Ла Ниня носи сурова зима към Европа: Ще стигне ли газът въпреки пълните хранилища?

В края на 2024 г. изтича и ключов договор за транзит от Русия
28 авг 2024 18:48, Анисия Иванова
144
Ла Ниня носи сурова зима към Европа: Ще стигне ли газът въпреки пълните хранилища?
Снимка: Pixabay

Европейските запаси от природен газ са огромни, а регионалното търсене се понижава до ниво, невиждано от началото на 80-те години на миналия век. Въпреки това цените на природния газ остават високи и наскоро достигнаха осеммесечен връх. Причината? Достатъчното количество газ днес може да се окаже недостатъчно, ако се случи нещо неочаквано - например студено време или прекъсване на руските доставки. А малцина са готови да се обзаложат, че всичко ще бъде наред, пише Хавиер Блас в свой анализ за Bloomberg.

Ако погледнем количеството газ, което Европа е нагнетила в подземните си хранилища за зимата на 2024-25 г., всичко изглежда добре. Процентът на запълване достигна внимателно наблюдаваното ниво от 90% от общия капацитет на 19 август, 10 седмици преди официалната цел на 1 ноември. Теоретично това би трябвало да е достатъчно, за да смекчи сезонното увеличение на търсенето. Но ако се вгледаме по-внимателно, ще видим, че има причини за предпазливост.

На първо място, голяма част от количествата бяха натрупани много рано през пролетта, което на практика е остатък от по-високите от средните температури през миналата зима. Оттогава насам излишъкът е намалял, тъй като Европа не е успяла да привлече товари с втечнен природен газ със същите темпове, както през 2022 г. и 2023 г. Хубавото на втечнения природен газ е, че той е супер охладен и обработен за товарене на танкери и превозване по целия свят, подобно на петрола. По този начин Европа може да купува този втечнен природен газ от всяка точка на света, компенсирайки загубата на руски газ, който идва по тръбопроводи.

През 2022 г. и 2023 г. Европа купуваше много втечнен природен газ, като изпреварваше азиатските вносители и се възползваше от намаленото търсене в Китай. Но тази година Европа е изправена пред по-силна конкуренция, не само от Пекин, но и от по-малки купувачи в Азия. В резултат на това вносът на втечнен природен газ в Европа през това лято е с между 15 и 25% по-нисък от същия период на предходните две години.

Второ, през предходните две зими Европа имаше поне няколко десетки кораба за втечнен природен газ в близост до бреговете си, които действаха като допълнителни съоръжения за съхранение. Малко вероятно е тази зима регионът да се радва на тези плаващи резерви, като се има предвид, че балансът между азиатските и европейските цени на втечнения природен газ в момента благоприятства потоците, които отиват на изток, а не на запад.

Ако съберем всички тези фактори, Европа ще има достатъчно газ, ако всичко върви по план. Ако зимата е нормална - или дори по-топла от обичайното - и нищо не се повреди, тогава настоящите запаси ще бъдат достатъчни. При този сценарий цените на природния газ в Европа биха могли да спаднат значително до Коледа или началото на януари, когато една трета от сезона вече е изминал. Понастоящем европейският бенчмарк за природен газ, известен като TTF, се търгува за около 40 евро за мегаватчас. Възможен е спад до някъде между 30 и 25 евро за мегаватчас.

Какво би могло да се обърка и по този начин да задържи цените на високо ниво? Първо, времето. През последните две години явлението Ел Ниньо, което повиши глобалните температури, спомогна за намаляване на въздействието на енергийната криза на континента. Но Ел Ниньо бързо отслабва, а метеоролозите твърдят, че от октомври или ноември вероятно ще преобладава противоположната тенденция, наречена Ла Ниня. В такъв случай Европа може да се сблъска с нормална или дори по-студена зима.

Втората заплаха идва от Русия. Европа все още купува руски природен газ, включително чрез тръбопровод, който минава през Украйна. Дори днес, повече от три години след като Русия нахлу в Украйна, Австрия, Словакия, Унгария и Италия все още разчитат в голяма степен на Москва за газ. Не е ясно дали този приток ще продължи, когато в края на 2024 г. изтече ключов договор за транзит на газопровода. Отнемете ли този газ, настоящите европейски запаси от газ вече не изглеждат достатъчни.

