"ЗАвръщането": IТ в чужбина, IТ у нас – заплатата все е... висока!

Тъгували за семействата си, липсвал им стандарта на живот
197
"ЗАвръщането": IТ в чужбина, IТ у нас – заплатата все е... висока!
Снимка: Reuters, архив

Близо 31% от българите, които живеят и работят в чужбина, биха се върнали, други 21 на сто се колебаят. Това показва анкета на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) сред 4300 българи в над 70 държави на всички континенти.

1/3 от анкетираните посочват, че основната им мотивация да се върнат е възможността за професионално развитие. Други причини са свързани със стандарта на живот и това да са близо до семейството и приятелите, пише БТА.

От организацията обявиха, че ще инициират кампания "ЗАвръщането", за да бъдат привлечени тези хора в софтуерната индустрия, където има недостиг от кадри.

"Близо 2 милиона са българите в чужбина и те трябва да чуят, че вече в България могат да имат кариера такава, каквато биха имали където и да било по света", каза председателят на УС на Асоциацията Доброслав Димитров.

През последните 5 години българската софтуерна индустрия се развива с бързи темпове, като през 2017 г. е отчетен ръст на приходите на бранша от почти 20 на сто, а оперативните приходи са на стойност 2,54 млрд.лева, което е двойно увеличение спрямо 2012 г. Това показват данни от Барометъра на състоянието на софтурната индустрия, който Асоциацията изготвя всяка година.

Към момента в бранша са заети 27 000 души, а през 2017 г. броят на новонаетите в индустрията се увеличава с 15 на сто спрямо предходната година, като в тези цифри не са включени специалистите, които работят в други отрасли като банковият, телекомуникациите и други.

Всяка втора софтуерна компания планира ръст от 25 - 50 на сто на наетите през следващата година, но прогнозата за цялата индустрия е само 10 на сто ръст на наетите поради липсата на достатъчно кадри.

Същевременно близо 60 на сто от анкетираните заявяват, че биха работили в българската ИТ индустрия, но само 20 на сто имат необходимата квалификация.

Според Барометъра всеки пети зает в индустрията не е ИТ специалист.

Проучването на Асоциацията показва, 2/3 от всички анкетирани, които биха се върнали в България, са с висше образование. Най-голям брой желаещи да се върнат в родината са в Англия, Германия и САЩ.

"Нетната месечна заплата в сектора е около 2700 лева. Истината е, че българският стандарт спрямо Германия и Англия сме го постигнали. Човек от индустрията в България е равен или е по-добре от човек, който работи в ИТ индустрията в Германия", коментира председателят на УС на Асоциацията Доброслав Димитров.

Любомир Стойчев - един от автор на изследването, който също участва в пресконференцията, коментира повишаването на максималните осигурителни прагове и отражението им върху прогнозите за сектора за 2019 и 2020 година.

Софтуерният сектор е около една пета от цялата ИТ индустрия, но за последните седем години най-бързо развиващата се част от нея и вече заема дял от над 20 на сто, изтъкна Стойчев и посочи, че фирмите от софтуерната индустрията за 2017 г. са платили 70,6 млн. евро в осигурителните фондове на държавата.

Той направи уговорката, че са изследвани фирми със служители 9 плюс и един милион долара оборот, което означава, че под този праг остават около 2500 компании. С повишението на праговете постъпленията във фондовете ще нараснат още около 15 - 16 млн. евро, което означава, че реалното повишение на данъците за софтуерната индустрия в частта осигурителни вноски е около 20 на сто.

Дори и компаниите, които работя аутсорсинг, ще бъдат макар и минимално засегнати от промяната.

Председателят на УС на Асоциацията Доброслав Димитров заяви, че вдигането на осигурителния праг ще "удари" 148 000 българи не само от ИТ сектора, но и от други браншове и това, по думите му, са хората, които създават огромна добавена стойност. Този данък е данък "успех", заяви Димитров.

