Лавров на обиколка в Африка, търси подкрепа за войната в Украйна

Рязкото поскъпване на храните засегна сериозно континента
27 юли 2022 18:00, Анисия Иванова
184
Лавров на обиколка в Африка, търси подкрепа за войната в Украйна
Снимка: БГНЕС

Сергей Лавров е на посещение в Африка, където ще се опита да намери признаци на приятелство в момент, в който рязкото поскъпване на храните заради нахлуването в Украйна засегна сериозно континента. И успя да ги намери, пише в свой материал Financial Times.

Начинът, по който беше посрещнат руският министър от дългогодишния лидер на Конго Денис Сасу Нгуесо в понеделник и приятелската среща с египетския президент Абдел Фатах ел-Сиси ден по-рано, показват, че водещият руски дипломат продължава да се радва на добро отношение от някои лидери на континента.  

Обиколката на Лавров в Египет, Република Конго, Уганда и Етиопия идва в момент, когато африканските страни се борят с растящите цени на храните и изкуствените торове. Въпреки че Западът се опита да изолира Москва заради конфликта, посрещането, което получи той, показа колко е силно руското влияние в Африка.

Това, което Западът класифицира като нация парий, не е задължително да се отнася и за останалия свят“, каза Комфорт Еро, президент на мозъчния тръст Crisis Group. „За Русия става въпрос да изгради съюзи и да покаже на Запада, че не е спечелил тази битка“.

Въздействието на тези усилия ясно се видя през март, когато 17 африкански държави се въздържаха от гласуването на Общото събрание на ООН, и не осъдиха нахлуването в Украйна. Други осем отсъстваха. Един гласува против.

Еро каза, че Русия успешно е реактивирала старите връзки от съветската епоха от времето, когато Москва се е смятала за по-симпатизираща от много западни столици към каузата на освободителните борби в Африка.

През последните години Москва изгради процъфтяващ оръжеен и охранителен бизнес в няколко страни и изпрати наемници в Сахел и минни групи в Судан и Централноафриканската република.

Лавров, чието посещение трябва да приключи в Адис Абеба в четвъртък, се е опитал да оспорва идеята, че нахлуването на Москва в Украйна е довело до по-високи цени на храните и торовете, каза Еро.

Русия „използваше всичките си средства за комуникация, за да защити своята теза, че хранителната криза не е по нейна вина“, каза Еро, добавяйки, че много африкански нации обвиняват санкциите и неспособността на Запада да ги защити от последствията.

Африканските нации са били прави да поддържат комуникационните канали отворени за Москва, според Камиса Камара, старши съветник по африкански въпроси в Американския институт за мир. Тя каза, че подходът е помогнал да се проправи пътя за споразумението между Русия и Украйна от този месец, колкото и да е несигурно повторното отваряне на украинското пристанище Одеса за износ на пшеница.

Миналия месец президентът на Сенегал Маки Сал, председател на Африканския съюз, пътува до Русия, за да се срещне с президента Владимир Путин. „Президентът Путин изрази пред нас готовността си да улесни износа на украинска пшеница“, написа той в Twitter след срещата.

Африканските лидери се адаптираха към многополюсен свят, в който „центровете на властта се движат“, каза Камара, бивш външен министър на Мали. Освен Русия, те се ангажираха с Китай и нововъзникващите сили, включително Турция, държавите от Персийския залив и Индия, добави тя.

Във франкофонска Африка, добави Камара, някои страни активно приемат Москва като част от отхвърлянето на Франция, бившата колониална сила. Военната хунта в Мали изгони френската армия и привлече Вагнер, руска наемна група, в битката си срещу джихадистки бунтовници. Африканската обиколка на Лавров съвпада с посещението на френския президент Еманюел Макрон в Бенин, Камерун и Гвинея-Бисау.

В Адис Абеба, където се очаква Лавров да прекара известно време с премиера Абий Ахмед, Етиопия също се стреми да балансира различните силови блокове, каза Абел Абате Демиси, сътрудник в Chatham House, мозъчен тръст.

