Европейците пестят от храна, за да си плащат жилищата

22 на сто от българите прибягват до заеми, за да покрият жилищните разходи
26 окт 2024 11:00, Стела Стоянова
205
Европейците пестят от храна, за да си плащат жилищата
Снимка БГНЕС, архив

22% от българите са били принудени да прибягнат до някаква форма на заем, за да покрият разходите си за жилище. В същото време 82% от българите заявяват, че са доволни от ситуацията със своето жилище като цяло, което ни нарежда на трето място по удовлетвореност в Европа.

Според ново проучване голям брой европейци нямат друг начин да покрият нарастващите си разходи за жилище, освен като намалят храната.

Докладът „New Housing Trend Report 2024“, изготвен от агенцията за недвижими имоти RE/MAX Europe, показва, че повече от един на всеки десет европейци е трябвало да намали храната и основните си ежедневни продукти, за да плати жилището си през последната година, съобщава „Евронюз“.

Потребителското проучване, проведено сред хиляди участници, установи, че през последните 12 месеца разходите за жилище в Европа са нараснали средно с 54%. Повече от една трета от европейците (37 %) заявяват, че макар да се справят и да могат да си позволят разходите за жилище, парите остават недостатъчни. Почти една пета (19 %) заявяват, че се борят да свържат двата края.

Средно европейските домакинства изразходват 38% от доходите си за покриване на плащанията за наем или ипотека и сметките за комунални услуги, като най-високият процент е измерен в Словения (43%) и Португалия (42%). Живеещите в Швейцария обаче съобщават за по-ниска тежест (30%).

За да могат да покриват нарастващите разходи за жилище, 80 % от хората, участвали в проучването, са заявили, че са започнали да съкращават разходите си.

Около 41 % от анкетираните са решили да спестят от социални дейности, а 40 % са намалили разходите си за почивки и луксозни стоки.

Около 16 % от участвалите в проучването декларират, че са намалили разходите си за храна, като най-висок е делът им в Австрия и Финландия - 26 %.

Същевременно 15 % от европейците съобщават, че са били принудени да прибягнат до някаква форма на заем, за да покрият разходите си за жилище. Тази тенденция е най-силно изразена в Турция (32%), България (22%) и Румъния (20%).

Около една трета от ползващите заеми са избрали да финансират жилищните си разходи с кредитни карти, а малко по-малко - 27%, са се обърнали към роднини и приятели, за да получат необходимите средства. Една четвърт от анкетираните са използвали овърдрафт, а малко по-малко (23%) са избрали да поискат необезпечени банкови кредити за покриване на жилищните разходи.

В условията на несигурно бъдеще почти половината (48 %) от анкетираните в Европа заявяват, че очакват по-нататъшно увеличение на разходите за жилище през следващите 12 месеца.

В отговор на мрачните перспективи значителна част от европейците обмислят драстични промени; по-достъпен живот би бил достатъчен за 32 % от хората да се преместят в по-малък град или населено място, а 24 % са готови да се преместят в чужбина по същата причина. Около 21 % от тях обаче изобщо не са готови да се преместят.

Устойчивостта продължава да бъде с нисък приоритет в домакинствата

18% от анкетираните в Европа са заявили, че трудно плащат сметките си за енергия, като този дял е особено висок в Гърция, където 36% от жителите изпитват сериозни затруднения да управляват разходите си за енергия.

Поради вече високите разходи екологичните подобрения в дома са останали на заден план в много домакинства, чийто приоритет остава плащането на текущите сметки, а не дългосрочната устойчивост.

Все още повече от една четвърт от анкетираните (27 %) обмислят да инсталират слънчеви панели, а малко по-малко (25 %) биха монтирали двоен стъклопакет. Мерките за улавяне на дъждовна вода и термопомпите са по-малко приоритетни, като само една пета от хората заявяват, че биха обмислили инсталирането им.

Почти половината от анкетираните заявяват, че увеличената държавна подкрепа или субсидии биха ги мотивирали да инсталират енергийно ефективни мерки.

