Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща
19 май 2024 21:43, Елка Василева
220
Спойката на руско-китайското приятелство - противопоставянето със Запада
Снимка: архив, БГНЕС

Китай и Русия ще задълбочат още повече връзките и сътрудничеството помежду си на международната арена. За това се разбраха двамата президенти Си Цзинпин и Владимир Путин при посещението на руския лидер в Пекин. Ролята на един от основните спояващи елементи в приятелството ще бъде и занапред противопоставянето със Запада и най-вече със САЩ.

Руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Цзинпин се споразумяха в Пекин да укрепят „стратегическото партньорство“, критикувайки остро САЩ заради редица ходове на Вашингтон, които по думите на двамата държавни ръководители са заплаха за страните им, отбелязва Ройтерс.

Още по темата
В наброяващото 7000 думи съвместно изявление след срещата им се казваше, че „задълбочаването на всеобхватното и стратегическо партньорство навлиза в нова ера“, като лидерите излагат позициите си по всички важни въпроси, от икономическото до космическото и отбранителното сътрудничество и до Украйна и Тайван.

„Двете държави изразяват отново голямото си безпокойство от американските опити за нарушаване на стратегическото съотношение на силите в региона“ на Североизточна Азия, се казва в руската версия на заключителното комюнике след срещата.

В публикуваното от Кремъл съвместно изявление Русия и Китай добавят, че искат да бъде избегнато ново изостряне на войната в Украйна, косвено хвърляйки вината за възможно подобно развитие върху Запада, отбелязва Франс прес.

В текста се казва, че Пекин и Москва смятат за необходимо по-специално да се избягва всяко решение, което би могло „да допринесе за удължаване на военните действия и нова ескалация на конфликта“ – формулировка изглежда насочена към европейците и американците, тъй като Кремъл постоянно повтаря, че именно западните оръжейни доставки за Украйна удължават войната.

В съвместното комюнике, в което се използва приемлив за Путин език, се заявява, че „трайното уреждане на украинската криза“ изисква спазване на „принципа на неделимост на сигурността“ – понятие, използвано от Москва, за да оправдае инвазията си. Кремъл твърди, че сближаването между Киев и Запада представлява заплаха за Москва и че сигурността на Украйна не може да бъде постигната за сметка на тази на Русия, посочва Френс прес.

Пекин и Москва подчертават значението на диалога за уреждането на конфликта. Позицията на Русия е, че тя е готова за преговори само ако Украйна отстъпи петте области, за които Москва претендира и които окупира.

Китай не може да получи всичко, което иска

САЩ мигновено реагираха на посланията от руско-китайската среща на върха в Пекин. Критиките на Вашингтон бяха насочени най-вече срещу Китай, който според американските официални представители няма как да бъде в еднакво добри отношения и със Запада, и с Русия.

„Няма как и вълкът да бъде сит, и агнето цяло“, коментира пред репортери говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател.

Китай „не може да има и двете – добри отношения с европейските и други страни и същевременно да подхранва най-голямата от доста време насам заплаха за европейската сигурност“, добави говорителят, имайки предвид руската инвазия в Украйна.

САЩ обвиниха Китай, че макар и да не изпраща пряко оръжие в Украйна, Пекин е подпомогнал най-голямото от времената на Съветския съюз разрастване на руската военна промишленост, безпокойство, което изрази и държавният секретар Антъни Блинкън при посещението си в Китай миналия месец, отбелязва Франс прес.

Си и Путин определиха отношенията между страните си като стабилизиращ фактор на срещата си в Пекин, на която руският президент целеше да получи по-голяма китайска подкрепа за военните си действия в Украйна.

Помощта на Пекин за руската отбранителна промишленост „застрашава не само украинската, но и европейската сигурност“, каза Пател.

В изказване, излъчено по руската телевизия, Си заяви, че Китай „очаква с нетърпение час по-скоро на европейския континент отново да се възцарят мирът и стабилността“.

Помолен да коментира заявената от Китай подкрепа за мирен процес в Украйна, Пател отговори: „Според нас решението е лесно – Русия просто може да напусне Украйна“.

Посещение на фона на ново ожесточаване на боевете в Украйна

Двудневната визита на Путин се състоя в момент, когато на фронта в Украйна се наблюдава ново ожесточаване на бойните действия. Русия предприе масирано настъпление в Североизточна Украйна, в района на Харковска област, което накара някои да отбележат, че войната е навлязла в един от най-решаващите етапи от началото си.

В тази връзка силно „натоварената със символика“ среща Си – Путин направи така, че руско-китайското партньорство да изпъкне ярко в сегашната обстановка на предизвикателства в отношенията със САЩ и Европа, отбелязва Асошиейтед прес.

„Двете държави искат да покажат, че въпреки всичко, което се случва в глобален план, и че въпреки натиска, на който са подложени от САЩ, те не смятат да обръщат гръб една на друга“, каза Ху Тян Бун, експерт по китайска външна политика в сингапурския Технологичен университет „Нанян“.