Адис търси сближаване със САЩ, след като миналата година Вашингтон наложи санкции в отговор на войната в Тиграй. Майк Хамър, специален пратеник на САЩ за Африканския рог, ще посети Адис Абеба тази седмица.

САЩ също полагат усилия за укрепване на политическите връзки със страни от целия континент. Американците планират среща на върха на африканските лидери във Вашингтон през декември. Тя ще е първата по рода си от 2014 година, когато беше организирана от бившият президент Барак Обама. Руските медии казаха, че Лавров обсъжда дневния ред за втората среща на върха Русия-Африка, която трябва да се проведе в Русия следващата година.

В Уганда президентът Йовери Мусевени също се опитваше да настрои една страна срещу друга, каза Фредерик Голуба-Мутеби, базиран в Кампала политолог.

„Мусевени е много непредвидима личност. Той ще каже и направи точните неща, за да се присламчи към западните сили, ако има нужда за нещо от тях. И тогава, когато не е съгласен с тях, той ще тръгне и ще отиде в Русия, в Иран, в Китай“, каза той.

Мухузи Кайнеругаба, син на Мусевени и висш военен командир, който се смята за негов наследник, публикува в Twitter в началото на руската инвазия, че „по-голямата част от човечеството (което не е бяло) подкрепя позицията на Русия в Украйна“.

Но възгледите за Русия се различават в политическия елит на африканските страни.

Този месец президентът на Демократична република Конго Феликс Чисекеди каза пред Financial Times, че неговата държава не взема страна, въпреки че в ООН осъди инвазията на Русия в Украйна. „Не искам да вземам страна, защото тези две държави имат връзки с ДРК. Това, което се случва е много жалко“, каза той.

А в Танзания опозиционният лидер Зито Кабве разкритикува това, което счита за опасен флирт с Москва от страна на някои африкански страни.

„Да, американците и техните западни съюзници нахлуха в Либия“, каза той за интервенцията през 2011 г., която отприщи хаос в Сахел след падането на дългогодишния диктатор Муамар Кадафи. „Но две грешни дела не правят едно правилно и това не оправдава нахлуването на друга страна в суверенна държава“, каза той, имайки предвид руското нахлуване в Украйна.

Още анализи на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


184
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
72
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 90 Кое не разбра, бе, другарю? Казах ти вече, рекламираш ми просия като някаква мерило, затова се сравняваме да видим какво искаш да стане у нас. Къде буташ ЕС? Къде е ЕС , къде е просия?
71
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На Русия не и трябва подкрепа за войната в Украйна, Русия сама ще си върне цяла Украйна. Лавров е на обиколка в Африка и Азия защото това го налагат интересите на Русия, западната хегемония умира, светът се разделя на нови зони.
70
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Боби България имаше повече изтребители отколкото Германия и Франция. Това казва всичко как са изнас-ли икономиката ни, за да ги пазим ТЯХ. В момента България пази въздушните ни граници с 16 изтребителя. С други думи, просия ни е ПРИНУДИЛА да си плащаме за това, че ТЯ е решила, да ни милитаризира, за НЕЙНИ цели. Това е руската наглост: да те накарат да плащаш за ТЕХНИЯ масраф и да ти набиват как трябва да си им благодарен за това.
69
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 80 България е най-бедната страна в ЕС факт, най-корумпираната -факт и най - "послушната"(квото кажат господарите от Брюксел и Вашингтон се изпълнява ) - факт
68
3
 