Къде в Европа хората са доволни от разходите си за жилище?

Въпреки опасенията относно разходите за жилище, в много части на Европа степента на удовлетвореност от жилището остава висока.

Най-доволни от жилищното си положение са жителите на Нидерландия и Румъния, където 84% от анкетираните са заявили, че са доволни. В тези страни се наблюдава сравнително висок процент на собственост на жилища и добро качество на предлаганите жилища, което може да обясни резултата.

Средно 76% от европейците са доволни от жилището си. На другия край на скалата са хората в Малта, Чешката република, Словения, Унгария, Турция, Гърция и Ирландия.

Неудовлетвореността е породена от различни проблеми, например нуждата от повече пространство е основен проблем, особено в Полша, където 58% от жителите посочват това като причина за недоволство от условията на живот, докато средният процент за Европа е 37%.

Цената е друг основен проблем - една трета (33 %) от недоволните респонденти твърдят, че имотът им е твърде скъп. Този показател достига 53% в Малта, 48% в Ирландия и 48% във Финландия.

Освен това почти половината от неудовлетворените жители в Португалия съобщават за проблеми с влагата или мухъла, а една пета посочват като основен проблем проблемите с хигиената и вредителите в Нидерландия. І БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от Русия
Русия превръща Украйна в мишена на мащабна хибридна кампания
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
112
4
 
4
 
! Отговори
Говорит Копейкин! преди 4 часа
Другари, нека да изоставим този разпадащ се, порочен, развратен и нетрадиционен ЕС! Нека да се мъчат всичките тези евроатлантически джендърогеи, които вече дори не могат да си позволят да купуват толкова много излишна храна, от която са заприличали на един-единствен от Северна Корея! Другарят Путин ни покани в земния рай, където текат реки от мед, масло и водка. Защо още търпим някакви си Урсули и нашенски *** да ни налагат краварската си диктатура? Защо, другари???..
111
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
До Мечока Да. Русия по приравнен с покупателна способност БВП според МВФ вече е 4та в света. Малко е в пари, много в стойност, защото всичко е в пъти по-евтино. МВФ изчисляват средна заплата в Москва 3800 долара приравнена, т.е. над тази в САЩ, която е 40000/год или 3333 долара. За неразралите- как се живее с 2000лв във Видин спрямо 2000лв в София. Само на наема разликата за 2 стаи е 500лв, транспорт поне 100лв и т.н.
110
0
 
4
 
! Отговори
само да кажа преди 4 часа
до не-родените тХролове които пишат 99% от коментарите в този ХИ-бриден "инфо"сайт...преи КАПИТАЛИЗМА ЧОВЕК ЕСКПЛОАТИРА ЧОВЕКА...ПРИ КОМУНИЗМА Е ОБРАТНОТО!!!!...толкова за онова предишното"хубаво"време!!!!...но манталитета и народо-психологията на бай Ханчо не може да се промени!!!!чрез телевизията и интернет-"инфо"медиите го управляват това робския манталитет никога няма да се промени!!!..*** на три морета...най храбрите,най истЕнските,най вдъхновяващите..КАТЕГОРИЧНО!!!...ХАХАХАХХАХХАХХ
109
1
 
2
 
! Отговори
СМЕХ... преди 4 часа
ТОКА ОТ ВЕИ ---Е БЕЗПЛАТНЕН , БЕ...ха,ха,хааааааа....ама за тебе е СКЪП защото си мвооого про ЗЗЗЗЗЗ..... и още живееш на дърва и съчки!
108
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
Путин е виновен!
107
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
От бон филе на свинска пържола. Глад мори европееца.
106
2
 
