Климатични промени: Цената на ВиК услугата ще расте

В някои общини загубите възлизат на над 90%
14 окт 2024 22:30, Анисия Иванова
22
Климатични промени: Цената на ВиК услугата ще расте

Недостигът на вода и климатичните промени бяха обсъдени в дискусионен панел по време на Годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), която се провежда в курорта Албена.

Представителите на общините споделиха своите впечатления как се отразява кризата с безводието през изминалото горещо лято върху жителите и ВиК сектора. Коментираха и какво е въздействието на засушаването върху населението и какви мерки -  дългосрочни и краткосрочни, ще се предприемат за преодоляването на проблема.

Проблемът на все повече общини с водоснабдяването и пресъхналите водоизточници стана обект на дискусии с представителите на местните власти от цялата страна на годишната им среща в Албена. По думите на бившия министър на околната среда и водите Юлиян Попов, модератор на форума, има общини с неизградени системи за водоснабдяване, а на места загубите възлизат на над 90%.

Има държави, които хронично изпитват недостиг на вода, но вече и при нас трайно се върви в тази посока, посочи Иван Иванов – председател на Българската асоциация на водите.

Около една четвърт от населението в България вероятно се снабдява с вода от Самоков и въпреки това дори и в тази община през лятото е имало населени места с воден режим, заяви кметът на Самоков Ангел Джоргов.

Добрият пример на дискусията беше даден от дейността на частното водно дружество, опериращо на територията на Столична община. По думите на Станислав Станев много е важно да се търсят начини за спестяване на наличната вода.

За пример бе посочена ефективна работа ВиК Русе. Директорът му Илиян Милев обърна внимание на още един проблем, за който почти не се говори.

Всички участници в дискусията се обединиха около идеята, че цената на ВиК услугата ще продължи да расте и това е неизбежно. Един от вариантите за краткосрочни действия е въвеждането на публично-частното партньорство в договори с гарантиран резултат.

Управлението на дружествата изисква системен подход и следването на ясни цели, така че при настоящите климатични промени да не продължим с години да говорим за все повече останали на воден режим населени места в страната.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още по темата: водаценаНСОРБ
Още от Страната
Как бизнесът да направи работното място привлекателно за Поколението Z?
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
0
 
0
 
! Отговори
Иванов преди 2 дни
Алчни него...дници сега пък безводието и климата ви е виновен преди две три пет години като вдигахте цената на водата какво ви беше виновно
17
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 дни
Климата и времето като у гречко ли ще са, летото беше като у тех, а зимата като у гречко ли ще е. Е след като се е затоплило снег само по върховете на планините требе да има, а доле топло като у гречко.
16
0
 
5
 
! Отговори
Кинти преди 4 дни
А същинския проблем е ,че няма кадри за работа хидро инженери почти няма,или ако има тук там те с аедна две години преди пенсия изнервени и неискащи да работят.Всичко друго от директор до обикновен началник не става за нищо,не компетентни и мислещи само за кражба.Затвор за тях и безобразието което вършат с живота на хората.
15
0
 
2
 
! Отговори
Кинти преди 4 дни
Вик ли е?да ! И на вас да ви *** майкат..а.От обшите приказки в статията единсвеното ясно нещо е,че се подготвя полу приватизация ба сектора,както повечето горски стопанства държавни са ама 49% са н частник и той дирижира и редибейства.Затова водата ще става по скъпа и защото от 10 ноември се готвят нови скокове в заплатите в сектора.А състоянието на водопроводи,шахти,кранове,канализация,машини леки и тежки автомобили всичко е плачевно на места техниката е от 80 те години
14
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 дни
До това водят "чуждите инвеститори", за които все реват анализаторите
13
0
 
14
 
! Отговори
Некадърници! преди 5 дни
Десетилетия кражби, нито лев в инфраструктура, и накрая климата виновен!?
12
0
 
5
 
! Отговори
Бай ВарвАр преди 5 дни
до анонимен 12 ; - Кое е държавно при водоснабдяването , че не разбрах ?
11
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 дни
Я пак
10
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 дни
Ако не е държавно цената на кубика ще стигне 100 лева или 100 пъти повече от при Виденов.
9
1
 
6
 
! Отговори
Хххх преди 5 дни
До 4Ако й ти казва че се източва целия язовир бе...и кой ти говори за улици...още 2010 година в Разградско имаше село което имаше 90% загуби по трасето до селото...хората бяха на режим при пълен язовир защото никой не е ремонтирал тръбата от времето на Георги Димитров....е сега нали Викчетата са частни защо пак има загуби...елементарно защото не ремонтират..
8
0
 
24
 
! Отговори
Хххх преди 5 дни
т.е. климатините проблеми са отговорни за 90%-те загуби така ли..или алчността и некадърността...
7
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 дни
Конкретната климатична промяна в случая се казва тотално разпадаща се водопреносна мрежа в следствие на пълно занемаряване и дивашка корупция в продължение на десетилетия. Много лоша климатична промяна е това! Отдавна не е спешна, а катастрофално спешна, но с такива действия избори не се печелят. Печелят се с популизъм, а когато имаш избори през половин година е хубаво да не правиш компромиси с популизма.
6
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 дни
Ако съберете електроенергията отчетена от ВиК дружествата получава ли се мощността на електроцентралите в БГ? Електроенергията заплащана от гражданиите може да се пресметне. Излиза ли сметката, или раздувате уж произведена от ВЕИ?
5
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 дни
Ако към обемът вода, отчетена от водомерите, прибавите още 50-90% изгубена вода, получава ли ви се обемът на язовирите?
4
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 дни
Вие представяте ли си каква кал по улиците е това, 90% от водата в един язовир да се излива извън тръбите и само 10% да достигат до водомерите? Айде по-полека с моливите и гумичките. 90% загуби са поне 70% чиста печалба за някои или чиста печалба за преразпределение за повече "тесни кръгове".
3
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 дни
От къде накъде за нещо от природата ще ни вдигат непрекъснато цената. Всички виждаме като се спука тръба как на ВиК не им пука, че водата шурти, но хората им плащат всички загуби. За 35 г. нищо не се изгради само се увеличават мениджърите и заплатите.
2
0
 
28
 
! Отговори
Потоп преди 5 дни
Крадливите, алчни и некадърни монополисти, предлагат все по-лоша услуга, на все по-високи цени. Това е глобално затъпяване, а не климатични промени.
1
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 дни
Откога водопроводните трасета които приличат ***,тъй като от 90-те години не е направено почти нищо по тях,се наричат *климатични промени*