Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура

Президентът и премиерът се включват в празника
Обновена: 24 май 2024 07:00 | 24 май 2024 07:00, Александър Попов
260
Честит празник! Отбелязваме 24 май, Денят на българската просвета и култура
Снимка: БГНЕС

На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Възникването на празника

Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на Кирил и Методий е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия. Превръща се в символ на бъдещата независимост, както отбелязва в една от статиите си Христо Ботев.

След Освобождението

След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата й против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда. Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се отделя църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година.

Химнът

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна.

Президент и премиер се включват в честванията днес

Президентът Румен Радев и служебният премиер Димитър Главчев ще участват в официалното честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Пред сградата на президентската институция държавният глава ще се присъедини към тържественото шествие по повод празника. Румен Радев ще участва в официалната церемония пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, където ще отправи приветствие и ще поднесе цветя на паметника на светите братя. Президентът ще разгледа и документалната изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината от издаването на първия български светски буквар на д-р Петър Берон в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий.

В Националния исторически музей в София държавният глава Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат домакини на традиционния прием по случай празника.

Министър-председателят Димитър Главчев ще се включи в шествието, което тръгва от Министерството на образованието и науката (МОН), а след това ще присъства на тържествения водосвет пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще чества 24 май с жителите и гостите на Чепеларе.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


260
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
в училище го чествахме като Ден на буквите!
75
2
 
0
 
! Отговори
читалище заря преди 3 месеца
До Анонимен93 хюмнозавър, не ми се прави на ефрейтор по заслуги, че ше ти изeбeм пичkaта мaйчиHа навръх празника
74
1
 
0
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 3 месеца
според официалното тълкуване на историята на балканите, се казва че "кирилицата е развита и получава разпространение благодарение на първата българска империя" (втч руски източници) у нас защо прецедент, вицепрецедент и останалата част от шумкарското котило смениха наратива за некви "общославянски" ценности което граничи с нацизъм, не е ясно. един вид славеяните са по меншове от другите, и светите братя са хем общи, хем славянски. а колективния запад да внимава, щот сармат и искандер
73
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До читалище заря 90. Не отговори на въпроса.
72
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Тоя празник е бесмислен като няма население. А с образование няма да стане. Младите са заети с образование вместо да ражда, а възрасните са безработни или на ниски заплати. И така пак няма деца.
71
2
 
0
 
! Отговори
читалище заря преди 3 месеца
До Анонимен84 ами, хюмнозавър, за тебе никакво, щот си с килийно и за тебе историята са комиксите от дъга и статиите от хриле и фсичко за оръжието.
70
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
24 май е бил официален празник и преди 1990 година, дори два дни - 24 и 25 май, сега само 24 май, 25 е празник за учащите се, за останалите делничен ден.Честит празник!
69
0
 
1
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 3 месеца
До Анонимен81налагането на думата "общо-" е основния проблем според мен. и опитите да се прекръсти св. Кирил Философ на "кирил славянобългарски". не са общо европейски а от европейски, и най малко са "общо slave-янски", щот нали на всички е ясно що.
68
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До читалище заря 83. Какво значение има ?
67
3
 
1
 
! Отговори
читалище заря преди 3 месеца
До Кирилицата е в:това независими държави ли са, че половината ти списък са области от руската федерация и не е много ясно как им е наложена
66
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
За да са доволни всички трябва да преминем на клинописно писмо върху глинени плочки. Откъде ви намират такива пробити гъдулки не знам.
65
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
24 май е имал своите цели в църковното ни битие в борбата с патриаршията и фанариотите за наша българска Църква.Тогава е било нужно такова поле, в което Кирил и Методий са само наши светци.В 21 век нямаме такива задачи, а съвсем други.Друг е въпроса, че те не са само български, а общо европейски светци и са обявени за покровители на Европа от папата.Факт.Другото са патриотарски напъни далеч от истината. А опита да се наложи 24 май за национален граничи с македонската лудост.
64
2
 
2
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 3 месеца
До алоооооо ши3ко, нормалните хора не говорят за себе си в множествено число.
63
2
 
2
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 3 месеца
До Алооонедалечното за тебе минало е време отпреди съществуването на задунайская губерния
62
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Алооо 75. И кво от туй ?
61
3
 
1
 
! Отговори
До 67 преди 3 месеца
Видимо е било грешка че са те събрали с вилицата
60
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Как може да те обеднява нещо, което е измислено от нашите възроженци с други цели, далеч от нашите през 21 век?Хайде да го кажем честно, такъв празник, е църковен и няма общо нито с историческата истина, камо ли с днешна България.Децата хващат полета и после им е трудно в онзи уредения свят сменяйки не само езика, но и графиката.Фактът, че вие ППДБ искахте това нерелано нещо за национален празник показва колко умеете да управлявате.То се видя, де.Колкото до това, че пишем на кирилица, ами пишем.
59
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До За съжаление Дори Путин не мисли, че е руска, камо ли за останалия свят, ама нали си т у р ч е :)))
58
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Алооо 68. И кво от туй ?
57
1
 
0
 
! Отговори
Евразин Алахакбаров преди 3 месеца
До кирил и методи защото днес е важно бейовете като прецедент и вицепрецедент да обяснят на задунайските татари, че историята им не е българска, а общо-slave-Янска. за да може *** с анцузи na b1lgariq да сменят десетте хиляди марки в разговора на кафето с "ние сме дали", като един герой на алеко дето се биел в гърдите в басейна и крещял нещо за модел трактори.тва, че по братския прочит на същата тая история ботев и левски са гиви и моторола от 1878ма, е отделна тема.

Спонсорирани публикации