3
 
! Отговори
дезинформатор преди 4 часа
Историята ни научи, че никой не се е научил от историята. Факт! Ще пестим от банички не ами, ще прдим от глад. Някой не му се вярва, но историята ви аги се повтаря :)
105
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
"95, транспортът на Запад също се дотира. Нещо не ти излезе плюен ето по комунизма. Дори все още се дотира покупката на електромобили." Плюенето ми излиза доста добре. Еднократното билетче в Швейцария е 12 франка другарю, електромобилите им спряха дотирането - беше временно и никой не ги иска вече. А добре ли беше по комунизЪма кило месо да е 5,60 при 200 лв средна заплата? А литър бензин 98 ст при 200 лв заплата? А телевизор 6-700 лв
104
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
До 101 Покупката на ЕВ спряха да я дотират. Спряха и безплатните зарядни станции и зареждането навън стана по-скъпо на км от дизел и бензин. Вдигнаха и застраховките заради самозапалванията. От там и крахът последните месеци и това вече ЕВ да са на почти 0 продажби. Всяка дотация работи, докато се наливат пари. Проблемът е, че при спиране на парите никой не е и пробвал да използва времето за развие нещо да стане по-евтино, по-работещо и т.н. и да е устойчиво без парите.
103
2
 
2
 
! Отговори
Мечока преди 4 часа
Средна заплата ама общо за Русия.В Москва която е близо 20 милиона средната заплата е около 1500 евро.При техните цени в магазините си е добре.И в Санкт Петербург който е няколко милиона и там е така.
102
1
 
10
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 4 часа
Добро утро халюцинатори!По голяма глупост от тази написаната няма.Храната на запада е поне два пъти по егтина от България и заплатите им месечно са около 2500 и 3000 евро средно.Е, как пестят от храна пък харчат за почивки??? Ха ха ха
101
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
Нищо учудващо с политиките на ЕССР. Подписаха зелена сделка, правят санкции и енергията стана двойна и тройна. Новите жилища поскъпнаха и те с всички еко норми, от евтин газ минаха на скъп ток за отопление... Отгоре на това са калпави социални политики като да не може да гониш наематели за неплатени наем и сметки. От там наемодателите вдигат наемите в небесата. Имиграцията и тя вдига търсенето... Левичарството и некадърните управници докъде да доведат?
100
3
 
1
 
! Отговори
Източно преди 4 часа
Европейците ;)
99
3
 
4
 
! Отговори
дезинформатор преди 4 часа
95, транспортът на Запад също се дотира. Нещо не ти излезе плюен ето по комунизма. Дори все още се дотира покупката на електромобили.
98
4
 
4
 
! Отговори
де-ЗИНФОРМАЦИЯ преди 4 часа
ахъммм типична Х-ибридна статия за Маньовския манталитет вижте ги тези "пропаднали" европейци колко са зле а пък язе съм добре ибрееее!!!!клатят го всеки божи ден и му ВНУШАВАТ ПОЗИТИВНОСТ...ахахаххаа няма такова ТЪ-панарско племе никъде по света!!!чрез телевизиите и Х-бридните интерент "информационни"сайтове го управляват тик-ток храбрия герой бай ХанДьо т-ЪПАНАРА!!!този ПР-стак бай ***-ДЬО от ПОЗИТИВНА И СЪПРИЧАСТНА ЗЛОБА от алчност и завист ще се затрие особено тези които правят "ДОБРИНИ"!!!
97
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
И по развития социализъм докато билетчето беше 6 ст датирано от държавата един телевизор беше 6-700 лв при средна заплата от 200 лв, а мани ми и нямаше
96
1
 
6
 
! Отговори
дезинформатор преди 4 часа
Е да, то в зората на демокрацията се пестеше от банички, за да се купят заводи. Нищо ново под Слънцето. Историята винаги се повтаря, а настоящето е добре забравено минало, като например нацизма и ВСВ.
95
7
 
5
 
! Отговори
Ада на чебурашките преди 4 часа
До 82. Е как какво произвежда, оръжие и войни.
94
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
честит див капитализъм!
93
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
"570 долара средна заплата, обаче там е много по евтино. Както при комунизма у нас билетче за автобус 6 СТОТИНКИ !" - По евтино ако си го произведеш сам или ако ти го дотира държавата както беше по комунизъма, който фалира. За вносните стоки няма по-евтино. Не знам колхозниците да произвеждат много неща, освен вискотехнологични самовари и да копат нещо