Ла Ниня носи сурова зима към Европа: Ще стигне ли газът въпреки пълните хранилища?

В края на 2024 г. изтича и ключов договор за транзит от Русия
28 авг 2024 18:48, Анисия Иванова
144
Ла Ниня носи сурова зима към Европа: Ще стигне ли газът въпреки пълните хранилища?
Снимка: Pixabay

Европейските запаси от природен газ са огромни, а регионалното търсене се понижава до ниво, невиждано от началото на 80-те години на миналия век. Въпреки това цените на природния газ остават високи и наскоро достигнаха осеммесечен връх. Причината? Достатъчното количество газ днес може да се окаже недостатъчно, ако се случи нещо неочаквано - например студено време или прекъсване на руските доставки. А малцина са готови да се обзаложат, че всичко ще бъде наред, пише Хавиер Блас в свой анализ за Bloomberg.

Ако погледнем количеството газ, което Европа е нагнетила в подземните си хранилища за зимата на 2024-25 г., всичко изглежда добре. Процентът на запълване достигна внимателно наблюдаваното ниво от 90% от общия капацитет на 19 август, 10 седмици преди официалната цел на 1 ноември. Теоретично това би трябвало да е достатъчно, за да смекчи сезонното увеличение на търсенето. Но ако се вгледаме по-внимателно, ще видим, че има причини за предпазливост.

На първо място, голяма част от количествата бяха натрупани много рано през пролетта, което на практика е остатък от по-високите от средните температури през миналата зима. Оттогава насам излишъкът е намалял, тъй като Европа не е успяла да привлече товари с втечнен природен газ със същите темпове, както през 2022 г. и 2023 г. Хубавото на втечнения природен газ е, че той е супер охладен и обработен за товарене на танкери и превозване по целия свят, подобно на петрола. По този начин Европа може да купува този втечнен природен газ от всяка точка на света, компенсирайки загубата на руски газ, който идва по тръбопроводи.

През 2022 г. и 2023 г. Европа купуваше много втечнен природен газ, като изпреварваше азиатските вносители и се възползваше от намаленото търсене в Китай. Но тази година Европа е изправена пред по-силна конкуренция, не само от Пекин, но и от по-малки купувачи в Азия. В резултат на това вносът на втечнен природен газ в Европа през това лято е с между 15 и 25% по-нисък от същия период на предходните две години.

Второ, през предходните две зими Европа имаше поне няколко десетки кораба за втечнен природен газ в близост до бреговете си, които действаха като допълнителни съоръжения за съхранение. Малко вероятно е тази зима регионът да се радва на тези плаващи резерви, като се има предвид, че балансът между азиатските и европейските цени на втечнения природен газ в момента благоприятства потоците, които отиват на изток, а не на запад.

Ако съберем всички тези фактори, Европа ще има достатъчно газ, ако всичко върви по план. Ако зимата е нормална - или дори по-топла от обичайното - и нищо не се повреди, тогава настоящите запаси ще бъдат достатъчни. При този сценарий цените на природния газ в Европа биха могли да спаднат значително до Коледа или началото на януари, когато една трета от сезона вече е изминал. Понастоящем европейският бенчмарк за природен газ, известен като TTF, се търгува за около 40 евро за мегаватчас. Възможен е спад до някъде между 30 и 25 евро за мегаватчас.

Какво би могло да се обърка и по този начин да задържи цените на високо ниво? Първо, времето. През последните две години явлението Ел Ниньо, което повиши глобалните температури, спомогна за намаляване на въздействието на енергийната криза на континента. Но Ел Ниньо бързо отслабва, а метеоролозите твърдят, че от октомври или ноември вероятно ще преобладава противоположната тенденция, наречена Ла Ниня. В такъв случай Европа може да се сблъска с нормална или дори по-студена зима.

Втората заплаха идва от Русия. Европа все още купува руски природен газ, включително чрез тръбопровод, който минава през Украйна. Дори днес, повече от три години след като Русия нахлу в Украйна, Австрия, Словакия, Унгария и Италия все още разчитат в голяма степен на Москва за газ. Не е ясно дали този приток ще продължи, когато в края на 2024 г. изтече ключов договор за транзит на газопровода. Отнемете ли този газ, настоящите европейски запаси от газ вече не изглеждат достатъчни.

Хавиер Блас е колумнист на Bloomberg Opinion, който отразява енергетиката и суровините. Той е бивш репортер на Bloomberg News и редактор за суровини във Financial Times.
 

