Стрес, липса на профилактика, храна... Защо живеем по-малко?

50% от българите не консумират ежедневно плодове и зеленчуци
Обновена: 3 юни 2024 11:33 | 3 юни 2024 11:33, Инна Ангелова
51

Очаквано, според последните данни на НСИ сме на последно място по продължително на живота. По отношение на смрътността - водим класациятас.

"От по-миналата година имаме връщане на нивата на продължителността на живота от преди Ковид пандемията. През 1960 г. очакваната продължителност на живота е била 69 г., през 1990 г. - 72 г. На всеки 10 г. по една година е било удължаването на живота. Достъпът до здравни услуги в този период силно се разширява:.

"До преди пандемията през 2019 г. продължителността е била 75 г., по време на пандемията 2020 г. от 75 падаме на 73 г., а 2021 г се връщаме на нивата от 90-те години - 71 г. През 2022 г. тя вече е 74 г., 2023 г., макар данните да са прогнозни - 76 г.", допълни статистиката доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението и човека към БАН.

Доц. Черкезова посочи и кой е основният проблем за по-ниската продължителност на живота, а това е пренебрегването на профилактиката. В студиото на “Българи сутрин” тя допълни, че по време на Ковид пандемията 36,7% от европейците са докладвали за хроничен проблем, а в България - само 22%. Българите по-рядко ходим на профилактични прегледи и не даваме възможност на лекарите да диагностицират навреме заболяванията.

Пред Bulgaria ON AIR мнение даде и д-р Аспарух Илиев, който е ръководител на инфекциозната лаборатория в Берн. Той посочи, че COVID пандемията върна в нулево положение много страни, не само България.

"В България имаме нисък процент на самодокладване на болести. По данни на СЗО сме в страните с водеща сърдечно-съдова патология в света, много ниско е нивото на навременно откриване на сърдечно-съдови заболявания, които се влияят от храненето, прекалената употреба на сол, стреса. Трябва от 40-50-годишна възраст да следим дали имаме високо кръвно", разясни д-р Илиев.

Средната продължителност на живота в Западна Европа е с 10-12 години по-голяма от тази в България, в същото време се знае, че сърдечно-съдовите заболявания намаляват живота точно с около 10-12 г.

Доц. Стоянка Черкезова обясни защо в малките населени места, където хората имат достъп до по-чиста храна и по-малко са подложени на стрес, живеят по-малко. "В града хората имат по-добър достъп до образование, здравни грижи, доходи. По-бедният човек, който има трудности с прехраната, ще мисли за оцеляването си, той ще е смачкан, неговият приоритет здраве отива на задно място. Не е лесно да живееш здравословно, когато си беден", подчерта доц. Черкезова.

Тя с притеснение отбеляза, че в менюто на повече от 50% от българите липсва ежедневната консумация на плодове и зеленчуци. Това води до повече затлъстявания. Като цяло българите не са и много спортуващи.

Д-р Аспарух Илиев препоръча темата за здравните грижи да залегне още в училище при децата, за да изградят правилни здравословни навици. И двамата посочиха като проблем намаляването на броя на децата в семействата и по-късното раждане.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още от Общество
Велосипедът - най-здравословният превоз, но няма добра инфраструктура
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Кофти начин на живот и много стрес. Хубавата храна е скъпа и народа се тъпче с ***.
44
0
 
4
 
! Отговори
Аз ше ви гажа що преди 3 седмици
Шото умираме рано. Кво толкова има да се дискутира. Излизаш на улицата и гледаш бъгларина - един шкембелия един морж, до него върви детето му с прякор малкия Бидон и гордата му жена с прякор От понеделник съм на диета. Всичките са с нормално кръвно 180/130 след хапчетата. Даже и кучето им е диабетик. От взиране в телефоните толкова им се събрали очите, че на малкия Бидон му викат Хабъла.
43
0
 
2
 
! Отговори
Антоний преди 3 седмици
Държава с под 17% деца и 60% от тях болни недохранени и в мизерия при такъв % безполезни държавни де<би>-и пенсионери не може и дума да става,че живеят малко
42
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
На първо място по тютюнопушене, димящи дизеляци бълващи кълбета дим, лекари търговци на смърт, роми, и т.н.
41
1
 
