Русия върви към края на епохата на "лесния" петрол

Нефтените находища на бъдещето са в Арктика
Обновена: 5 май 2015 09:53 | 4 май 2015 22:15, Елка Василева
389
Русия върви към края на епохата на "лесния" петрол
Снимка: архив, Reuters

Русия върви към края на епохата на така наречения лесен петрол, добиван при ниски разходи и продаван на високи цени, а това излага на още по-голяма опасност сегашния социално-икономически модел в страната, който години наред се крепи на печалбите от износ на енергийни източници, пише агенция Ефе.

Самото руско правителство призна, че добивът на черно злато ще спадне от 526 милиона тона годишно на 476 през 2035 година най-вече заради изчерпването на традиционните находища.

Междувременно ниските цени на въглеводородите, западните санкции срещу Москва и в не по-малка степен неефективността на големите руски монополисти заплашват проектите на "петрола на бъдещето", добиван от труднодостъпни находища, посочи пред Ефе Михаил Крутихин, експерт в компанията за консултации по енергийни проблеми RusEnergy.

Находищата на бъдещето на Русия са в Арктика и на подводната континентална платформа - два сектора, в които руските петролни компании се нуждаят от западни технологии, за да могат да добиват въглеводородите.

Давайки си сметка за това, САЩ и Европейският съюз удариха там, където боли най-много, забранявайки продажбата на Русия на технологии за добив на петрол в зони с труден достъп в отговор на позицията на Москва по кризата в Украйна.

От друга страна "санкциите създават сериозни финансови проблеми на руските енергийни групи, изгубили достъп до дългосрочни западни кредити", констатира експертът.

Руският държавен петролен гигант Роснефт, който е включен в списъка на санкционираните от Вашингтон и Брюксел, показа колко крехки са бъдещите му проекти, искайки от държавата помощ от 2,4 милиарда рубли (над 46 милиона долара при сегашния курс), аргументирайки се със санкциите.

"Роснефт е натрупала гигантски активи, които не е в състояние нито да управлява, нито да развива. Няма пари, нито пък възможности, за да започне експлоатацията на някои находища, за които е получила лиценз", подчертава анализаторът от RusEnergy.

Като последица от това "компанията бива принудена да моли за пари държавата, за да може да изпълнява проектите, с които се е ангажирала", допълва той.

При все това през 2014 година Роснефт не успя да увеличи производството на суров петрол, докато в същото време дори Газпром - другият държавен консорциум, който бива критикуван наред с Роснефт, увеличи добива си с 6,7 %.

Освен това, предупреждава експертът, корпорацията, оглавявана от Игор Сечин (Роснефт - бел. ред.) "е натрупала дългове за милиарди" и поради това голямата част от кредита, който иска от Фонда за национално благосъстояние (ФНБ), създаден, за да се даде отпор на кризисни ситуации и да бъдат гарантирани пенсиите, "почти със сигурност ще бъде за връщането на дълговете й".

Бившият финансов министър на Русия Алексей Кудрин, на който се приписва създаването на ФНБ и на други фондове за стабилност, бе ясен по въпроса: "Мисля, че отпускането на Роснефт на държавни заеми или придобиването на негови облигации от държавата показва, че Роснефт не е в състояние да намери сам рефинансиране за дълговете си, а това понижава кредитния му рейтинг".

Експертът от RosEnergy подчертава, че макар в слаба степен, правителството разпределя несправедливо помощите за сектора, облагодетелствайки държавните монополи въпреки тяхната неефективност и липсата на конкурентоспособност.

Сред 120-те основни държавни консорциума, според престижната агенция РБК, Роснефт е на шеста позиция по неефективност, докато другите две петролни компании от класацията - Транснефт и Газпромнефт - са на предпоследните места.

Крутихин припомни, че "през последните години Роснефт е придобила голяма част от най-печелившите компании и именно те са й позволили да продължи да отчита печалба и да остане на повърхността". Плановете на Роснефт да получи значителна помощ от ФНБ породиха редица критики срещу компанията, както стана и през декември миналата година, когато мнозина експерти обвиниха монополиста, че е предизвикал тогавашния срив на рублата.

Компанията пусна на облигационния пазар ценни книжа за 625 милиарда рубли (11,5 милиарда долара при тогавашен курс) на 11 декември. Тогава националната валута се разменяше при курс 54 рубли за долара, а само четири дни по-късно рублата рязко поевтиня.

"Макар компанията да отрича, Роснефт получи от тази операция необходимите средства, от които се нуждаеше, за да покрие дълговете си в долари. И така допринесе за срива на рублата", коментира Крутихин, споделяйки мнението на Кудрин.

