Няма кратък път за край на войната в Украйна, със санкции не стана

Украйна се нуждае от нещо повече от кризисен мениджмънт
24 май 2024 07:34, Александър Попов
213
Няма кратък път за край на войната в Украйна, със санкции не стана
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Одобрението на Конгреса на САЩ миналия месец на пакет от помощи за Украйна в размер на 61 млрд. долара се забави. Недостигът на боеприпаси в резултат на неколкомесечната дисфункция на Вашингтон подкопа украинските фронтови позиции и остави градовете и критичната инфраструктура изложени на ракетни и безпилотни удари. Високопоставени военни и служители на разузнаването в Киев посъветваха украинците да се подготвят за териториални загуби през следващите месеци. Руските военни вече засилиха натиска върху Харков, принуждавайки хиляди украинци да бягат от страх, че руските сили скоро могат да окупират отново градовете им.

Вливането на американска помощ трябва да помогне на Украйна да стабилизира фронта и да защити небето си. Но украинската армия също така спешно се нуждае от повече войници. Нерешителността на Киев по отношение на новата мобилизация доведе до сериозен недостиг на личен състав в бойните части, като загубите им се увеличиха поради неуспеха да се изградят отбранителни укрепления през миналата година и поради нарастващото предимство на Русия в огневата мощ.

Военни експерти смятат, че украинската армия трябва да утрои броя на новобранците си, за да поддържа отбранителни операции при сегашните нива на бойните действия. Киев се опитва да реши проблема с недостига на кадри и помоли партньорите си от НАТО да помогнат за обучението на новобранци в Украйна. Това би било по-бърз и по-ефективен начин за подготовка на украинските войници за битки. Повечето държави, включително САЩ, отказаха да изпратят инструктори на украинска територия от съображения за тяхната безопасност, но тежкото положение на Киев на бойното поле може да накара някои от тях да преразгледат въпроса.

Колкото и да са критични, допълнителните американски оръжия и украински персонал ще послужат само като превръзка за спиране на кървенето. Остава един по-дълбок проблем: липсата на последователна стратегия за противодействие на дългосрочната заплаха, която Русия представлява за Украйна - и за европейската сигурност. В продължение на повече от две години Киев и неговите партньори работят в режим на управление на кризи, планирайки по-скоро за месеци, отколкото за години напред.

Но този краткосрочен подход вече не е подходящ за целта, нито пък е устойчив. Вече трябва да е ясно, че няма кратък път към прекратяване на тази война, било то на бойното поле или чрез политически и икономически натиск върху Москва. Затова Украйна, с помощта на САЩ и други страни, ще се нуждае от стратегическа визия, която да се съсредоточи върху укрепването на отбранителните ѝ способности и възстановяването на възпирането в дългосрочен план. Съобщението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Киев на 14 май, че Съединените щати планират да подпишат десетгодишно двустранно споразумение за сигурност с Украйна, е стъпка в правилната посока. Заедно с подобни споразумения, които Киев е подписал с няколко други партньори, то ще даде знак на Русия, че макар и да е малко вероятно Украйна да се присъедини към НАТО в скоро време, САЩ и Европа я подкрепят дългосрочно.

Но може да се направи още повече, за да се разработи последователна дългосрочна стратегия за сигурност на Украйна. Възпирането на руската агресия ще изисква три елемента: отрицание, наказание и доверие. За да откаже Русия да спечели на бойното поле, Украйна трябва да изгради въоръжените си сили и отбранителната си промишленост, така че да може да разполага и да поддържа способности, които едновременно да намалят военния капацитет на Русия и да направят бъдещо руско нахлуване малко вероятно. За да сигнализират за заплахата от наказание, западните военни трябва да разработят планове за действие при извънредни ситуации, които да наложат значими разходи на Русия, ако тя отново нападне Украйна след постигането на хипотетично споразумение за прекратяване на огъня. И за да бъдат тези планове надеждни в очите на Москва, западните държави трябва да се ангажират, в идеалния случай в правно обвързваща форма, да ги финансират. Именно тук споразуменията за сигурност на Украйна със Съединените щати и други съюзници от НАТО, ако се изпълняват и финансират правилно, ще бъдат от решаващо значение.

Постигането на траен мир ще бъде невъзможно без ясна визия за дългосрочната сигурност на Украйна. Кремъл трябва да разбере, че целта му да подчини Киев не е постижима - нито сега, нито някога. Само тогава руското ръководство ще може да седне на масата за конструктивни преговори - и да приеме независимостта на Украйна в дългосрочен план.

