ЕС трябва да измисли как да плати обещаната на Киев скъпа отбрана срещу Путин

Тази седмица 27-те лидери започнаха трудни дискусии
27 мар 2024 20:00, Анисия Иванова
331
ЕС трябва да измисли как да плати обещаната на Киев скъпа отбрана срещу Путин
Снимка: БГНЕС/EPA

Тази седмица 27-те лидери на ЕС започнаха трудни дискусии, които ще продължат месеци наред, за това как да се финансира основен ремонт на отбранителния сектор и как да се увеличи драстично помощта за Киев на фона на засилените опасения, че руските войски напредват в Украйна, и съмненията относно ангажимента на Вашингтон към Европа.

За първи път в официална обстановка лидерите обсъдиха възможността за емитиране на съвместни облигации за финансиране на разходите за отбрана - потенциално трансформиращо събитие, което би предвещало мащабна консолидация в блока. Те също така призоваха Европейската инвестиционна банка, кредитното звено на ЕС, което има около 466 млрд. долара неизплатени задължения, да промени правомощията си, за да увеличи подкрепата си за отбранителната промишленост.

Но най-радикалното е, че страните от Групата на седемте и ЕС обсъждат перспективата за използване на финансов инженеринг за увеличаване на печалбите от обездвижените руски държавни активи, за да се генерира много по-високо ниво на финансиране, което може да бъде изпратено на Украйна. Много от тези предложения обаче вече срещнаха отпор от страна на по-богатите държави от блока, включително Германия и Нидерландия.

"Предложих еврооблигации и ако това не потръгне, тогава предложете нещо друго, някакво друго решение, за да можем да решим този проблем", заяви естонският министър-председател Кая Калас пред репортери преди срещата. "Защото има голям проблем с финансирането на отбранителната индустрия. Нуждаем се от решение сега, не можем да го отлагаме."

ЕС развива амбициозни планове за съживяване на европейската отбранителна индустрия на фона на нарасналите опасения, че Москва може да нападне Европа след войната си в Украйна, и на опасенията относно ангажимента на САЩ към Европа, особено ако Доналд Тръмп се върне в Белия дом.

След години на орязани разходи за отбрана, които атрофираха сектора, в резултат на това все повече държави от ЕС отделят поне 2 % от БВП за отбрана - по приблизителна оценка девет държави през миналата година, в сравнение с четири през годината преди пълномащабното нахлуване на Русия.

ЕС изпраща на Киев най-много помощи, но САЩ водят по отношение на оръжията. Двустранни ангажименти към Украйна, януари 2022 г. - юли 2023 г., по видове

Германският канцлер Олаф Шолц стигна дотам по време на срещата да предупреди колегите си лидери, че ако САЩ се оттеглят от отношенията си с Европа в областта на отбраната, тогава блокът ще трябва да направи още повече, за да изпълни отбранителните си цели, твърдят запознати с разговора.

На срещата на върха лидерите възложиха на институционалните органи на ЕС да изготвят доклад, в който да проучат всички възможности за финансиране на сектора на блока, и да докладват до юни, когато лидерите ще се съберат отново след изборите в ЕС. Относно използването на печалбите от обездвижени руски активи лидерите заявиха, че ще продължат работата по неотдавнашно предложение на външнополитическия орган на блока.

Неутрални държави като Австрия призоваха за предпазливост по отношение на използването на печалбите от руските активи за военни цели, като вместо това настояха средствата да бъдат използвани за възстановяването на Украйна.

Някои европейски държави не са склонни да предприемат нищо, което би могло да се възприеме като ефективно изземване на активите, тъй като се притесняват, че могат да се сблъскат с правни предизвикателства, да изложат на риск стабилността на еврото и да се сблъскат с ответни мерки от страна на Москва. В същото време така наречените пестеливи държави като Германия, Нидерландия и Швеция се противопоставят категорично на съвместното вземане на заеми за това, което според тях не е непосредствена криза.

Дори и лидерите да приветстваха инициативата, водена от Чехия, за закупуване на 800 000 боеприпаса за Украйна, според запознати някои от най-големите държави в блока все още не са поели конкретни ангажименти по плана. За разлика от тях Германия отделя 300 млн. евро (325 млн. долара) за закупуването на 180 000 снаряда.