3
 
! Отговори
Пижо преди 2 години
Я, ти да видиш.. Цял континент и от 62 държави ни една не спря самолета му. Нали уж цял свят бил срещу Русия. Митове, митове, митове...
67
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 85 "Пращали сме компоти и кисели краставички,а са ни връщали нефт,газ и оръжия" Пращали сте от консерви, през мед, през безценни плодове и зеленчуци, каквито те не могат и да сънуват, и сме им предлагали курорти, каквито те не могат и да сънуват, в замяна на некадърна техника, от която не сме имали нужда, но са ни тъпчели с нея, за да им плащаме за да ги пазим ТЯХ, плюс заводи, които са ни фалирали на всеки 10-15 години. ФАКТИ.
66
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Африка опита им с европейците е те са колонии , всичко се взима от Европа е и нищо не остава за тях, освен това европейците обичат да правят войни в Африка предимно партизански за да могат да контролират добре обстановката , в един момент идват руснаците и китайците които искат да правят бизнес взимат доста но и оставят доста , освен това набързо потушават всякакви бунтовници и въдворяват мир.Така Русия и Китай превземат Африка която по традиция си е европейска колония.
65
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пращали сме компоти и кисели краставички,а са ни връщали нефт,газ и оръжия. В момента почти не произвеждаме нищо и нищо освен задължения да ги слушане не получаваме от ЕС
64
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен Това не е вярно . Ние не можем да се сравняваме с Русия и никога няма да можем . В северните части на Русия заплатата беше над 4000 долара сега не знам колко е . Трактористи в сибир се търсят на 2000 долара и няма (4000) лева чисти а не бруто . Да в Русия има и малки заплати . Това са заплатите на дупитатите и чиновниците които обаче са много на брой . В Русия има пазарна икономика а в ЕС държавен хранинизъм основна черта на комунизъм .
63
1
 
9
 
! Отговори
РУСИЯ преди 2 години
Чака помощ от Еритрея
62
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Боби Ти спомняш ли си българо-съветЦкия бартер, за който говоря? :)))))
61
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 76 България е пред просия по стандарт на живот. Факт. :)))) Българите са много по-заможни от руснаците. Факт. България е много по-уредена страна от просия. Факт. Това ми стига. :)))
60
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 64 това да не ти е зеленски дето реве нонстоп за подаяния и прословутия му чуждестранен легион в голямата си част е от полски наемници. Няма да се учудя ако на терен работят и от академи и другите американски частни военни компании
59
2
 
6
 
! Отговори
Гражданин преди 2 години
Товариш Лавров, наемници ли ще търсиш в Африка че да ви помогнат във войната в Украйна. Рашъните не искат и не могат да воюват там. Виж африканците ще са готови на всичко само да избягат от Африка.Честито за новите ви партньори.
58
4
 
10
 
! Отговори
Велико джудже! преди 2 години
Там е мястото на Русия-в Африка, единствено Путин го разбра и наистина е голям шахматист - заблуди Запада, че иска да са развити, а всъщност все ги влече към Африка - богати на ресурси, но бедни !
57
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Искам да кажа че ние никога няма да изпаднем до американската Либерия но и няма да настигнем по стандарт Нигерия . Тоест евроатлантическите партии ни предлагат средноафрикански стандарт на живот като в Северна Африка а не европейски както ви лъжат по телевизорите . Това ще бъде до края на нацията ни след 30 до 40 години защото при нас този африкански стандарт ще е съчетан с изчезване на нацията и икономиката от евроробство аааа ,,членство,,
56
3
 
10
 
! Отговори
ЯСНО преди 2 години
ОСВЕН ЦЯЛА ЕВРОПА, И АФРИКА МРАЗИ РУСИЯ! ТОЯ Е НА СПАСИТЕЛНА МИСИЯ! ДАЖЕ В АФРИКА ВЕЧЕ НЕ ГИ ИСКАТ ***!
55
6
 
2
 
! Отговори
за неграмот.ните преди 2 години
колониите на франция не искът вече да имат иконономически връски с европеиците защото ги имат лъгали
54
2
 
13
 
! Отговори
Хахаха преди 2 години
Ейййй рашките колко са жалки...всяка друга страна е по-добра от тяхната раша. Обикалят като каруцари...ако може по още едно, но народя не пие водка!!!!!
53
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Боби "Дайте да направим БАРТЕР." Спомням си българо-съветЦкия "бартер". Ние им давахме без пари безценна селскостопанска продукция и туристически дестинации, а те ни пълнеха с безполезно въоръжение, за което трябваше да им плащаме и за издръжката му и неефективни производства, които на всеки 15 години ни докарваха до фалит (което си беше и целта им, де). ЕДин руснак предложи ли ти "бартер", значи мисли да те ОГРАБИ.