България е пета по тежко пиене в Европа, към чашката посягат повече висшисти

Консумацията на алкохол в ЕС спада, но у нас се увеличава
Обновена: 21 авг 2024 19:38 | 21 авг 2024 19:05, Нели Христова
160
България е пета по тежко пиене в Европа, към чашката посягат повече висшисти
Снимка: Pixabay/kameo0501

Консумацията на алкохол в ЕС е намаляла с 0,5 литра между 2010 г. и 2020 г. Но противопоставяйки се на тенденцията, няколко страни са увеличили консумацията си. Сред тях е и България.

Що се отнася до пиенето, изглежда, че навиците в начина на живот в Европа до голяма степен са променили отношението ни към алкохола към по-добро.

"Нито едно ниво на консумация на алкохол не е безопасно за нашето здраве", предупреждава Световната здравна организация (СЗО), но като се има предвид това, количеството алкохол, което пием, все още е значително.

Рискът от развитие на рак се увеличава значително, когато се консумира повече алкохол. Здравните власти призовават хората да спрат да пият алкохол или поне да го намалят.

Но вземаме ли предвид тези предупреждения?

Докато някои хора възприемат тенденцията да не пият алкохол през януари, за така наречения "сух януари", цифрите показват по-широк спад в консумацията на алкохол в Европа, който вече показва признаци на забавяне от 2000-те години насам.

Как се промени консумацията на алкохол в Европа през последните десетилетия? Кои страни имат най-висок процент на намаляване и нарастване на консумацията на алкохол?

Общата консумация на алкохол се определя като годишните продажби на чист алкохол в литри на човек на възраст 15 и повече години. Алкохолните напитки се превръщат в чист алкохол. Данните не включват нерегистрирана консумация на алкохол, като домашно или незаконно производство.

Наблюдава се постепенно намаляване на консумацията на алкохол в ЕС и европейския регион на СЗО.

В ЕС общата консумация на алкохол на човек на възраст 15 и повече години е спаднала с 2,9 литра през последните четири десетилетия, спадайки от 12,7 литра през 1980 г. на 9,8 литра през 2020 г., което съответства на 23 процента намаление. Отбелязва се значителен спад между 1980 г. (12,7 литра) и 2000 г. (10,5 литра). След това количеството и скоростта на намаление се забавят през следващите две десетилетия. Между 2010 и 2010 г. в ЕС е спаднал с 0,5 литра.

Консумацията на алкохол в Европейския регион на СЗО, който обхваща 53 страни, включително Русия и околните страни, е спаднала от 12 литра през 2000 г. на 9,5 литра през 2020 г., което съответства на намаление от 2,5 литра (21%).

Въпреки този спад европейският регион на СЗО все още има най-високото ниво на консумация на алкохол на човек в света. Годишно всеки човек на 15 и повече години в региона изпива средно по 9,5 литра чист алкохол. Това се равнява на 190 литра бира, 80 литра вино или 24 литра спиртни напитки.

През 2020 г. годишната консумация на алкохол варира от 1,2 литра в Турция до 12,1 литра в Латвия сред 36 европейски страни, включително ЕС, Обединеното кралство, Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) и страните кандидатки за ЕС.

Германия (10,6 литра) има най-голямо количество консумация на алкохол сред "Голямата четворка" на ЕС по отношение на икономиката и населението, следвана от Франция (10,4 литра), Испания (7,8 литра) и Италия (7,7 литра). В Обединеното кралство беше 9,7 литра.

Най-много се пие в Латвия, Чехия, Литва и Австрия, а на пето място е България с 11,2 литра годишно на човек.

Разглеждайки промените на ниво държава между 2010 г. и 2020 г., консумацията на алкохол е намаляла в 25 страни, докато се е увеличила в 11 страни.

Някои регистрираха леки промени, но повечето държави показаха забележителни промени през този период

Потреблението е спаднало с над един литър в 14 страни

Потреблението на алкохол е намаляло с над един литър в 14 страни, докато обратно, в 5 страни се е увеличило през този период.

Ирландия и Литва отбелязват най-голям спад в консумацията на алкохол през този период. Той спадна с 2,1 литра и в двете страни, следван плътно от Испания и Гърция (и двете по 2 литра).

Холандия, Франция, Кипър и Финландия също регистрират спад от над 1,5 литра. Количеството спад също е между един литър и 1,5 литра в Сърбия, Белгия, Хърватия, Дания, Швейцария и Германия.

В ЕС консумацията на алкохол е спаднала с 0,6 литра между 2010 и 2020 г.

Латвия има най-голямо увеличение, където потреблението се е повишило с 2,3 литра.

България (1,4 литра), Малта (1,1 литра), Румъния и Полша (и двете по 1 литър) също показват значително увеличение. Увеличението е над 0,5 литра в Норвегия, Италия и Исландия.

Тъй като консумацията на алкохол варира значително в Европа, разглеждането на процентната промяна също е полезен индикатор.