Дори унгарският министър-председател Виктор Орбан, който преди е заемал позиции срещу интересите на Киев, може би започва да осъзнава мащаба на проблема. Орбан стреля по някои южни страни, които искаха да избегнат прекалено ястребски език срещу Русия по време на дискусиите на срещата на върха, като каза, че югът не разбира, защото войната не е достигнала до техните граници, каза Калас пред репортери, докато приветстваше коментарите му.

Но тъй като ЕС се стреми да увеличи производството на всичко - от боеприпаси до системи за противовъздушна отбрана - и да обърне тенденцията да купува ключовите си оръжейни системи от САЩ и Азия, мащабът на необходимото финансиране през следващите години вероятно ще бъде много по-голям от очакваното. Комисарят по промишлеността на ЕС Тиери Бретон призова блока да обмисли възможността за изразходване на 100 млрд. евро.

Някои европейски лидери засилват идеята за продажба на облигации, обезпечени с печалбите от замразените активи на руската централна банка, за да се генерират десетки милиарди долари, които да бъдат изпратени на Киев. САЩ предложиха на съюзниците си от Г-7 да създадат дружество със специална цел, което да емитира облигации за поне 50 млрд. долара, обезпечени с печалбите, генерирани от активите, съобщи тази седмица агенция Bloomberg.

Бихте могли да използвате приходите от руските активи, "за да излезете на капиталовите пазари и да ги използвате като годишни лихвени плащания", заяви в четвъртък белгийският министър-председател Александър Де Кроо. "Това е начин да се използват печалбите от замразените руски активи, за да се привлече много по-голям обем, което според мен е необходимо."

Повечето членове на НАТО не са постигнали целта за разходи през миналата година. Разходи за отбрана като дял от БВП, оценки за 2023 г. Все пак дискусията за съвместния дълг за финансиране на отбраната е изправена пред трудна битка.

Дипломатите са обсъждали дали в текста на заключенията на лидерите да се посочат различните варианти, включително евентуални еврооблигации, но споменаването на съвместен дълг е било отхвърлено от Германия, казаха хората, които говориха при условие за анонимност. По време на обсъжданията нидерландският министър-председател Марк Рюте също е дал ясно да се разбере, че съвместният дълг за отбрана е червена линия, каза един от хората.

"Това би довело до момента на Хамилтън", каза Рюте пред репортери за идеята за съвместни облигации за отбрана, визирайки окончателната стъпка, довела до създаването на американското федерално правителство. "Това би било много фундаментална стъпка, която аз не подкрепям. Аз съм за колектив от суверенни държави, а не за федерация".

Въпреки ограничения напредък по въпроса за еврооблигациите на срещата на върха основната цел на висшите служители на ЕС беше поне да не се затваря вратата за тази възможност в бъдеще с оглед на отпора на пестеливите държави, според служители на ЕС.

"Отбранителната стратегия не е жизнеспособна без достъп до финанси", заяви президентът на Литва Гитанас Науседа пред репортери в кулоарите. "Трябва да разполагаме с всички варианти на масата."

Още интересни анализи - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


331
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
200
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
222, Ти остави това, ами скоро водещия на история БГ се хвалеше, че дядо му стрелял по руската армия в Освободителната война, защото си мислил, че ще му вземат магаренцето. Представи си за каква скотовщина и човешка пустота става въпрос - от дядо му та до днес. Скота не иска свобода, той трепери над имането си, нищо чудно да е бил в аскера при Шипка.
199
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Скоро внезапно почина полския бригаден генерал Адам Марчак, това съвпадна удивително с удар на руска ракета в щаб в Кривой Рог. Неочакваната смъртност в натовските армии скочи чувствително, а негодниците още лъжат, че не сме участвали във войната. Ако политиците не ги бяха подмамили да ходят да помагат на нацисти, тези хора щяха да си гледат децата и внуците сега.
198
0
 
10
 
! Отговори
Факт преди 1 месец
В историята на човечеството има много малко златни периоди. При Октавиан Август, после при Константин Велики и при Сталин. Днес навлизаме в най-тъмните години от цялата история на човечеството.
197
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Абе ние стотици години живеем до Русия и не сме се страхували изобщо от руснаци или Русия някога, те живеят на майната си, на другия край на Европа и света и се били "страхували", я моля ви престанете с тези циркови номера и лицемерие!
196
0
 