През лятото на 2022 г. Украйна и Съединените щати започнаха да разработват дългосрочен план за оборудване на украинските въоръжени сили с надежден капацитет за отбрана и възпиране. Драматичната начална фаза на войната току-що беше приключила. Блицкригът на Русия се беше провалил и Украйна успешно защити своята независимост. Партньорите на Киев започнаха да изтеглят модерно оръжие от складовете си, за да помогнат в онова, което се очертаваше да бъде жестока битка за източната част на страната. За кратко време Украйна се научи да работи и поддържа десетки различни видове чуждестранно оборудване.

Администрацията на Байдън рано осъзна, че този спешен подход има своите недостатъци. Заплахата от страна на Русия едва ли щеше да отшуми и Киев трябваше да започне да планира дълга война. Американските военни плановици проведоха хиляди симулации на траекторията на войната и разработиха модели за "бъдещите сили" на Украйна, както стана известна концепцията. Целите на това учение бяха две: да се управляват разходите чрез стандартизиране на оборудването и да се вземат решения за способностите, от които Украйна ще се нуждае в дългосрочен план, още докато продължава да воюва.

За съжаление това планиране остана на заден план, когато войната навлезе в нова фаза. През есента на 2022 г. Украйна отбеляза победи в Херсон и около Харков. Тези триумфи изместиха фокуса от изграждането на бъдещите сили към обучението и оборудването на украинските войски за мащабна офанзива през 2023 г. Но въпреки мащабната подготовка украинските сили не успяха да пробият добре укрепените фронтови линии на Русия.

От 2022 г. насам Русия мобилизира икономиката си за военно производство и намери начини да се предпази от западните санкции. Артилерийски снаряди от Северна Корея, бойни дронове от Иран и технически компоненти от Китай подпомогнаха възстановяването на руската армия и представянето ѝ на бойното поле. В резултат на това от началото на 2024 г. насам Русия постига бавни, но стабилни успехи по фронтовата линия, особено в района на Донецк, където победите ѝ струват скъпо.

Сега, когато Киев е на път да получи американска помощ, която ще му помогне да сведе до минимум по-нататъшните загуби през тази година, разговорът трябва да се върне към дългосрочната перспектива. Изграждането на бъдещите сили на Украйна ще изисква системно военно планиране, определяне на приоритетите на целите и предвидима подкрепа от Запада за продължителен период от време. То ще изисква също така трудни разговори за целите на войната, компромисите и сроковете, като всички те имат отражение върху разходите и устойчивостта на силите.

Украйна твърди, че само членството в НАТО предлага железни гаранции за сигурност, които ще сложат край на войната и ще възпрат нова руска инвазия. Но Алиансът не е готов да предложи покана - и вероятно няма да го направи преди да настъпи продължителен период на мир. Все пак Съединените щати и техните съюзници трябва да гарантират, че Украйна ще бъде в състояние да се защитава през този междинен период. За тази цел те трябва да кодифицират ангажиментите си за финансиране, обучение и екипиране на бъдещите украински сили и да дадат надежден сигнал, че ще предоставят оръжия - и евентуално дори ще използват свои собствени средства - ако Русия отново нападне Украйна.

През юли миналата година страните от Г-7 и Украйна заявиха намерението си да изградят мрежа от двустранни ангажименти в областта на сигурността, които да осигурят дългосрочна подкрепа от страна на Запада. Оттогава към декларацията се присъединиха още две дузини държави, а девет държави подписаха десетгодишни споразумения за сигурност с Украйна. Съединените щати сега водят преговори за свое собствено споразумение. Тези споразумения, макар и необвързващи, са добра новина за Киев. Те показват степен на политическа ангажираност към сигурността на Украйна, която надхвърля предишните уверения на Запада, включително тези в Будапещенския меморандум от 1994 г., довел до премахването на наследения от СССР ядрен арсенал на Украйна.

Съществуват четири основни начина, по които Киев и неговите партньори могат да превърнат тези споразумения в последователно дългосрочно споразумение за сигурност. Срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли тази година предлага възможност да се постигне напредък в разговорите по четирите направления. Първо, Украйна и страните, подписали споразуменията, трябва да разработят обща концепция за бъдещите сили на Украйна. Част от тази работа вече е започнала в многонационалните работни групи, известни като "коалиции за способности", на които е възложено да разгледат военните изисквания на Украйна в няколко области - от въоръжението и противовъздушната отбрана до морската сигурност и въздушните сили. Киев и партньорите му следва да обмислят назначаването на съвет от висши пратеници, които да наблюдават тези усилия и да изготвят доклад до края на 2024 г., който да предлага подробен план за снабдяване и обучение на украинската армия през следващото десетилетие.

