Първан Симеонов: Защо смятаме, че легитимно можем да рестартираме държавата?

Не разбирам защо трябва да променяме Конституцията
Обновена: 26 юли 2023 10:43 | 26 юли 2023 10:35, Стела Стоянова
37
Първан Симеонов: Защо смятаме, че легитимно можем да рестартираме държавата?
Снимка БНР

"Не разбирам защо трябва да променяме Конституцията, дори за съдебната реформа. Изключително скептичен съм. Човешкият капитал трудно ще бъде сменен, както и да сменяме структурата на нещата. Сменяйки формата, не знам как точно ще сменим съдържанието". Това каза пред БНР Първан Симеонов - изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл".
 
"Защо трябва да правим нов преход? Кое ни дава легитимността да смятаме, че можем да рестартираме държавата? Кое ни кара да имаме увереността, че можем да рестартираме държавата, при това да я рестартираме по образа и подобието на политически сили и дейци, които могат да се окажат твърде временни. Не съм много убеден, че всички приказки за отваряне на Конституцията са много повече от един горд етикет. Дано имат ясен план какво да правят със съдебната реформа", добави той.

Още по темата

 
"Явно е, че от ПП-ДБ, предполагам и другите формации в тази сглобка, ще държат преди това да заявят част от приоритетите си на старта, евентуално като поставяне на преговорни позиции с другите. Не на последно място, може би на едно от основните места - да направят реклама на някои свои важни символи, които искат да комуникират главно за своите вътрешни публики, за да ги стегнат малко, когато те като че ли започват да ерозират", коментира социологът.

Според него ако бързаме да сменим Конституцията преди някакви избори, това означава девалвация на нормите, на правото, на законотворчеството. Ако има такова бързане - би ме притеснило, подчерта Симеонов. По думите му промените изглеждат конюнктурно:
 
"Не отива на хора, които в цялото си политическо съществуване са говорили за съдебна реформа, край съдебната реформа да показват и такъв тип правна мисъл. Тя вероятно има своите оправдания - за край на феодализацията и прочие, но прилича на опит за служебно ограничаване на демократични права, в случая на правото да бъдеш избиран. Второ - за служебните кабинети - не съм привърженик да се пипа нещо, което очевидно работи, и то защото конкретният президент не ни харесва. Всеки път, когато някой започне с видим текущ партиен интерес да пипа някакви норми, накрая нещата се обръщат срещу него. Ще ми се да го напомня. Политическият анализ сочи, че край съдебната реформа ще има опит за прокарване на текущи политически символи. Това са символни битки, главно ориентирани към това ПП-ДБ да не губят електорат, защото е ясно, че от тази сглобка цената в крайна сметка плащат те и ще се опитат през всякакви символи да компенсират това".

Президентът в България пряко е легитимиран през мажоритарен вот и той няма други правомощия, освен да стабилизира системата в критични моменти, коментира Първан Симеонов. Той напомни, че служебните кабинети на няколко пъти са изиграли изключително стабилизираща роля.

Президентът понякога твърде остро отговаря на кампанията срещу себе си, отбеляза още социологът и добави, че понякога му се струва, че го прави нарочно:

"Може би е в негов интерес да провокира например процедура по отстраняването си или нещо такова, защото това му развързва ръцете и му дава доста големи шансове. Не знам дали прави грешки или напротив - той ескалира нарочно интензитета на този политически конфликт с ПП-ДБ и другите от сглобката".

ПП е в менгеме между ДБ и ГЕРБ, продължи коментара си Симеонов. За "Възраждане" той смята, че е твърде удобна формация за всички. А за ролята на ДПС социологът коментира:

"Като отворим Конституцията - там има много важни неща, свързани с балансите на балканското, етническото, едни твърде невралгични неща, които не се пипат. Имам чувството, че отворим ли Конституцията, особено с присъствието на ДПС, те могат да пипнат някои свои неща от този тип, а това са много опасни работи".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
0
 
1
 
! Отговори
A преди 10 месеца
Просто Киро и сие искат в историята да пише, че те са написали Конституцията. На някои индивиди модерните пици действат така - смятат се за велики
28
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
В случая е прав, ПП си правят реклама си тия глупости за конституцията - проблема е ОПГ-то в съдебната власт, това са хора - не закони. И за Радев е прав, може да не го харесвате но е легитимно избран. Представете си *** плевнята да трябваше да се оправя с ковид и липса на правителство 2 години какъвто е лабилен ревльо.
27
3
 
1
 
! Отговори
ddwqdq преди 10 месеца
професията на този човек е , да не работи нищо , или да го наречем гадател който не носи отговорност ....
26
3
 