Бившият министър на икономиката Андрей Нечаев също е скептично настроен към държавната подкрепа за Роснефт: "Случаят се Роснефт е повече от грозен и доведе до срив на пазара в продължение на два дни, през които курсовете на чуждестранните валути достигнаха своите максимуми".

Освен това, допълни експертът от RusEnergy, санкциите не са единственият мотив, поради който банките, "не само западните, но и азиатските", са все по-въздържани при запитванията за кредити, с които да се финансират бъдещите руски находища.

"Банките са наясно, че бъдещето на някои от тези проекти зависи изключително от политическата воля на една-единствена личност", на руския президент Владимир Путин, подчерта Крутихин.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


389
Още по темата: петролРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
147
5
 
7
 
! Отговори
даммммммммммм преди 9 години
До психолог.........е какъв е живота в САЩ бе ***--знаеш ли че по данни на ООН в САЩ умират 10 пъти повече родилки,отколкото в Беларус....а че 14 мил.деца всеки ден са недохранени...а че 32 мил. американци са на купони....доста сте наивни,щом вярвате още на Холивуд.....
146
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Сравнете русия с големите и богатите, а не с нас.Нали е великата рус ;)Пияници смешни, начело с джуджето :)))
145
1
 
1
 
! Отговори
S.O.S. преди 9 години
До Анонимен 219Свиньо, за 20 минути трябваше да те изличат! Dма не! Защо ли! Защота азq ако те срещна, ще ти сменяфотографияята на личната карта!
144
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
РОССТАР дава средна заплата 30900 рубли 1057 лева Тук я дават 828 лева КАТО СЕ ИМА ПРЕДВИД 4е и двете лъжат яко НО СЕ ЗАПАЗВА съотношението 25% пове4е в Русия не е много впе4етлявашто за държава с нейните претенций и суровини
143
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До ПсихологАма ние вместо да се занимаваме с нашите проблеми, нищим чуждите.
142
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 229 в Русия социалното разделение и неравенство е много по-голямоОдисей 1 искам да попитам: А ПРИ НАС???
141
7
 
6
 
! Отговори
Психолог преди 9 години
Кремълския хобит само се прави на голям, но вече се е отчаял съвсем. Личи по поведението му.
140
3
 
5
 
! Отговори
Елка.но.знание преди 9 години
Е какви са тези технологии за "Артика". Там вече има платформи коити добиват. Зелените бяха пратили абордажни лодки в защита на белите мечки срещу 1 от тях. Руснаците ги поливаха яко с вода отгоре
139
6
 
11
 
! Отговори
Чекист преди 9 години
Добре де Сега нали всички сте в ЕС, правите луди пари, карате само скъпи коли, имате собствени жилища в центара на Лондон Какво ви бърка РФ в оная работа? Живейте си живота, а руснаците сами да се оправят.
138
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Ala BalaИСТИНАТА!
137
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Какво ще стане ако *** гушне букета се пак е на години
136
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 219Евтина украинска проапаганда
135
1
 
10
 
! Отговори
Ala Bala преди 9 години
До АнонименАми то достатъчно е да сравниш БВП на калпак или нивото на средната заплата и веднага става ясно къде е по-голяма мизерията. Ама ние вместо да се занимаваме с нашите проблеми, нищим чуждите.Е, на това му се вика "Отклоняване на вниманието".
134
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До психологАМИ *** ТАМ КАКВО ПРАВИШ ТУК?
133
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Едно не ми е ясно, драскачите на тези брътвежи нима мислят че всичките им читатели са баламурници като тях? Защото те наистина вече си вярват и са настоящи баламурници! Подобни статии ги възприемам като хумористични, разсмиват ме както "Господари на ефира".
132
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До razgradski popХАХАХАХААААА,,,,,,,,,,,,,,,
131
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Московския извратен терорист се е побъркал.Той не само че краде територий от съседни държави но иска за тази простотия целия свят да го обича ...ако не-шамари както при жена му която избяга.Русия просто е един ке *** в който ако заключиш руснаците ще намерят какво да ядат. Но иска още народи да заключи и останалите да лъскат тази санитарна постройка до златно-блестящо
130
9
 
10
 
! Отговори
психолог преди 9 години
Щом като са толкова велики , защо Руския народ живее бедно и мизерства . Хайде вижте как живеят в САЩ и Западна Европа и си отговорете. В Русия човешкия живот няма стойност Путин ги използва като пушечно месо. Каква работа имаше в Украйна та изби хиляди Руснаци .
129
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 210 Да бе .. ние сме глупави защото в Русия е мизерияА ПРИ НАС???
128
1
 
2
 
! Отговори
Алабала портокала преди 9 години
Resource is depleted