Русия върви към края на епохата на "лесния" петрол

Нефтените находища на бъдещето са в Арктика
Обновена: 5 май 2015 09:53 | 4 май 2015 22:15, Елка Василева
389
Русия върви към края на епохата на "лесния" петрол
Снимка: архив, Reuters

Русия върви към края на епохата на така наречения лесен петрол, добиван при ниски разходи и продаван на високи цени, а това излага на още по-голяма опасност сегашния социално-икономически модел в страната, който години наред се крепи на печалбите от износ на енергийни източници, пише агенция Ефе.

Самото руско правителство призна, че добивът на черно злато ще спадне от 526 милиона тона годишно на 476 през 2035 година най-вече заради изчерпването на традиционните находища.

Междувременно ниските цени на въглеводородите, западните санкции срещу Москва и в не по-малка степен неефективността на големите руски монополисти заплашват проектите на "петрола на бъдещето", добиван от труднодостъпни находища, посочи пред Ефе Михаил Крутихин, експерт в компанията за консултации по енергийни проблеми RusEnergy.

Находищата на бъдещето на Русия са в Арктика и на подводната континентална платформа - два сектора, в които руските петролни компании се нуждаят от западни технологии, за да могат да добиват въглеводородите.

Давайки си сметка за това, САЩ и Европейският съюз удариха там, където боли най-много, забранявайки продажбата на Русия на технологии за добив на петрол в зони с труден достъп в отговор на позицията на Москва по кризата в Украйна.

От друга страна "санкциите създават сериозни финансови проблеми на руските енергийни групи, изгубили достъп до дългосрочни западни кредити", констатира експертът.

Руският държавен петролен гигант Роснефт, който е включен в списъка на санкционираните от Вашингтон и Брюксел, показа колко крехки са бъдещите му проекти, искайки от държавата помощ от 2,4 милиарда рубли (над 46 милиона долара при сегашния курс), аргументирайки се със санкциите.

"Роснефт е натрупала гигантски активи, които не е в състояние нито да управлява, нито да развива. Няма пари, нито пък възможности, за да започне експлоатацията на някои находища, за които е получила лиценз", подчертава анализаторът от RusEnergy.

Като последица от това "компанията бива принудена да моли за пари държавата, за да може да изпълнява проектите, с които се е ангажирала", допълва той.

При все това през 2014 година Роснефт не успя да увеличи производството на суров петрол, докато в същото време дори Газпром - другият държавен консорциум, който бива критикуван наред с Роснефт, увеличи добива си с 6,7 %.

Освен това, предупреждава експертът, корпорацията, оглавявана от Игор Сечин (Роснефт - бел. ред.) "е натрупала дългове за милиарди" и поради това голямата част от кредита, който иска от Фонда за национално благосъстояние (ФНБ), създаден, за да се даде отпор на кризисни ситуации и да бъдат гарантирани пенсиите, "почти със сигурност ще бъде за връщането на дълговете й".

Бившият финансов министър на Русия Алексей Кудрин, на който се приписва създаването на ФНБ и на други фондове за стабилност, бе ясен по въпроса: "Мисля, че отпускането на Роснефт на държавни заеми или придобиването на негови облигации от държавата показва, че Роснефт не е в състояние да намери сам рефинансиране за дълговете си, а това понижава кредитния му рейтинг".

Експертът от RosEnergy подчертава, че макар в слаба степен, правителството разпределя несправедливо помощите за сектора, облагодетелствайки държавните монополи въпреки тяхната неефективност и липсата на конкурентоспособност.

Сред 120-те основни държавни консорциума, според престижната агенция РБК, Роснефт е на шеста позиция по неефективност, докато другите две петролни компании от класацията - Транснефт и Газпромнефт - са на предпоследните места.

Крутихин припомни, че "през последните години Роснефт е придобила голяма част от най-печелившите компании и именно те са й позволили да продължи да отчита печалба и да остане на повърхността". Плановете на Роснефт да получи значителна помощ от ФНБ породиха редица критики срещу компанията, както стана и през декември миналата година, когато мнозина експерти обвиниха монополиста, че е предизвикал тогавашния срив на рублата.

Компанията пусна на облигационния пазар ценни книжа за 625 милиарда рубли (11,5 милиарда долара при тогавашен курс) на 11 декември. Тогава националната валута се разменяше при курс 54 рубли за долара, а само четири дни по-късно рублата рязко поевтиня.

"Макар компанията да отрича, Роснефт получи от тази операция необходимите средства, от които се нуждаеше, за да покрие дълговете си в долари. И така допринесе за срива на рублата", коментира Крутихин, споделяйки мнението на Кудрин.

Бившият министър на икономиката Андрей Нечаев също е скептично настроен към държавната подкрепа за Роснефт: "Случаят се Роснефт е повече от грозен и доведе до срив на пазара в продължение на два дни, през които курсовете на чуждестранните валути достигнаха своите максимуми".

Освен това, допълни експертът от RusEnergy, санкциите не са единственият мотив, поради който банките, "не само западните, но и азиатските", са все по-въздържани при запитванията за кредити, с които да се финансират бъдещите руски находища.