1
 
! Отговори
анонимен преди 10 месеца
Първане, може ли да си в такова амебно състояние, нито риба, нито рак. Въртиш, сучиш и не можеш да изразиш категорично и ясно мнение. Хем си така, хем си инак. Но нали знаеш, че седението на два стола, дори ако не паднеш, е много неудобно.
25
4
 
2
 
! Отговори
Всичко е до време.. преди 10 месеца
И конституцията и проституцията.... запомни го, Първане
24
12
 
6
 
! Отговори
Някой преди 10 месеца
И този направи едно голям сФирчок на Радев! Ясно е , че сегашната Конституция беше грубо газена от Радев, и най-вече да не се занимава с политика, и да е равноотдачечен от всички партии! Всички видяхме, как държавата тръгна надолу след радмахания юмрук , само Първан не го е забелязал! Ако иска Радев да управлява, да си направи партия и да се яви на избори, както е по Конституция! А не да се набира все той да си назначава, и отговорност да носи... никаква!
23
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
"Галъп интернешънъл" използва в нарушение името "Галъп" и затова ги съдят от истинския "Галъп". Това говори достатъчно за тоя на снимката.
22
3
 
6
 
! Отговори
БАЧКАТОР преди 10 месеца
Когато се сменяше конституцията др.соц.д-ви оправяха икономиката си.Сега,30 г. по-късно в новата геопол.обстановка-ние пак се заниваме с конституцията.С кого ще се ремонтира-с герберски и депесарски мутри?На кого му пречи основния з-н,за да си върши съвестно работата?Хр.Иванов е един от най-вредните хора.Той цял живот с този проблем се занимава.И докъде стигна?За съжаление,в бълг.история,в най-важните моменти не сме имали истински мъже-патриоти.
21
3
 
2
 
! Отговори
Тео преди 10 месеца
Къв е тоя? Професор по конституционно право? Или виден държавник? Или май беше некво мишленце на хранилка.
20
5
 
5
 
! Отговори
Комунярник преди 10 месеца
Кой беше тоя някакъв цирков артист ли?!
19
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Г-н Симеонов! Оставете политиката на политиците! Правете си анкетите и преброяванията! Макар че и там не ви бива много, убедихте ни на изборите..
18
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
А интересно е ЗАЩО някакъв социолог трябва да дава акъл на тези,които са избрани да управляват и законодателстват? Кой е упълномощил г-н Първан, подобно на онази психиатърка от Курило, да ни обясняват колко много разбират нещата,които никак не са им специалност?
17
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Понеже казвате да се изчисти държавата от мафията, Вие давате ли си сметка какво означава това? Как си го представяте това изчистване? Мафията се е сраснала с държавните структури. Да не говорим че имаме над 10 000 чужди агенти който обслужват интересните на други държави. Основно САЩ, Русия, и Турция. Изчистване на държавата означава гражданска война. Армията полицията, и всички служби работят за мафията. Как и с какви средства може да се победи това?
16
1
 
7
 
! Отговори
До 12 преди 10 месеца
На Андрей Слабаков ми дават тлъста заплата в евро и вече не му се говори
15
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Кмета на Монтана кмет от 1999 и как можело някой да иска да му ограничи мандатите .Кмета е нагъл безхаберник .Няма чувство за такт ,нито за нищо .
14
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
На калпав политик, Конституцията му крива. Заклевайки се в нея, а после скачащи да я променят, не са ли клетвопрестъпници? Хората си ги знаят, че са алчни зависими лъжци - та и не гласуват, но клетвопрестъпник е нова степен в падението им.
13
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Намирам написаното за абсолютна глупост .Кмета на Монтана е кмет от 1999,пожизнен диктатор като Ким Чен Ун.Окопал се е навсякъде в полиция ,съд,прокуратурата и прочие държавни институции .От демокрация се превръщаме в феодална автокрация .А служебното правителство такава глупост няма нииде по света .Да остава редовното правителство като служебно Доде се проведат избори е добра идея.Да не забравяме че президента дори не искаше да състави правителство и въртя и *** до последно
12
0
 
12
 
! Отговори
Qwerty преди 10 месеца
Кви са тия глупости? Ще рестартираме държавата... Един компютър с вирус като се рестартира, оправя ли се? Мафията, корупцията и зависимостите са в основата на проблема. Докато не се изчистят от държавата или поне се сведат до минимум - нищо няма да се оправи.
11
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Конституцията рябва да се смени от народа на референдум защото хора с власт не влизат в затвора . Това е защото е прието от велико народно събрание а не от народа. Политиците са си я написали така че след като се смени властта новите да не могат да потърсят отговорност на старите а да ги изперат .
10
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Имам въпрос-къде е Андрей Слабаков и Ернестина? Преди не можехме да им затворим устите, а сега се превърнаха в шапки невидимки.