2
 
! Отговори
Чакръкчия преди 1 месец
Моля за извинение! Бях много пийнал.
195
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Светозар Че какво му е на Съветския съюз, бе? Че руснаците не са се намесвали или насилвали никой, нито са ни ограбвали, даже напротив, помогнали са на държавите ни да се изправят на крака след разрухата от ВСВ и са ни модернизирали държавите, те са народ, който строят, а не обичат да рушат, руснаците не са спускали непрекъснато директиви с които да принуждават насила държавите какво да вършат и какво не и да се месят в държавите ни или ги ограбват, както се прави сега, когато сме в ЕС.
194
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен , И поляци пращаха да умират в Украйна, а не пращаха своите. Лицемери! Поляците трябва да си прекъснат връзките с Украйна докато приключи конфликта и да не умират за разни чиновници в Брюксел, от какъв зор? И защо е всичко това?
193
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Русия е европейска държава с европейска нация и са роднини със славянските държави в Европа и с половин Европа. Всъщност, руснаците имат нужда от подкрепа, те имат нужда от подкрепа. А това, което се случва в Украйна е вредно за всички и този нацистки цирей Украйна, трябва да се прибира в Русия и е под контрол. Представете си, че Зеленски беше събрал компонентите за атомна бомба и беше я използвал, какво щеше да се случи? Русия не е заплаха и никога не е била, а е полезна.
192
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Докато ЕС яко се напъва и нищо умно не може да измисли, истинска криза удари полския генералитет. Всеки ден някой си заминава - бригаден генерал, генерал-лейтенат.
191
1
 
6
 
! Отговори
ТСВ е все по-близо преди 1 месец
Унията ще засили евро войска в момента когато бройката на УКР армията клекне под 50 000, на километър фронтова линия по 5 укр войника. Тогава няма да има кой да ползва новото евро оръжие. погледнато по дълбоко - това ще е денят когато ЕУ ще изпрати м/у 50 и 70 000 евро войници и третата ще започне. Искаме ли това. Баба каза, идиотизмата е анатомичен орган доминиращо участващ в метабилизма наидиотина. Това е причината ***-тизма да се смята за анатомична жлеза която ако бъде ликвидирана ще се мре
190
1
 
11
 
! Отговори
ОТ ЗАЛЪКА НА ДЕЦАТА преди 1 месец
Ще ни вземат от залъка на децата за да го дадат на нацягите в Киев да се избиват с наш братски народ. И някои хора се радват на тези новини. Да се жертват тогава и да дадат те спестяванията си а после да идат на фронта да *** за кузата на Лондон и Вашингтон.
189
0
 
9
 
! Отговори
Дарк преди 1 месец
Има начин - като дават 80% от заплатите си.Еврокомисар получава 60000 евро месечно,което 720000 годишно.Президемтът на САЩ получава два пъти по-малко - 400000 долара годишно.Могат и да не дават по 250000 евро на евродепутат след края на мандата му за адаптация.При над 600 депутата това са 150 милиона евро.
188
3
 
8
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 месец
До 208 "Иначе ще има нов Съветски Съю" - про'с'так нетрамотен, ЕС Е по-зле от СССР още сега.
187
6
 
9
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 месец
ЕС са негпамотни про'с'таци, които само говорят без да имат никаква връзка с действителтодтта. За пжреден път казвам, че Тиквата е по-свястна от 80% от премиерите в ЕС.
186
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
То нов Съветски съюз ще има при всички случаи.
185
15
 
4
 
! Отговори
Светозар преди 1 месец
ЕС няма избор. Иначе ще има нов Съветски Съюз. Насилствено, естествено. По - добре сега, да се дадат пари, отколкото, когато е късно.
184
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Уточнение. Лесно се дарява заплата каквато нямаш. Бъди по скромен.
183
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Уточнение. Патката дето много мислила се гътнала.
182
13
 
2
 
! Отговори
82-ОМБР преди 1 месец
Повече убити братушки,по-красива пролет. Дарихме заплата,и пак ще дарим за киевската"хунта"!!!
181
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Великобритания Полша Чехия Унгария Румъния Сърбия Русия Украйна Турция Щвеция Дания защо не искат проклетото евро и Еврозоната защо ?!?