Европейците пестят от храна, за да си плащат жилищата

22 на сто от българите прибягват до заеми, за да покрият жилищните разходи
26 окт 2024 11:00, Стела Стоянова
212
Европейците пестят от храна, за да си плащат жилищата
Снимка БГНЕС, архив

22% от българите са били принудени да прибягнат до някаква форма на заем, за да покрият разходите си за жилище. В същото време 82% от българите заявяват, че са доволни от ситуацията със своето жилище като цяло, което ни нарежда на трето място по удовлетвореност в Европа.

Според ново проучване голям брой европейци нямат друг начин да покрият нарастващите си разходи за жилище, освен като намалят храната.

Докладът „New Housing Trend Report 2024“, изготвен от агенцията за недвижими имоти RE/MAX Europe, показва, че повече от един на всеки десет европейци е трябвало да намали храната и основните си ежедневни продукти, за да плати жилището си през последната година, съобщава „Евронюз“.

Потребителското проучване, проведено сред хиляди участници, установи, че през последните 12 месеца разходите за жилище в Европа са нараснали средно с 54%. Повече от една трета от европейците (37 %) заявяват, че макар да се справят и да могат да си позволят разходите за жилище, парите остават недостатъчни. Почти една пета (19 %) заявяват, че се борят да свържат двата края.

Средно европейските домакинства изразходват 38% от доходите си за покриване на плащанията за наем или ипотека и сметките за комунални услуги, като най-високият процент е измерен в Словения (43%) и Португалия (42%). Живеещите в Швейцария обаче съобщават за по-ниска тежест (30%).

За да могат да покриват нарастващите разходи за жилище, 80 % от хората, участвали в проучването, са заявили, че са започнали да съкращават разходите си.

Около 41 % от анкетираните са решили да спестят от социални дейности, а 40 % са намалили разходите си за почивки и луксозни стоки.

Около 16 % от участвалите в проучването декларират, че са намалили разходите си за храна, като най-висок е делът им в Австрия и Финландия - 26 %.

Същевременно 15 % от европейците съобщават, че са били принудени да прибягнат до някаква форма на заем, за да покрият разходите си за жилище. Тази тенденция е най-силно изразена в Турция (32%), България (22%) и Румъния (20%).

Около една трета от ползващите заеми са избрали да финансират жилищните си разходи с кредитни карти, а малко по-малко - 27%, са се обърнали към роднини и приятели, за да получат необходимите средства. Една четвърт от анкетираните са използвали овърдрафт, а малко по-малко (23%) са избрали да поискат необезпечени банкови кредити за покриване на жилищните разходи.

В условията на несигурно бъдеще почти половината (48 %) от анкетираните в Европа заявяват, че очакват по-нататъшно увеличение на разходите за жилище през следващите 12 месеца.

В отговор на мрачните перспективи значителна част от европейците обмислят драстични промени; по-достъпен живот би бил достатъчен за 32 % от хората да се преместят в по-малък град или населено място, а 24 % са готови да се преместят в чужбина по същата причина. Около 21 % от тях обаче изобщо не са готови да се преместят.

Устойчивостта продължава да бъде с нисък приоритет в домакинствата

18% от анкетираните в Европа са заявили, че трудно плащат сметките си за енергия, като този дял е особено висок в Гърция, където 36% от жителите изпитват сериозни затруднения да управляват разходите си за енергия.

Поради вече високите разходи екологичните подобрения в дома са останали на заден план в много домакинства, чийто приоритет остава плащането на текущите сметки, а не дългосрочната устойчивост.

Все още повече от една четвърт от анкетираните (27 %) обмислят да инсталират слънчеви панели, а малко по-малко (25 %) биха монтирали двоен стъклопакет. Мерките за улавяне на дъждовна вода и термопомпите са по-малко приоритетни, като само една пета от хората заявяват, че биха обмислили инсталирането им.

Почти половината от анкетираните заявяват, че увеличената държавна подкрепа или субсидии биха ги мотивирали да инсталират енергийно ефективни мерки.

Къде в Европа хората са доволни от разходите си за жилище?

Въпреки опасенията относно разходите за жилище, в много части на Европа степента на удовлетвореност от жилището остава висока.

Най-доволни от жилищното си положение са жителите на Нидерландия и Румъния, където 84% от анкетираните са заявили, че са доволни. В тези страни се наблюдава сравнително висок процент на собственост на жилища и добро качество на предлаганите жилища, което може да обясни резултата.

Средно 76% от европейците са доволни от жилището си. На другия край на скалата са хората в Малта, Чешката република, Словения, Унгария, Турция, Гърция и Ирландия.

Неудовлетвореността е породена от различни проблеми, например нуждата от повече пространство е основен проблем, особено в Полша, където 58% от жителите посочват това като причина за недоволство от условията на живот, докато средният процент за Европа е 37%.

Цената е друг основен проблем - една трета (33 %) от недоволните респонденти твърдят, че имотът им е твърде скъп. Този показател достига 53% в Малта, 48% в Ирландия и 48% във Финландия.