Най-голям е спадът в Гърция с 24,1 на сто, следвана от Холандия (20,9 на сто), Испания (20,4 на сто) и Турция (20 на сто).

Спадът също е над 15 процента в Ирландия, Сърбия, Литва, Финландия, Франция и Кипър.

Латвия (23,5 на сто) също има най-голям ръст в процентното изменение.

Много европейски държави са въвели набор от политики за ограничаване на алкохола такси, като данъчно облагане, ограничения върху наличността на алкохол и забрани за рекламиране на алкохол.

Въпреки това, тяхната ефективност е възпрепятствана от лошо прилагане на място и ограничени ресурси според ОИСР.

Ролята на пола и образованието при тежкото пиене

Консумацията на алкохол се различава значително според пола и образованието. Вместо количеството, се изследва делът на тежките епизодични пиячи.

Това е делът на възрастните на възраст 18 и повече години, които съобщават, че са употребили 60 грама или повече чист етанол еднократно през последните 30 дни. Това е еквивалентно на 6 напитки или повече.

През 2019 г. почти всеки пети възрастен (19%) съобщава за тежко епизодично пиене поне веднъж месечно в страните от ЕС, съотношение, което остава стабилно от 2014 г. насам.

Във всички страни мъжете са по-склонни от жените да съобщават за тежко епизодично пиене. През 2019 г. средно в страните от ЕС 26,6% от мъжете съобщават за тежко епизодично пиене поне веднъж месечно в сравнение с 11,4% от жените.

Най-висок дял на тежки епизодични пиянства сред мъжете е отчетен в Румъния (55,2%).
Този процент е над 35 процента в Дания, Люксембург, Германия и Белгия.

Жените в Дания, Люксембург, Германия и Ирландия показват най-високи нива на тежко епизодично пиене, което е над 20 процента.

Съотношението на тежките пиячи сред мъжете и жените показва разликата между половете. През 2019 г. това е 2,33 в ЕС, което показва, че 2,33 мъже са били тежки пиячи за разлика от жените. Това съотношение е най-ниско в Ирландия (1,46), Исландия (1,63) и Германия (1,74).

Турция и Кипър са извън границите на разликата в консумацията на алкохол спрямо пола, където това съотношение е над 8.

Академичното изследване предполага, че различията между половете може да са свързани с различни културни очаквания и да отразяват традиционните роли на половете. Може също да е свързано с разликата в заетостта между половете и по-ниските доходи.

Нивото на образование също има значение при тежкото пиене. Хората с по-ниско образование нямат по-висок процент на тежко епизодично пиене в страните от ЕС, с изключение на Латвия.

Средно 12,5 процента от хората с по-ниско от гимназиално образование съобщават за тежко епизодично пиене, в сравнение с 20 процента или повече от хората с поне гимназиално (22,3 процента) или висше образование (20,2 процента).

Тези разлики значително отразяват по-голямата покупателна способност.

"Алкохолът е по-достъпен за хора с по-високо образование и по-високи доходи. Въпреки това, когато се разглеждат вредите, свързани с алкохола, тежестта е по-голяма за хората с по-нисък социално-икономически статус", се казва в  "Здравето и състоянието на здравето в цикъла на ЕС", открит доклад на ОИСР -2022

Най-високият процент на разликата в образованието при тежките пиячи се наблюдава в Латвия, Гърция, Естония, България и Литва.

В тези страни процентът на тежко епизодично пиене при хора с по-ниско образование е малко по-висок, отколкото с висше образование.

Има ли безопасно ниво на употреба на алкохол?

Това е прост въпрос с прост отговор: не, няма.

"Не можем да говорим за така нареченото безопасно ниво на употреба на алкохол. Няма значение колко пиете – рискът за здравето на пиещия започва от първата капка от всяка алкохолна напитка", обяснява д-р Карина Ферейра-Борхес, действащ отдел Ръководителят за управление на неинфекциозните заболявания и регионален съветник по алкохола и незаконните наркотици в Регионалния офис на СЗО за Европа, пред Euronews.

Все пак количеството алкохол е важно.

"Единственото нещо, което можем да кажем със сигурност е, че колкото повече пиете, толкова по-вредно е – или, с други думи, колкото по-малко пиете, толкова по-безопасно е", каза Ферейра-Борхес.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


160
Още от ЕС
Вучич: Притеснени сме, ситуацията в Косово се усложнява
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
4
 
