САЩ може да заобиколят Съвета за сигурност за Сирия

Има и други средства за легитимиране на евентуален удар
Обновена: 27 авг 2013 14:08 | 27 авг 2013 14:08, Елка Василева
116
САЩ може да заобиколят Съвета за сигурност за Сирия
Снимка: Reuters

Изправени пред безизходица в Съвета за сигурност на ООН по въпроса за Сирия, САЩ и техните съюзници може да потърсят други средства за легитимиране на евентуален ответен удар, който те биха предприели срещу сирийското правителство заради предполагаемата газова атака срещу цивилни миналата седмица, пише Ройтерс.

Включващият 15 държави съвет е разделен по въпроса за Сирия от 2011 година. Русия, която е съюзник на президента Башар Асад, и Китай наложиха вето на три резолюции, осъждащи Асад и призоваващи за наказателни мерки срещу неговото правителство.

Но в миналото САЩ са се намесвали в конфликти, без да имат подкрепата на Съвета за сигурност, най-забележителен пример за което е войната в Косово през 1999 г., и може да направят същото отново.

Всеки удар на САЩ, Великобритания, Франция и други без ясен мандат от ООН вероятно би разярил Русия, която може да се очаква да го заклейми като незаконен.

Президентът на американския Съвет за международни отношения Ричард Хаас отхвърли предложената от Русия идея, че западно нападение срещу Сирия се нуждае от одобрението на ООН.

"Съветът за сигурност на ООН не е единственият пазител, който да казва кое е законно и кое е легитимно, и както изтъкват мнозина, той беше заобиколен в случая с Косово", заяви той пред репортери в конферентен разговор.

"Да се говори, че само Съветът за сигурност на ООН може да направи нещо легитимно, ми изглежда позиция, която не може да бъде подкрепена, защото в случая това би позволило на страна като Русия да бъде арбитър в международното право и - в по-широк смисъл - в международните отношения", каза Хаас.

Легитимността за удар срещу Сирия може да дойде от "коалиция на желаещите", съставена от отделни страни, които подкрепят ответни действия срещу Асад, за да се покаже, че използването на оръжия за масово унищожение няма да бъде търпяно, заяви Хаас.

Тази коалиция може да включва арабските страни и да има официална подкрепа от НАТО или други институции, каза той.

Американски и европейски официални представители посочиха като пример бомбардировките на НАТО, които имаха за цел да окажат натиск върху югославския президент Слободан Милошевич да изтегли войските и другите въоръжени формирования от Косово. В този случай САЩ заобиколиха Съвета за сигурност, за да избегнат руско вето, и вместо това получиха подкрепа от НАТО.

Арабската лига може също така официално да одобри военни действия срещу Сирия, както направи по отношение на Либия през 2011 г., каза външнополитическият експерт от Нюйоркския университет Ричард Гауан. Но може да не бъде лесно да се постигне съгласие в Арабската лига и НАТО.

"Някои членове и на двата блока биха имали колебания за подобно нещо, а дипломацията може да изпадне в безизходица", каза Гауан.

Президентът на САЩ Барак Обама се опитва да се разграничи във външната политика от своя предшественик Джордж У. Буш, като представя себе си за по-склонен към многостранни действия. Той несъмнено би желал някакъв вид международна легитимност, ако САЩ нападнат Сирия.

Но твърдият тон на коментарите за Сирия на държавния секретар Джон Кери и настоятелните намеци, че военноморските сили на САЩ заемат позиция, може да означават, че Обама ще следва пътя на нападение срещу силите на Асад независимо от всичко.

В понеделник говорителят на Белия дом Джей Карни отклони въпросите за това дали Обама ще търси позволение от ООН или Конгреса на САЩ за военни удари срещу Сирия, като каза, че президентът не е взел решение за това какъв да бъде американският отговор.

Карни многократно заяви, че правителството на Сирия е извършило "явно нарушение на международна норма" с предполагаемото използване на химически оръжия срещу цивилни.

Русия и Асад обвиняват бунтовниците за нападението, при което бяха убити стотици хора в предградия на Дамаск.

Косово, Ирак, Либия

Обама има някои други варианти за легитимиране на ответен удар срещу Сирия наред с осигуряването на официална подкрепа от НАТО и Арабската лига.

Член 51 от Устава на ООН говори за "неотменимото право на индивидуална или колективна самоотбрана в случай на въоръжено нападение срещу член на организацията". На теория Турция или Израел може да поискат от САЩ и техни съюзници помощ за "самоотбрана" в светлината на трансграничното насилие, с което се сблъскват двете страни по време на двегодишната гражданска война в Сирия.

Но дипломати от ООН казват, че може да бъде трудно член 51 да се изтълкува като основа за отговор на нападение, което не е засегнало пряко някой от сирийските съседи, САЩ или техните съюзници.

Налице е също резолюцията "Единство за мир" от 1950 г., която позволява на Общото събрание на ООН да свика извънредно заседание по въпроси, свързани с международния мир и сигурност, когато Съветът за сигурност е блокиран поради разногласие между постоянните му членове.