Второ, партньорите на Украйна следва да обявят специален фонд за бъдещите сили, който да е отделен от текущите операции. Повечето съюзници обявиха финансирането си за 2024 г., като поеха неясни ангажименти за следващите години. Но без предвидимо многогодишно финансиране задоволяването на острите нужди на Украйна на бойното поле винаги ще има приоритет пред бъдещите инвестиции.

Трето, още сега партньорите на Украйна да започнат да обсъждат какво биха направили в случай, че страната бъде отново нападната - след хипотетично прекратяване на огъня, примирие или споразумение. Досега те се ангажираха да се консултират с Киев и да предоставят "бърза и устойчива" подкрепа. За да бъдат тези изявления надежден сигнал към Москва, те трябва да бъдат подкрепени с действия. Съюзниците биха могли да се споразумеят например да създадат "военен резерв за Украйна" от оръжия и боеприпаси на територията на НАТО, които в такъв случай да бъдат насочени към Украйна. Те биха могли също така да започнат проучване как собствената отбранителна и възпираща позиция на НАТО може да бъде коригирана, за да се усложнят сметките на Москва при хипотетична атака срещу Украйна.

И накрая, Съединените щати трябва да поведат съюзниците си в кодифицирането на тези дългосрочни ангажименти по начин, който е надежден и ще издържи на изборните цикли. Двупартийното гласуване в Конгреса на САЩ относно помощта за Украйна показва как може да се направи това: разликата в полза на предложението както в Сената, така и в Камарата на представителите беше много по-голяма от тази, която би била необходима за одобряване на договор или обикновен закон. Докато администрацията на Байдън продължава преговорите си с Киев за двустранно споразумение, тя трябва да започне сериозен диалог с лидерите в Конгреса относно стратегията на САЩ за победа над руската агресия и начина, по който тя трябва да бъде финансирана през следващите години. Далеч от това да служи като празен чек за Украйна, една законодателно ратифицирана политика, която се основава на двупартиен и междуведомствен консенсус, би осигурила предвидимост, устойчивост, подходящ надзор и по-големи възможности да се изисква от съюзниците да споделят отговорността за подкрепа на Украйна.

Ерик Циарамела, „Геополитикал фючърс“/БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


213
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
19
 
5
 
! Отговори
закъснял свят преди 1 месец
Историята е показала как се свалят империи на злото! Няма останали империи-факт ! Няма как да има ! Израел днес показва как се изкоренява злото - от корен ! И никой няма право да ги съди за това ! Това е пътя - путин трябва да се изкорени до основи. Няма друг път вече. Преговорите ги забравете - няма начин ! Русофилите наясно ли сте ? Какво предлагате ? Как го виждате края на конфликта? Преговорите за мир и разделение ги забравете , това е теоргия за наивници. Или Путин или Зеленски ! Това е !
41
5
 
12
 
! Отговори
УЖАС преди 1 месец
Заедно с ПВО-та трябва да им доставят и пакети със павперси.Повече ПВО-та - повече обстрел от руска страна.Преди година поразяваха 70 % от руските ракети,в началото на тази 60%,а след март едва 30 % свалят от руските ракети.Няма как доставките да се мерят с руските възможпости.Памперси и и скорошен мир,за да им Русия въобще с кого да преговаря.
40
3
 
17
 
! Отговори
Има кратък път, преди 1 месец
Но Путин не е Натаняху...
39
10
 
5
 
! Отговори
до 44 преди 1 месец
За помнене, ще го помнят. Като Хитлер и Луцифер.
38
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
54 обединени икономики на групата "Рамщайн" с общ БВП $47 трилиона се нуждаят от стратегическа визия за укрепването на отбранителните им способности и възпирането на победоносната Червена Армия в дългосрочен план.
37
4
 
15
 
! Отговори
Ббб преди 1 месец
Много знае тоя комик. Кой ли ну се връзва. Говореше само руски и участваше в руски програми и шоута преди руснаците да го изберат за президент. Мандата му не изтече ли.. Ако има избори сега, колко ще спечели. А и Укр не е президентска република че да се перчи толкова. Лъжа и измама е всичко. Да се свършва че така не се живее.
36
7
 