3
 
! Отговори
До 54 преди 3 седмици
Добре казано и съм съгласен за средната в Берлин, че е под 5к Евро грос, както и за София, че е 3.2к Лева грос. Спор няма. Също и, че който взима 10к Евро в Берлин значи е добър специалист и в София наистина би правил над 10к Лева. Масовата огромна разлика идва при заплащането на неквалифицирания труд. У нас бачкотещ бачкер взима 2-3-4к лв., а в Германия при желание за работа може да докара и 6-7000 евро. При слугите неграмотни е разликата. Затова слугите тичат в Германия.
55
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Във бирата и виното има метилов алкохол - който е отровен, етилов алкохол - който е полезен и тежки пропилов и изопропилов алкохол. Пропиловия и Изопропиловия алкохол правят така, че спират функцията на Имунната ни система - Белите кръвни клетки да избиват яйцата и стадиумите наПаразитите навлезли от червата в кръвта. И ако ти се развие голямПаразит в мозъка или Черния дроб и от започне да снася яйца, доктора вика, че веке имаш рак на Мозъка или на Черния дроб ...
54
5
 
1
 
! Отговори
До 54 преди 3 седмици
Така е, аз вече получавам тройно на колегите в Германия. Чудя се как въобще оцеляват там. Опитвам се да ги убедя да дойдат в България да се видят малко с пари и имоти.
53
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Пиенето е едно от най-великите неща. Супер е. Практикува се от както свят светува, та вие точно няма да го спрете. Обожавам да пия.
52
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
На някои им е лошо, ако пият на мен ми е лошо, ако не съм пил.
51
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До До 47На работа не съм пил. Отлично се чувствах. А и по това време работех по доста проекти, които изискваха само работа с компютър. Научни трудове, рецензии на лекции, чат-пат някоя лекция. Имах доста странични занимания, разбира се. Фондации, с които се занимавах, НПО-та и какво ли още не. По 10 неща и нагоре въртях. Не ми пречеше пиенето.
50
1
 
1
 
! Отговори
Едни приятели преди 3 седмици
Редовно пият повреме на работа
49
3
 
4
 
! Отговори
До 46 преди 3 седмици
Заплатите в ЕС НЕ са по 10 000 евро, поради простата причина, че средната в Берлин е има-няма 4500 евро БРУТО, например. В София е около 3150 БРУТО. Има огромна разлика в данъците. Да го кажем така- който в Берлин взима 10 000 евро, в София взима около 15-18000лв. и нагоре. Брутни суми. Говоря на база на това, че нетно отдавна взимам повече от колегите си в Германия и Австрия. Само Швейцария води, разбира се- там са светлинни години нагоре...
48
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Аз обичам лагер до 4.5 %.
47
0
 
3
 
! Отговори
До 47 преди 3 седмици
Чудно ми е как си се чувствал на работа. Функционален алкохолик ли си бил?
46
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
В цивилизованите държави образоват населението за вредите от алкохола. В България политиката е обратна - колкото по-рано се умре, толкова по-малко пенсии ще се плащат. Защо мислите че алкохола и цигарите са толкова евтини? Казват хляб и зрелища, при нас е ракийка, тютюн и спестени пенции
45
0
 
1
 
! Отговори
до 45 преди 3 седмици
Не е вярно. Има тъмни бири и по 14% алкохол и вина за по 25 000$ бутилката с по 17% алкохол. Не разбираш абсолютно нищо. Седни си! Слаб 2!
44
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Единствената малка радост на българина да си пийне искат да му я отнемат щщото видите ли в ЕС какво било, ама не ми правят заплатата като в Люксембург.
43
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До АнонименЕ не всеки ден по 1 литър твърд алкохол, просто е имало такива дни. В общия случай под 400 грама и поне 7-8 бири не падах. Ако бях само на бира, пиех по минимум 10-12. Един път спрях за 3 месеца- отлично се чувствах. Разбира се, имаше и периоди, в които пиех 2-3-4 пъти седмично. Не е било постоянно, но зависимостта беше категорична и много страшна. Продължи 6 години и нещо. В момента буквално 1 път месечно за някой повод пия по нещо малко.
42
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Заплатите в ЕС са 10 хияди евро, а у нас няма и 1000. Продължавайте да ни стравнявате драсскачи.
41
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Истинската бира е до 4% алкохол. Истинското вино е до 11% алкохол. Ако процентите са над тия цифри, това означава, че при производството са додали захар за увеличаване на процента на алкохол в бирата и виното за да не се развалят. Ако отвориш едно шише изтинска бира с до 4% алкохол тя на следвашия ден ще се развали - това означава че е истинска бира. Ако отвориш неистинска бира и я оставиш ...тя няма да се развали и след 5 дена, понеже в нея има отровни вещества да не се разваля а ти я пиеш!
40
0
 
2
 
! Отговори
Не минава ден преди 3 седмици
Без ГанYO да удря главата в стената под звуците на чалга мъртвопиян.
39
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До АнонименНе знам какъв е тоя твой организъм, но литър твърд алкохол в продължение на 7 години всеки ден може да вкара в гроба 99% от населението.
38
0
 
0
 
! Отговори
До 37 преди 3 седмици
Щом не си разбрал, значи добре!
37
3
 
0
 
! Отговори
До 36 преди 3 седмици
В складовете заплатите бяха 3к преди около 4 години. В момента са доста повече.