България е пета по тежко пиене в Европа, към чашката посягат повече висшисти

Консумацията на алкохол в ЕС спада, но у нас се увеличава
Обновена: 21 авг 2024 19:38 | 21 авг 2024 19:05, Нели Христова
160
България е пета по тежко пиене в Европа, към чашката посягат повече висшисти
Снимка: Pixabay/kameo0501

Консумацията на алкохол в ЕС е намаляла с 0,5 литра между 2010 г. и 2020 г. Но противопоставяйки се на тенденцията, няколко страни са увеличили консумацията си. Сред тях е и България.

Що се отнася до пиенето, изглежда, че навиците в начина на живот в Европа до голяма степен са променили отношението ни към алкохола към по-добро.

"Нито едно ниво на консумация на алкохол не е безопасно за нашето здраве", предупреждава Световната здравна организация (СЗО), но като се има предвид това, количеството алкохол, което пием, все още е значително.

Рискът от развитие на рак се увеличава значително, когато се консумира повече алкохол. Здравните власти призовават хората да спрат да пият алкохол или поне да го намалят.

Но вземаме ли предвид тези предупреждения?

Докато някои хора възприемат тенденцията да не пият алкохол през януари, за така наречения "сух януари", цифрите показват по-широк спад в консумацията на алкохол в Европа, който вече показва признаци на забавяне от 2000-те години насам.

Как се промени консумацията на алкохол в Европа през последните десетилетия? Кои страни имат най-висок процент на намаляване и нарастване на консумацията на алкохол?

Общата консумация на алкохол се определя като годишните продажби на чист алкохол в литри на човек на възраст 15 и повече години. Алкохолните напитки се превръщат в чист алкохол. Данните не включват нерегистрирана консумация на алкохол, като домашно или незаконно производство.

Наблюдава се постепенно намаляване на консумацията на алкохол в ЕС и европейския регион на СЗО.

В ЕС общата консумация на алкохол на човек на възраст 15 и повече години е спаднала с 2,9 литра през последните четири десетилетия, спадайки от 12,7 литра през 1980 г. на 9,8 литра през 2020 г., което съответства на 23 процента намаление. Отбелязва се значителен спад между 1980 г. (12,7 литра) и 2000 г. (10,5 литра). След това количеството и скоростта на намаление се забавят през следващите две десетилетия. Между 2010 и 2010 г. в ЕС е спаднал с 0,5 литра.

Консумацията на алкохол в Европейския регион на СЗО, който обхваща 53 страни, включително Русия и околните страни, е спаднала от 12 литра през 2000 г. на 9,5 литра през 2020 г., което съответства на намаление от 2,5 литра (21%).

Въпреки този спад европейският регион на СЗО все още има най-високото ниво на консумация на алкохол на човек в света. Годишно всеки човек на 15 и повече години в региона изпива средно по 9,5 литра чист алкохол. Това се равнява на 190 литра бира, 80 литра вино или 24 литра спиртни напитки.

През 2020 г. годишната консумация на алкохол варира от 1,2 литра в Турция до 12,1 литра в Латвия сред 36 европейски страни, включително ЕС, Обединеното кралство, Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) и страните кандидатки за ЕС.

Германия (10,6 литра) има най-голямо количество консумация на алкохол сред "Голямата четворка" на ЕС по отношение на икономиката и населението, следвана от Франция (10,4 литра), Испания (7,8 литра) и Италия (7,7 литра). В Обединеното кралство беше 9,7 литра.

Най-много се пие в Латвия, Чехия, Литва и Австрия, а на пето място е България с 11,2 литра годишно на човек.

Разглеждайки промените на ниво държава между 2010 г. и 2020 г., консумацията на алкохол е намаляла в 25 страни, докато се е увеличила в 11 страни.

Някои регистрираха леки промени, но повечето държави показаха забележителни промени през този период

Потреблението е спаднало с над един литър в 14 страни

Потреблението на алкохол е намаляло с над един литър в 14 страни, докато обратно, в 5 страни се е увеличило през този период.

Ирландия и Литва отбелязват най-голям спад в консумацията на алкохол през този период. Той спадна с 2,1 литра и в двете страни, следван плътно от Испания и Гърция (и двете по 2 литра).

Холандия, Франция, Кипър и Финландия също регистрират спад от над 1,5 литра. Количеството спад също е между един литър и 1,5 литра в Сърбия, Белгия, Хърватия, Дания, Швейцария и Германия.

В ЕС консумацията на алкохол е спаднала с 0,6 литра между 2010 и 2020 г.

Латвия има най-голямо увеличение, където потреблението се е повишило с 2,3 литра.

България (1,4 литра), Малта (1,1 литра), Румъния и Полша (и двете по 1 литър) също показват значително увеличение. Увеличението е над 0,5 литра в Норвегия, Италия и Исландия.

