Българите трябва да изкарат на светло близо 80 млрд. лева до влизането в еврозоната

Доходите растат по-бързо от цените на недвижимите имоти, посочи доцент
17 май 2024 17:45, Стела Стоянова
121
Българите трябва да изкарат на светло близо 80 млрд. лева до влизането в еврозоната
Снимка БГНЕС, архив

У българите стоят близо 80 млрд. лева, образно казано, под дюшеците, които с наближаването на членството на страна в еврозоната час по-скоро трябва да излязат на светло, коментира пред БТА доц. д-р Драгомир Стефанов от катедра "Недвижима собственост" в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

Месеци преди приемането на България в еврозоната бизнесът с жилищните имоти става все по-привлекателен за "играчи" не само от България, но и от чужбина. В момента страната ни е притегателна за превъртането на национални и чуждестранни капитали през имотни сделки заради безпрецедентно ниските лихви по ипотечните кредити, ускореното строителство на нови жилищни сгради, високото търсене и предлагане, както и добрата доходност от подобни инвестиции. Рецесията в някои страни от Западна Европа, сред които са Германия, Нидерландия, Дания, карат все повече компании, които имат партньорски бизнес с български фирми, да насочват капитали в покупка "на зелено" на ново жилищно строителство. Атрактивността на тези инвестиции е и заради това, че у нас доходността на годишна база достига 7-10 на сто, казва в интервюто доц. Стефанов.

Има ли жилищен балон и "помпа" ли той инфлацията?

Не бих използвал понятието "балон" в цените на недвижимите имоти в България, защото такъв няма. Цените на жилищните имоти растат в четири града - София, Пловдив, донякъде Варна и съвсем малко в Бургас, коментира Драгомир Стефанов.

Той отбелязва, че тази тенденция е устойчива през последните 10 години, но напомни, че преди този период, близо пет поредни години, имаше спад на цените. Експертите, които използват понятието "балон" в жилищните цени, всъщност наблюдават последните само 4-5 години, през които растежът на цените на имотите беше всяка година двуцифрен - по 10, 14, 15 процента, като за период от 2018 г. до края на 2023 цените са скочили с 60-70 процента, обяснява Стефанов.

Той изтъква, че ръстът на доходите на населението в четирите големи града на България, който е един от основните измерители при анализа на пазара на недвижими имоти, е по-голям. Все още доходите на населението растат по-бързо от цените на недвижимите имоти и това означава, че достъпността до жилища в България непрекъснато се подобрява. Сега със средна заплата, която по последни данни на националната статистика надхвърли 3000 лева за София, можем да си купим горе-долу един квадратен метър жилищна площ в среден апартамент, който в момента струва около 1500-1550 евро, казва Стефанов. Той уточнява, че става дума за условни данни, защото цените на квадратен метър жилищна площ в различните квартали на големите градове в страната варират.

Защо растат цените на имотите?

Цените на имотите у нас растат по няколко причини, посочва експертът.

Първо, растат цените на строителните материали и разходите за възнагражденията в сектор "Строителство", а това прави по-скъпа строителната продукция.

От друга страна, расте търсенето на недвижими имоти по няколко обективни причини, сред които това, че доходите на населението се увеличават, съответно хората искат все повече да си купуват по-хубави, по-големи жилища - който е живял досега в двустаен, иска да си купи тристаен, а който е бил под наем, иска да си купи жилище.

Третият фактор, според Стефанов, са рекордно ниските лихвени проценти по ипотечните кредити в България. Ние сме сред държавите с най-ниските лихвени равнища в целия свят, не просто в Европа, коментира експертът. Към момента има лихвени проценти, които са и под 2,5 на сто, но като цяло те са в границите между 2,5 и 3 на сто. Това е рекордно ниско не само в исторически план за България след демократичните промени, а е и прецедент в световен мащаб, коментира експертът. За разлика от Западна Европа, САЩ, Азия, където лихвените проценти скочиха, у нас те продължават да бъдат ниски, като една от причините за това е, че в българските банки има над 120 милиарда лева депозити на физически и на юридически лица. Банките нямат много възможности, в които могат да насочат тези пари, а ипотечното кредитиране е един от предпочитаните от банковата система инструменти, защото са сигурни заради обезпечеността с недвижими имоти.

