На работа от Узбекистан у нас: В България е супер

„Казаха ни, че в България хората са добри, заплатите са добри, взимаме по 1200 лв.“
18 юни 2024 07:03, Елка Василева
280
 На работа от Узбекистан у нас: В България е супер
Снимка: архив, БГНЕС

Те са от Узбекистан. Берат череши и работят в хотели в Албена. "Дойдохме с посредническа фирма. Казаха ни, че в България хората са добри, заплатите са добри. Харесва ни, всичко е супер. Взимаме по 1200 лв."

Още по темата
"Тук е много хубаво. В България много ни харесва. Хората са добри, отношението към нас е добро. Работим в хотелите в "Албена“, харесва ни. И времето е хубаво." Алима е от Узбекистан. Запознавам се с нея и с останалите шестима души от средноазиатската страна под черешовите дръвчета в овощната градина край Кранево, пише Александър Андреев в Дойче веле. Тази година черешите са особено едри и сочни, а реколтата радва стопаните, които в момента преговарят с гастарбайтерите от Узбекистан – за помощ при беритбата. Групичката от петима мъже и две жени, на видима възраст между 25 и 50 години, изглежда в отлично настроение и охотно говори пред микрофона. Питам ги как са се озовали в България.

"Казаха ни, че в България хората са добри"

"У нас в Узбекистан има една посредническа фирма, много е добра. Предлагат работа навсякъде из Европа: Германия, Полша, има и за България. И фирмата ни каза, че в България хората са добри, заплатите са добри, страната е добра, има всички условия. И така дойдохме да работим тук. Харесва ни, всичко е супер."

Това е Айлин, който сякаш влиза в ролята на говорител на групата. В края на срещата ни Айлин дори засяга една особено чувствителна тема. Но за нея после. От Айлин научавам, че работят по пет дни в седмицата и изкарват по 1200 лева месечно. Живеят в бунгала в близкия курорт "Албена" и част от времето работят в тамошните хотели.

Разговаряме на руски – език, с който стопаните на градината трудно се справят, та се налага да използват ръце и крака в бизнес преговорите. Питам новите си познайници как общуват с българските домакини.

"А, на руски, на руски", отговарят всички в хор.

"На руски и на български, заедно", добавя Аббас. А Айлин обяснява:

"Казано накратко: лесно ни е да научим български. Много прилича на руския. И хората са много приятни."

Узбеките явно са доволни от България. Поне засега, както предпазливо уточнява един от тях на име Абдул. Смятат да останат поне до края на сезона през септември, а ако има работа – и още.

Какъв е животът в Узбекистан?

Всички са оставили семействата си в Узбекистан, за да припечелят малко в България. Според публикации в медиите Узбекистан е един от най-бедните региони от бившия Съветски съюз. Страната по територия е над четири пъти по-голяма от България, населението наброява 37 милиона души. Икономиката разчита главно на памука, Узбекистан заема трето място в света по износ на памук. Иначе в средноазиатската страна се добиват още газ, злато и мед. Но доходите са доста по-ниски от българските, твърдят новите ми познайници. Тук човек се сеща и за още един тъжен факт, свързан с Узбекистан: по време на безредиците през 2005 година армията и полицията убиха между 400 и 600 протестиращи.

Под необичайно силното юнско слънце узбеките явно се чувстват добре. Една от жените носи забрадка, иначе всички са облечени по европейските стандарти и човек не би казал, че идват толкова отдалеч. Питам ги откъде са родом и се оказва, че цялата група идва от двата най-известни исторически града в Узбекистан: Самарканд (над 3,5 милиона жители) и Бухара (близо 2 милиона).

"Старинни градове, исторически, много важни" – гордо и в хор коментира цялата група.

"А какво е положението с религията? Вие мюсюлмани ли сте?", питам ги.

"Да, мюсюлмани", пак в хор отговарят те.

"И нямате никакви проблеми тук?"

"Проблеми? Не, засега няма. Всичко е нормално. Отлично", казва говорителят Айлин. Но в този миг се споглеждат един друг или приковават погледи в земята. Дали е имало все пак някакво напрежение?

"Може ли да ви се обадя, ако има проблем?"

Докато се сбогуваме, Айлин явно още разсъждава над последния въпрос. И накрая пита може ли да ми се обадят, ако имат проблеми. Да, разбира се, нека се обадят, отговарям, но за един журналист е трудно да решава някакви конкретни проблеми – журналистът не принадлежи към властта.

"А, не е съвсем така", клати глава Айлин, който видимо има предвид реалностите в своята родина.

