Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура

Президентът и премиерът се включват в празника
Обновена: 24 май 2024 07:00 | 24 май 2024 07:00, Александър Попов
260
Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура
Снимка: БГНЕС

На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Възникването на празника

Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на Кирил и Методий е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия. Превръща се в символ на бъдещата независимост, както отбелязва в една от статиите си Христо Ботев.

След Освобождението

След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата й против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда. Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се отделя църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година.

Химнът

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна.

Президент и премиер се включват в честванията днес

Президентът Румен Радев и служебният премиер Димитър Главчев ще участват в официалното честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Пред сградата на президентската институция държавният глава ще се присъедини към тържественото шествие по повод празника. Румен Радев ще участва в официалната церемония пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, където ще отправи приветствие и ще поднесе цветя на паметника на светите братя. Президентът ще разгледа и документалната изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината от издаването на първия български светски буквар на д-р Петър Берон в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий.

В Националния исторически музей в София държавният глава Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат домакини на традиционния прием по случай празника.

Министър-председателят Димитър Главчев ще се включи в шествието, което тръгва от Министерството на образованието и науката (МОН), а след това ще присъства на тържествения водосвет пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще чества 24 май с жителите и гостите на Чепеларе.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


260
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
96
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Езикът на който говори Господ е българският.
95
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Добре де, знам че сте облъчени от това, че сте некакви измислени славяни, но посочете кои славяни пишат на глаголица, или по-точно кирилица :)))
94
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
при покръстването ние предаваме българските букви на Русия, но не тези на св. братя Кирил и Методий, а на св. Климент Охридски, това е нашето голямо постижение, и до днес в огромна Русия пишат със създадените от нас буквички!
93
2
 
4
 
! Отговори
Въпросче преди 3 месеца
Кирил и Методий - Солунските Брата, а Климент - Охридски! кога за последно Солун и Охрид са били в границите на България?!
92
1
 
1
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 3 месеца
писмеността е общославянска, пише *** и брише потно чело. ползва се в славянски държави, като Башкирия, Босна и Херцеговина, Бурятия, Дагестан, Ингушетия, Кабардино-Балкарската република, Казахстан, Киргизстан, Македония, Марийската република, Монголия, Мордовската република, Татарстан, Тува, Таджикистан, Удмуртската република, Чечня, Чувашката република. общоши3ашки ценности, момчето е абен на гински брус.
91
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 111. Щом се образУваш от Гугъла...
90
3
 
1
 
! Отговори
Ари Голдберг преди 3 месеца
аз пишем на Иврит, а Лихварските ми Р0би на - Сирилица!
89
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Българската глаголицата е написана през 855 г. и е защитена от Черноризец Храбър още през 9в. в произведението " За буквите". Климент Охридски я доразвива и прави по-лесно използваема, позната в сегашният и вариант, като "кирилица".
88
4
 
2
 
! Отговори
Византиеца. преди 3 месеца
103 Вул га рия е измислено понятие Затеси цветя на Тесолоники ниските двама братя ву л гарос про зд
87
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Отбелязваме го, но малко пресилено. 24ти Май вече не е това, което беше преди. Много политически скроени митове от комунизма рухнаха. А ето какво казва Google за Кирил и Методий: Saints Cyril (Constantine) and Methodius were neither Greeks nor Bulgarians. They were Slavs from Macedonia. True, they were the sons of a Byzantine official from Salonika. А Македония дали ги чества?
86
2
 
0
 
! Отговори
читалище заря преди 3 месеца
До Анонименедно ефрейторче така много знаеше и после даде два бона на ония пари да му прередят кошарката, след като новобранките му праиха мечка.
85
6
 
3
 
! Отговори
СеверноМакедон преди 3 месеца
Солун отдавна не е Български - защо Крадете и си Измисляте История, Булгари, толко ли сте Жалки?!
84
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Право на мнение! Какво е славянска писменост мен, обясни ако можеш :)) Обясни също, защо само ние и Раша пишем предимно на нея, мейби е българска нещо :))) Сърбетата ги изключвам, щото те толкова са яли бой от нас, че взеха да пишат на латиница, не искат българска азбука :)))
83
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Мнение 102. еми хубо щом е според тебе. Само не разбрах как те обединява и лошо ли е...
82
4
 
0
 
! Отговори
112 преди 3 месеца
Честит национален празник. Този ден е истинският български национален празник.
81
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Византиеца 99. Чушкопек, "византия" е измислено от историците название на областта "Източна римска империя". Значи се именоваш измизлено бе измислен.
80
2
 
1
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 3 месеца
До Право на мнение!ако, ще говориме така, е византийска, щот е производна на гръчкото курсивно писмо.
79
2
 
3
 
! Отговори
Нека да Бъдем преди 3 месеца
Честни и Точни - Кирил и Методий, са Известни в Историята ка то "Солунските Братя", България загуби и се отказа от Солун, което е Македония! Нашата Баронеса Урсула, каза че Македонският е Най-Новият Език в ЕСССР. така, че днес Почитаме Македонската Писменост от Солун! Честит Празник на СеверноМакедонците - Велик Народ и Култура!!
78
3
 
2
 
! Отговори
Византиеца преди 3 месеца
Калимера вул г ороси Тесалоники ви даде Кирякус И Методиус двамата Византийци които ви преведоха от гръцки ву л гарицата.Калимера ойа Кала Нарру Day.
77
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До читалище заря 96. Шнорхел превърте ли бе толкоз рано ?