Страховете и еврозоната

Страхът у част от населението, че, присъединявайки се към еврозоната от следващата година, ще пренесем по-високите лихвени проценти по ипотечните кредити и това ще оскъпи цената на кредита, също кара част от "играчите" да влизат на пазара и да купуват, посочва експертът и допълва, че това е едната причина за повишеното търсене на пазара на жилищни имоти в България от началото на 2024 г.

Втората причина, която е обективна, но за нея официално не се говори, е известният на анализаторите факт, че горе-долу колкото депозити официално има в банковата система на физически лица - между 75 и 80 млрд. лева, почти още толкова са спестяванията на населението в дюшеци, кутии за обувки и други неща под леглата в домовете, коментира експертът. Този кеш, ако е в левове, трябва буквално за няколко месеца да се превърне в евро, защото е опасно да не "изгори" след една година, когато ще спре обмяната на левове, а освен това обменянето на по-големи суми вече ще е проблем, защото за над 5000 лева ще трябва да се доказва произходът на средствата, посочи Стефанов. Според него този факт за определена група българи е основна мотивация при инвестициите в недвижими имоти - легализиране на скрити доходи, за които не са платени данъци.

По думите на Стефанов през последните години бизнесът с недвижими имоти в страната е станал много привлекателен за такъв тип "играчи" не само от България, но и от чужбина, които "превъртат" кеш в страната. Бизнесът в жилищни имоти в България през последните години е сред тези, които се ползват за препиране на пари, обобщи експертът.

Високите лихвени равнища по заемите, които вече в Германия или Дания са 6-8 процента, водят до нова тенденция - местният бизнес с контакти в България, вече търси варианти за финансиране в страната ни, посочи експертът. Например - при необходимост от покупка на машини на кредит в Дания лихвеният процент ще бъде 12-13 процента, в същото време, ако се намери български партньор, който да внесе тези машини от името на датската фирма, ще може да й ги предостави при много по-изгодни лизингови условия - дори под 7 процента. По същия начин са и инвестициите в недвижими имоти - покупка на няколко имота "на зелено" през български партньор води практически до удвояване на вложения капитал след продажбата им.

Повишаването на цените на имотите и инфлацията

Повишаването на цената на недвижимите емоции се отразява на инфлацията и в известен смисъл е пречка пред присъединяването ни към еврозоната и това е обективен факт, посочва Драгомир Стефанов. Според него това обаче няма да накара пазарните участници - продавачи и купувачи, да спрат да строят и да купуват жилища, защото имаме за цел да влезем в еврозоната. Напротив, повечето говорене, че се присъединяваме към еврозоната, допълнително стимулира едните да строят жилища, а другите да ги купуват, казва експертът. Причините са притесненията, свързани с очаквания за повишение на цените на жилищните имоти през следващите години след приемането ни в еврозоната. Далеч сме обаче от онзи период преди много години, когато с репликата "За Бога, братя, не купувайте!" ще спрем инфлацията ни, посочва Стефанов. Той обаче напомня, че, наблюдавайки другите държави, които са влезли в еврозоната, ефектите от приемане на еврото по-скоро се случват преди формалното членство.

Според експерта по-голямата тежест за инфлацията не е пазарът на недвижими имоти, а политическата нестабилност. Липсата на стабилно правителство, което има дългосрочна визия и постоянните избори, които правим, карат политическите играчи, които в един момент заемат премиерски и министерски постове, непрекъснато да се опитват да се харесат на населението, а това става чрез повишаване на доходите. Непрекъснато увеличаваме минималната работна заплата, пенсиите, заплатите на различните държавни служители, което допълнително генерира инфлация, коментира експертът. Малко е като затворен кръг - от една страна се борим с инфлацията, за да може да влезем в еврозоната, а от друга страна, непрекъснато увеличаваме доходите на населението, защото пък наближават избори и се надяваме хората да гласуват за нас, но това са реалностите, обобщава експертът.

