Галъп: Едва 9,6% искат националният празник да бъде сменен с 24 май

3% искат да е шести септември
17 авг 2023 15:16, Нели Христова
210
Галъп: Едва 9,6% искат националният празник да бъде сменен с 24 май
Снимка: БГНЕС

Принципна подкрепа за правни реформи, но без особена запознатост; нежелание за намаляване на правомощията на президентите; почти никаква подкрепа за смяна на националния празник или за толериране на двойно гражданство във властта.

Това сочи най-новото изследване на "Галъп".

Първата по-цялостна публикувана проверка на общественото мнение по отношение на предложения за промени в конституцията очаквано показва ниска запознатост с немалка част от обсъжданите идеи. Все пак, отличават се няколко обществени инстинкта: попътен вятър за съдебните промени, противопоставяне на идеите за намаляване на президентските прерогативи, както и липса на разбиране по отношение на промяната на националния празник или по отношение на идеи като утвърждаване на възможността за двойно гражданство в пасивното избирателно право. На този етап данните носят по-скоро характера на хипотези, защото видимо липсва детайлна дискусия и запознатост, а и се намираме в летния период, който не предполага високи нива на интерес към политиката.

Изводите са от августовското издание на редовната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено чрез интервю „лице в лице“ с таблети в периода 3-11 август сред 807 пълнолетни българи.

„Галъп интернешънъл болкан“ провери отношението към наличните към началото на август посоки на потенциална конституционна промяна. Липсата на особено детайлна информация, промените в движение, както и очаквано ниското ниво на запознатост, особено в летния сезон, правят данните по-скоро експериментални, а и не позволяват особено конкретни формулировки на въпросите. Но, така или иначе, впечатление прави по-високото ниво на убеденост, когато става дума за промени, свързани с овластяване на гражданите или с реформи в съдебната система, и по-високи нива на колебание и на отричане, когато става дума за намаляване на президентските правомощия. Вероятно текущата популярност на президента оказва влияние, а следва да се има предвид също, че темите, свързани със съдебната реформа, са налагани от години на фона и на бездруго ниски нива на доверие към съдебната система. Сериозна съпротива среща добилата популярност теза за промяна на националния празник. Идеите за повече толериране на двойното гражданство в политическите институции явно също се натъкват на инстинктивна боязън.

Например, 61,3% се съгласяват, а 12,2% не се съгласяват, че е добре всеки да има право да подава индивидуална конституционна жалба, т.е. всеки български гражданин да може да се обръща към Конституционния съд. Цели 49,7% не показват никакъв инстинкт за това дали е добре Висшият съдебен съвет да се раздели на две – съдийски съвет и прокурорски съвет. 35,5% са на този етап „за“, 14,8% са към момента „против“. Идеята хора с двойно гражданство да имат право да бъдат министри и депутати в България среща ясна интуитивна критика: 65% не се съгласяват с такава перспектива, а 17,5% се съгласяват. Останалите не могат да отговорят. 29% са „за“ да се намалят правомощията на президентите у нас при съставянето на служебни правителства, но 44,3% са „против“. Останалите не могат да формират мнение. Този обществен инстинкт се потвърждава и в отговора на въпроса за правомощията на президентите по отношение на съдебната власт: 38,5% са отрицателно настроени към идеята за тяхното намаляване, срещу 34,4% положително настроени, а останалите не могат да формират ясно мнение. По този показател ясни обществени позиции на практика липсват – личи объркване и по-скоро неохота. Явен е инстинктът обаче по отношение на главните прокурори у нас: 56,2% приемат най-общо намаляване на правомощията им, а 17,4% са против това. Останалите се колебаят.

Въпросът за националния празник също беше експериментално проверен. Добре би било по темата да се чуят различните мотиви и други изследователски институти да покажат своите трактовки по темата, включително извън летния сезон. Но на първо четене не се вижда сериозна степен на противоречие в масовото съзнание между трети март и двадесет и четвърти май, а самата промяна на националния празник не среща почти никаква подкрепа. Въвеждащият, възможно най-общ, абстрактен и в същото време личен, въпрос кой от двата празника се харесва повече показва следната картина: 33% назовават трети март, а 10,7% назовават двадесет и четвърти май. 48% са в „средната“ опция от типа харесвам ги еднакво, но има и 2,4%, които не харесват нито един от двата празника. Останалите не могат да отговорят. Както може да се очаква, сред големите електорати известни вариации има сред тези на ДПС и „Демократична България“, но в общи линии структурата на мненията не показва драматични разлики по електорати.