"Красиво е тук, хубаво е в България", казва в края на срещата ни Аббас. Това звучи окуражаващо.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


280
Още от ЕС
Около и над 50% от енергията в България е от слънцето
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
157
4
 
2
 
! Отговори
Бай Дрън преди 1 седмица
167, имах заеми, както и повечето тогава. Нова кола изплащах, какео предлагаш, да се махна и да ми вземат колата? То тогава и работа нямаше. Това бе при първото правителство на Борисов, който ми го хвалите. И за ди изплащам заемите, се налагаше да тегля други заеми с 18% лихва....
156
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Бай Дрън : Пак те питам : защо търпиш това? Сигурно защото знаеш че не ставаш за нищо, още 20 мизерници като теб чакат за мястото ти, и знаеш много добре че шанса да си намериш друга работа е почти нулев. Защо някой не се опита да направи това на мен? Всъщност опитвали са ама са плакали.
155
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Както не един път съм казвал- слугинаж ще внесем. Лесно е. Нашите емигранти на 98% са тотален слугинаж. Да се изнасят. Важно е тук да се сформира и то вече е факт един хъб от заможни и кадърни образовани млади хора средно с по 2.5 деца.
154
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Банев открадна с приватизация парите на нашите родители Само един пример достатъчен ли ти е? Илки си толкова тъъпп че няма смисъл с тебе да се комуникира? Иво Прокопиев какъв е?
153
4
 
0
 
! Отговори
Бай Дрън преди 1 седмица
Ето, сега ми се насъбраха 52 дена отпуска и по закон не мога да взема повече, просто изгаря. Само че не ни пускат отпуск и няма да ни пуснат, работа много, хора няма. И възниква въпроса, какво правим с изгорелите дни отпуска? Лично на лен за двайстина години ми изгоряха 30-40 дена, което е две заплати. Юихви не слагам. Ако сложа лихви, фирмата ми дължи може би 50000 лева!
152
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
169. Бате, това не идва от запада, а идва от алчнотията и соц наследството на българина.
151
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Анонимен 169 : Пак марксизъм :) А уж сте били против комунистите, ама разпространявате същите идеи!
150
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Кви доказателства търсиш, професоре, човекът го е преживял и може да смята.
149
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Анонимен 164 всеки с с вкзотично име Гриша, Йоило, Цоло Баневи Делян Ти не видя ли пачките , пудела и си си кюрав 50 фамилии държат богатството Всеки супер богат е крадецц. Това идва от запад. Дали краде от обществени пари, чрез измами от борсата или от където и да е Няма значение
148
2
 
9
 
! Отговори
Бай Дрън преди 1 седмица
В която и фирма да отидете, първото, с което ще се сблъскате, е някакво нарушение на трудовото законодателство, от което собственика печели. Я няма да плаща всички осигуровки, я няма да дава полагащо се работно облекло навреме, я ще ви накара да работите извънредно, без да ви плаща по закон...примери много. И навсякъде е така.
147
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Бай Дрън 165 : И три години сте търпяли да ви бави заплатите? Нормален, образован човек щеше да напусне още след месец. Имах един такъв убавец, дето на втория месец му прекратих договора, заведох дело и му запорирах всички сметки докато си плати дължимото. Ами щом мълчите и траете - заслужавате си го!
146
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Бай Дрън, примери давай до края на дните си! Питат те имаш ли доказателства! Не примери! Или си от онези 80% нефункциониращите?
145
6
 
3
 
! Отговори
Бай Дрън преди 1 седмица
Ще ви дам накратко пример, как се краде от син на комунист. Баща му почина 2008 година. По време на кризата, почна да забавя заплатите ни с по 10 дена на месец. В един момент ни дължеше вече 6 заплати. Лихвата тогава бе 18%. След три години все пак изплати заплатите, но без лихва. Така открадна от всеки от нас поне по 5000 лева. Тия пари ако бяха взети от банка, трябваше да плаща лихви. Но той ги взе от нас, безлихвено. И примери такива много...
144
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Бай Дрън, притежаваш ли някакво доказателство за процентите, които цитираш? И още по-добре: имаш ли доказателство за написаното изобщо? Или си поредния: една жена каза?
143
4
 
11
 
! Отговори
Бай Дрън преди 1 седмица
90% от богатите в България наистина са престъпници, забогатели незаконно, чре, кражби при приватизацията. Повечето вече са и на оня свят, но децата им продължават крадливото им дело. Въпреки, че вече кражбите са узаконени, то те винаги ще си останат кражби.
142
3
 
8
 
! Отговори
пияница мистик преди 1 седмица
Ахахахаха :)))) Живееш в бунгало, цял ден под жарко Слънце береш череши, после отиваш да бачкаш в хотел и това 5 дена в седмицата и кой знае колко часа дневно :))) Предпочитам да обера някоя банка и ако влезна в затвора поне ще съм на по-човешки условия, ако не ме хванат ще съм на горница :))) Но нищо де, да им работят от бедните държави. Повече български работници обаче няма да видят. Да си ръкомахат там, да си се разбират с Гугъл транслейт :)))
141
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Я па я..! : Ами че повечето отдавна са заразени - щом смятат богатите и успели хора за престъпници - значи са си промивали мозъка с Марксистки ученич, защото точно това е писал Маркс. Комунизма е по-близо отколкото си мислиш.
140
7
 
8
 
! Отговори
ЕВРОАТЛАНТИК преди 1 седмица
И от луната ще докарат работници като ние еврогейовете не ставаме за нищо
139
7
 
2
 
! Отговори
Я па я..! преди 1 седмица
Не ни трябват никакви северно корейци. Ще ни заразят с комунизъм.
138
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До Анонимен 160 : Маргает Тачер го е казала - бедността е порок, защото е породена от дълга поредица от погрешни решения, взимани поради мързел и невежество. Сами са си виновни за мизерията и си я заслужават.