Заради начинът ни на хранене: Скорбутът се завръща

Заболяването зависи пряко от липсата на витамин С
23 окт 2024 21:36, Нели Христова
47
Заради начинът ни на хранене: Скорбутът се завръща
Снимка: Pixabay/Parentingupstream

Скорбутът, който е бил широко разпространен през XVI-XVIII век, отново става актуален поради съвременния начин на хранене и кризата с разходите за живот, предупреждава британският телевизионен канал Sky News.

Заболяването зависи пряко от липсата на витамин С в човешкото тяло. Ето защо в миналото скорбутът е бил често срещан сред моряците, които са имали проблеми с храненето поради дългия престой в открито море. Сега, според лекарите, позабравената болест отново набира скорост по ред разбираеми причини. Сред тях са кризата на разходите за живот (високи цени на храните), затлъстяването и консумацията на ултрапреработени храни – все характеристики на съвременната диета.

Вестник The Times дава пример с мъж на средна възраст, приет в болница в Пърт (Западна Австралия). Пациентът имал "мистериозни“ симптоми: болезнен обрив и синини по краката. Задълбочен преглед, по-специално кръвни тестове и сканиране, първоначално озадачава лекарите - резултатите изключват известните им заболявания и инфекции. След няколко дни обаче се оказа, че мъжът по правило се храни със силно преработени храни и почти не яде плодове и зеленчуци. В резултат на това той е диагностициран със скорбут. Това опасно заболяване без подходящо лечение може да бъде фатално - човек умира от кървене.

Както отбелязва д-р Андрю Дермаван, скорбутът се възприема, особено в развитите страни, като болест от миналото.

"Въпреки това понякога се сблъскваме с негови прояви. Особено сред възрастните хора, хората с алкохолна зависимост и децата с умствени проблеми или проблеми в развитието. Скорбутът се появява отново на фона на нарастващите разходи за живот. Симптомите могат да се появят още месец след началото на дефицита на витамин С“, обяснява Дерваман.

Основните симптоми на скорбут включват червени или сини петна по кожата, особено по краката и краката, умора, болки в ставите и мускулите, подути и/или кървящи венци. Също така пациентите имат особеност на кожата - значителна склонност към синини.

Рисковите фактори включват тютюнопушене, затлъстяване, алкохолизъм, лоша диета и предишна операция за отслабване.

Sky News отбелязва, че скорбутът е рядкост в наши дни, но е убил повече от два милиона британски моряци през XVI-XVIII век. Моряците от Кралския флот тогава получили прякора "Лаймс“ поради факта, че им се е давало сок от лимон и лайм за предотвратяване на заболяването.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


47
Още от Общество
ТЕЦ "Марица изток 2" поглъща шокиращи суми във вид на държавни помощи
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
5
 
! Отговори
до химика преди 5 часа
защо тогава 80 таблетки по 100 мг се продават за близо 4 лв?
5
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 часа
Кило лимони е едно евро. Ама и желание се иска.
4
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 часа
Пълни глупости
3
1
 
6
 
! Отговори
Химика преди 5 часа
Кило аскорбинова киселина струва 15 евро.
2
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 часа
Че как да се дохранваме като ни натрапват война след война, а те богатеят от това?
1
19
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 часа
Кризата в само сред българските бачкери и гастарбайтерите из Европа. Разбира се и сред бедните проксита на Русия в Африка,.Азия и близкия Изток. Знак да се връщате по родните си места, нямате място в големия град, защото масово слугувате за 4к, което е нищо. Който разбрал, разбеал. За ваше добро го казвам. Кофтито е, че китните селца се изкупиха вече от млади заможни хора и места в тях няма.