Мицкоски си смята: Българите в Северна Македония са 800-900 души

Никой не проявява разбиране към нас, жалва се премиерът на РСМ
22 окт 2024 06:55, Красимир Ангелов
156
Мицкоски си смята: Българите в Северна Македония са 800-900 души
Снимка: БГНЕС

"Трябва да включим в преамбюла на нашата конституция незначителното българско малцинство. И ние говорим за няколко стотин наши граждани, а не няколко стотин хиляди. Говорим за около 800-900 граждани на моята страна, които определят себе си като част от българската общност". Това заяви премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски.

Изявлението му дойде по време на 20-ата Европейска среща на върха в Залцбург, посветена на бъдещето и реформите на Европейския съюз, предаде БГНЕС.

"Преамбюлът на нашата конституция има описателен характер и посочва, че това е страната на тази и тази нация. Някой от международната общност би казал, че това е рутинна работа, която трябва да свършим, за да продължим напред. Щеше да е толкова просто, ако това беше първото подобно искане (за промяна на конституцията – бел.ред.), но то е десетото по ред", каза Мицкоски.

Премиерът подчерта, че фрустрацията на македонските граждани непрекъснато расте именно заради новите условия, които се поставят пред Скопие. Мицкоски изтъкна, че партията му се радва на стабилна електорална подкрепа, а правителството му разполага с подкрепата на почти 2/3 от представителите в парламента.

"И сега трябва да се изправя пред моите съграждани и да кажа: Вижте скъпи мои съграждани, мои студенти, трябва да променим конституцията отново, но както знаете това стана нещо обичайно“. Никой не проявява разбиране към нас. Ние сме малка страна в сърцето на Балканите, без излаз на море и трябва да направим тази стъпка, ако искаме да започнем преговори", заяви министър-председателят.

Той отново каза, че правата на македонското малцинство в България са били погазени и Съда за правата на човека в Страсбург многократно е санкционирал София във връзка с този въпрос.

"Какво се случва с македонското малцинство в България. И не говорим за няколко стотин души, говорим за десетки хиляди хора. Дали нечия права са били нарушени, че трябва да правим тези промени отново и отново, и отново? Кои сме ние политиците, че да съдим дали нечии права са били нарушени? Напротив ние можем само да злоупотребим с този въпрос. В Европа има институция, която да преценява дали нечии права са били нарушени или не. Името на тази институция е Съда за правата на човека в Страсбург.

И какво реши този съд през последните няколко години? 14 решения в полза на македонското малцинство в България, по-късно ще ви обясня защо съда взе тези решения, и 0 пъти в полза на българското малцинство в Македония. 14 на 0. И сега се чудя защо трябва да променяме конституцията си, при положение, че човешките права не се зачитат. И какво трябва да кажем за македонското малцинство в България, което не само не е част от конституцията, но и не им е позволено да регистрират своя Неправителствена организация (НПО)", допълни Мицкоски.

Премиерът на западните ни съседи подчерта, че въпреки всички трудности 75% от гражданите на РСМ продължават да подкрепят европейското бъдеще на страната.

"И така, няма аргумент, с който да застана пред моите граждани и да кажа: Вижте трябва да приемете това (конституционните промени – бел.ред.) и никой не може да ви гарантира, че след 6 месеца някой друг, на изток от нас, няма да иска нещо допълнително. Защо се страхувам. Това не е страх, базиран на илюзии, това е страх, базиран на доказателства и на минал опит от последните 25 години.

Защо се страхуваме. В нашата преговорна рамка с ЕС, за първи и надявам се за последен път, ние имаме двустранен спор, поставен пред Копенхагенските критерии. Никоя от предишните страни, които са били част от Варшавския договор, не са били в подобна ситуация. Затова ние, като ново правителство, искаме да сме конструктивни, искаме да говорим. Искаме да седнем да масата и да обясним фрустрацията на нашите граждани, които се чувстват предадени. Въпреки всички трудности в миналото ¾ от гражданите на моята страна искат да бъдат част от ЕС. Не евроскептиците, а проевропейците са огромно мнозинство в РСМ. Говорим за повече от повече от 75 %", подчерта Мицкоски. | БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


