Българинът загърби политиката, интересува се от личното си щастие

Пожелава си за новата 2020 г. по-високи доходи, семейни успехи, здраве
153
Българинът загърби политиката, интересува се от личното си щастие
Снимка: Reuters, архив

Какво си пожелавате за новата година?

Като потвърждение за прочутия индивидуализъм и практичност на българите, отново на първо място са поставени личните успехи и реализация (69,1%), следвани от желанието за по-високи доходи (56%).  За разлика от миналата година обаче семейното щастие (54,8%)  успява да изпревари леко дори традиционно българското пожелание за здраве  (52,6%). На късмета си през идните 12 месеца ще разчитат 36,5%, показват данните от проучване на "Барометър България".

Като най-значимото политическо събитие на отиващата си година  преобладаващата част от анкетираните поставят на първо място изборите за местна власт (57%), а интересът към изборите за Европейски парламент е очаквано по-малък (23,4%).

Традиционно българите имат позитивно отношение към ЕС, но считат политиките му за далечни и не толкова пряко засягащи ги. През изминалата година това се променя, като голяма част от анкетираните (54,8%) са следили и продължават да се вълнуват от дискусиите, гласуванията и протестите по пакета „Мобилност“, който пряко засяга българските превозвачи.

Като се има предвид, че често обществото по-лесно запомня негативните събития и скандалите, не е изненадващо и че анкетираните посочват хакерската атака срещу НАП (35,7%), скандалите в БФС и загубите на българския национален отбор по футбол (21,9%), както и летния туристически сезон и фалитът на „Томас Кук“ (15,7%), който засегна отделни региони на страната и туристическия бранш като цяло.

Значително по-малък интерес е предизвикал изборът на главен прокурор (7,2%), а Апартаментгейт, който избухна в първата половина на миналата година, се помни от 10%. Позитивна новина е и изборът на Кристалина Георгиева за управляващ директор на МВФ (9,9% от анкетираните).

В случай, че парламентарните избори бяха днес, ГЕРБ отново би била водеща политическа сила с 20,3% одобрение.

На второ място след тях анкетираните поставят БСП с 14,6%, като левицата не показва потенциал да стопи „ножицата“ между двете партии. Патриотите запазват позициите си и биха били парламентарно представени с подкрепа, изравнена с тази за ДПС – 5,8%.

"Новият играч" на политическата сцена – партията на Слави Трифонов, която все още очаква регистрация, към момента е малко под чертата и времето ще покаже до каква степен ще привлече протестен вот и гласове на колебаещите се. Засега формацията „обира“ избиратели от БСП, както и от някои по-малки залязващи партии, като тази на Веселин Марешки и „Атака“. „Демократична България“ би била подкрепена от 3,4% от анкетираните, но при избори на национално ниво в техен ущърб е, че успяват да привлекат привърженици предимно в столицата и големите градове.

Мая Манолова вече няколко пъти заявява, че не възнамерява да прави политически проект, но все пак такъв биха подкрепили 1,2%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


153
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
124
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Българинът си пожелава боку тъпуту да получи инсулт, ама от ония дето те оставят зеленчук за цял живот :)
123
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Е, то не може да подрипваш и ревеш като мaгape по площадите за банани и тоалетна хартия и да си щастлив и да живееш човешки.
122
5
 
14
 
! Отговори
До 114 преди 4 години
Доган не е българин, а нашите русофили (БСП) и къде е паратафили (ГЕРБ), са политически динозаври от времето на БКП. Няма реална промяна с 80те на соца и сега.Както и да е, откакто комунистите дойдоха и убиха православните ценности. Българското общество си е съсипано морално, а семейство в такова положение не вирее. Сега най-големия проблем на България ще е демографията, няма да доживеете за пенсии в следващите 10г. Римляните нема да бачкат.
121
3
 
3
 
! Отговори
До 117 преди 4 години
IQ-то ти е под 30%,ако ме разбираш.
120
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Много сладникава, захаросана статийка, та чак накъртва от блудкавост.Колкото пъти вляза в сайта на днес и оставам с блудкав, нагарчащ вкус в устата, сякаш се срещам с лицемерен човек.Това проучване в коя държавна администрация го проведохте? Или в някой кол център?
119
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Щастието е в бананите и тоалетната хартия, политиката също е в тях.
118
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Българите си пожелават никога вече да не бъдат управлявани от Бойко Борисов. Да сме живи, здрави, щастливи и още по-богати, въпреки политиците ни !
117
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Българинът не е загърбил политиката,а политиците.
116
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сме 1989 година българина се интересува само от банани и тоалетна хартия.
115
4
 
10
 
! Отговори
АНТИ преди 4 години
До до АНТИНедей не можеш,ти да разсъждаваш!Ран-Ът те чака,да го изпълняваш.
114
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако парламентарните избори бяха днес.... предпочитания имат около половината от анкетираните. Останалите 50% са против мафията, но няма за кого да гласуват освен за Терминал 1 и 2.
113
14
 
1
 
! Отговори
до АНТИ преди 4 години
Сега ни помага бате Бойко и ни държи изкъсо и затова не се самоизяждаме помежду си !
112
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
От оцеляването си се интересува българинът. Загърбил е всичко друго.
111
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Даа ама тогава нямаше банани и тоалетна хартия а сега има банани и тоалетна хартия.
110
6
 
10
 
! Отговори
АНТИ преди 4 години
Руснаците ни помагаха(до Брежнев), но и ни държаха изкъсо.Сега, в условията на свободия, българите се самоизяждат помежду си !
109
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За съжаление личното щастие сега зависи от политиката. Преди 1989 година не зависеше от политиката.
108
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Даже броя на загиналите при ПТП беше по-малък преди 1989 година в сравнение със сега спрямо изминатите километри от автомобилите в България, въпреки че тогава колите по цял свят бяха с по-слаби технически показатели и нямаха специални системи за безопасност. Средният пробег на един автомобил преди 1989 беше 25-30 хиляди километра, а сега е 8-12 хиляди км и въпреки, че тогава имаше два пъти по-малко автомобили, те изминаваха повече километри.
107
0
 
16
 
! Отговори
Финансист преди 4 години
За разлика от Владиславчо Горанов, не живеем в апартаментите на кумовете и кръстниците си. Кое правителство загроби България с 16 /шестнадесет/ милиарда облигационен заем ? според мен, това е третото на Методиев Борисов и шайката му депутати от ПП Герб.
106
0
 
10
 
! Отговори
Икономист преди 4 години
Статията би могла да е полезна за управляващите страната политици. Ако могат да четат и разбират написаното. От гласувана субсидия за глас от левче, прегласуваха на осем левчета. Смятайте колко са се обезценили българските пари и политици. Весели празници на обикновените бйлгари, а не на грасоподавателите и политическите лидери. Сметките за са финансовите експерти от ПП Герб и техния финансов министър, който се плаши от земетресения. Между другото, и другите бъргари се плашим от подобни неща.
105
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 105Лично ли ги преброи?