България е сред най-добрите държави за начало на нов бизнес в Европа

Предпочитана е заради ниски административни разходи, работна ръка, географско положение
4 сеп 2024 09:00, Анисия Иванова
151
България е сред най-добрите държави за начало на нов бизнес в Европа
Снимка: БГНЕС, архив

България е сред най-добрите държави в Европа за започване на нов бизнес. Тя е предпочитан център заради ниските административни разходи, квалифицираната работна ръка, прекрасното си географско положение, съобщава „Евронюз“.

Създаването на малко или средно предприятие в Европа /МСП/ не е толкова трудно, колкото повечето хора си мислят. Въпреки че в някои страни на континента има по-строги разпоредби, които могат да затруднят гражданите на страни извън ЕС, други са много отворени и приветстват както местни, така и чуждестранни инвеститори и бизнесмени.

След пандемията от Ковид-19 и последиците от енергийната криза Европа прави повече за подкрепа на МСП. Понастоящем тя разполага с редица схеми за финансиране и подкрепа на малки и средни предприятия, като например Програмата за единния пазар, Механизма за свързване на Европа (МСЕ) и „Хоризонт Европа“. ЕС разполага и с редица инструменти за знания, като например бизнес портала „Вашата Европа“, мрежата „Enterprise Europe“ и „Еразъм за млади предприемачи“.

В ЕС ще има 24,4 милиона МСП през 2023 г.

По данни на Statista през 2023 г. в Европейския съюз ще има около 24,4 млн. малки и средни предприятия (МСП), в които ще работят близо 85 млн. души. Те съставляват около 99,8% от всички действащи предприятия на континента и са гръбнакът на по-малките региони и градове.

За да преценим колко лесно е да се извършва стопанска дейност във всяка страна, означава да се вземат предвид няколко ключови фактора. Индексът на Световната банка „Лесно правене на бизнес“ ги класифицира в 10 параметъра. Те включват:

- Започване на бизнес
- Получаване на разрешителни за строеж
- Снабдяване на електричество
- Регистриране на собственост
- Получаване на кредит
- Защита на миноритарните инвеститори
- Плащане на данъци
- Трансгранична търговия
- Принудително изпълнение на договори
- Решаване на проблеми, свързани с несъстоятелност

Въпреки че не всяка страна е най-добра във всяка от изброените по-горе категории, ето някои от най-достъпните страни в Европа за започване на бизнес:

Ирландия
Република Ирландия е един от най-популярните избори за започване на бизнес в Европа, тъй като е икономика с високи доходи и силно развита в цифрово отношение. По данни на 1Office използването на смартфони е достигнало 90%, а достъпът до интернет в домакинствата - 92%, което създава добра основа за бизнес с технологични и цифрови продукти. Enterprise Ireland инвестира в около 200 стартиращи предприятия всяка година, което означава, че страната изпраща много силно и приветливо послание към предприемачите по света.

Според доклада на Световната банка Doing Business in the European Union 2020: Ирландия, няколко ирландски града заемат високи позиции по много от горепосочените параметри. В Корк предприятията могат много бързо да приложат договори и да получат безпроблемно електричество. Дъблин също се представя добре. Уотърфорд е най-ефективен при издаването на разрешителни за строеж, докато Голуей е най-добър при регистрирането на собственост, както и при започването на бизнес.

Членството на Ирландия в Европейския съюз, ОИСР и еврозоната, както и използването на еврото и английски език са много привлекателни фактори за европейските предприемачи. Това се дължи на по-голямата лекота на бизнеса, по-големия пазар в целия ЕС и спестяването на разходи, тъй като не се налага да се плащат такси за обмяна на валута или преводи.

Предприемачите от Обединеното кралство, Исландия, Норвегия, Швейцария и ЕС не се нуждаят от разрешителни или визи, за да открият предприятие в Ирландия. Страната също така улеснява дистанционното създаване и регистриране на дружества за граждани на държави извън ЕС. Освен това страната има една от най-ниските ставки на корпоративния данък в света - 12,5 %, и договор за избягване на двойното данъчно облагане с около 72 държави до момента.

България
България е изключително предпочитан център за нов бизнес в Източна Европа поради сравнително лесното справяне с бюрокрацията при създаването на фирма, което отнема само няколко седмици. Административните разходи също са много ниски в сравнение с по-голямата част от Европа, а корпоративният данък е само 10%.

Чуждестранните компании нямат законови ограничения за закупуване на земя в страната и трябва да плащат само оперативни разходи след регистрацията. Предприемачите от ЕС могат да се възползват и от евтина работна ръка, висококвалифицирана и многоезична работна ръка и сравнително ниски разходи за живот, като същевременно имат достъп до единния европейски пазар, тъй като България е част от ЕС.

Геополитическото разположение на България в Югоизточна Европа осигурява удобен достъп до други утвърдени пазари като Гърция и Турция, като същевременно открива възможности за развитие в Сърбия и Северна Македония.