156
Още от ЕС
Бившият президент на Албания Илир Мета е задържан от полицията
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
109
0
 
0
 
! Отговори
Патриот преди 4 минути
Да преброят колко македонци са взели българско гражданство.
108
0
 
2
 
! Отговори
До До Димо преди 7 минути
Е все пак преди да се подпише декрарацията-листчето ДОКАЗВОТ С ДОКУМЕНТИ БЪЛГАРСКИЯ СИ ПРОИЗХОД....другарююю
107
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 минути
Абе те на *** нг есите дадоха паспорти и ги направиха българи и сега ходят по свита и викат, ние сме българи, път тия останали 2000 *** ли няма да ги оправят
106
2
 
3
 
! Отговори
До Димо преди 9 минути
Мисля че не сте запознати как се изкарва българско гражданство. Подписваш един фръчящ лист където пише че се чувстваш българин. Никой не те проверява. И толкова ли сте слепи, че не разбирате че масово хората са изкарали паспорт за да работят в Европа?Спрете да вярвате на политиците, не виждате ли къде се намира България в момента (както икономически, така и политически), да не говорим за съдебната система, за полицията, за прокуратурата, здравеопазването, образованието....
105
0
 
4
 
! Отговори
Мицко Българина преди 11 минути
Македенците са българи които са живяли в Югославия и с промит мозък.
104
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 минути
Лада не Фиат, Македонците не са Българи. Кофти е да не си оргинал, а да си по лиценз на друг призводител.
103
0
 
2
 
! Отговори
Айляк преди 11 минути
В един спор м/у две страни, когато правото не е на твоя страна, накрая винаги губиш. Дори и да изглежда, че първоначално печелиш, накрая пак губиш. Това се гледа - кой има право, и кой, не. Ако случайно успееш да излъжеш законите, получаваш си го свише. Нямя измъкване. Така и с РСМ, правото не е на тяхна страна. Мицко може да преиначава фактите колкото си иска, но това няма да му донесе успех. Самият факт, че говори за "стабилна електорална подкрепа", означава че точно по тази линия го е закъсал
102
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 14 минути
Еми щом са толкова малко значи няма никакъв проблем да ги впишете. Нищо лошо няма да стане, защото са малко.
101
0
 
4
 
! Отговори
мдам преди 15 минути
Българите са 50%, албанците 49%, има 1% сърбеещи се българи
100
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 15 минути
Този май неосъзнава, че с това си говорене още повече затвърждава дружбата между българи и македонци. Ако не беше вярно всичко, което българите подкрепят, нямаше да се пени толкова.
99
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 16 минути
Не знам, колко са Българите в Македония, но Македонците са 0
98
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 16 минути
Имам една добра новина.Човешката история не търпи дълго време изкуствени неща.Я изкарат 100 години я не.
97
0
 
2
 
! Отговори
NNN преди 18 минути
Явно са ви грубички моите коментари ...
96
0
 
6
 
! Отговори
Ганьо преди 19 минути
Сръбските служби и пропаганда добра работа са свършили
95
0
 
4
 
! Отговори
Аз преди 20 минути
Реферндум за подкрепата на България за БЮРМ в ЕС
94
0
 
11
 
! Отговори
Мнение преди 21 минути
Половината от населението на Северна Македония е Албанско, а другата половина е Българсщо, но ги управляват шепа Сърби!
93
0
 
8
 
! Отговори
История на Балканите преди 23 минути
А по времето на Второто българско царство, същите територии са били към България 100 години!
92
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 23 минути
Този нулите не ги брои за цифри. Изпуснал е 3 нули.
91
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 23 минути
Ми той Мицко е сърбин. И министрите му и псевдоекспертите по македонски език и история. Имаше там една Котлар Мотлар. И журналистите им са сърби. Целия елит на държавата е сръбски. Винаги ми е било любопитно какво общо има Далибор, Ясминка, Сърбиновски, Муцунски с Георги (Гоце) Делчев например?
90
0
 
5
 
! Отговори
История на Балканите преди 24 минути
Днешната столица на Р Северна Македония - Скопие, е била столица на Първото Българско царство от 972 до 992 г.!