Личните лекари нямат достъп до досиетата на пациентите

БЛС няма контролни функции
Обновена: 3 сеп 2024 11:12 | 3 сеп 2024 10:58, Инна Ангелова
3
Личните лекари нямат достъп до досиетата на пациентите
Снимка: БГНЕС

С началото на новия месец вече можем да получим лесен достъп до електронното си досие и то без да имаме електронен подпис. Актуална информация за здравен статус можем да получим по Вайбър или със СМС.

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов обаче побърза да каже, че личните лекари все още нямат достъп до централизирана система, чрез която да видят досието на пациентите си.

"До този момент общопрактикуващите лекари имаха достъп само за тези пациенти, които са в тяхната листа и относно документите, които те са издавали, и то не всички. Имам предвид - талони за консултация, изследвания за хоспитализация, дали е хоспитализиран. Все още нямаме обратна връзка, когато епикризата при престой в болнично заведение е в електронен вид”, каза още д-р Брънзалов пред БНТ.

Има политическо обещание личните лекари да получат достъп, за да се знае какво се случва с пациентите им, но нещата за пореден път се бавят. Председателят на БЛС допълни, че най-добрият контрол е от страна на пациента.

“Българският лекарски съюз няма контролни функции, вие можем да даваме експертни становища, но тези политически решения се взимат на друго място", коментира д-р Брънзалов.

Той коментира и бюджетът на аптеките, които изпълняваха т. нар. безплатни рецепти приключи към края на юли . Според д-р Брънзалов причината е, е не е направен точен анализ кои да са тези лекарства и как ще се процедира с тях.

"Един министър няколко пъти им обърка бройката, даже в студио. Доведе до там, че парите, които фармацевтите получаваха за изпълнение на безплатните рецепти, свършиха. Предоговориха се клаузи от страна на Българския фармацевтичен съюз и на Националната здравноосигурителна каса и се фиксира цената за изпълнение на рецепта да бъде не повече от 15% от стойността на медикамента. Аз съм напълно съгласен, защото ако рецепта, при която медикаментът струва хиляда лева, нещо се обърка, каква отговорност носи фармацевтът? Пациентът ще си го вземе, какво като струва 3 лева".

Според експерта мярката е недомислена, а в списъка с безплатни медикаменти са попаднали такива, които често ги няма в аптечната мрежа.

"Този списък, така въведен чисто политически, не беше съгласуван с експертите както трябва”, каза още Брънзалов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


3
Още от Страната
Две момчета са в болница след жесток побой в Айтос
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Електронно всичко, ааа супер, е що се жалите сега, промяна за добро е. С БДЖи др., е пак за добро. Е беше лесно и просто, сега е просто малка неразбория, нооо това е за добро и е електронно.:))
2
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Имам опасения,че работодатели ще се възползват.Примерно,чрез познат лекар или по друг начин да видят здравното досие на кандидат за работа и сещате се.Още един критерий за наемане на работа.
1
3
 
10
 
! Отговори
THE BEST преди 1 седмица
И по-добре, че нямат достъп.... Помнете - колкото повече хора имат достъп до ел. досие - толкова по-голям е риска сайта на НЗИС да бъде хакнат........ Ще чакаме и ще видим.... За какво беше всичкото кахърене с личните данни през 2018г - не знам... Че и човек трябваше да имаме назначен за тях.... Помен... А те изтекоха от НАП и наказани нямаше...... Да видим за здравните данни - как ще бъдат нещата....