Сега ли е подходящият момент за покупка на жилище?

Отговорът на този въпрос зависи от купувача, казва Драгомир Стефанов. Ако сте готови да си купите жилище и имате потенциал, направете го, допълва той и отбелязва, че и кредитните условия засега са подходящи. Банките отново, както преди 15 години, се увлякоха по това да дават висок процент на кредитирането спрямо оценката на имота и започнаха да раздават кредити на хора, които почти нямат самоучастие. Това обаче крие риск за купувачите, предупреждава експертът.

Той напомня, че високият доход не означава автоматично възможност за редовно обслужване на кредита, ако не умеем да спестяваме. Практиката показва, че хора с ниски доходи без проблеми обслужват кредитите си, защото са се научили да заделят средства и да живеят според доходите си. Затова съветите на експерта са да се насочим към покупка на жилище, ако имаме поне 25 на сто от цената на имота самоучастие. Това е гаранция, че можем разумно да управляваме личните си финанси - задължително условие да можем да обслужваме заемите си през следващите 15-20-25 години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


121
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
90
0
 
18
 
! Отговори
Как ще са преди 1 месец
80 млрд. по дюшеци, като парите в обращение са 29,462 млрд. лева към края на 2023 г.
89
1
 
18
 
! Отговори
до 86 преди 1 месец
160 Млр. лева БВП при 6 Млн. Население без промишленост и производство е Нереална сума!!!! Излиза, че от току-що Новороденото до Старецът на смъртно ложе трябва да докарат до 26,000 лева годишно, а като извадим децата до 18 г. възраст (800,000) и 2,2 Милн пенсионери остава население от 3 Млн., без да броим безработните, тоест, около 78,000 - 80,000 лв годишно на калпак! Абсурд!!!!!
88
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А има ли напечатани 80 милиарда лева?
87
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Е няма си ги изкарат никой не иска Еврозоната..просто щото ЕС се разпада..
86
3
 
12
 
! Отговори
Кметът преди 1 месец
Боко им окраде парите на хората,сега искат още,да има и за магнтския.
85
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
80 милиарда ми се струва нереално висока сума "под дюшека". БВП е 160 милиарда по спомен
84
3
 
7
 
! Отговори
Боя по самара да се преди 1 месец
Боя по самара да се сеща магарето, умен е професора като не споменава имената на Бибитко и компания, Доган и компания, Нинкова и компания и това е причината България да не влиза в еврозоната имат много кеш много и не могат да го обърнат и затова тупкат топката. *** Европа не и трябват ЛЕВОВЕ само на копейкин, дано не прецакат пак хората 3000 към 1.
83
3
 
23
 
! Отговори
Мамито ви кьораво преди 1 месец
На парите на хората сте хвърлили мерак, ама ще бъдете бесени кучета мрэсни.
82
3
 
20
 
! Отговори
Рендето преди 1 месец
Кво, 80 Млр. Лева!?!?!? Че, ние с туй под Шест Милионно застаряващо население и 80 Милиарда Лева би трябвало да сме Швейцария на Балканите, бе!!!! -)))))) Алоооооу..., редакцията, откъде ги изкопавате тези "експерти", бе????? - ))))))
81
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Хи,хи,80 млрд.в дюшеци.Само в кухата кратуна на gebuл може да се върти такава мисъл и то с умисъл.И лъже,като босоного цuraнe.Българските пари ще се обменят в евро,ако евентуално бъде БГприета в Еврозоната,до последната стотинка и безсрочно.И никой няма да те пита от къде ги имаш.Банките не са данъчни институции.Нито пък обмените бюра ще бъдат закрити.Щото аз мога да си обменят парите и в долари или друга валута ако поискам.После се чудят,защо някой хора ги трепят.Ми защото са лъжци.
80
4
 