Последното се доказва и в директното питане от типа „оставяме или променяме датата и с коя друга“. 69,3% приемат оставането на трети март, а общо 14% се разпределят в различни други опции измежду официалните празници, свързани с националната история: 9,6% искат смяна с двадесет и четвърти май, 3% – с шести септември, а 1,4% – с двадесет и втори септември. Останалите не могат да отговорят.

Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено между 3 и 11 август 2023 г. сред 807 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
124
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Едва 9.6% българи са наясно , че 3-и Март няма национално значение! Нека да се празнува 3-и Март, но за национален празник подобава датата 22 Септември!
123
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Кви комунисти те мъчат,като сме ходили на манифестации.Този празник винаги се е почитали,но няма да стане тази с 3март ,аре баста с евроатлантическо слагачество.
122
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Ако ви казват толкова, даже и да лъжат, няма как да сса овече от 20% ...
121
0
 
5
 
! Отговори
Интернет Конспиратор преди 8 месеца
вчера пускам случайно ТВ на Канал1 и какво да Видя - Реклама на Умен Град Платена от ЕС, т.е. на Дигитален ГУЛАГ, затвор под Открито Небе и това Ви го рекламират вече да ви Кондиционират - нали Знаете, че Изкуственият Интелект Ви следи да не сте Излезли на повече от 5 минути от Клетката си, пардон, Дома си, и при 3 нарушения - Ви Пращат за Активно Превъзпитание в някое Белене...
120
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
"90.4% от българите са копейки." - Ако това е така, според вашите неолиберални религии и повели, не трябва ли просот да емигирате и да ни оставите намира? Не, че съм копейка, ама и без мега русофили мога, както и без мега амеиканофи.
119
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Абе лольo,Солун е български град.Като не си чел история ,си трай.
118
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Англосаксите са виновни за всички наши беди!
117
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Долу Кирил и Методий - Ми това от втори кал го правя ;)
116
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Много ясно,че не искаме.
115
5
 
7
 
! Отговори
Долу Кирил и Методий преди 8 месеца
Братята Кирил и Методий са византийци. Византия ни е поробвала, трябва да съборим паметниците на поробителите!
114
2
 
6
 
! Отговори
ЛЕВЧЕ КЕФЧЕ преди 8 месеца
СОРОС МОРОС,АЛА БАЛА,ДАЙ БОЖЕ ПУТИН ДА ВИ СПРЕ ЗАПЛАТИТЕ.
113
3
 
8
 
! Отговори
тези преди 8 месеца
не ги интересува това. Ще изпълняват това, което им кажат. Не мислят, че ако руската армия стигне до Измаил и не дай си боже от Русия искат някаква размяна за територия на Украйна, България може да бъде първа разпарчаросана от GB и Турция. Но за съжаление тези не мислят с главите си
112
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
В химна на Кирил и Методи, правдиво се пее: ..." Тъй Солунските двама братя, насърчаха дедите ни...."Византийци и отатъка. Съзали са кирилица, а не глаголица.
111
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Крим не е руски..........пърдухул нещо си се объркал бе....
110
0
 
7
 
! Отговори
MNENIE преди 8 месеца
Зад всеки успял мъж или жена в България стои Сорос и Посолството . Сорос спря заплатите , посолството не е същото след Драгалевци . Мисля че предателите ще се скрият в дупките си .
109
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 105.....тогава само нашия нац.праз. ли ще е на дата "нищо не станало"????????? :(
108
4
 
2
 
! Отговори
Крим не е руски преди 8 месеца
Да припомним 3.3 1918г се сключен Брест-Литовският мирен договор - триумф на българското оръжие и българския национален дух. До него се стига благодарение на победите на армията ни в края на Първата световна война, с които към родината ни са присъединени население от 3 203 500 души и 77 293 квадратни километра стари български земи - раздавани от Русия на съседите ни в предходните десетилетия. Част от този грабеж е извършен включително със Санстефанския мирен договор, с който Северна Добруджа е подарена на Румъния като компенсация, че Русия си присвоява Бесарабия - преди това ру
107
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
9,6% са гласовете на ДПС и турците, защото обичат българскиат език и славянската писменост, а мразят Сан Стефано.
106
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Това искат българите, но канадеца иска друго. Явно смята, че думата му има повече тежест от тази на целия народ.
105
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Не византийски агенти са. На всеки език в нета и по библиотеки ще се види, че азбуката (ГЛАГОЛИЦА) е по поръчение. И пак по поръчение са пращани при хазарите да ги убеждават в християнството. Вие сте руските агенти дето искате дата на соц манифестация да ни е нац. празник. Климент Охридски е човека, който създаде (КИРИЛИЦАТА), а Борис Михаил я направи държавна и да нищо от това не е станало на 24 май разбирачо