8
 
! Отговори
Автора , автора ... преди 3 седмици
"ОЧАКВАНО, според последните данни на НСИ сме на последно място по продължително на живота..." - От кого е очаквано , от еничapume в парламента и министерствата ли и от "неправителствените фондации и сдружения ?! А ха , значи План-ът се изпълнява , просто въпрос на време е ...
40
6
 
11
 
! Отговори
Ахахахах! преди 3 седмици
Уникални! В малките населени места нямало стрес.... те от хубаво хората отидоха по областните градове и по чужбина. Вместо да увъртате, и да вадите от девет кладенеца вода, си признайте истината. Капитализма убива. И то убива много повече от кой да е тоталитарен режим, с тая разлика, че убива бавно и мъчително.
39
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Профилактика:)), първо пръстов отпечатък, сега електронни рецепти и писаници с часове, цените все нагоре, бюрокрация и какво ли не.:)), дори чужденците идват с торби с лекарства/блицо преди 2-3 дни/, на почивка в Бг, цените и бюрокрацията са стресиращи и за тях, какво остава за Бг.
38
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Е що така, ами купувайте западни храни, по качествени са. Стрес, ами идват избори, спомнете си кой какво, що и гласувайте за по добро, от това зависи вашето днес, утрешното за децата ви. Не е важно кой какво говори, гледайте какво е правил.
37
0
 
21
 
! Отговори
@@@ преди 3 седмици
От всички западно европейски страни у нас качествената храна е най-скъпа, а алкохола и цигарите най-евтини. Сами си правете изводите, какви са приоритетите на цяла една нация.
36
1
 
4
 
! Отговори
Русия преди 3 седмици
Режима, Посолството, ЕС
35
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
превод от гръцки? водим класациятас
34
0
 
1
 
! Отговори
Г1000 преди 3 седмици
Ям кaквото ми даде продавачката в магазина, после *** и съм като прероден.
33
0
 
16
 
! Отговори
Quick преди 3 седмици
Всичко изброено в заглавието може да се сведе до един общ знаменател - пари. Здравето струва пари, няма какво да се лъжем. Качествената храна струва пари, адекватната профилактиката и адекватното лечение струват пари, стреса е породен у нас най-вече от финансови и битови проблеми...
32
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Бе какви здравни навици?! Навремето във всяко у-ще имаше лекар, мед.сестра и зъболекар........... Ей това върнете!
31
3
 
7
 
! Отговори
До 31 преди 3 седмици
Антените в Европа са 10 пъти по-малко, а мощностите са 100 пъти по-ниски. А тезата ти, че са безвредни ще важи най-рано след 40 години, защото първия чевек доживял поне до 50 годишна възраст в близост до антена, сега е максимум на 10-15 години, ако изобщо има такъв разбира се. Това важи и за европейците
30
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Като прочетох статията, така се стресирах, че си обърнах дупдупдупето и пръднах към тия горе на филма "СТРЕС"!
29
1
 
14
 
! Отговори
Ха-ха преди 3 седмици
Стрес-породен от какво? Липса на профилактика- дали е по вина единствено на нехайно отношение на човека към здравето си? Липса на храна или некачествена такава- дали и това пак е само и единствено, защото човек не иска да се храни или не ще да консумира качествена храна? А колко си отидоха за две години, ей така, щото всичко беше изпсихясало заради истерията Ковид??
28
1
 
5
 
! Отговори
До 29 преди 3 седмици
Ами тогава защо в останаката европа живота е висок ? Те нямат ли 5G системи ? Пушиш ли редовно цигари ? Пиеш ли редовно ?
27
3
 
8
 
! Отговори
за троловете преди 3 седмици
5G и GSM антени на мобилните оператори на всеки втори покрив и пред всяко училище и градина! Търсите под вола теле, а отговорът е пред очите на всички!
26
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Радиацията 5G на телефоните около тялото на човека спира функциите на капилярите за пренасяне на молекулите от артериите към лимфата и обратно от лимфата към вените и тялото постепенно умира. Все едно да ти изхвърлят тялото в космоса!