Българинът загърби политиката, интересува се от личното си щастие

Пожелава си за новата 2020 г. по-високи доходи, семейни успехи, здраве
153
Българинът загърби политиката, интересува се от личното си щастие
Снимка: Reuters, архив

Какво си пожелавате за новата година?

Като потвърждение за прочутия индивидуализъм и практичност на българите, отново на първо място са поставени личните успехи и реализация (69,1%), следвани от желанието за по-високи доходи (56%).  За разлика от миналата година обаче семейното щастие (54,8%)  успява да изпревари леко дори традиционно българското пожелание за здраве  (52,6%). На късмета си през идните 12 месеца ще разчитат 36,5%, показват данните от проучване на "Барометър България".

Като най-значимото политическо събитие на отиващата си година  преобладаващата част от анкетираните поставят на първо място изборите за местна власт (57%), а интересът към изборите за Европейски парламент е очаквано по-малък (23,4%).

Традиционно българите имат позитивно отношение към ЕС, но считат политиките му за далечни и не толкова пряко засягащи ги. През изминалата година това се променя, като голяма част от анкетираните (54,8%) са следили и продължават да се вълнуват от дискусиите, гласуванията и протестите по пакета „Мобилност“, който пряко засяга българските превозвачи.

Като се има предвид, че често обществото по-лесно запомня негативните събития и скандалите, не е изненадващо и че анкетираните посочват хакерската атака срещу НАП (35,7%), скандалите в БФС и загубите на българския национален отбор по футбол (21,9%), както и летния туристически сезон и фалитът на „Томас Кук“ (15,7%), който засегна отделни региони на страната и туристическия бранш като цяло.

Значително по-малък интерес е предизвикал изборът на главен прокурор (7,2%), а Апартаментгейт, който избухна в първата половина на миналата година, се помни от 10%. Позитивна новина е и изборът на Кристалина Георгиева за управляващ директор на МВФ (9,9% от анкетираните).

В случай, че парламентарните избори бяха днес, ГЕРБ отново би била водеща политическа сила с 20,3% одобрение.

На второ място след тях анкетираните поставят БСП с 14,6%, като левицата не показва потенциал да стопи „ножицата“ между двете партии. Патриотите запазват позициите си и биха били парламентарно представени с подкрепа, изравнена с тази за ДПС – 5,8%.

"Новият играч" на политическата сцена – партията на Слави Трифонов, която все още очаква регистрация, към момента е малко под чертата и времето ще покаже до каква степен ще привлече протестен вот и гласове на колебаещите се. Засега формацията „обира“ избиратели от БСП, както и от някои по-малки залязващи партии, като тази на Веселин Марешки и „Атака“. „Демократична България“ би била подкрепена от 3,4% от анкетираните, но при избори на национално ниво в техен ущърб е, че успяват да привлекат привърженици предимно в столицата и големите градове.

Мая Манолова вече няколко пъти заявява, че не възнамерява да прави политически проект, но все пак такъв биха подкрепили 1,2%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


153
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
104
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 104Странното е, че всички комунисти си пращате децата да учат в Европа, а не ги държите на сила тук в България както любимия ви строй държеше хората насила зад желязната завеса.
103
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 104Тия числа си си ги извадил аре да не казвам откъде
102
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Преди 1989 имаше по над 140000 живородени деца на година, а сега са 62000, от които българчета са 15000. За какво изобщо говорим?!
101
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Преди 1989 прескочихме за кратко 9 милиона, сега сме 4 милиона и още 3 милиона завинаги избягали от България. Преди 1989 година турците стигнаха до 7,8% от населението (741000), а малцинството до 2,6% (247000). Сега малцинството е болшинство сред хората родени след 1989 година и тройно повече като брой.
100
11
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
То за това ония "хубавия" стой фалира, защото беше много хубав.
99
0
 
22
 
! Отговори
Здраве преди 4 години
Човек оценява здравето, чак когато го загуби. Имам още много време до пенсия, но си загубих здравето в последните 7 години и в болниците се нагледах на какво ли не. Млади хора на по 20-30 години с разрушено здраве. Поне до 40 години да бяха издържали.
98
12
 
2
 
! Отговори
До 78 преди 4 години
Жертвите и катастрофите бяха повече. А в 8.9 милионна България, 900 хиляди бяха турци, а 570 римляни. Имаше аборти колкото раждания, а те бяха доста малко в сравнение с населението. 100-140 хиляди раждания, за близо 9 милионно население не е достатъчно, така се намаля броя на младите, в сравнение със старите. Тоест средната възраст се покачва. Ако според вас живота е бил добър, защото кюфтета са били 8 стотинки е... Няма какво да си говорим.
97
3
 
8
 
! Отговори
До 97 АНТИ преди 4 години
Сигурен ли си, че си българче, щото приличаш на нещо друго....
96
6
 
5
 
! Отговори
До (до 45) преди 4 години
Хайде стига с тези лъжи за Румъния и България!В България 3,14 милиона са заетите лица, а не 2 милиона. Много далеч си от проблема.
95
8
 
8
 
! Отговори
АНТИ преди 4 години
Аз съм българче, обичамв канчето на други да надничам.Аз съм българче, за мене,съседа да е зле, първостепенно е.
94
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ами ще ти кажа! Днес наистина няма за кой да гласуваш. И с това демокрацията се провали тотално.Промяната трябваше да се извърши още преди 20 години когато все още имаше много умни хора в държавата. Някой от тях се кандидатираха, опитаха се да направят партии но народа не ги подкрепи и продължи да си гласува за бившите комунисти и техните протежета от "опозицията". Накрая се стига до там че голямата част от умни и кадърни хора напуснаха политиката отвратени а в последствие и държавата.
93
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Народа си иска комунизма, това е и за това не мърдаме напред, че половината българи гледат назад и жалеят за отминалото "хубаво" време.
92
10
 
1
 
! Отговори
iii преди 4 години
до 78: Напълно си прав . Освен това не можехме да избягаме от този рай - имаше изходни визи, гранични листа, а за бягащи през граница от страната - и някой граничарски куршум
91
1
 
7
 
! Отговори
Жеко преди 4 години
Все пак не забравяйте, че Биг Босс следи нещата и по кротко ! Весели празници и умната !
90
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименДо 86Кой гласува за тях бе червей. Всичко е нагласено и фалшиво.--Ок, де, кажи за кого да гласуваме. Кой е честния месия под чието управление България ще пребъде и ще се отлепи от дъното. Сериозно питам, че и не гласуването не е вариант.
89
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз ще гласувам за Слави Трифонов, само той ще ни оправи.
88
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 86Кой гласува за тях бе червей. Всичко е нагласено и фалшиво.
87
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименНормален човек с нормално функциониращ мозък никога не би гласувал за партии като ГЕРБ, БСП, ДПС и др. такива.-- Дай пример за кои партии би гласувал нормалния човек?
86
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нормален човек с нормално функциониращ мозък никога не би гласувал за партии като ГЕРБ, БСП, ДПС и др. такива. А българите вече десетки години си гласуват за едни и същи партии все едно са под строй.Е как такива хора да не ги наричеш ***, охлюви и червеи? Такива са си. Безмозъчни същества.
85
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ЗдравеЗдраве да има, останалото не е толкова важно. За съжаление при управлението на мафията си загубихме и здравето.--Никво здраве, няма кой да ви чака да карате до 100 години и да ви плаща пенсиите.