Галъп: Едва 9,6% искат националният празник да бъде сменен с 24 май

3% искат да е шести септември
17 авг 2023 15:16, Нели Христова
210
Галъп: Едва 9,6% искат националният празник да бъде сменен с 24 май
Снимка: БГНЕС

Принципна подкрепа за правни реформи, но без особена запознатост; нежелание за намаляване на правомощията на президентите; почти никаква подкрепа за смяна на националния празник или за толериране на двойно гражданство във властта.

Това сочи най-новото изследване на "Галъп".

Първата по-цялостна публикувана проверка на общественото мнение по отношение на предложения за промени в конституцията очаквано показва ниска запознатост с немалка част от обсъжданите идеи. Все пак, отличават се няколко обществени инстинкта: попътен вятър за съдебните промени, противопоставяне на идеите за намаляване на президентските прерогативи, както и липса на разбиране по отношение на промяната на националния празник или по отношение на идеи като утвърждаване на възможността за двойно гражданство в пасивното избирателно право. На този етап данните носят по-скоро характера на хипотези, защото видимо липсва детайлна дискусия и запознатост, а и се намираме в летния период, който не предполага високи нива на интерес към политиката.

Изводите са от августовското издание на редовната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено чрез интервю „лице в лице“ с таблети в периода 3-11 август сред 807 пълнолетни българи.

„Галъп интернешънъл болкан“ провери отношението към наличните към началото на август посоки на потенциална конституционна промяна. Липсата на особено детайлна информация, промените в движение, както и очаквано ниското ниво на запознатост, особено в летния сезон, правят данните по-скоро експериментални, а и не позволяват особено конкретни формулировки на въпросите. Но, така или иначе, впечатление прави по-високото ниво на убеденост, когато става дума за промени, свързани с овластяване на гражданите или с реформи в съдебната система, и по-високи нива на колебание и на отричане, когато става дума за намаляване на президентските правомощия. Вероятно текущата популярност на президента оказва влияние, а следва да се има предвид също, че темите, свързани със съдебната реформа, са налагани от години на фона и на бездруго ниски нива на доверие към съдебната система. Сериозна съпротива среща добилата популярност теза за промяна на националния празник. Идеите за повече толериране на двойното гражданство в политическите институции явно също се натъкват на инстинктивна боязън.

Например, 61,3% се съгласяват, а 12,2% не се съгласяват, че е добре всеки да има право да подава индивидуална конституционна жалба, т.е. всеки български гражданин да може да се обръща към Конституционния съд. Цели 49,7% не показват никакъв инстинкт за това дали е добре Висшият съдебен съвет да се раздели на две – съдийски съвет и прокурорски съвет. 35,5% са на този етап „за“, 14,8% са към момента „против“. Идеята хора с двойно гражданство да имат право да бъдат министри и депутати в България среща ясна интуитивна критика: 65% не се съгласяват с такава перспектива, а 17,5% се съгласяват. Останалите не могат да отговорят. 29% са „за“ да се намалят правомощията на президентите у нас при съставянето на служебни правителства, но 44,3% са „против“. Останалите не могат да формират мнение. Този обществен инстинкт се потвърждава и в отговора на въпроса за правомощията на президентите по отношение на съдебната власт: 38,5% са отрицателно настроени към идеята за тяхното намаляване, срещу 34,4% положително настроени, а останалите не могат да формират ясно мнение. По този показател ясни обществени позиции на практика липсват – личи объркване и по-скоро неохота. Явен е инстинктът обаче по отношение на главните прокурори у нас: 56,2% приемат най-общо намаляване на правомощията им, а 17,4% са против това. Останалите се колебаят.

Въпросът за националния празник също беше експериментално проверен. Добре би било по темата да се чуят различните мотиви и други изследователски институти да покажат своите трактовки по темата, включително извън летния сезон. Но на първо четене не се вижда сериозна степен на противоречие в масовото съзнание между трети март и двадесет и четвърти май, а самата промяна на националния празник не среща почти никаква подкрепа. Въвеждащият, възможно най-общ, абстрактен и в същото време личен, въпрос кой от двата празника се харесва повече показва следната картина: 33% назовават трети март, а 10,7% назовават двадесет и четвърти май. 48% са в „средната“ опция от типа харесвам ги еднакво, но има и 2,4%, които не харесват нито един от двата празника. Останалите не могат да отговорят. Както може да се очаква, сред големите електорати известни вариации има сред тези на ДПС и „Демократична България“, но в общи линии структурата на мненията не показва драматични разлики по електорати.