Стойчев посочи, че от тези 148 000 по груби разчети през 2019 г. 25 000 ще бъдат от тази индустрия или по-малко от един процент от работната сила в България. Същевременно 3,13 на сто от осигуровките в България идват от тези 25 000 човека, допълни Стойчев и отбеляза, че за 2011 г. те са били 1,69 на сто, което означава, че за пет - шест години тази индустрия почти е удвоила прихода си, а ако нещата се развиват в правилната посока, би следвало да се очаква след седем - осем години те да станат над 10 на сто, изтъкна Стойчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


197
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
3
 
8
 
! Отговори
kiro преди 5 години
До от Копенхаген90000 kroni mesechno -1+ milion godishno ,nad 450000 godishno danak 60+% ...realno vzemash min 4000 evra mesechno chisto ...
75
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До MobiSystems10 хиляди кандидати за 1 място и 9999 нямат мотивация след като им откажат. Няма смисъл да си губиш времето да учиш като няма работа после.
74
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Mхм Ша сА върнЪт. Колкото и наШте русопати отиват в раззия. Сал на думи.
73
9
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само че догодина почват римейка на кризата от 2008-2009 и ще има пак масови уволнявки, които няма да подминат и програмистите. А да не говорим че се очаква и римейк на гладните бунтове от февруари 2013.
72
4
 
24
 
! Отговори
До 74 преди 5 години
Създай семейство и сметката тогава ще е друга
71
3
 
67
 
! Отговори
Forever преди 5 години
Що е то покупателна способност в България?Да си купиш милостта на полицай,да си купиш по добро внимание от лекаря,при положение че имаш здравни осигуровки,да си купиш изпитите,и колко ли още куп неща могат да се купят,където и ум не ми го побира.Защо да се връща един IT специалист,тези непредвидени разходи ги няма в чужбина.Корупцията е най-голямото зло,от това бягат хората.
70
46
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Току що завърших немския факултет на ТУ-София - информатика - никой не е заминал и няма намерения да заминава на запад.. И то при положение че половината взимат и немска диплома.. В Германия са много високи данъците , и накрая сметката е същата ..
69
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До MobiSystemsЯвяват се и им отказват
68
4
 
4
 
! Отговори
jendos преди 5 години
До АнонименМоже, ако използваш карта кредитна / дебитна в лева може...
67
4
 
47
 
! Отговори
Aнонимен преди 5 години
Само дето в чужбина има законност, ред и държава, която е зад гърба ти
66
10
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В чужбината няма IT специалисти - българите на запад не учат информатика и инжерни науки защото е трудно.. Учат икономика да станат началници..
65
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
стига г.ербераски лъжи недоразумение такива смешни ИТ специалисчета
64
1
 
57
 
! Отговори
Gogo преди 5 години
Има едно нещо за което нищо не се споменава в статията и то е морала на хората и спазването на законите. Не разбрахте ли, че повечето хора бягат не само заради заплатите, но и заради липсата на държава и всичко останало в тази посока. Моби бе някога, но не и сега....
63
26
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По-добре е да се върне практиката от 1989 г. с разпределение в страната след като завърши висше по държавните предприятия.
62
6
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пропагандата се лее на талази.Защо ли не вярвам на ни една дума?!
61
5
 
31
 
! Отговори
БАШ майстора преди 5 години
на кого му се живее в страна пълна с еснафи ?
60
7
 
45
 
! Отговори
Aнонимен преди 5 години
Какво завръщане, като в България няма никаква переспектива в дългосрочен план и ще става все по-зле
59
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кой стандарт, българите ИТ малкото работят в Силициевата долина, другите спят под моста и бачкат на някой стpоеж те не са българи и не са ИТ.
58
9
 
44
 
! Отговори
Молекулярен биолог преди 5 години
Ще се върна ама друг път!Изобщо нищо вярно няма в тази статистика.От къде я взеха?!Та те хората масово заминават за чужбина,те ми говорят за завръщане.Нали виждаме какво е положението,когато си идваме за празниците.По-зле става с всеки изминал път!
57
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако ми уредят поръчка за създаването на социална мрежа на някоя партия за няколко милиона се връщам в България.