Тъй като консумацията на алкохол варира значително в Европа, разглеждането на процентната промяна също е полезен индикатор.

Най-голям е спадът в Гърция с 24,1 на сто, следвана от Холандия (20,9 на сто), Испания (20,4 на сто) и Турция (20 на сто).

Спадът също е над 15 процента в Ирландия, Сърбия, Литва, Финландия, Франция и Кипър.

Латвия (23,5 на сто) също има най-голям ръст в процентното изменение.

Много европейски държави са въвели набор от политики за ограничаване на алкохола такси, като данъчно облагане, ограничения върху наличността на алкохол и забрани за рекламиране на алкохол.

Въпреки това, тяхната ефективност е възпрепятствана от лошо прилагане на място и ограничени ресурси според ОИСР.

Ролята на пола и образованието при тежкото пиене

Консумацията на алкохол се различава значително според пола и образованието. Вместо количеството, се изследва делът на тежките епизодични пиячи.

Това е делът на възрастните на възраст 18 и повече години, които съобщават, че са употребили 60 грама или повече чист етанол еднократно през последните 30 дни. Това е еквивалентно на 6 напитки или повече.

През 2019 г. почти всеки пети възрастен (19%) съобщава за тежко епизодично пиене поне веднъж месечно в страните от ЕС, съотношение, което остава стабилно от 2014 г. насам.

Във всички страни мъжете са по-склонни от жените да съобщават за тежко епизодично пиене. През 2019 г. средно в страните от ЕС 26,6% от мъжете съобщават за тежко епизодично пиене поне веднъж месечно в сравнение с 11,4% от жените.

Най-висок дял на тежки епизодични пиянства сред мъжете е отчетен в Румъния (55,2%).
Този процент е над 35 процента в Дания, Люксембург, Германия и Белгия.

Жените в Дания, Люксембург, Германия и Ирландия показват най-високи нива на тежко епизодично пиене, което е над 20 процента.

Съотношението на тежките пиячи сред мъжете и жените показва разликата между половете. През 2019 г. това е 2,33 в ЕС, което показва, че 2,33 мъже са били тежки пиячи за разлика от жените. Това съотношение е най-ниско в Ирландия (1,46), Исландия (1,63) и Германия (1,74).

Турция и Кипър са извън границите на разликата в консумацията на алкохол спрямо пола, където това съотношение е над 8.

Академичното изследване предполага, че различията между половете може да са свързани с различни културни очаквания и да отразяват традиционните роли на половете. Може също да е свързано с разликата в заетостта между половете и по-ниските доходи.

Нивото на образование също има значение при тежкото пиене. Хората с по-ниско образование нямат по-висок процент на тежко епизодично пиене в страните от ЕС, с изключение на Латвия.

Средно 12,5 процента от хората с по-ниско от гимназиално образование съобщават за тежко епизодично пиене, в сравнение с 20 процента или повече от хората с поне гимназиално (22,3 процента) или висше образование (20,2 процента).

Тези разлики значително отразяват по-голямата покупателна способност.

"Алкохолът е по-достъпен за хора с по-високо образование и по-високи доходи. Въпреки това, когато се разглеждат вредите, свързани с алкохола, тежестта е по-голяма за хората с по-нисък социално-икономически статус", се казва в  "Здравето и състоянието на здравето в цикъла на ЕС", открит доклад на ОИСР -2022

Най-високият процент на разликата в образованието при тежките пиячи се наблюдава в Латвия, Гърция, Естония, България и Литва.

В тези страни процентът на тежко епизодично пиене при хора с по-ниско образование е малко по-висок, отколкото с висше образование.

Има ли безопасно ниво на употреба на алкохол?

Това е прост въпрос с прост отговор: не, няма.

"Не можем да говорим за така нареченото безопасно ниво на употреба на алкохол. Няма значение колко пиете – рискът за здравето на пиещия започва от първата капка от всяка алкохолна напитка", обяснява д-р Карина Ферейра-Борхес, действащ отдел Ръководителят за управление на неинфекциозните заболявания и регионален съветник по алкохола и незаконните наркотици в Регионалния офис на СЗО за Европа, пред Euronews.

Все пак количеството алкохол е важно.