Последното се доказва и в директното питане от типа „оставяме или променяме датата и с коя друга“. 69,3% приемат оставането на трети март, а общо 14% се разпределят в различни други опции измежду официалните празници, свързани с националната история: 9,6% искат смяна с двадесет и четвърти май, 3% – с шести септември, а 1,4% – с двадесет и втори септември. Останалите не могат да отговорят.

Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено между 3 и 11 август 2023 г. сред 807 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
164
13
 
3
 
! Отговори
художника преди 8 месеца
9% - толкоз са грамотните в България. После *** доказвай на света, че азбуката ни е българска, а не славянска след като и българите не я уважаваме.
163
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
9,6% продажници и слугинаж
162
5
 
16
 
! Отговори
До малцинството преди 8 месеца
Нехаресващите 3 март, нека си празнувате 2 февруари, така и така си се обичате на София Прайд. Никой няма да ви пречи. Стига да не натискате децата с вашите "ценности"
161
2
 
19
 
! Отговори
Едва 9 процента преди 8 месеца
Тези 9 процента са на хранилка с грантове от Козяк. Като дойде Доналд Тръмп ще им резне лапаницата. Тогава друга песен ще запеят...
160
1
 
17
 
! Отговори
до Неразбрал преди 8 месеца
Когато медиите казват, че обществото е разделено по въпроса, имат предвид народа срещу два автобуса запалянковци на ПП/ДБ.
159
2
 
15
 
! Отговори
Рук за ФАЩ преди 8 месеца
Сега видяхте ли че няма да си сменим националния празник. Галъп не може да ги обвините в симпатий към Русия защото си ваша американска агенция. А вие защо не си смените датата на националния празник от 4 юли на 9 май примерно или пък 2 февруари а може и 7 декември....
158
1
 
15
 
! Отговори
Неразбрал преди 8 месеца
Ама нали уж обществото беше разделено по този въпрос? Пък сега изведнъж се оказа, че е единно?
157
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Покажете резултатите на харвардския мозъчен инвалид и му поискайте коментар по темата. Резултатите лесно ще се потвърдят и с национален референдум.
156
0
 
7
 
! Отговори
атлантик=комунист преди 8 месеца
Комунистите навремето са забранили 3ти март, атлантиците сега искат същото
155
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Подивелите сектанти евроатлантици се мъчат да разделят България
154
0
 
8
 
! Отговори
А доброутро преди 8 месеца
Поне ония *** служители на Посолството си нямат друга работа,та се захванаха с най-гнусните простотии.
153
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
ГЕРБ СИ ИСКАТ ТРЕТИ МАРТ И ДА КРАДАТ
152
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
3 март разделя
151
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
24 март е българския национален празник
150
1
 
1
 
! Отговори
someone преди 8 месеца
До Ако не сте разбралине не съм разбрал, освен това че говориш пълни глупости, само такива като теб могат да се настройват против 3 март.
149
16
 
2
 
! Отговори
Ако не сте разбрали преди 8 месеца
3 Март разделя Българското общество. На този ден обикновено се пускат филми от рода на "Време разделно"..които само насаждат омраза между различните етноси в България. На този ден турците.. в България се питат какво да празнуват, Освобождението от самите себе си ли? 24 Май е празник който се харесва от всички общности в България и обединява нацията.
148
1
 
5
 
! Отговори
ТИЯ АМАТЬОРИ преди 8 месеца
ЩЕ СРИНАТ ДЪРЖАВАТА. БИБИ ТУЛУПЧОФ ГИ ЯЗДИ ЯКО С 200. НАЙ НЕКЪДЪРНОТО ПРАВИТЕЛСТВО ДО СЕГА. ЯКИ СА СЕ НАДУПКАЛИ НА ВСИЧКИ СТРАНИ
147
12
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
На путинофилите не им дреме за 3 март. Те си искат 9 септември.
146
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Какво значи това за лешоядите, които ни управляват и за които нашето отечество е плячка?? Дошли са тук да плячкосват и да пълнят джобовете на спонсорите си.
145
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Долу ръцете от 3 Март!Без 3 Март никога нямаше да се "роди",празника 24 Май. Щяхме да празнуваме 29. 10- Раждането на турската република!