Освен това почти половината от неудовлетворените жители в Португалия съобщават за проблеми с влагата или мухъла, а една пета посочват като основен проблем проблемите с хигиената и вредителите в Нидерландия. І БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


212
Още от Русия
Русия превръща Украйна в мишена на мащабна хибридна кампания
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
ЕС купува повече газ от Русия отколкото от САЩ, при това на 4 пъти по високи цени отколкото преди 3 години. Касите на Путин са пълни с евра и долари и каквото си искаш. Специалната военна операция му излиза без пари. А след края на СВО вече няма да има нужда от толкова долари и евра, Газпром ще намали производството и разходите 10 пъти, а ще продава на ЕС на 10 пъти по високи цени, да имат там нещо да не измръзнат да се подмиват с топла вода да не миришат, и пак ще има същите приходи с 10 пъти по-малко разходи.
57
3
 
5
 
! Отговори
Глупости преди 7 часа
..И НАЙ-ГОЛЕМИЯ ВЪШКАР , МОЖЕ ДА БЪДЕ ...ЗИДАР, ИЗКОПЧИЯ ИЛИ БЕТОНДЖИЯ....ДОРИ И "ДОКТОРА" ГО МОЖЕ -----НО , НЕ ВСЕКИ МОЖЕ ДА БЪДЕ "ДОКТОР" ....ХА,ХА,ХААА.....ТАКА Е В ЖИВОТА!!!!
56
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
От студ кога ще умрем без руска газ?
55
6
 
13
 
! Отговори
Българинъ преди 7 часа
Европа е бита карта. За 30 години от производител се превърна в потребител. Бюрократна лъжа, която ислямизира континента и информационна лъжа, която превърна гражданите си в импотентни прогресивни удобни. Срам.
54
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
Путин врътне ли кранчето на газта и зимата ЕС ще мръзнат като бели мечки и ще замиришат на пръчотина без топла вода ха ха хаааа. Зелена сделка, карбан фри енергии - ха ха ха, баси жалките cмeшници...
53
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
Мен мн ме кефи как Путин използва Запада точно както батките в България използват програмистите - да вършат работа
52
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
Демек веропееца от DRY AGE месо е минал на свинска пържола...
51
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
Какъв двоен стъклопакет, какви глупости! Преди години ди набавихме 40 кубика дърва и още се топлим на тях. Вие искате, да дам 25 бона, за да намаля с 1000 лева сметките на година и после да ми е по-евтино.
50
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
Доларът, като основна световна резервна валута, като преобладаващо средство за международни разплащания и най-вече като инструмент за глобално политическо изнудване от страна на САЩ, се дефлира до обикновена национална валута.
49
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
Кипейките ще си сменят парите на ИБРИКС незабавно.
48
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
По хубаво е да кенд33аш на двора щото първо клякането е естествено и второ напъваш на макс без притеснение че ще се чуят гръмотевиците ти и във съседите
47
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
При Тодор Живково време при социализма когато бяхме с Русия нямаше пазар на труда нито ейчари. Никой не можеше да си представи че ще се продава на някакъв пазар. Хората не бяха ейчар, а всеки имаше правото да придобие професията която му харесва и която му е по-сърце и да работи по специалността си и да се развива и да създава дом, семейство и деца и да планира бъдещето си. А днес 25 годишно момче или момиче което планира да създаде семейство и да има 3 деца да отиде в банката и да иска заем за ипотека за жилище - какво могат да им предложат - нищо.
46
4
 
8
 
! Отговори
Хмх преди 7 часа
До Анонимен 22 "Тогава защо цяла София е пълна с туристи от западна Европа" Защото в нормалните места вече им е скъпо и парите стигат само за подобни ko чини.
45
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
Това е истината, уви. Приключиха времената, колато немски и английски бабки лазеха по курорти и го даваха разточително. То се краде, краде от бедни народи, които имат ресурси, но в един прекрасен миг идилията свършва.
44
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
След като и Турция влезе в БРИКС, ще стане ИБРИКС. Хахахахахахахахахахахахахахахахахах. Аааааааахахахахахахахахахаха.
43
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
До Анонимен 29 3 дни се казва негграмотник двете г-та са заради цензурата.
42
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
Кога юега хипер армията ще превземе Киев? Руските войници спряха ли да крадат бензин и нафта?
41
5
 
4
 
! Отговори
СМЕХ... преди 7 часа
Купуваш си място и си строиш жилище--НЯМА НИЩО ПО-ПРОСТО ОТ ТОВА!....ТОВА Е РАБОТА ЗА НОРМАЛНИ ХОРА , А НЕ ЗА МЪРЗЕЛИВЦИ...ХА,ХА,ХААА....
40
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
Ердоган: Турция е решена да продължи преговорите за членство в БРИКС
39
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 часа
Не можеш да се разминеш от туристи в София. И не е казано че в западна европа всеки един трябва да е богат като пеевски.. Във всяко общество на моменти има кризи. Колкото и да е тежка кризата в момента, никой не живее зле в западна Европа.