Галъп: Едва 9,6% искат националният празник да бъде сменен с 24 май

3% искат да е шести септември
17 авг 2023 15:16, Нели Христова
210
Галъп: Едва 9,6% искат националният празник да бъде сменен с 24 май
Снимка: БГНЕС

Принципна подкрепа за правни реформи, но без особена запознатост; нежелание за намаляване на правомощията на президентите; почти никаква подкрепа за смяна на националния празник или за толериране на двойно гражданство във властта.

Това сочи най-новото изследване на "Галъп".

Първата по-цялостна публикувана проверка на общественото мнение по отношение на предложения за промени в конституцията очаквано показва ниска запознатост с немалка част от обсъжданите идеи. Все пак, отличават се няколко обществени инстинкта: попътен вятър за съдебните промени, противопоставяне на идеите за намаляване на президентските прерогативи, както и липса на разбиране по отношение на промяната на националния празник или по отношение на идеи като утвърждаване на възможността за двойно гражданство в пасивното избирателно право. На този етап данните носят по-скоро характера на хипотези, защото видимо липсва детайлна дискусия и запознатост, а и се намираме в летния период, който не предполага високи нива на интерес към политиката.

Изводите са от августовското издание на редовната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено чрез интервю „лице в лице“ с таблети в периода 3-11 август сред 807 пълнолетни българи.

„Галъп интернешънъл болкан“ провери отношението към наличните към началото на август посоки на потенциална конституционна промяна. Липсата на особено детайлна информация, промените в движение, както и очаквано ниското ниво на запознатост, особено в летния сезон, правят данните по-скоро експериментални, а и не позволяват особено конкретни формулировки на въпросите. Но, така или иначе, впечатление прави по-високото ниво на убеденост, когато става дума за промени, свързани с овластяване на гражданите или с реформи в съдебната система, и по-високи нива на колебание и на отричане, когато става дума за намаляване на президентските правомощия. Вероятно текущата популярност на президента оказва влияние, а следва да се има предвид също, че темите, свързани със съдебната реформа, са налагани от години на фона и на бездруго ниски нива на доверие към съдебната система. Сериозна съпротива среща добилата популярност теза за промяна на националния празник. Идеите за повече толериране на двойното гражданство в политическите институции явно също се натъкват на инстинктивна боязън.

Например, 61,3% се съгласяват, а 12,2% не се съгласяват, че е добре всеки да има право да подава индивидуална конституционна жалба, т.е. всеки български гражданин да може да се обръща към Конституционния съд. Цели 49,7% не показват никакъв инстинкт за това дали е добре Висшият съдебен съвет да се раздели на две – съдийски съвет и прокурорски съвет. 35,5% са на този етап „за“, 14,8% са към момента „против“. Идеята хора с двойно гражданство да имат право да бъдат министри и депутати в България среща ясна интуитивна критика: 65% не се съгласяват с такава перспектива, а 17,5% се съгласяват. Останалите не могат да отговорят. 29% са „за“ да се намалят правомощията на президентите у нас при съставянето на служебни правителства, но 44,3% са „против“. Останалите не могат да формират мнение. Този обществен инстинкт се потвърждава и в отговора на въпроса за правомощията на президентите по отношение на съдебната власт: 38,5% са отрицателно настроени към идеята за тяхното намаляване, срещу 34,4% положително настроени, а останалите не могат да формират ясно мнение. По този показател ясни обществени позиции на практика липсват – личи объркване и по-скоро неохота. Явен е инстинктът обаче по отношение на главните прокурори у нас: 56,2% приемат най-общо намаляване на правомощията им, а 17,4% са против това. Останалите се колебаят.

Въпросът за националния празник също беше експериментално проверен. Добре би било по темата да се чуят различните мотиви и други изследователски институти да покажат своите трактовки по темата, включително извън летния сезон. Но на първо четене не се вижда сериозна степен на противоречие в масовото съзнание между трети март и двадесет и четвърти май, а самата промяна на националния празник не среща почти никаква подкрепа. Въвеждащият, възможно най-общ, абстрактен и в същото време личен, въпрос кой от двата празника се харесва повече показва следната картина: 33% назовават трети март, а 10,7% назовават двадесет и четвърти май. 48% са в „средната“ опция от типа харесвам ги еднакво, но има и 2,4%, които не харесват нито един от двата празника. Останалите не могат да отговорят. Както може да се очаква, сред големите електорати известни вариации има сред тези на ДПС и „Демократична България“, но в общи линии структурата на мненията не показва драматични разлики по електорати.