България също така позволява дистанционна регистрация на дружества. Въпреки това корупцията все още остава проблем в страната, който трябва да се вземе предвид, докато се обмисля какъв тип бизнес да се създаде и в коя част на държавата да бъде базиран.

Нидерландия
По данни на Световния икономически форум Нидерландия е петата по големина икономика в Европейския съюз с брутен вътрешен продукт от около 990,6 млрд. долара (918,7 млрд. евро), което представлява около 5,96% от икономиката на ЕС.

Разположена на отлична позиция в Западна Европа, Нидерландия има изключително космополитна, високообразована и квалифицирана работна сила. Нидерландското правителство предоставя множество схеми за подкрепа на бизнеса и данъчни облекчения за нови предприятия. Въпреки че ставката на корпоративния данък е малко по-висока от някои други европейски варианти и възлиза на 25,8 %, редица собственици на бизнес биха казали, че цената си заслужава заради местоположението и достъпа до пазара.

Стимулите включват надбавка за предприемачи, както и 30-процентно решение. То позволява на работодателите да изплащат 30% от заплатите на чуждестранните таланти, без да удържат данък. Освен това правителството подкрепя научноизследователската и развойната дейност, както и иновациите, като възстановява различни разходи на дружествата, които провеждат научни изследвания или разработват нови иновативни продукти, наред с други.

Нидерландия е особено предпочитана от предприемачи с технологично напреднали компании, като например в областта на роботиката и изкуствения интелект, както и в търговията на дребно.

Швеция
С инфраструктурата и технологиите си от световна класа Швеция е класирана на второ място в Индекса за готовност за работа с мрежи 2020. Този индекс измерва доколко една страна е готова за цифрови технологии и доколко хората, предприятията и правителството на страната са готови да използват пълноценно наличните технологии.

По този начин Швеция е още един център за стартиращи бизнеси на технологичните предприемачи в целия свят, с много голям брой ранни внедрители на нови технологии. Сред известните шведски компании са Ericsson, Astra Zeneca, Volvo и Sandvik, както и Klarna и Spotify.

Тъй като Швеция е и най-голямата скандинавска икономика, тя има и процъфтяващ строителен сектор с отличен обхват в цяла Северна Европа, който привлича строителни предприемачи и допринася за отличната инфраструктура. Стабилното правителство и ниските нива на корупция също допринасят за очарованието на страната.

Великобритания
По данни на Британската бизнес банка всяка година в Обединеното кралство се създават около 360 000 нови предприятия. Създаването на дружество също е сравнително бързо, лесно и евтино, като заявленията по пощата се обработват в рамките на осем до десет дни, а онлайн заявленията - в рамките на 24 часа.

С една от най-разнообразните икономики и работна сила в Европа Великобритания също така разполага с мерки за подпомагане на предприятията през първите няколко години от съществуването им, когато рентабилността е ниска. Освен това в края на живота на предприятието се предоставят данъчни облекчения по отношение на приходите от продажба на активи.

Освен това Великобритания има силна данъчна и правна система с ефективни процеси и ставка на корпоративния данък от 25% за всички дружества с ограничена отговорност. Работната сила е висококвалифицирана и адаптивна.

Предприемачите могат да се възползват и от редица възможности за групово финансиране, рисков капитал и "ангелски" инвестиции, както и от правителствени безвъзмездни средства, финансиране и консултации чрез различни правителствени служби. | БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


151
Още по темата: БългариябизнесЕвропа
Още от ЕС
Високи цени на полети, хотели... наблюдават се признаци на умора от пътуванията
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
61
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Какви бизнеси ще започвате бе хахах. То няма вече кой да работи. Всичките ще стават бизнесмени и схемаджии. Пропаднала история.....той не може да си върже обувките ама бизнесмен ще става. И така като гледате как са тръгнали към бг чуждите инвеститори, мале идат та се не видят. От 30 години само тая мантра слушаме. За инвестициите и за иновациите. И през тия години винаги най големият инвеститор са били емигрантите които всяка година влагат по няколко милиарда в държавата.
60
9
 
7
 
! Отговори
Ш.И.Б.А.Н.И.С.Т.А.Н. преди 2 седмици
Това е България!!!!!!
59
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Форумните неудачноци пак се събраха да се тръшкат и мрънкат, щото никога няма да могат да започнат бизнес и затова не ги кефи тази новина.
58
8
 
2
 
! Отговори
До53 преди 2 седмици
И като ИТ прави 15% от бвп кво, и от тея 40к хора не повече от 5квземат големи заплати, а и те са бачкери на други ама с по големи заплати, хахахаха ти ли си ве програмиста мотокарист, хахахаха и не съм казал, че далаверата не е печеливша, но пеоизводство и бизнес са съвсем различни неща, хахахаха пак те разкрих, програмиста мотокарист, пак си втора смяна а, хахахаха.
57
6
 