Тази резолюция даде възможност на САЩ и техните съюзници да осуетят опитите на СССР да използва ветото си в Съвета за сигурност, за да попречи на подкрепата за одобрени от ООН сили в Корейската война от 1950 до 1953 г.

Дипломати от ООН казват, че САЩ най-вероятно няма да прибегнат до "Единство за мир". Но е възможно Вашингтон да потърси политическа подкрепа от Общото събрание под формата на необвързваща резолюция, която да помогне за легитимиране на действия в Сирия.

Въпреки че не би имала правната тежест на мандат на Съвета за сигурност, евентуална резолюция на събранието може да покаже, че по-голямата част от света подкрепя ответни действия, при положение че Вашингтон си осигури достатъчна подкрепа в органа, включващ 193 държави. При всички гласувания в Общото събрание по въпроса за Сирия е имало мнозинство на страните, противопоставящи се на Асад, въпреки че това мнозинство намаля при последното гласуване.

Във варианта с Общото събрание има потенциал, каза Гауан. "Китай и Русия ще се съпротивляват яростно на каквито и да е ракетни удари срещу Сирия, но те може да получат доста слаба подкрепа в ООН," заяви той. "Общото събрание може да предложи политическа подкрепа за военни действия дори ако Съветът за сигурност е парализиран", каза Гауан.

Но вариантът с Общото събрание може да отнеме време, а не е ясно дали Обама ще иска да чака, ако реши да предприеме ответни действия. Има и вариант събранието да даде одобрение, след като бъде нанесен удар.

Миналата година Международният комитет на Червения кръст определи сирийския конфликт като гражданска война, което означава, че са приложими Женевските конвенции за войната.

Газовата атака може да бъде военно престъпление или дори престъпление срещу човечеството, казват дипломати от ООН.

От повече от десетилетие САЩ и техните съюзници предприемат военни действия, за които казват, че имат международен мандат - нещо, което се отхвърля от Москва.

Русия смяташе операциите на НАТО по време на войната в Косово за противоправни. Тя също така се оплака от операцията на НАТО през 2011 г. за защита на цивилните в Либия, която в крайна сметка доведе до смъртта на либийския диктатор Муамар Кадафи, който беше заловен от бунтовническите сили, искащи да го свалят от власт.

Москва се въздържа от гласуване за Либия в Съвета за сигурност през 2011 г., като позволи на ООН да даде разрешение за това, което според анализатори беше първото прилагане на доктрината на ООН за "отговорността за защита" на цивилните. Оттогава тя често посочва Либия като причина да блокира действия на ООН по отношение на Сирия.

Русия също така посочва предвожданото от САЩ нахлуване в Ирак през 2003 г. - конфликт, който бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан някога определи като "противоправен", - като аргумент срещу действия на ООН по отношение на Сирия. В този конфликт Вашингтон събра "коалиция на желаещите", за да нападне Ирак заради неверни твърдения, че в страната има арсенали от оръжия за масово унищожение.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


116
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
11
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До rusnakПий си хапчетата, азиатецо!
52
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Хората в САЩ много добре знаят какви проблеми имат. Напоследък се забелязва някакво пробуждане на населението в тази страна или поне така личи от някои коментари. И ЗА БОГА НАУЧИ СЕ ДА ПОЛЗВАШ 'И' и 'Й' НЕГРАМОТНИ МИ БЪЛГАРИНО.
51
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
NEZABRAVYAIT ,CHE BRATUSHKITE OSHTE 2000 GODINA AKO NESE LAJA SE XVALEXA CHE PRITEJAVAT NAI MOSHTNOTO XIM ORAJIE AKO SI SPOMNYATE TOVA SE GOVORESHE V NOVINITE OSHTE TOGAVA ,A SEGA MOJE DA MU DOIDE VREMETO I NA TOVA ,NISHTO VECHE NEMA DAME UCHUDI
50
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
САЩ отчаяно се нуждаят от нова война, за да скрият от хората реалните проблеми, които имат.
49
7
 
16
 
! Отговори
rusnak преди 10 години
Много филми гледате и сте далеч от реалността. Удивително е, защо всички очакват Русия да се намесва, в който и да е конфликт на сатрапите от западащият Запад. Но ви уверявам, че ако това стане, хабер си нямате какъв бой ще ядете и вие, като съюзници на НАТО!
48
1
 
18
 
! Отговори
smaZanGuLub преди 10 години
Всеки се оплаква, че всеки ден вижда хора, който безнаказано взимат решения за милярди и с постъпките си докарват света до място на което едни пият шапанско и се хилят помпозно, а другите умират от глад. Дано да не им се получи този път на Американците, дано всички ционисти изчезнат и най-важното, дано хората по света се осзънаят с думи като "и какво може да промениш ти" промени не се правят. И все пак така сме устроени, че рано или късно справедливост има!
47
2
 
9
 
! Отговори
Registriran преди 10 години
До Анонимен той и Фюрерът мечтаеше за светкавична война, но нещо се обърка, да се надяваме през тая война, да не правим грешки като през миналата, тоя път да дадем евреите, и така и така са неблагодарни.
46
3
 