Хавиер Блас е колумнист на Bloomberg Opinion, който отразява енергетиката и суровините. Той е бивш репортер на Bloomberg News и редактор за суровини във Financial Times.
 

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още от Русия
Русия не се трогна на ареста на Дуров: Не сътрудничи с ФСБ, значи не е герой!
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
72
4
 
4
 
! Отговори
Хоши Мин преди 2 седмици
Най сурова ще е в БГ.Краварите обаче ще ни спасят.
71
4
 
5
 
! Отговори
дебили са на 50 преди 2 седмици
До Нане - има хора на 50 години които са с акъл на тиктокаджии, не само 90те. Всички след 80та са одебилчени, а и по стари, набори от 70 които са били тинейджъри 80те и тогава течеше и в България перестройката, те сега са най-върли евроатлантици.
70
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Товаря Москива и отпрашвам за Русия. То се е видяло.
69
3
 
13
 
! Отговори
кочината ЕС преди 2 седмици
Слушайте Волгин, редовно пуска видеа в канал си в ютюб, а и във фейсбук, и разказва какво се случва в Брюксел и дава отчет какво е станало - там е абсолютен бapдак, ЕК се управлява от болни мозъци - ненормалници и фанатици. И никой до сега не смее, или не иска да го каже открито, Волгин единствен дава точна информация.
68
2
 
9
 
! Отговори
Газ маз голям праз преди 2 седмици
Две прасета по Коледа *** гътна рикия и вино на корем дърва и въглища има лютеница и компоти зели и картофите. Туршия и домати
67
2
 
10
 
! Отговори
Нане преди 2 седмици
Родените след 90те краваролизци си мислят, че тока си стои в контакта... Един месец еднометров сняг и дневни температури под минус 10 градуса и, ще станат по набожни от монасите в Атон... ===)))
66
2
 
11
 
! Отговори
а бе преди 2 седмици
А бе, какво става с визите за САЩ, след 30 години 6лизане на американски гьзове, българите могат ли свободно без визи да бегат в САЩ като западно европейци, или българите са нещо втора категория хора?
65
1
 
5
 
! Отговори
Европедерас преди 2 седмици
Това е добре, че предприятията в ЕС затврят, ще бъдем карбан фри и ще караме тротинетки.
64
1
 
4
 
! Отговори
Ич не ми дреме преди 2 седмици
язе съм на дръва и топ....ония модерните дето налагат санкций да му мислят.
63
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Русофили, имате още десетина дена да се евакуирате в Русия. После Европа замръзва, и фалира. Бързайте, да не изтървете последния самолет за Чукотка!
62
0
 
4
 
! Отговори
Споко преди 2 седмици
Споко, ЕС минава на карбан фри енергии от вятърни мелници и слънчеви панели.
61
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
В ЕС расте броят на фалитите на предприятия и спада броят на регистрациите на нови компании - Eurostat.
60
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Путин не иска да ни дава газ! Иска на Китай!
59
4
 
1
 
! Отговори
до 59 преди 2 седмици
Супер. И последните кюмюрени фабрики в Европа ще спрат да тровят децата ни, а ще прибираме само печалбата.
58
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Газ ще има, промишлените предприятия в ЕС фалират или се изнасят в Китай и САЩ, вече не са необходими толкова големи количества.
57
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Лошото е, че и Русия вече не може да доставя, защото без западните технологии находищата им се сринаха. Тръбопроводи също няма, а както им гърмят енергийната инфраструктура, самите те скоро ще внасят газ от САЩ.
56
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
По данни на Германската търговско-промишлена камара - Deutsche Industrie-und Handelskammer (DIHK), - 51% от индустриалните предприятия в страната са готови или вече планират да преместят производството си извън ЕС. Причина: цената на енергийните ресурси, преди всичко на газа.
55
1
 
1
 
! Отговори
До 48 преди 2 седмици
50 години ще се срива!
54
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Генерал Зима идва тъкмо навреме за курската операция...
53
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Икономиката в Германия изпада във все по-голяма криза. Очакванията за бизнеса са на дъното.