"Единственото нещо, което можем да кажем със сигурност е, че колкото повече пиете, толкова по-вредно е – или, с други думи, колкото по-малко пиете, толкова по-безопасно е", каза Ферейра-Борхес.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


160
Още от ЕС
Вучич: Притеснени сме, ситуацията в Косово се усложнява
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
1
 
2
 
! Отговори
То в БеГе няма преди 3 седмици
Какво друго са правят отчаяните хора освен да пият и да се дрогират с кофти наркотици няма бъдеще няма никакви възможности за развитие .Затова над два милиона етнически българи избегаха на запад.
35
0
 
7
 
! Отговори
Do 31 преди 3 седмици
Евала затова, че си се преборил! Доста не успяват. Млади хора си заминават... Гледам и младите из селата- от цигари и пиене до откат на по 35 нямат половината си зъби. Занемарени до плашещи нива. Дядото там опече някакъв първак недестилиран и му се радват като малки деца.
34
5
 
1
 
! Отговори
До 31 преди 3 седмици
И после се събуди, краката отвити, чаршафа мокър, и е време да палиш Е60-ката към склада да бачкаш за 3к.
33
0
 
4
 
! Отговори
Виден преди 3 седмици
до Живял-видялДа, неприятно е като гледаш приятелите си как си копят гроба леко полеко с чашката. Мой връстник (45) се напикава пред хора и едвам ходи заради неврологични проблеми от алкохола, а е много интелигентен човек, но не иска да потърси помощ и това си е и си живее в измислен свят. Насила не става за съжаление, трябва сам да го иска, но е факт, че и вного тежки случаи могат да се измъкнат лапите на зависимостта. Трябва желание и дисциплина и консултации.Най-добре да не се опитва
32
2
 
1
 
! Отговори
Пффф преди 3 седмици
От сутринта съм на кило винце, 8 бирички, 2 водки, а има и още за опустошаване.
31
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Така е в държавата на алкохолиците.Няма нищо учудващо.
30
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Аз съм висшист. Смея да твърдя, че с отличен доход и от нищо не съм лишен. Сума имоти, нови коли, прекрасна жена и 2 разкошни деца. Много приятели. Хубаво, но изпаднах в някаква алкохолна зависимост. Стигнах до там да пия по 1 литър уиски на денонощие. Продължи 7 години. Никой не разбра за нея. Абсолютно никой. Мислех си, че алкохолът ми помага. Да, ама не. Отдавна спрях, успях да се преборя. Единственото, което пийвам, са хубави крафт бири и хубаво вино. Чат-пат някое уиски. 1 път месечно.
29
1
 
4
 
! Отговори
Пародия на държава преди 3 седмици
Всичките римски бразилци сигурно са вишисти тогава
28
0
 
9
 
! Отговори
пенсионер-ветеран преди 3 седмици
Алкохол НЕ Близвам, дори Бира, ама НЕ За Друго, а щото Пенцията ми Позволява - Едно Ядене на 48 часа!
27
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Ей заради такива като пишущите изотдоле сме чактем на петото место!
26
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
"Нерегистрираната консумация (домашно пиво, лунна светлина, контрабанден алкохол, сурогатен алкохол и др.) беше оценена с помощта на експертни преценки и проучвания." Доколко е верно...
25
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Това, че си поправихте заглавието благодарение на нашите коментари не означава, че трябва да ги триете! По този начин ви помагаме да не се излагате пред всеки един човек, който може да изпише днес.bg. Няма да ви поправяме вече, пишете си глупости като за благодарност ще ни триете коментарите след това!!!
24
2
 
1
 
! Отговори
Angelov, Valve Corp преди 3 седмици
Във Valve Corporation нямаме босове, но каквото каже мениджмънта е все едно главния шеф в кухнята го е казал!
23
0
 
5
 
! Отговори
от село преди 3 седмици
Ама вие се гъбаркате !! Ама вие се гъбаркате . Този алкохол е за месец ,а не за година !
22
0
 
1
 
! Отговори
ПроСоТо преди 3 седмици
Нелито набълзо е коригирала грешката..Това е добре..
21
1
 
12
 
! Отговори
Живял-видял преди 3 седмици
Моите родители никога не са ми забранявали алкохола, но често казваха - От вино и ракия няма прокопсия. На младини опитах и цигарите и алкохола. Първите априори ги отхвърлих, а с пиячката приключих на 33 г. От време на време чаша бира ми стига. Вече си отидоха много от моите съученици, колеги и приятели дето наблягаха на чашката. Някои не докара и до 50 г. Потресаващо е да видиш човек унищожен от алкохола на 45 г. и в инвалидна количка. Но всеки сам си определя каква ще му е "любовта" с алкохола
20
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
На правилия проучването сигурно не му побира акъла, че има хора, които сами си варят пукницата и държави, в които над 80% от изпитият алкохол е домошарка. Аз лично познавам семейства, които варят по няколко тона ракия всяка година и си я изпиват сами. В тайгата не ми се мисли...
19
0
 
6
 
! Отговори
Ноби преди 3 седмици
еми правим квото можем. пето място, пето, кво толкова. догодина повече
18
0
 
0
 
! Отговори
алко преди 3 седмици
до СамогонДа, по селата бъркат и пият неща дето не бих си измил и колата с тях. Поне малко намалете токсичността като пиете купешки алкохол. Има и майстори, няма лошо ако има контрол, но в-вото си е рисково и води до тежка зависимост просто мноооого бавно
17
2
 
3
 
! Отговори
анонимен преди 3 седмици
Евразийски ( руски ) навици !