Тази година се навършват 75 години от установяването на официални отношения между Китайската народна република и Русия, а знаците и посланията, които дойдоха от срещата на върха между двете държави в Пекин, бяха поредното потвърждение на декларацията за „безгранично“ партньорство, която те подписаха през 2022 г., точно преди Москва да предприеме пълномащабното си нахлуване в Украйна, отбелязва Асошиейтед прес.
(Владимир Сахатчиев, БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


220
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
8
 
5
 
! Отговори
Зхи хи путьо късия преди 3 месеца
получи потупване по рамото...
35
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В стремежът да разчлени РФ, НАТО си спечели непобедим враг в лицето на Русия и Китай.
34
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Разходите за "отбрана" на страните от НАТО тази година официално ще възлизат на повече от 1,3 трилиона долара, близо 20 пъти повече от военния бюджет на Русия.
33
7
 
7
 
! Отговори
Елементарно Уотсън преди 3 месеца
На Китай не му трябва Тайван - там няма нищо. Китай иска Сибир.
32
8
 
6
 
! Отговори
АнонимеН преди 3 месеца
НАЙ-ВЕРОЯТНО САМОЗВАНИЯ ПУТИН ЩЕ БЪДЕ УТРЕПАН ОТ СВОИТЕ КОМУНИСТИЧЕСКИ ОРТАЦИ В РАМКИТЕ НА 2 ГОДИНИ ОТ ПРЕИЗБИРАНЕТО НА ДЖО БАЙДЪН ЗА ПРЕЗИДЕНТ) РУСКА ФЕДЕРАЦИЯ ЩЕ ИМА САМО НА ХАРТИЯ ЩОТО ДОРИ КРИМ ЩЕ ИЗБЯГА ПРИ РАЗПАДА И ЗА ДА НЕ ПЛАЩА ДЪЛГОВЕТЕ И КЪМ УКРАЙНА
31
0
 
2
 
! Отговори
До Тролея преди 3 месеца
Много си *** , Саше!
30
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
А какво става с могилизацията. Записват ли се, записват ли се украинците в армията да умират за държавата си и за президента Зеленски?
29
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
С крясъците на евроатлантиците си отива еднополюсния свят.
28
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
На САЩ и лакеите му им остана да пеят песнички и да дрънкат на балалайки.
27
1
 
1
 
! Отговори
До 22 преди 3 месеца
Върнаха Крим да, ти не чу ли? Не чете ли? Пропуснал си...още преди 6 месеца го върнаха и сега изтласкват руските войски от Донбас и Херсон и Донецк. Малко остана...още месец два и войната свършва. Ше посрещаме победителите с питки с мед и сол и карамфили
26
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
След разпада на ЕС Унгария и Сърбия ще бъдат най-важните фактори в западната окрайна на Континента. Основни енергийни хъбова и мост на Китай към страните от малкото северозападно кътче на Евразия. Не случайно Си беше в Сърбия и Унгария.
25
6
 
7
 
! Отговори
Наблюдател преди 3 месеца
И отишъл Путин да се моли на на другаря Си, да им построи "Силата на Сибир-2", само че получили, само "спойка" на приятелство? От Китай му казали, че ако Газпром си построи сам газопровода, те били готови да им изкупуват газта, наполовина от цената със Западна Европа! Да изгубиш търговски партньор като Германия, и да отидеш да се молиш на Китай и Индия да ти купуват петрола и газта, е повече от неадекватно!
24
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Китай с хитрост и мъдрост ще постигне значително повече, отколкото с война. Омразата на хората не е без последствия. Енергията на мислите действа на практика.
23
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
БРИКС! Това е съюза на новото време! И това са главните сили! Плюс Индия,Бразилия,Южноафриканската република,плюс доста държави от Африка и Южна Америка!
22
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
А какво става с контранастъплението? Върнаха ли вече Крим?
21
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Голямата риба Русия се опитва да изясе малката риба Украина.Да не стане обаче както винаги,че Китай е по-голямата риба и да изяде Русия?!Врагът се държи близо!!!!!!
20
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
След позорната загуба на територията на Украйна, Америка вече не е фактор. Еднополюсният модел е разбит и това е необратимо. Котъ го е разбрал, добре за него, който не го е разбрал, да го е разбрал.
19
8
 
6
 
! Отговори
Ала бала преди 3 месеца
Затова ли китайския президент преди Путин да отиде в китай отиде в европа на крака и преди това в Сащ ? И главния секретар на сащ няколко пъти след това ходи до Китай ? Китай унизи русия и накрая путин като отиде му каза -споко бе приятели сме . Къде виждате противопоставяне ?То е само в издуханите ви политбюро кратуни
18
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Много естествено.
17
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Големият Победител ще е Китай. Но Путин недоразумява това.