Последното се доказва и в директното питане от типа „оставяме или променяме датата и с коя друга“. 69,3% приемат оставането на трети март, а общо 14% се разпределят в различни други опции измежду официалните празници, свързани с националната история: 9,6% искат смяна с двадесет и четвърти май, 3% – с шести септември, а 1,4% – с двадесет и втори септември. Останалите не могат да отговорят.

Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено между 3 и 11 август 2023 г. сред 807 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
184
0
 
0
 
! Отговори
Цицелкьо преди 8 месеца
ГОЛЯМА ОПАШАТА ЛЪЖА, ***
183
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Руските олигарси и приятели на Путин Мордашов,Елекперов,Авен, Дерипаска,Абрамович,Махмудов, Милер, Розенщайн, Чорни са дълбоко загрижени и страдат за съдбата на средностатистическия българин!
182
1
 
4
 
! Отговори
9.6% преди 8 месеца
Точно колкото са пепетките и дебетките.
181
6
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
500 години България не е съществувала на политическата карта на света. Появява се на нея на 3ти март 1878г. Дали ви харесва или не, това са фактите.
180
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
9% ще командват 90%,това ли е демокрацията?И къде по въпроса 3ти март видяха разделено общество
179
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Какво ще си играем на национални празници, да не би от това мафиотите да спрат да ни управляват. Прах в очите на хората
178
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
това не е вярно гълъба лъжат яко.
177
13
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Повече от 140 години руската, дoлнoпpoбнa пропаганда брутално е промивала атрофиралите мозъци на русофилите и резултатите са налице... България е типичен пример за това какви са последствията от руското влияние и присъствие у нас...
176
11
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
На 3 март е заменено турското робство с руско и това се празнува официално благодарение на кремълската пропаганда и марионетките и тук. ...
175
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
тези 9.4% съвпадат с процентите на ЛГБТ общността у нас.Едва ли е съвпадине.
174
10
 
6
 
! Отговори
Пак по опорката? преди 8 месеца
До Анонимен 175: Това ли разбра? Мнозинството от избирателите е за членство на България в ЕС. Няма значима политическа партия, която да е за излизане от Европейският съюз. И това няма нищо общо с русофилство/русофобство.
173
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
90% от хората не правят разлика между официален и национален празник ...
172
15
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Еми очаквано -> 90.6% ти-кви , в задунайската губернийка .
171
18
 
14
 
! Отговори
Какво следва преди 8 месеца
Заради нежеланието на много хора да гласуват в НС се събра парламентарно мнозинство, което се залови да върши евроатлантически акции, които нямат подкрепа сред мнозинството от българският народ. Не се съмнявам, че са способни да променят и денят на националният празник. Но и тази промяна ще си отиде заедно с тях На следващите избори ПП-ДБ ще получат само гласовете на ж'ълтопаветниците.
170
3
 
27
 
! Отговори
КАКВО ИЗЛИЗА- преди 8 месеца
10% управлява -90%?НАРОДЕЕЕЕ?
169
5
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Кой ненормалник от ПП-ДБ беше казал, че 3 март била спорна дата и ни разделяла? Какво спорно има в освобождението на България от Османската Империя? Ние сме най-древната държава в Европа. Ние не сме БЮРМ или Украйна да си сменяме имената, празниците, религията и т.н. Няма да си променяме празниците, обичаите и т.н. само защото в Европа една държава нападнала друга.
168
4
 
17
 
! Отговори
Иван преди 8 месеца
Това 9,6% не е случайно.Толкова е елктората на ДБ и ПП взети заедно.Останалите 10% процента отгоре-това е заради ала бала с президента,както си признаха от ПП. На тях ако от посолството им нареди и 9 май ще обяват за национален празник.Толкова са ги навели че носовете им орат земята.
167
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Ами да аз искам да честваме вчерашния ден - хем да е национален празник хем тържество за Алексей Петров
166
11
 
7
 
! Отговори
Аноним преди 8 месеца
Стига с този 3 март ОТ 1991 г се празнува Преди това си беше обикновен ден
165
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Денков, хвърляй оставката, мутроперач гнусен!