4
 
! Отговори
До 53 преди 2 седмици
В топ 20 на най големите данъкоплатци в държавата няма ИТ фирми. Има само минни и енергийни компании и няколко промишлени производства. Тия дето копаят метални руди и тия дето произвеждат ток и горива са най големите данъкоплатци в държавата в момента. ИТ секторът ако утре изчезне никой няма да забележи освен работещите в него.
56
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Не думайте....По-скоро е най-лесно да фалираш бизнес, особено този-който е изобразен на снимката в статията!! "Квалифицирана" ръка НЯМА-няма и желаещи да се учат!! Всичко младо е на телефоните и Фейсбука!!! Чакат наготово!!
55
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Ако бизнеса ще е такъв като на снимката по-добре да го няма..
54
9
 
6
 
! Отговори
Разбирачи преди 2 седмици
България е последна дупка на кавала в интернет пространството. Най-трудно от България се започва какъвто и да е бизнес. Всички сектори и печеливши отрасли са вече заети отдавна. За да станеш милионер или да имаш успешен бизнес дългосрочно (а не да изгориш като метеорит) най-вероятно трябва да си член на масонска ложа или търговка камара. Няма как да издържиш сам сред вълци иначе. Особено в България. Без да те пипне по рамото ръката на властта и бизнеса който е много овладян от специфични прякори
53
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
И кому са нужни тия глупости? По писане вече сме най,-отпред на света по всичко.
52
9
 
7
 
! Отговори
до 51 преди 2 седмици
ИТ секторът носи близо 15% от БВП. А сме една шепа има-няма 30-40к души. А остналите бачкотещи бачкери 3.3м души носите едно голямо нищо на икономиката- факт.
51
2
 
6
 
! Отговори
???????????????????? преди 2 седмици
И защо никой не отваря фабрики и бизнеси тук?Аха чакай да се сетя, в Ресторант Осемте Джуджета мафията на ГЕРБ ти краде бизнеса. Мафията на ДПС контролира това дали ще имаш ток или не, дали ще имаш Газ или не?А ако имаш проблем - пробвай в съда, след 18 години може и да има резултат...е Нотариуса ще помогне който бутне най-много печели.Държава без Съд и Прокуратура не е държава и няма значение че в НС са приели плосък данък.
50
0
 
2
 
! Отговори
Леонид Гръка преди 2 седмици
Нема ви Работим за под три и петстотин!
49
2
 
6
 
! Отговори
До оня с ИТ сектора преди 2 седмици
А е стига с тва ИТ ве, дето нищо не произвежда и ср регистрира тука заради 10% данък, или *** игра на борсата с ниско рискови акции, или влагане в тухла, стига глупости, на тея неща едно време им викахме далавери и пирамиди, та от кога далаверата стана бизнес.
48
1
 
3
 
! Отговори
до 48 преди 2 седмици
Hewlett-Packard изобщо не се е махнал от България. Виждаме доколко си запознат. HP се продаде на DXC отчасти, а другата част останa HPE. Не си хич на "ти" с материята какво с случва в ИТ сектора. Сигурно и VMware ще пееш, че са се махнали...
47
1
 
4
 
! Отговори
Точно! преди 2 седмици
Наш'те и те завалиите се учат на реклама и пропаганда. Щото в Европа няма по-лошо място за бизнес от България. Само като ти накацат 20 институции свързани с бизнеса, които да те дерат по-лошо и от османците, и ще ти се иска никога да не си се раждал, ще бягаш с двеста без да поглеждам назад. А пък случайно, ако ти потръгне, тогава мародери тип "Шиши", които дати откраднат бизнеса, пълно. Тръгнеш да си търсиш правата, следствие, прокуратура и съд са частни. Или накратко - никак не става у БГ-то..
46
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Брато самия факт, че само Hewlett-Packard се махнаха от България преди 3 години и в момента дружеството се представлява от българо-неизвестната шашма офшорката Селектиум са ти 6000 работни места задраскани в ИТ сектора или поне задраскани като чуждестранна инвестиция. Поинтересувай се малко...
45
1
 
9
 
! Отговори
БОЙКО МЕТОДИЕВ преди 2 седмици
България е най-доброто място за КРАДЕНЕ на нов бизнес
44
1
 
3
 
! Отговори
до 50 преди 2 седмици
Леони не ме интересува. Изреди 10 ИТ компании. Празни приказки не ми се слушат.
43
0
 
7
 
! Отговори
Фифи преди 2 седмици
Статията е "Урок по макроикономика" за деца в предучилищна възраст.
42
3
 
4
 
! Отговори
до 46 преди 2 седмици
Само Леони оня ден закриха 1300 места демек целия си завод в Плевен... Един от най-големите производители за електрически системи за автомобили в света. Мога наистина да ти изброя не 10 а 50 фирми които или са закрили или са се свели до санитарния минимум тука. Основните проблеми са инфлацията, разбирай повшените разходи за труд ниско квалифицираната работна ръка и като цяло липсата на хора... И тепърва има да става по-зле...