15
 
! Отговори
бай Бай преди 1 месец
да де, ама единственото от което бивша Укриана се нуждае са бели знамена. По-добре да приготви такива, отколкото милионите трикольори за гробищата си. Има кратък път за спиране на спец-оправацията: дава 80% от останалата все още територия (започвайки с Одеска област), изплаща едни репарации/компенсации с 12-15 нули, и готово...Ако не - се кара по дългия път (по трудния начин) със същия резултат
35
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Дреме му на Путин. Той просто иска да остане в историята. Като Александър, Наполеон, Хитлер. Дали ще спечели или загуби, няма никакво значение. Важното е да го запомнят.
34
7
 
18
 
! Отговори
ТОП НОВИНА преди 1 месец
При мир Русия ще диктува условията му,а в четирите посочени основни начини въобще не де дпоменава.Атлантически мокри сънища.Както върви мирът ще е по-трудния начин - след як мечешки пердах.
33
6
 
19
 
! Отговори
Интересно преди 1 месец
Руснаците масово се връщат в Родината, а укрите масово я напускат.... Ами родолюбци и "родолюбци"...
32
5
 
16
 
! Отговори
Липсва пушечно месо преди 1 месец
Пушечното месо изчезва... много фира и на фронта се дава!!! Бягат патриотите по Европата, че даже и в Русия бягат...Приблизителен брой бeжанци от yкрайна, регистрирани в Европа и Азия от февруари 2022 г. към март 2024 г., по избрана държава ....Държава / Бр. на бежанците: Русия - 1,212,585 Германия - 1,139,690 Полша - 956,635 Чехия - 381,400 Великобритания - 253,160 Испания - 192,405 Италия - 168,840 Холандия - 149,015 Молдова - 116,195 Словакия - 115,875 Ирландия - 104,315 Австрия - 84,135 Румъния - 78,745
31
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Края при ядрена ще е ужасен и за Украйна а вероятно и за цела Источна Европа с радияция. Русия е огромна и ще се спаси.
30
8
 
18
 
! Отговори
Хахаха преди 1 месец
Айде Тагаренко и другите евроатлантици събирайте чета да защитите вашата Украини. Не само в интернет да се биете.
29
7
 
16
 
! Отговори
БАНко преди 1 месец
ДРУГИТЕ АГЕНЦИИ ПИШАТ ЗА СТРЕЛБАТА НА НАТОВСКАТА УКРАИНСКА АРМИЯ СРЕЩУ ПРЕДАЛИ СЕ НА РУСНАЦИТЕ УКРАИНЦИ !!! ТУК САНКЦИИ НЕ МОГАТ ДА ВЪРНАТ ОБРАТНО БЯГАЩИТЕ ОТ ФАШИСТКИЯ РЕЖИМ НА ЗЕЛЕНОТО ЧОВЕЧЕ ОТ КИЕВ - ВЕЧЕ УЗУРПАТОР ПРЕЗИДЕНТ !!!
28
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До До 26. И каква е разликата между "руските" и другите мечки ?
27
3
 
9
 
! Отговори
закъснял свят преди 1 месец
Русофили.... русофоби ..... не разбирате ли ?Създаде се нова ФАМАГУСТА !Нов Кипър Гръцки - Кипър Турски Нов Йерусалим Палестински - Йерусалим Израелски Нова Северна Корея - Южна Корея Ново Косово , Ново Китайско Тайпе .... като да вземеш кредит и да го плащат внуците !Не сме сме узрели за развитие света да се управлява от глобалните лидери ! не се затварят огнища а се отварят нови ! На масата не става, на бойно поле не става , вървим към WW3 , WWZ . Руснаците са готови ! А ние ?
26
3
 
7
 
! Отговори
баба мара преди 1 месец
преговори и мир още от първия ден на конфликта които се подлъгва по ам акълще си пати
25
10
 
10
 
! Отговори
DOVE преди 1 месец
USA=WAR
24
25
 
6
 
! Отговори
Белият дом без Тръмп преди 1 месец
За да победи Феодална рус в Украйна трябва да може да победи Пентагона, а това е абсурдно, защото Космическа Америка е непобедима.Това най-добре ще се разбере догодина след края на войната, когато ще настъпи краят на примитивните феодали.
23
6
 
21
 
! Отговори
PIZZA DI NAPOLI преди 1 месец
ПОГАЧАТА УКРАЙНА СЕ ОКАЗА ПРЕКАЛЕНО ГОЛЯМ ЗАЛЪК ЗА КРАВАРИСТАНЦИТЕ - ДА СИ РЪПАТ ЧИЙЗКЕЙКА!!!