20
 
! Отговори
Tina преди 10 години
Закривайте я тази организация!Няма смисъл от нея!
45
1
 
0
 
! Отговори
Registriran преди 10 години
До перото с нашите драги с нашите.
44
4
 
22
 
! Отговори
Registriran преди 10 години
Ако американците нападнат, то Сирия има всички основания да пренесе войната в америка, най разумно е да унищожава семействата на пилотите бомбандиращи техните домове, тогава войната ще добие съвсем друг вид.
43
2
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Не вярвам, че е използвано химическо оръжие в Сирия и децата знаят, че това нещо не се ползва на собствена територия, все едно да пикаеш срещу вятъра. САЩ се чудят как да си облекчат ужасното финансово състояние, все пак те са най-големия световен длъжник, както и страната с най-агресивна политика към всички чужди страни. Голяма напаст са, как пък Съдбата не ни отърва от тях, че останалите да си живеем в спокойствие и мир. Само те искат, само те знаят, само те не са доволни винаги, аман...
42
3
 
20
 
! Отговори
перото преди 10 години
Само да попитам с какви парички ще водят нова война сащ? те и без друго сега едвам свързват двата края с огромния си дълг!!! Намирисва на фалиране...
41
6
 
35
 
! Отговори
667 преди 10 години
С КАКВО РАЗПОЛАГА СИРИЯ.ИМАТ СКЪД-Д 700КМ,ДОСТАТЪЧНИ СА ЗА ИНДЖЕРЛЪК В ТУРЦИЯ.ИМАТ С 300 И ТОР 2М И БУК М ТОВА Е ДОСТАТЪЧНО ЗА КРИЛАТИТЕ РАКЕТИ И САМОЛЕТИТЕ.ИМАТ ОБАЧЕ И ЯХОНТ С КОИТО БЕЗ ПРОБЛЕМИ ПОТАПЯТ САМОЛЕТОНОСАЧИ И КРАИСЛЕРИ.НО НАИ ГОЛЯМОТО ОРЪЖИЕ ИМ Е ПОДКРЕПАТА НА ИРАН,РУСИЯ И КИТАИ,ДАВАИ БАШАР НИЕ НЕ ЗОМБИРАНИТЕ МИСЛЕЩИ ХОРА СМЕ С ТЕБ И СИРИИЙСКИЯ НАРОД
40
5
 
21
 
! Отговори
БРАННИК преди 10 години
"САЩ може да заобиколят Съвета за сигурност за СирияИма и други средства за легитимиране на евентуален удар" => САЩ = терористи БЕ! ЧИБА
39
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Военната индустрия на САЩ трябва да се развива,като се хвърлят бомби,където им падне!И в Ирак уж имаше химически оръжия,но нещо не можаха да ги намерят и накрая се оказа,че нямало!Подхвърлят някакви там лекомислени доказателства и се почва войната!
38
4
 
6
 
! Отговори
stoneg преди 10 години
До xari potar Войната е нужна не само на Сащ а на всички големи играчи дори и на нас мишоците но преди разбира се сега ние не сме никакъв износител на оръжие.
37
2
 
11
 
! Отговори
xari potar преди 10 години
NAI-PE4ELIV6IQ BIZNES E VOINATA.AMERIKANCITE OTLI4NO GO ZNAQT.NQKOLKO GODINI BEZ VOINA I SA V RECESIQ.BREME E DA ZAVYRQT VOENNOPROMI6LENIQ KOMPLEKS.PUKA IM ZA MIRA I NE6TASTIQTA NA NARODITE.TE TRQBVA DA PE4ELQT.VOINATA IM E JIZNENO NUJNA NAVYN DA NESE IZBIQT VYTRE.MRYSNA IMPERIQ NA DQVOLA
36
5
 
6
 
! Отговори
stoneg преди 10 години
Един мн интересен факт 2 години след войната в Ирак газовите находища експлатирани от Кувейт който са мн малко в сравнение със петролните такива се експлатират от Газпром като концесионер заедно кувейтската държавна газова компания.
35
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До 33Китай и пас? Борбата е най-вече срещу Китай. При сегашното статукво съвсем скоро той ще стане безкрайно силен и никой няма да смее да му се опре. Борбата е това да не се получи, а Китай много добре го знае. Както често казват - за да се разбие Иран, трябва преди това да се разбие Сирия. А разбие ли се Иран, няма да има трасе за нефт, което Китай да може да охранява при необходимост. От там до спирането на горивото за Китай няма и една крачка.
34
1
 
3
 
! Отговори
orce преди 10 години
Da tocno e deka ja bobardiraa Srbija no napadnaa kukavicki so raketi ispaleni od brodovo i od bazata Avijano i si avioni i toa okolu 100 dena neprekidno.Fafistitei od NATO koi se bezkorpulozni ubijci na covestvoto da bea samo pominale granica so suvozemni orudija i vojska ce go doziveeja najgolemiot poraz i sram.GNASITE ode ZAPAD dobro znaeja deka na suvozemni operacii ce go sotrea no se desi isto kako so Libija te tepa od daleku i toa ti e.NATO fasistickai beskorpulozna banda