Галъп: Едва 9,6% искат националният празник да бъде сменен с 24 май

3% искат да е шести септември
17 авг 2023 15:16, Нели Христова
210
Галъп: Едва 9,6% искат националният празник да бъде сменен с 24 май
Снимка: БГНЕС

Принципна подкрепа за правни реформи, но без особена запознатост; нежелание за намаляване на правомощията на президентите; почти никаква подкрепа за смяна на националния празник или за толериране на двойно гражданство във властта.

Това сочи най-новото изследване на "Галъп".

Първата по-цялостна публикувана проверка на общественото мнение по отношение на предложения за промени в конституцията очаквано показва ниска запознатост с немалка част от обсъжданите идеи. Все пак, отличават се няколко обществени инстинкта: попътен вятър за съдебните промени, противопоставяне на идеите за намаляване на президентските прерогативи, както и липса на разбиране по отношение на промяната на националния празник или по отношение на идеи като утвърждаване на възможността за двойно гражданство в пасивното избирателно право. На този етап данните носят по-скоро характера на хипотези, защото видимо липсва детайлна дискусия и запознатост, а и се намираме в летния период, който не предполага високи нива на интерес към политиката.

Изводите са от августовското издание на редовната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено чрез интервю „лице в лице“ с таблети в периода 3-11 август сред 807 пълнолетни българи.

„Галъп интернешънъл болкан“ провери отношението към наличните към началото на август посоки на потенциална конституционна промяна. Липсата на особено детайлна информация, промените в движение, както и очаквано ниското ниво на запознатост, особено в летния сезон, правят данните по-скоро експериментални, а и не позволяват особено конкретни формулировки на въпросите. Но, така или иначе, впечатление прави по-високото ниво на убеденост, когато става дума за промени, свързани с овластяване на гражданите или с реформи в съдебната система, и по-високи нива на колебание и на отричане, когато става дума за намаляване на президентските правомощия. Вероятно текущата популярност на президента оказва влияние, а следва да се има предвид също, че темите, свързани със съдебната реформа, са налагани от години на фона и на бездруго ниски нива на доверие към съдебната система. Сериозна съпротива среща добилата популярност теза за промяна на националния празник. Идеите за повече толериране на двойното гражданство в политическите институции явно също се натъкват на инстинктивна боязън.

Например, 61,3% се съгласяват, а 12,2% не се съгласяват, че е добре всеки да има право да подава индивидуална конституционна жалба, т.е. всеки български гражданин да може да се обръща към Конституционния съд. Цели 49,7% не показват никакъв инстинкт за това дали е добре Висшият съдебен съвет да се раздели на две – съдийски съвет и прокурорски съвет. 35,5% са на този етап „за“, 14,8% са към момента „против“. Идеята хора с двойно гражданство да имат право да бъдат министри и депутати в България среща ясна интуитивна критика: 65% не се съгласяват с такава перспектива, а 17,5% се съгласяват. Останалите не могат да отговорят. 29% са „за“ да се намалят правомощията на президентите у нас при съставянето на служебни правителства, но 44,3% са „против“. Останалите не могат да формират мнение. Този обществен инстинкт се потвърждава и в отговора на въпроса за правомощията на президентите по отношение на съдебната власт: 38,5% са отрицателно настроени към идеята за тяхното намаляване, срещу 34,4% положително настроени, а останалите не могат да формират ясно мнение. По този показател ясни обществени позиции на практика липсват – личи объркване и по-скоро неохота. Явен е инстинктът обаче по отношение на главните прокурори у нас: 56,2% приемат най-общо намаляване на правомощията им, а 17,4% са против това. Останалите се колебаят.

Въпросът за националния празник също беше експериментално проверен. Добре би било по темата да се чуят различните мотиви и други изследователски институти да покажат своите трактовки по темата, включително извън летния сезон. Но на първо четене не се вижда сериозна степен на противоречие в масовото съзнание между трети март и двадесет и четвърти май, а самата промяна на националния празник не среща почти никаква подкрепа. Въвеждащият, възможно най-общ, абстрактен и в същото време личен, въпрос кой от двата празника се харесва повече показва следната картина: 33% назовават трети март, а 10,7% назовават двадесет и четвърти май. 48% са в „средната“ опция от типа харесвам ги еднакво, но има и 2,4%, които не харесват нито един от двата празника. Останалите не могат да отговорят. Както може да се очаква, сред големите електорати известни вариации има сред тези на ДПС и „Демократична България“, но в общи линии структурата на мненията не показва драматични разлики по електорати.

Последното се доказва и в директното питане от типа „оставяме или променяме датата и с коя друга“. 69,3% приемат оставането на трети март, а общо 14% се разпределят в различни други опции измежду официалните празници, свързани с националната история: 9,6% искат смяна с двадесет и четвърти май, 3% – с шести септември, а 1,4% – с двадесет и втори септември. Останалите не могат да отговорят.

Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено между 3 и 11 август 2023 г. сред 807 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
104
1
 
3
 
! Отговори
Киро Канадеца преди 8 месеца
Няма значени това, става както кажем ние и посолството! Ще сменим празника, ще махнем думата русия от учебниците. Сла!ва Украине
103
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Ми не може ли плаващ нац.праз??? Като ни кажат "конграджулешан" от някаде - празнуваме и не рабитим...пък ни плащат...
102
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
9,6 %, ама кресливи като за 100! То това е важното - който вдига повече джангър, той се налага. Като при малките деца.
101
10
 
3
 
! Отговори
1262 преди 8 месеца
Комунистите сега ще изкарат Кирил и Методий гръцки агенти, наркомани, пияници и женкари. Само и само да угодят на руските си господари.
100
0
 
3
 
! Отговори
Мдаа преди 8 месеца
То толкова искат и в ЕССР и НАсраТО ама кой ни пита? Нещо референдуми по темата? Не можело да има развод. Хахаха. По-зле сме от Нигер даже. Те поне имаха смелостта да изгонят Франция от територията си.
99
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
тея 9% са турци , помаци и най-обикновенни въртигъзици ,еничари и прочие предатели.ми не им харесва 3 Март -Освобождението на България от турско робство ! ,ала вече имат много власт и пари и си позволяват каквото си искат
98
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Гьобелс Денков ще ви смени националния прзник с 25-ти декември! И тогава всички ще пеете Джинг Гьобелс, Джинг Гьобелс на националния ви празник!
97
2
 
1
 
! Отговори
Аноним преди 8 месеца
До 1991 г Никой не празнуваше 3 март какво се надприказвате излишно
96
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
90.4% от българите са копейки.
95
3
 
1
 
! Отговори
леля Пена преди 8 месеца
ДО ВЧЕРА ВСИЧКИ БЯХА ЗА 24-ТИ,ДНЕС САМО 9%,АМАН ОТ ПРОПАГАНДА С РУСКИ ПРИВКУС.
94
0
 
4
 
! Отговори
До 78-ми Предполагам преди 8 месеца
говориш за събитието известно като "Руско-турската освободителна война"? Според мен "руско-турска" е грешно, тъй като Турция се появява като самостоятелна държава по-късно. Според мен, може да се празнува 3 март и да имаме дипломатически отношения с Турция без проблеми, тъй като Османската империя вече не съществува, а Турция е по-скоро наследник на Селджукските турки, от колкото на някоя арабска култура. Всичко е точно, дишай и запази спокойствие. Никой няма да дойде да ни напада заради 3 март.
93
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Смешни са седесарите, 3 март бил рожденият ден на Александър втори, окей, ама 24 май какво е, родженият ден на Кирил философ, византийски библиотекар.
92
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Ако искате да знаете, над 60 % искат да е 9 септември.
91
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Че двамата братя Кирил и Методи са синове на византийски управник в Солун демек гърци
90
2
 
7
 
! Отговори
ИСТИНАТА! преди 8 месеца
НЕ НИ ОТКЛОНЯВАЙТЕ ВНИМАНИЕТО: ВАЖНОТО Е ЧЕ Бойко вече е добър! Нито кирчо, нито кокорчо нито нещастните им поддръжници говорят за "модела ГЕРП", за "Мафията", за "кражбите на Борисов", за "чувалите с пари", "за кюлчетата", "за пачките" - всички тихо мълчат, протакат имунитета на Бойко и перат ли перат със сапуна ризите на Борисов, Пеефски, Доган и другите от групата. А Христо Иванов забрави как се кара лодка на Росенец, щото вече ходи там на отчет с кола на НСО - смех и срам за всички "демократ
89
2
 
4
 
! Отговори
В Ареста преди 8 месеца
Нищо не е правил в ареста, почина си и го пуснаха, щото после Бойко се ожени за ПП и ДБ, да има какво да клати, а пеефски им кумува. Това са ПП и ДБ - жени на Пеефски и Бойко.
88
6
 
3
 
! Отговори
Йеромонах Мамаил преди 8 месеца
Като се прочетат неграмотно написаните коментари веднага става ясно защо тоя сайт е международно известен като опитно поле за путинската дезинформация и пропаганда сред и бездруго малограмотните българи. Тъжна, много тъжна история...
87
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
България може да се гордее със 24 май, Деня на Светите братя Кирил и Методий,дали писменост на Славянството! Който може нека каже поне един герой, имащ нещо общо именно с датата 3-и март! Но няма да е български..
86
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Какво точно е станало на 24 май бе пепедебъ ботове. Какво???! Гътнал се е адаша на нискочелия ви говорител и то на 12 май. 24 май е соц манифестация и "празник" на рашата. С какво точно е свързана тая дата с нас питам. Таз азбука дето са ви казали да т-т-р-о-лите е по поръка на Великоморавия. НЯМА АБСОЛЮТНО НИЩО общо с България. Единствено пропаганда, че е наша и ние сме я дали на у-ш-а-н-к-ите. Да се бием в гърдите. 6 и 22 септември са истински дати дето е станало нещо...ботове
85
3
 
6
 
! Отговори
Не е ли ясно? преди 8 месеца
До 24 Май: 24-ти Март е хубав празник, това никой не го отрича. 24-ти Март е празник на славянската писменост и култура, но празник на българската държавност е Трети Март. И затова е национален празник.