"Банките са наясно, че бъдещето на някои от тези проекти зависи изключително от политическата воля на една-единствена личност", на руския президент Владимир Путин, подчерта Крутихин.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


389
Още по темата: петролРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
167
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 249здравей укропче
166
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До До Анонимен 238В руските учебници Нютон и Айнщайн сигурно са руснаци, а ?
165
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
България и Беларус са с Равен БВП на Глава от населението заплати равни Русия да си се сравнява с САЩ Германия или Китай
164
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 253 ще бъдат свободни.??????????????????????????
163
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 250Смешник
162
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До пенсионерПровокации!!! Саботират правителство На великия вожд, Любимият ръководител Генерал Доктор Инженер Бойко Борисов!!!
161
3
 
5
 
! Отговори
До Анонимен 238 преди 9 години
Аз използувам и до днес знанията, които съм получил от руснаци, украинци, евреи още по времето, когато всички те бяха едно! В библиотеката си имам няколко стотин руски книги. Те имат поговорка: "Мещанин по прилавку судит", да ти го преведа: "Еснафът съди /за нещата/ по тезгяха". Беше време, когато българите мъкнеха от там разни неща. По-добри от западните! А гърците купуваха руски фотоапарати и ютии от тук на килограми! С левите си ръце не си хващал металорежещи инструменти. Руските бяха фърст
160
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Руски телевизор, кола, компютър, дори пералня ...не сте чували, нали ?!Защото няма!Ладата не е кола, не ми я хвалете, а другото им го затвориха или изкупиха ...
159
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 245245 Ами *** там какво правиш тук???
158
7
 
5
 
! Отговори
пенсионер преди 9 години
Искам да попитам и какво ще се промени за България ако не САЩ е световна сила , а Русия . Сигурно не бяхме под Руско робство и биеха младежите и девойките за къси поли и дълги коси и ги караха по лагерите .
157
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Като чета коментарите на троловете тука, направо се изумявам за какво си харчат парите руснаците!Как няма да фалират, как няма да се разкапват!
156
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Руснаците емигрират в Европа или Америка, защото искат добър живот, който в Русия е невъзможен.Европейци и американци не емигрират в Русия. То никой не иска в Русия, дори народа и ;)
155
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 238Подобни статии ги възприемам като хумористични, разсмиват ме както "Господари на ефира".
154
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
сравнявам Русия с Румъния заплати РАВНИ що щото изнасят нефт
153
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
95% от починалите мъже в Русия са умрели от усложнения, в следствие на алкохолизъм - по руски данни.
152
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тая поредна пропаганда срещу Русия вече е до болка ясна , сега го обърнахте за добива на руския петрол,ама дали ще посмеете да напишерте истината която вече се появява в много западни медии,че петролните залежи на Саудитска Арабия са към привършване ,а се знае,че доларчето е яко обвързано с петрола на Сау.Арабия и като пресъхнат кладенците в пустинята ,к,во правим с зеления гущер и оттам с хегемонията на САЩ .?
151
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 235А ПРИ НАС?
150
2
 
5
 
! Отговори
ЛУД преди 9 години
АМА НАЛИ НА ЕВРОПА НЕ И ТРЯБВА ПЕТРОЛ. ЯНКИТЕ ЩЕ ИМ ОСИГУРЯТ ШИСТОВ ГАЗ ОТ УКРАЙНА И ЗАТОВА РАЗПАЛВАТ ВОЙНАТА. ЗАЩО СЕ КАХЪРИТЕ ЗА РУСИЯ ???В МОМЕНТА ГУБЯТ ВСИЧКИ ОСВЕН ЕВРЕИТЕ.
149
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Какво руско произведение ползвате днес у вас ... Да, наистина нищо, защото може да сте *** ***, но искате качествено, а не руски ***.Дори водка или автомобил не могат да направят руснаците, а били уж голямата работа :)Алкохолици !
148
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
БАРАВО *** ,ДНЕС ПАК С ТОЗИ ПАСКВИЛ ЗАРАБОТИ ДОБЪР ХОНОРАР ИОТ СОРОС И АМЕРИКАНСКОТО ПОСОЛСТВО,НАЛИ САМО ПРЕДИ ДНИ САЩ РЕШИХА ДА ОТДЕЛЯТ БЛИЗО 40 МИЛИОНА $ ЗА ПРОТИВОПОСТАВЯНЕ НА РУСКОТО ВЛИЯНИЕ И ТИ *** ВЕДНАГА РЕШИ ДА СЕ НАГУШИШ С ЧАСТ ОТ ТЕЗИ ПАРИ,НИЩО ,ЧЕ ТИ ОТДАВНА СИ СИ ПРОДАЛА,ДУША,МАЙКА,СЪВЕСТ И РОДИНА ЗА ЗЕЛЕНИТЕ ГУЩЕРЧЕТА,АМА ТИ *** ИМАЛА ЛИ СИ ИЗОБЩО НЯКОГА СЪВЕСТ И МОРАЛ...,ЕДВА ЛИ.