па нека е много.
8
5
 
16
 
! Отговори
Иван преди 1 седмица
Плащат ти 1900 чисто, за да хванеш рак на кожата. Айде, няма нужда. В хотел работя на вътрешен басейн и ми плащат 6000 лева чисто след данъци.
7
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Анонимен 5 - Братле - те тая са забили в 94-та година. Гледат си концесийката, взиамт си парички и хал хабер си нямат, какво става. Не, че е лошо, ама ...
6
5
 
9
 
! Отговори
Новозеландеца преди 1 седмица
Идва страшен потоп финансов и всякакъв , тези робовладелци- работодатели - няма да има кой да им продаде парче хляб ( защото всеки който има ще го пази за него и близките си ) Кауфланд мауфланд и т.н празно след фалира на ЕС. Тепърва ще ядът хартийките които си спестиха грабейки от народа
5
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
1900 лева, се вадя в малък град, като караш камионетка или микробус. Разликата е, че не си изложен от 8 до 17 на слънце, не рискуваш рак на кожа, о и да - не носиш криминална отговорност, ако не успееш, да спасиш някоя 110 килограмова полякиня, която се е засилила, на 4 водки, да влиза на 100 метра зад шамандурата. И работата ти е целогодишна. Едно време, се хващаха учители по физическо.
4
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Тези 1900 лева сигурно в очите на концесионерите изглеждат като голяма заплата? После се чудят защо няма кадри!
3
2
 
24
 
! Отговори
вие си ги избрахте преди 1 седмица
ако имаха договор с нса, всички първокурсници, които плуват, и са държавна поръчка, задължително на държавна служба като спасител. Бга Балкан беше така от готвачи до сервитьори. Родените след 1990 си мислят, че България е била разпиляна все така ...
2
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Например закон, при който обучен спасител, работещ в алуминиев цех, при желание, да може да е воден спасител през лятото. Неговият работодател да не го спира, а да го задържи на работа." - концесионерите има ли начин да се поставят малко и на мястото на работодателя, който го осигурява цялата година, а не му подхвърля едни мижави 1900лв за два месеца? Некадърни, алчни егоисти !
1
6
 
15
 
! Отговори
Лонго Лонгуров преди 1 седмица
Таваришите не обичат да работят, те искат някой друг да се гърби, а те да вземат държавна заплата от някоя сладка службица където си клатят краката и секретарката на шефа и да си пазаруват хляб за 30 стотинки и домати за 50 стотитнки произведени от некой нещастен бачкатор, дет се е навил да бачка за МРЗ.