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още от Русия
Русия не се трогна на ареста на Дуров: Не сътрудничи с ФСБ, значи не е герой!
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
112
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Руските фашисти неразбраха ли че на ес не и трябва руски газ?
111
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Руските св.ине пак плашат със студена зима въпреки очевидното затопляне на климата всяка година.Днес бг какво тиражира само руска пропаганда?
110
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
До Строеж на слънчевата Ако знаете какъв мастодонт се строи под бившата станция на БТА, пак на Беловодски път... Хотелски комплекс на 5 етажа със застроена площ над декар - и това беше част от гората, но през 2011-та я завзеха. Тихомълком, парче по парче разпродават природния парк.
109
10
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
На нашио бедняк му дай само да му е топло и да има плюскане и пиене. Морал, свобода, адекватни ценности- мани ги тия работи и налей пърцуца! После как да ми е жал, че бачкате за 4к като шофьори?! Такова ви е мисленето- робско. А на ЕС нищо руско не му трябва. Неслучайно Газпром е с невиждани загуби.
108
4
 
4
 
! Отговори
некой преди 2 седмици
ква газ, кви пет лева, повечето се топлят с климатицизими вече няма, зима ще гледате само по нешънъл джеографик.пак почнаха да плашат и да врачуват
107
6
 
12
 
! Отговори
Юлия преди 2 седмици
Европа общо взе се самоуби.
106
4
 
5
 
! Отговори
Българка преди 2 седмици
В Покровск ще има газ. И ще е топло.
105
0
 
4
 
! Отговори
Строеж на слънчевата преди 2 седмици
Алея - защо не пишете нищо за протеста утре против мутрозаграбването на най-старата алея на п.п. Витоша в 18:30 пред министерски съвет?
104
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Ми що бе, защо няма да стигне газта? Защо се страхувате? Нали се отказхте от скъпата руска газ и сега сте на евтина американска газ.
103
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Според изчисленията на аналитичния център "Център за изследване на енергетиката и чистия въздух" (CREA), от началото на специалната военна операция Русия е спечелила приблизително 200 милиарда евро само от търговия с изкопаеми горива с ЕС: около 107 милиарда от петрол , около 87 милиарда евро от газ, около 3,5 милиарда евро от въглища. И сега Bloomberg съобщава, че доставките на руски LNG за Европа растат.
102
3
 
1
 
! Отговори
добри новини преди 2 седмици
Според мен и тази зима няма да измръзнем, винаги ще се намери газ за отопление, макар и на високи цени, икономикатата в ЕС така и така спира да работи, заводите се изнасят, промишленото потребелние на газ намалява и ще има повече газ за битови нужди. Това е добра новина. Важното е, че не измръзнахме.
101
4
 
8
 
! Отговори
123 преди 2 седмици
Ние не умряхме ли вече предишните две зими без руски газ?
100
2
 
4
 
! Отговори
00014 преди 2 седмици
До Георги, 74гАми че добре е станало. Иначе и ти щеше да се оядеш като Пеефски и да станеш такъв толуп. И сигурно щеше да умреш от преяждане. А сега си работил и си доживял до тази възраст.
99
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Отдавна сме на ФЕЦ. Дори в най-студените дни имам запас за поне 5 дни. После- ток. Газ не ни трябва. Неслучайно и консумацията е невиждано ниска. Пляскайте минуси, русофили.
98
10
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Икономиката на ЕС спира, повечето заводи се изнасят в САЩ и в Китай, дори и зимата да е студена, вече икономиката на ЕС не работи и не са необходими големи количества газ за промишлени нужди, ще остане за потребление и няма да измръзнем и тази зима.
97
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Носи "сурова зима" само в про-руски сайтове като вашия, а всъщност се задава поредната изключително мека и кратка зима, като последните десетина години, което не е случайност, а ясно изразена тенденция! Така е, русофилите и клакьорските им сайтове даже и на зима не случихте за вашата "вайна"
96
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Няма как да донесе Виденовата гладна зима, която България преживя и оцеля. Ако Виденовата гладна зима настъпи в ЕС ще изпукат от страх.
95
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Айдееее. *** Ия Иванова подаде опорката на русофилите. Сега ще има вой как сме немали газ и как само Русия имала газ и как дрън дрън та пляс. Раздай се русофиле, да те чуя! За майка Русия!
94
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Каква зима, тази година и зимни гуми дори няма да слагам.
93
3
 
11
 
! Отговори
ха ха ха преди 2 седмици
Сърбия купува въглища от България за ТЕЦовете, и после изнася тока от тези въглища за България. Сърбия не е в ЕС и не плаща никакви карбан имишан квоти.