8
 
! Отговори
хх преди 1 месец
Имах 11 фирми и миналата година спрях да работя, оставих си само една фирма, ще закривам и нея. За 30 г. съм печелил от какво ли не,с коя ли не фирма и нямам понятие парите които имам откъде и как съм ги придобил, а доскоро данъчните нямаха компютърна система и също не са наясно. За всеки харч над 10 к лева ми искат декларация за придобиване на тези пари, аз да не съм ванга да знам всеки лев откъде е. Пиша глупости в декларациите и никой не ме търси.
79
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Хи,хи,80 млрд.в дюшеци.Само в кухата кратуна на ***,може да се върти такава мисъл и то с умисъл.И лъже,като босоного ***.Българските пари ще се обменят в евро,ако евентуално бъде БГприета в Еврозоната,до последната стотинка и безсрочно.И никой няма да те пита от къде ги имаш.Банките не са данъчни институции.Нито пък обмените бюра ще бъдат закрити.Щото аз мога да си обменят парите и в долари или друга валута ако поискам.После се чудят,защо някой хора ги трепят.Ми защото са лъжци.
78
1
 
10
 
! Отговори
до 76 преди 1 месец
Държави веке Нема!!!!!!, всички са подчинени на Корпоративният Финансов Елит!!!!
77
0
 
15
 
! Отговори
Мисъл преди 1 месец
Да разбирам, че всички пари в брой са тъмни, и за да станат светли трябва да се вкарат в банка!!!!!Мисъл, достойна за Български Доцент, пресъздадена от Български Журналист.Иначе стане ли дума за поскъпване на имотите и днес.бг са на първа линия;)
76
3
 
19
 
! Отговори
Интересно преди 1 месец
Кой му каза на поредния експерт, че остават само месеци преди набутването ни в еврозоната? На това му се вика яка обработка на общественото мнение! И всички приемат, че този процес е неизбежен и просто се примиряват. А какво ще кажете за 600 000, които искат РЕФЕРЕНДУМ?!?
75
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ТОВА ПОКАЗВА ЧЕ НИКОИ НЕ ВЯРВА НА БАНКИТЕ И ДЪРЖАВАТА
74
1
 
7
 
! Отговори
морски преди 1 месец
Кредитните милионери ги видяхме по брега. Сега вървят далавери със застрояване срещу обезщетение. Кой когото излъже. Купуване на съседни имоти и уедряване. Идва лято и ще кротнат малко.
73
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Митове и легенди на евроатлантика - В българите има 80 милиарда под дюшека :))) Това са нереални суми . Да вземе например еврейските пари изтеглени от България през миналата година . Става дума за 28 милиона евро за една година и не са само те . Отлива на капитали от потъващия еврокораб си е нормален . Все пак ЕС е в тежка рецвсия която навлезе и в България и от там икономическите проблеми доведоха и до политическа криза . На пазара на имоти има много спекулативен капитал и трябва да се внимава.
72
3
 
7
 
! Отговори
Британски учЕн преди 1 месец
Банковата система е виновна с тия такси за теглене и обслужване, хората си теглят всичките пари наведнъж за да не хранят банковите тунеядци. В Англия хората не плащат и един паунд, нито за обслужване, нито за теглене нито за прехвърляне на суми от една сметка в друга. С Пейпал и Гугъл пей може да прехвърляш пари на приятел веднага, никой не носи пари в брой, дори малките деца се разплащат в училищните лафки с електронни карти.
71
4
 
14
 
! Отговори
Бау-бау преди 1 месец
Спешно вдикат тока за бита с 30% след като ПП изпразниха касата за буфер на НЕК. Така ще помпат инфлация за да не влизаме в еврозоната и да не излизат на светло 80 милярда на едни олигарси и собственици на канали за трафик...